Sayfa 99/777 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 785 - 792 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. ABD 10 yıllık tahvil faizi artarken usd/try' nin değer kazanmama nedenini Mahfi Eğilmez bugünkü yazısında aşağıdaki gibi açıklamış.

Ellerinde Devlet tahvili olanlar niçin bu tahvilleri satıyorlar? Tahvil sahipleri, Fed’in 2018 yılında 3 kez ya da daha çok faiz artıracağını, Trump’ın harcama artırıcı, gelir azaltıcı politikaları nedeniyle ABD Hazinesinin daha fazla borçlanmaya gideceğini ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemeyi sonlandıracağını tahmin ediyorlar. Öte yandan ABD’de ve Avrupa’da artık enflasyonun yükselişe geçtiğini de gözlemliyorlar. Bu tahmin ve gözlemlerinin doğal sonucu tahvil faizlerinin daha da yükseleceğini beklemeleridir. Bu durumda eldeki tahvilleri satıp yeni ve daha yüksek faizle çıkacak tahvilleri almak uygun bir strateji olsa gerek. Yeni ve daha yüksek faizli tahviller piyasaya çıkana kadar da paralarını yüksek faiz veren gelişme yolundaki ekonomilere yatırıyorlar.

Bu durumda sonraki dönemlerde bu geçici fon akımları önemli oranda tersine dönecek ve bu fonların sahipleri ya da yöneticileri gelişmiş ülke Hazinelerinin daha yüksek faizle çıkaracağı tahvilleri satın almaya başlayacak. Bunun sonucu olarak da ikincil piyasalarda tahvil fiyatları artarken tahvil faizleri bir miktar gerileyecek.

Fed’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut stratejisinin devam edeceğine dayalı beklentilerle son bir kazanım elde etmek için gelişmekte olan ekonomilere ve özellikle de yüksek faiz veren kırılgan ekonomilere akan fonlar bir süre sonra tekrar geldikleri yerlere dönecekler. Bu sürenin bu yıldan öteye gideceğini sanmıyorum. Süre sonunda akımların tersine dönmesinin olumsuz etkileri kırılgan ekonomileri daha da kırılgan hale getirebilir.

2. Ehh Mahfi Eğilmez den evvel biz anlattık burada bu dengeyi..

Sn.Samadhi Mahfi beye bilgisi dolayısıyla saygı duyarım ama bence yanlış bir önermede bulunmuş..

Gelişmişlerde faizler artacaksa, gelişmekte olan ülkelerde faizler artmayacak mı?..yani adam ABD bonolarında satışa geçtiğinde EM'lere gelip NŞA orada para kazanmaya devam edecek, birazda istirahat edecek öyle mi?

Örneğin yukarıdaki gelişmelerin etkisiyle Libor 2 sene önceye göre 3 katından fazla artmış..ama gelişmişler bu durumdan etkilenirken, gelişmekte olanlar etkilenmeyecek öyle mi?

Son 10-15 senedir zaten yüksek getiri nedeniyle trilyonlarca dolar nerelere aktı..nerelerde balon oluşturdu..yani ABD bonolarının yükselmesi ile birlikte artan faiz riski ne anlama gelir EM'lerde..Mahfi beyin bunları çok iyi bilmesi gerekir kanımca..

Bence içeride sıkışınca yapacak birşeyleri kalmıyor..o yüzden diyorum NŞA..

Yoksa globalde faiz riski başladı mı en önce vuracağı yerlerden birisi EM'lerdir..

Çöp tahviller şu sıra iyi satış yemeye başladı..bakalım diğer piyasalara bulaşacak mı..yada bulaşmasına izin vercekler mi?..

4. Şimdi global kriz için burnuma ilk kokular geldi..
    Bu ekim ayında soğuk rüzgarlı bir günde kışın kokusunu alma gibi..
    Ekim kasım da hala çok güzel yazdan kalma günler yaşanabilir..

Şimdi global kriz çıkaracak ortam oluşmaya başladı hafiften..

Nedir..Nasıldır..

Şişmiş borsaları +EM borsa ve para birimleri satar yükselmiş "GÜVENLİ LİMAN" amerikan tahvillerine saldırırsın..

Bunun startı ne zaman verilir..ABD 10YR 3 iken mi 3.5 4....Hemen bugün..???

Bilemiyorum..Ama oyun planı böyle bence..

Tabi bu arada eurusd çakılır yeniden..

Bizim borsa gümler..Dolar 4 ü deler geçer 4.15 4.25 4.50 lere gider..

Ama tekrar ediyorum..Zamanı belirsiz..

1987 krizi evveli grafik oluşumlarına dikkat çekmek istiyorum tekrardan..

İlk düzeltmeden sonra SANKİ birşey yokmuş gibi yeniden yükselme alçalan 2-3 tepe falan işte...

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Şimdi global kriz için burnuma ilk kokular geldi..
    Bu ekim ayında soğuk rüzgarlı bir günde kışın kokusunu alma gibi..
    Ekim kasım da hala çok güzel yazdan kalma günler yaşanabilir..

Şimdi global kriz çıkaracak ortam oluşmaya başladı hafiften..

Nedir..Nasıldır..

Şişmiş borsaları +EM borsa ve para birimleri satar yükselmiş "GÜVENLİ LİMAN" amerikan tahvillerine saldırırsın..

Bunun startı ne zaman verilir..ABD 10YR 3 iken mi 3.5 4....Hemen bugün..???

Bilemiyorum..Ama oyun planı böyle bence..

Tabi bu arada eurusd çakılır yeniden..

Bizim borsa gümler..Dolar 4 ü deler geçer 4.15 4.25 4.50 lere gider..

Ama tekrar ediyorum..Zamanı belirsiz..

1987 krizi evveli grafik oluşumlarına dikkat çekmek istiyorum tekrardan..

İlk düzeltmeden sonra SANKİ birşey yokmuş gibi yeniden yükselme alçalan 2-3 tepe falan işte...
    Gund sende değişim görüyorum..geçenlerde DXY 120 yolculuğundan bahsettiğimde, al sana grafik, Macd felan demiştin..

Balon var, baloncuk var..

Balonların temel özelliği ne..balonun şişmesi için para girişlerinin devam etmesi..yoksa..

Van Gogh tablosu 450 milyon dolara satılırken, kripto paralar para fazlalığından şişiyordu 2017'nin son ayları..

Şimdilerde aylık 50 milyar dolar civarında para eksiliyor global piyasalardan..

Çok önce yazmıştım..bir yerlerde para eksikliği ile yüzleşecek piyasalar..

Henüz bu durum tam olgunlaşmasada..ilk filizlenme küçük baloncukta baş gösterdi kendini..

Küçük baloncuk; kripto paralar..ben oradan seyredecektim bu eksikliği..

İzleyelim bakalım..ne olacak?..faiz artışı veya QT fark etmez, ikiside sıkılaştırma..

ABD'de 10 yıllıklarla beraber 30 yıllık mortgage oranlarıda ciddi yükselmeye başladı;

Hiç şüphesiz bu faiz oranlarıyla ev satışları azalacak ABD'de..belki gayrimenkul konusunda bir balon yok ABD'de ama 30 yıllık mortgage oranları 4.50 seviyelerine ulaştığında, Bernanke QE kesinti başlangıcını 3 ay ötelemişti 2013'te..

Neyse bir zaman sonra FED bir karar verecek..FED faiz artışı konusunda..

Ya faiz artışına devam edip piyasalara bir ayar çekecek..

Yada 2013'teki Bernanke gibi korkup geri adım atacak, cümbüş bir süre daha devam edecek..

Bravo, bu saatlik kazançlar ile EUR/USD 1,2467..

More importantly, average hourly earnings increased 2.9 percent on an annualized basis, the best gain since the early days of the recovery in 2009.

Daha önce bahsetmiştim..ECB bir sonraki krizde savunmasız ve zavallı durumda olacak..

ECB Coure :

The next crisis, if and when it arrives, could force the central bank to cut short-term rates ''much deeper into negative territory'', he said. ''Or it might require purchases of assets that are riskier than public or corporate debt. Or it may draw us dangerously close to monetary financing of governments.''

8. enki

Global kriz konusunda hem fikirdik ama zamanı önemli idi..

Ama diğer yandan grafikleri de izleyip yorumlar yapmaya çalışıyorum..Biz ne kadar kriz beklersek bekleyelim grafiğin tersine gittin mide anahtarını alırlar adamın..

eurusd grafiği mesela..2002 2008 rallisi ile benzerlikle o derece fazla ki..

Hepsi kafamızın bir köşesinde..Nereden dönerse nereden dönmezse ne olur ne yapmalıyız..

http://www.hisse.net/topluluk/showth...=19299&page=12

arkadaşın topic de ilginç bilgiler ve grafikler mevcut..

Sayfa 99/777 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •