Sayfa 274/997 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374774 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 2,185 - 2,192 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Damlaya damlaya göl olur,daha çok çalışıp daha çok üretmeliyiz(tüm yeraltı-yerüstü ve insan kaynaklarımızı kullanarak)
    Damlaya damlaya göl olur ama cari açığın olmadığı bir ortamda olur, şu anda her gün net pozisyonumuz bir önceki güne göre eksiye düşüyor.
    Türkiye'yi sıcak bir taş gibi düşün altın üretimini de bir damla, taşın üstüne düştüğü an buharlaşıyor, yani bu taşın üstüne damlayan damladan göl olmaz ancak havada bulut olur.

Hiç yoktan iyidir demek yurt içinde üretilen altına olması gerektiğinden fazla bir değer atfetmek olur. 5-6 günlük cari açığı fonlamak için çevreye verdiğimiz o tahribatın bedelini düşünce bende karda değiliz. Çıkartmasak daha iyi.

Ama olur da cari açığı kapatacak bir altın üretimimiz olur, o zaman doğaya verilen tahribatın karşısına bir değer koyarız ve tartışırız değer mi diye. Ama bu durumda bence kesinlikle değmez.
    Bilime ve teknolojiye uygun bir toplum yapımız yok. Bu da kısa sürede değişecek gibi gözükmüyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Damlaya damlaya göl olur ama cari açığın olmadığı bir ortamda olur, şu anda her gün net pozisyonumuz bir önceki güne göre eksiye düşüyor.
    Türkiye'yi sıcak bir taş gibi düşün altın üretimini de bir damla, taşın üstüne düştüğü an buharlaşıyor, yani bu taşın üstüne damlayan damladan göl olmaz ancak havada bulut olur.

Hiç yoktan iyidir demek yurt içinde üretilen altına olması gerektiğinden fazla bir değer atfetmek olur. 5-6 günlük cari açığı fonlamak için çevreye verdiğimiz o tahribatın bedelini düşünce bende karda değiliz. Çıkartmasak daha iyi.

Ama olur da cari açığı kapatacak bir altın üretimimiz olur, o zaman doğaya verilen tahribatın karşısına bir değer koyarız ve tartışırız değer mi diye. Ama bu durumda bence kesinlikle değmez.
    Bilime ve teknolojiye uygun bir toplum yapımız yok. Bu da kısa sürede değişecek gibi gözükmüyor.
    5000 yıllık medeniyetin yaşadığı ülkede her yerde tarihi eserler.(bozmayalım)
    Yol geçecek-maden çıkartılacak ormanları( bozmayalım.)
    Deniz kenarlarını turizme açmayalım.doğayı bozmayalım(karettaları koruyalım)
    Nüklüeer santral yapmayalım.(doğaya zararlı)
    Kömür santralı doğaya zarar veriyor.( kurmayalım)
    Hidroelektrik santralı için Baraj kurulacak(doğayı bozuyor yapmayalım)
    Organize sanayi bölgesi kurulacak(zeytin ağaçlarını kesmeyelim)
    Yeni söylemeler... Rüzgar enerjisi doğaya-kuşlara zarar veriyor(kurmayalım)
    Yakında güneş enerjisi hakkında söylemler mutlaka çıkacaktır(mesela tarım alanlarına zarar veriyor diyebilirler).
    Avrupa ve diğer kalkınmış ülkeler hepsini yapıyor ?

Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Yol geçecek-maden çıkartılacak ormanları bozmayalım.
    Organize sanayi bölgesi kurulacak(zeytin ağaçlarını kesmeyelim)
    Yakında güneş enerjisi hakkında söylemler mutlaka çıkacaktır(mesela tarım alanlarına zarar veriyor diyebilirler).
    2 ay önce green ci bi kız kardeşimiz broşür dağıtıyordu bana uzattı(nüklüeer santrali yapılmasın)
    Yukarıdakileri anlattım eee napıcaz dedim.
    sizin kurumun hangi ülkede merkezi diye sordum?(kız şokta tişortunu çıkarttı)

4.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Yol geçecek-maden çıkartılacak ormanları bozmayalım.
    Bir şeyi doğru yapmanın yolu var yanlış yapmanın da yolu var.

Avrupadaki kömür madenlerini, rüzgar güllerini bizzat gördüm.

Evet avrupa bütün bunları yapıyor ve doğru yoldan ve doğru yapıyor. Biz yanlış yoldan ve yanlış yapıyoruz.

İtiraz zaten yapılmasına değil, yanlış yoldan ve yanlış yapılmasına.

Peki bizdeki bu işler neden hep yanlış yoldan , yanlış yapılıyor, baştada dediğim gibi bütün bunları doğru yoldan yapabilecek yetişmiş işgücümüz ve sermayemiz yok. Kısa ve orta vadede de oluşturulabilecek gibi gözükmüyor.

O nedenle yanlış yoldan yanlışı yapacağımıza , yapmayalım daha iyi diyorum. En azından doğrusunu yapmayı öğrenene kadar yapmayalım.....
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

Bir şeyi doğru yapmanın yolu var yanlış yapmanın da yolu var.

Avrupadaki kömür madenlerini, rüzgar güllerini bizzat gördüm.

Evet avrupa bütün bunları yapıyor ve doğru yoldan ve doğru yapıyor. Biz yanlış yoldan ve yanlış yapıyoruz.

İtiraz zaten yapılmasına değil, yanlış yoldan ve yanlış yapılmasına.

Peki bizdeki bu işler neden hep yanlış yoldan , yanlış yapılıyor, baştada dediğim gibi bütün bunları doğru yoldan yapabilecek yetişmiş işgücümüz ve sermayemiz yok. Kısa ve orta vadede de oluşturulabilecek gibi gözükmüyor.

O nedenle yanlış yoldan yanlışı yapacağımıza , yapmayalım daha iyi diyorum. En azından doğrusunu yapmayı öğrenene kadar yapmayalım....
    .

Bi yerden başlamak lazım yanlışlar varsa düzeltilir.
    Yaparsan öğrenirsin.(hiç bir şey yapmamaktansa bi şeyler yapmak iyidir)
    Avrupalı anasının karnında doğru yapmayı öğrenmedi sanıyorum.

Ülkemiz 780 bin km2
    kişi başına 10 dönüm arazi düşüyor.(Orman-Göl-Akarsular-Tarım alanları-Demir yolları-Oto yol ve diğer yollar-40 bin köy-10 bin mezra-1050 ilçe-81 vilayet yerleşkesi-eğitim alanları-ibadet yerleri-Askeri alanlar-organize sanayiler-maden sahaları- vs vs.bu arazi içinde(dağlar avantaj metrajı büyütüyor)
    hem tarım toplumu hem sanayi toplumu olmak ve kendi enerji kaynaklarını/maden kaynaklarını kullanmak için bazı şeylerden fedakarlık yapmak zorunlu(tabiki en az zararla yapmak lazım)
    Avrupa tarım toplumu değil arazilerini faklı kullanıyor.
    Son düzenleme : iki gozum; 30-09-2017 saat: 19:33.

7.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Bi yerden başlamak lazım yanlışlar varsa düzeltilir.
    Yaparsan öğrenirsin.(hiç bir şey yapmamaktansa bi şeyler yapmak iyidir)
    Avrupalı anasının karnında doğru yapmayı öğrenmedi sanıyorum.
    Başlanması gereken nokta , daha da fazla dış borç alarak , ülkeyi ithal rüzgar gülleri (siemens) , nükleer reaktörler (rusya) , balistik füzeler (S-400 rusya) ile doldurmak değil.

Başlanması gereken nokta eğitim. Ve bu noktadan başlanmadığı sürece diğer kollardan yürüdüğün her kilometre ülkeyi daha da dışa bağımlı kılıyor ve zarar veriyor. Ve asıl sorunu gizliyor. Yanıltıcı bir ortam oluşturuyor. Altyapımızı güçlüymüş gibi gösteriyor.

Zannediliyor ki biz dış borç alarak modern dünyanın üretim çıktılarını ülkeye ithal edelim ve mutlaka zamanla burada da muadilleri benzerleri üretilebilir hale gelir. Bu bence yanlış. Türkiye'nin altyapısını eğitimini geliştirmeden yapılan her stratejik ürün ithalatı ve iç piyasaya entegrasyonu iç piyasadaki gelişimi baltalayacaktır.

Başlanması gereken nokta , daha da fazla dış borç alarak , ülkeyi ithal rüzgar gülleri (siemens) , nükleer reaktörler (rusya) , balistik füzeler (S-400 rusya) ile doldurmak değil.

Başlanması gereken nokta eğitim. Ve bu noktadan başlanmadığı sürece diğer kollardan yürüdüğün her kilometre ülkeyi daha da dışa bağımlı kılıyor ve zarar veriyor. Ve asıl sorunu gizliyor. Yanıltıcı bir ortam oluşturuyor. Altyapımızı güçlüymüş gibi gösteriyor.

Zannediliyor ki biz dış borç alarak modern dünyanın üretim çıktılarını ülkeye ithal edelim ve mutlaka zamanla burada da muadilleri benzerleri üretilebilir hale gelir. Bu bence yanlış. Türkiye'nin altyapısını eğitimini geliştirmeden yapılan her stratejik ürün ithalatı ve iç piyasaya entegrasyonu iç piyasadaki gelişimi baltalayacaktır.
    Tabi ki sizinki ideal olan ama imkan güncelde böyle. Teknoloji ile birlikte ithal edilen ürüne karşı değilim.
    İthal şartlarına bakmak lazım ödeme nasıl yapılıyor?(örneğin Rusya ile karşılıklı ithalat-ihracat rejimi var).
    Iphone larda böyle ithal olsa iyi olur.(kapat gümrüğünü şartlarını koy-üretim zorunluluğu getir-otomotiv-bilgisayar ve benzer ürünler dahil)

Sayfa 274/997 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374774 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •