Sayfa 320/999 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420820 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 2,553 - 2,560 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

1. 7 milyonun üzerinde asgari ücretli çalışan asgari ücret tespit komisyonunun son toplantısını beklemeye koyuldu. 2 Aralık tarihinde ilk toplantısı yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14.00'te yapacağı toplantı ile asgari ücreti açıklayacak.

2. Her cinayetin bir gerekçesi vardır.
    Herhangi bir yatırımın "yapılabilir" olup olmadığına "maliyet-hâsılat" hesabı yapılarak karar verilir. Boğaziçi'nden bedava geçiş olduğu sürece, bu kanal kendini ödeyemez. Tabii özellikle bayındırlık yatırımlarda dışsal ekonomik götürüler ve getiriler de hesaba katılır.
    Ancak biliyoruz ki AKP, projelere iktisadi mi diye bakmıyor. Onlar "Ne kadar inşaat, ne kadar rant yaratır" diye bakıyor. Çünkü AKP için ekonomik büyümenin çekici sektörü inşaat, servet biriktirmenin kaynağı da ranttır. Ne Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması, merkez bankasının daha iyi işlemesiyle ilgilidir ne de İstanbul Finans Merkezi kurmanın finansmanla ilgisi vardır. Bunların hepsi "inşaat" projeleridir. İstanbul'un hava, kara ve deniz ulaşımı açılarından en ideal lokasyonunda kurulu Atatürk Havalimam'nı hurdaya çıkarıp yeni bir havalimanı inşa etmenin ne kadar gayri iktisadi olduğunu AKP bilmiyor muydu sanıyorsunuz? Bal gibi biliyordu. Ama onlar, bu projeyi "havalimanı yatırımı" olarak görüp fizibilite hesabı yapmadılar. Olayı inşaat ve rant yaratma vesilesi olarak değerlendirdiler. Onun için "İnadım inat, amacım rant" diyerek, havalimanı görünümlü koca bir kara delik yarattılar. https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarl...kanal-5531070/

3.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Teori doğru emme pratik yanlış efendim, merkez bankası rezervi bu tarz talepleri regüle etmek için vardır.

Merkez bankası döviz talebini regüle edemediği zaman, şak... döviz mevduat çekim sınırlaması gelir, binlerce kişiyi banka önlerine yığmaz hükümetler.
    Genel bir tabir kullandım, bir başkası yatırmadan cümlesindeki bir başkası ile zaten merkez bankası ve devleti de içine alan tüm oyuncuları kast ediyordum.

Ama o bir başkasının kim olduğundan bağımsız olarak şöyle doğal bir kural da söz konusu o başkasının elinde kaynak varsa yatırır yoksa yatıramaz.

O nedenle yine iş dönüp dolaşıp basit anlamda o bir başkasının o parayı bankaya yatırırp yatıramayacağına bakar.

Benim görüşüme göre o başkasının kim olduğunun, isteklerinin ne olduğunun da pek bir önemi yok. Kaynak var mı kaynak işte o zurnanın zırt dediği yer.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    bankacılık en bilgisiz olduğum konu olduğu için soruyorum
    birisi 500 bin $ yatıracak ki diğeri de (daha önce yatırmış olduğu) parayı çekebilsin demişsiniz -öyle anladım?

şimdi

1. yanlış bilmiyorsam bizim bankalar yatan mevduatları yeterince kredi veremiyor bir süredir. bu nedenle net borç ödeyici durumdalar (avrupadan aldıkları borçlar için durum buymuş diye okumuştum) ben yanlış mı biliyorum?

2. eğer doğru biliyorsam...demek ellerinde para var ve en azından bir süre mevduatını çekmek isteyene cevap verebilirler sanki?

3. elbette herkes bankaya yığılır çekmek isterse hiçbir banka buna cevap veremez...yanlış bilmiyorsam dünyada öyle bi banka yok zaten? (öte yandan banka da kredileri filan geri çağırabilir, devlet kısıt koyabilir yani bunun epey bir kademesi var) yine yanlış bilmiyorsam paranızı çekin diye manipülasyon yapmak zaten bu yüzden çoğu yerde yasak.

4. diyelim kendi paramızı kendimize ait yurtdışı hesaba SWIFT yapmak istedik. bunun kısıtlamasına dair bir düzenleme var mı, örneği var mı bildiğiniz?
    Bankacılık benim de en bilgili olduğum konu değil , ama belki en bilgisiz olduğum konu da değil bu bağlamda şunu söyleyebilirim:

1. Bankaların toplam kredilerinin toplam mevduatlarına oranı en son baktığımda toplamda %110 civarındaydı, TL mevduatta ise %140 üzeri olmalı. Yani verdikleri kredilerden çok daha az mevduat var ellerinde. Aradaki farkı merkez bankasından ve dış borçlanma ile kapatıyorlar diye biliyorum.

2.3. Kredileri geri çağırmak bir çözüm ama şunu unutmayalım ki kredi dediğimiz şey şirketlerin bilançolarındaki bir taahhüt satırından ibaret. Arkasında kısa vadeli bir likidite yok. sadece taahhüt var. Bu kredilerin teminatları da aynı şekilde likit değil. Zaten likit olsalardı firma o denli bir kredi külfetine girmezdi. Zoru ne.

4. Bu konuyla ilgili Türk parasını koruma kanunu var. İnceleyebilirsiniz. Yurt dışı transferleri bankanın ve gerekirse yetkili kamu otoritesinin onayından sonra gerçekleşir. Şurada tebliğin bir linki var:

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...urceXmlSearch=
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Erdoğan: Meclis açılır açılmaz libya'ya asker gönderme tezkeresini gündeme getireceğiz

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

6. Çankırı dolara koştu
    Yılın ilk 9 ayında Kilis, Yalova, Kocaeli, Batman ve Zonguldak'ta döviz mevduatı azalırken en çok artış Çankırı'da meydana geldi. Bu ilde Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) yüzde 116 artarak 80 milyon dolardan 174 milyon dolara çıktı. İkinci Adıyaman, üçüncü Mardin'de artış oranı yüzde 60'ı geçti. İstanbul için söylenen 'taşı toprağı altın' sözünden sonra Çankırı için de 'taşı toprağı dolar' sözü akıllara yerleşti.
    https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonom...kostu-5531514/

7. Libya petrollerinden bize de pay düşer mi ? Yoksa 3 ün 1 i ni mi alırız ?

8. 2019'un en büyük 20 ekonomisi
    (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla)

ABD 21.4 trilyon dolar
    Çin 14.1 trilyon dolar
    Japonya: 5.1 trilyon dolar
    Almanya 3.8 trilyon dolar
    Hindistan: 2.9 trilyon dolar
    İngiltere: 2.7 trilyon dolar
    Fransa: 2.7 trilyon dolar
    İtalya: 1.9 trilyon dolar
    Brezilya: 1.8 trilyon dolar
    Kanada: 1.7 trilyon dolar
    Rusya: 1.6 trilyon dolar
    G. Kore: 1.6 trilyon dolar
    İspanya: 1.3 trilyon dolar
    Avustralya: 1.3 trilyon dolar
    Meksika: 1.2 trilyon dolar
    Endonezya: 1.1 trilyon dolar
    Hollanda: 902 milyar dolar
    Suudi Arabistan: 779 milyar dolar
    Türkiye: 743 milyar dolar
    İsviçre: 714 milyar dolar
    Peki 10 yıl önce dünyada kaçıncı sıradaydık?

2009'un en büyük 20 ekonomisi
    (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla)

ABD: 14.2 trilyon dolar
    Çin: 7.9 trilyon dolar
    Japonya: 4.3 trilyon dolar
    Hindistan: 3.3 trilyon dolar
    Almanya: 2.9 trilyon dolar
    Rusya: 2.2 trilyon dolar
    İngiltere: 2.1 trilyon dolar
    Fransa: 2.1 trilyon dolar
    Brezilya: 1.9 trilyon dolar
    İtalya: 1.8 trilyon dolar
    Meksika: 1.5 trilyon dolar
    İspanya: 1.4 trilyon dolar
    G. Kore: 1.35 trilyon dolar
    Kanada: 1.2 trilyon dolar
    Türkiye: 1.02 trilyon dolar
    Endonezya: 907 milyar dolar
    İran: 839 milyar dolar
    Avustralya: 762 milyar dolar
    Tayvan: 710 milyar dolar
    Hollanda: 671 milyar dolar

polyanna'yı dağa kaldırmışlar, oh be ne güzel dağ havasıda aldık demiş.Ulke ekonomisi böyle yönetiliyor

Sayfa 320/999 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420820 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •