Sayfa 772/2110 İlkİlk ... 27267272276277077177277377478282287212721772 ... SonSon
Arama sonucu : 16878 madde; 6,169 - 6,176 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Sn. Deniz Hocam,

CDS'ler ile ilgili soruma çarşamba günü konuşalım demiştiniz. Beklentilerinizi paylaşabilir misiniz rica etsem.

Haziran ayı gibi 500 'lü seviyeleri öngörmüştünüz. şu an yaşanan yalancı bahar havası neden kaynaklanıyor olabilir?

Bir de BİST için yılbaşında tahminleriniz vardı gerçekleşirse nedenlerini yazacaktınız zamanı geldi mi paylaşmanızın hatırlatayım dedim

Saygılarımla.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez bankası haftalık istatistikleri(26 Mart haftası)

-Merkez bankası -altın hariç- brüt döviz rezervleri 3.004 milyar dolar azaldı.

-Yabancılar 813.9 milyon dolar hisse senedi, 1104.8 milyon dolar hazine tahvili sattılar.

-Döviz tevdiat hesapları parite ve altın ons fiyatı arındırılmış olarak ,7.226 milyar dolar azaldı.(2718 milyon dolar altın ve kıymetli madenler+4508 milyon dolar döviz olarak)

Merkez Bankası net döviz rezervleri

*BİN 31 Mart 2021 Çarşamba
    Dış varlıklar 736,664,620
    Dış yükümlülükler 57,164,825
    Bankalar döviz mevduatı 580,973,354
    Kamu döviz mevduatı 109,288,573
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) -10,762,132
    1USD 8.3258
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) -1,292,624
    Altın rezervi 23,037,833
    Swap ile merkez bankasına 59,878,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -61,170,624
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -84,208,457

Not: Hazinenin merkez bankası nezdinde tuttuğu , dış borç ödemeleri ve ticari kamu borç ödemeleri için kullandığı 13.1 milyar dolarlık hesabı bulunuyor.
    Merkez bankası haftalık istatistikleri(2 Nisan haftası)

-Merkez bankası -altın hariç- brüt döviz rezervleri 2.809 milyar dolar azaldı.

-Yabancılar 364.4 milyon dolar hisse senedi, 140.4 milyon dolar hazine tahvili sattılar.

-Döviz tevdiat hesapları parite ve altın ons fiyatı arındırılmış olarak ,2.024 milyar dolar azaldı.( 718 milyon dolar gerçek kişiler+1306 milyon dolar şirketler(Birinci çeyrek dönem sonu dış borç ödemeleri)

Merkez Bankası net döviz rezervleri
    *BİN 7 Nisan 2021 Çarşamba
    Dış varlıklar 727,958,053
    Dış yükümlülükler 56,643,769
    Bankalar döviz mevduatı 585,677,148
    Kamu döviz mevduatı 105,913,624
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) -20,276,488
    1USD 8.1688
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) -2,482,187
    Altın rezervi 23,606,317
    Swap ile merkez bankasına 58,348,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -60,830,187
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -84,436,504

Not: Hazinenin merkez bankası nezdinde tuttuğu , dış borç ödemeleri ve ticari kamu borç ödemeleri için kullandığı 12.97 milyar dolarlık hesabı bulunuyor.
    Son düzenleme : deniz43; 08-04-2021 saat: 15:06.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Sn. Deniz Hocam,

CDS'ler ile ilgili soruma çarşamba günü konuşalım demiştiniz. Beklentilerinizi paylaşabilir misiniz rica etsem.

Haziran ayı gibi 500 'lü seviyeleri öngörmüştünüz. şu an yaşanan yalancı bahar havası neden kaynaklanıyor olabilir?

Bir de BİST için yılbaşında tahminleriniz vardı gerçekleşirse nedenlerini yazacaktınız zamanı geldi mi paylaşmanızın hatırlatayım dedim

Saygılarımla.
    -Şu anda dış piyasalarda olumlu bir hava var,risk alma iştahı yüksek,bu da bizim piyasamızda olumsuzuklar yerinde durmasına rağmen ,şimdilik bir denge sağlamış gözüküyor.İkinci çeyrek için ,küresel düzeyde beklentilerimi ve gerekçelerini önceki sayfalarda paylaşmıştım,bekleyelim görelim.

-18 Ocakta, o hafta görülen bist için verdiğim seviyelerin 6 ay boyunca geçilemeyeceğini yazmıştım.Şu ana kadar geçilemedi ve şu anda o seviyelerin oldukça altındayız.6 ay dolunca 18 Temmuz tarihinde değerlendirmesini yaparız.Aslında değerlendirme yapmama bile gerek kalmayacak,çünkü o tarihte küresel piyasalar bugünden çok farklı bir yerde olacak,niye o yorumu yaptığım zaten ben bir şey söylemeden anlaşılacak.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Şu anda dış piyasalarda olumlu bir hava var,risk alma iştahı yüksek,bu da bizim piyasamızda olumsuzuklar yerinde durmasına rağmen ,şimdilik bir denge sağlamış gözüküyor.İkinci çeyrek için ,küresel düzeyde beklentilerimi ve gerekçelerini önceki sayfalarda paylaşmıştım,bekleyelim görelim.

-18 Ocakta, o hafta görülen bist için verdiğim seviyelerin 6 ay boyunca geçilemeyeceğini yazmıştım.Şu ana kadar geçilemedi ve şu anda o seviyelerin oldukça altındayız.6 ay dolunca 18 Temmuz tarihinde değerlendirmesini yaparız.Aslında değerlendirme yapmama bile gerek kalmayacak,çünkü o tarihte küresel piyasalar bugünden çok farklı bir yerde olacak,niye o yorumu yaptığım zaten ben bir şey söylemeden anlaşılacak.
    2020..De..unuttuğumuz...

SELL..MAY..AND..GO..

yaşayacağız..gibi...

Ayrıca;
    Bu..akşamda..dahil..olmaz..üzere...FED..Başkanı..P OWELL...
    Her..konuşmasında..israrla...yükselen..enflasyoonu n..geçici..olduğunu..kalici..olmayacağini..söyleyi p...
    durumu..idare..etmeye..çalişiyor...
    Son düzenleme : Kurt73; 08-04-2021 saat: 19:43.

5. Sayın Deniz hocam,bir konu kafamı kurcalıyor. Fed , BOJ; BOE devasa genişlemeye giderken, faizlerini artırmaktan imtina ediyorlar. ABD de trilyonluk bütçe açığı ve dış ticaret bütçe açıkları verirken , borsaları artıyor. Siz balon diyorsunuz fakat piyasa demiyor. Belki düzeltme yapabilir. ABD , EURO bölgesine nazaran daha çok genişlemeye gittiğinden parite 1.20 lerin altına inemiyor. benim öngörüm FED faiz artırsa bile piyasa bunu önemsemiyor. Çünkü AB bölgesi ABD gibi dış ticaret ve cari açık vermiyor, Bütçesini de ABD ye nazaran daha dengeli götürüyor. Bunlar malumunuz. Sorum şu ABD tarihi büyümeye gerçekleştirecek bu sene beklenti. 6 -7 -8 ler konuşuluyor. Çin keza öyle çift haneli büyüme. Hatta Çin kredileri sert bir şekilde kezme kararı aldı. ABD bu kadar yüksek bir büyüme gerçekleştirecekse siz neden pahalı buluyorsunuz. ABD de enflasyon da var. Enflasyon borsaları beslemez mi ?
    Bizim gibi gelişmekte olan ülke borsaları sıkıntılı. ABD enflasyonunu bizim gibi ülkelere enjejte ediyor. Çünkü basılan dolarlar emtiaları artırıyor. Bizim borsamıza gelince tarihi dip seviyelerde banka ve Holdingler. Adeta çöp seviyesinde ve elimiz ala gitmiyor.
    1 yıllık GETİR 3 milyar dolar ederken, kıçıkırık oyun firmaları 1 milyar dolara el değiştiririken, yılların bankaları ve Holdingleri öz sermayelerinin yüzde 5 inden işlem görüyorlar. Bu reva mı ? Tamam ülke iyi yönetilmiyor güven erozyonu var, ülke riski var öngörememezlik var, irrasyonalite var, liyakatsızlık var, hukuki taban oluşmamış , bu ve benzer sıkıntılare korona tuz biber oldu. 2001 krizinin şartlarına doğru koşar adım geldik. bir duvar var. Önünde duruyoruz. Bu risk alınmaz mı ? Yönetimler gelir geçer. Liyakatlı ve rasyonel politikalar güven veren hükümetler elbet gelir. Risk alınmazsa kar da olmaz. Diyelim 20 bin dolarınız var. Bu ABD de diş kirası. Bir diş çekimi 1000 dolar ABD de . Burda ise 20 bin dolara İşbankasının 200 binde 1 ini alabiliyorsunuz. Geçen bir doktor arkadaşımla konuşuyordum. Borsadan söz açıldı. Ben 1 dolar bile yatırmıyorum . Sen ne cesaret alıyorsun , seni sağlamcı bilirim dedim. Ben de tam da bu sebeple, bir miktar alıp sepete attım dedim. Esas alımı 1.2 dolar seviyesinde bekliyorum. Hoş sanki BİSt 30 , o seviyelerde yani 2001 krizinde ki seviyelerde sanki. Küçük senetlere gitti millet. Yani kismenin eli gitmiyor hisse alımına.
    Ülkede yüksek enflasyon var. Bu bir nevi kendinden beslenen bir döngü bu. Elinde TL tutmak istemeyen arabaya, eve koşuyor. İhtiyacı yok hani. Fiat artacak diye 2 yi 3 yü alıyor. Değersizleşmiş TL ile , çok daha değersizleşmiş ihracatçı şirketlerden alım yapılabilir fakat devamlı ödemeler dengesi krizine saplanırsak çok çok daha ölü fiatlar bulunabilir sanki diyorum.
    Fakat bir yandan da bundan daha ucuz işçik olabilir mi , daha ucuz bir ülke olabilir mi diyorum kişi başı GSMH da Çin in bile gerisine düştük. yazık ya ülkeye. 7500 lere. Çin 10 bini yaklıyor nerdeyse. Yani ABD ve Ab nin ucuz üretim üssü görevini verbilirler bizlere Netice de onlara borçluyuz. İspanya, Fransa , ingiltere en çok krditörlerimiz olmuş. Bırakmazlar diyorum. En azından alalcaklılar yan. Nasıl tahsil edeceklerini düşnürler.

Yazık ya. Kamu hızla büyürken , plansız programsız, denetlemesiz bir ülke olduk. Şimdi haberlerde geçiyor milyon ton patates depolarda çürüyor. Halbuki devletin Yüzbin kişilik Tarım müdürlükleri var. Her ilçesine kadar. Adeta savruluyor ülke. Tabandan kopuldu iyice. Damat Beratın dediği gibi sonumuz hayr olsun.. Biraz sohbet gibi oldu. Sorularla çok yoruyoruz, bunaltıyoruz sizi. Hakkınız helal edin.Sizden çok şey öğrendik.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,806
    Gerçekten teşekkürler minnettarım . Sizin formüllerden yaptığım tablo ve grafik aşağıda . Eksik bir data varsa düzeltirim .

Dip NoT : Egeen hakkında bir yorumunuz olabilir mi ?
    Formüller doğru ama Son 2 satırda aramızda fark çıkıyor hala çözemedim .

Son düzenleme : Baygeorge; 08-04-2021 saat: 23:10.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz hocam,bir konu kafamı kurcalıyor. Fed , BOJ; BOE devasa genişlemeye giderken, faizlerini artırmaktan imtina ediyorlar. ABD de trilyonluk bütçe açığı ve dış ticaret bütçe açıkları verirken , borsaları artıyor. Siz balon diyorsunuz fakat piyasa demiyor. Belki düzeltme yapabilir. ABD , EURO bölgesine nazaran daha çok genişlemeye gittiğinden parite 1.20 lerin altına inemiyor. benim öngörüm FED faiz artırsa bile piyasa bunu önemsemiyor. Çünkü AB bölgesi ABD gibi dış ticaret ve cari açık vermiyor, Bütçesini de ABD ye nazaran daha dengeli götürüyor. Bunlar malumunuz. Sorum şu ABD tarihi büyümeye gerçekleştirecek bu sene beklenti. 6 -7 -8 ler konuşuluyor. Çin keza öyle çift haneli büyüme. Hatta Çin kredileri sert bir şekilde kezme kararı aldı. ABD bu kadar yüksek bir büyüme gerçekleştirecekse siz neden pahalı buluyorsunuz. ABD de enflasyon da var. Enflasyon borsaları beslemez mi ?
    Bizim gibi gelişmekte olan ülke borsaları sıkıntılı. ABD enflasyonunu bizim gibi ülkelere enjejte ediyor. Çünkü basılan dolarlar emtiaları artırıyor. Bizim borsamıza gelince tarihi dip seviyelerde banka ve Holdingler. Adeta çöp seviyesinde ve elimiz ala gitmiyor.
    1 yıllık GETİR 3 milyar dolar ederken, kıçıkırık oyun firmaları 1 milyar dolara el değiştiririken, yılların bankaları ve Holdingleri öz sermayelerinin yüzde 5 inden işlem görüyorlar. Bu reva mı ? Tamam ülke iyi yönetilmiyor güven erozyonu var, ülke riski var öngörememezlik var, irrasyonalite var, liyakatsızlık var, hukuki taban oluşmamış , bu ve benzer sıkıntılare korona tuz biber oldu. 2001 krizinin şartlarına doğru koşar adım geldik. bir duvar var. Önünde duruyoruz. Bu risk alınmaz mı ? Yönetimler gelir geçer. Liyakatlı ve rasyonel politikalar güven veren hükümetler elbet gelir. Risk alınmazsa kar da olmaz. Diyelim 20 bin dolarınız var. Bu ABD de diş kirası. Bir diş çekimi 1000 dolar ABD de . Burda ise 20 bin dolara İşbankasının 200 binde 1 ini alabiliyorsunuz. Geçen bir doktor arkadaşımla konuşuyordum. Borsadan söz açıldı. Ben 1 dolar bile yatırmıyorum . Sen ne cesaret alıyorsun , seni sağlamcı bilirim dedim. Ben de tam da bu sebeple, bir miktar alıp sepete attım dedim. Esas alımı 1.2 dolar seviyesinde bekliyorum. Hoş sanki BİSt 30 , o seviyelerde yani 2001 krizinde ki seviyelerde sanki. Küçük senetlere gitti millet. Yani kismenin eli gitmiyor hisse alımına.
    Ülkede yüksek enflasyon var. Bu bir nevi kendinden beslenen bir döngü bu. Elinde TL tutmak istemeyen arabaya, eve koşuyor. İhtiyacı yok hani. Fiat artacak diye 2 yi 3 yü alıyor. Değersizleşmiş TL ile , çok daha değersizleşmiş ihracatçı şirketlerden alım yapılabilir fakat devamlı ödemeler dengesi krizine saplanırsak çok çok daha ölü fiatlar bulunabilir sanki diyorum.
    Fakat bir yandan da bundan daha ucuz işçik olabilir mi , daha ucuz bir ülke olabilir mi diyorum kişi başı GSMH da Çin in bile gerisine düştük. yazık ya ülkeye. 7500 lere. Çin 10 bini yaklıyor nerdeyse. Yani ABD ve Ab nin ucuz üretim üssü görevini verbilirler bizlere Netice de onlara borçluyuz. İspanya, Fransa , ingiltere en çok krditörlerimiz olmuş. Bırakmazlar diyorum. En azından alalcaklılar yan. Nasıl tahsil edeceklerini düşnürler.

Yazık ya. Kamu hızla büyürken , plansız programsız, denetlemesiz bir ülke olduk. Şimdi haberlerde geçiyor milyon ton patates depolarda çürüyor. Halbuki devletin Yüzbin kişilik Tarım müdürlükleri var. Her ilçesine kadar. Adeta savruluyor ülke. Tabandan kopuldu iyice. Damat Beratın dediği gibi sonumuz hayr olsun.. Biraz sohbet gibi oldu. Sorularla çok yoruyoruz, bunaltıyoruz sizi. Hakkınız helal edin.Sizden çok şey öğrendik.
    -Şu anda ABD'de hisse senetlerinin fiyat/kazanç oranları 2000 yılındaki dot.com balonu dışında tarihinin en yüksek seviyesinde,buna ekonomistler balon diyor:

https://www.multpl.com/shiller-pe

-Varlık balonu sadece borsalarda değil ,emlak piyasalarında da balon var:

https://tradingeconomics.com/united-...me-price-index

Ev fiyatları,2008 yılı ekonomik krizini çıkartan emlak fiyatlarındaki balon fiyatların da kabaca %20 üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

-ABD 'de merkez bankasının parasal genişlemesinde, bilanço büyüklüğünün gsyih'ya oranı, 7.709/21.48=%35.89 iken,bu Euro bölgesinde 7.505/12.712=%59.04.Bu oran Japonya'da %100'ün üzerinde.Tabii ayrıca bir de mali teşvikler var,bunun için hükümetler borçlanmaya çıkıyor.
    Geçen sene ABD ekonomisi %3.5 küçülürken Euro bölgesi %6.8 küçüldü.

https://www.dw.com/tr/euro-bölgesi-e...lme/a-56417060

Bu sene için en son IMF'nin yaptığı büyüme tahminleri Euro bölgesi için %4.4 iken ABD için %6.4

ABD'de aşılanma işlemleri avrupaya göre çok hızlı gittiği için muhtemelen gelecek ay sonunda tamamlanmış olacak bütün ekonomisi de açılmış olacak,teşvik paketleri ve ertelenmiş tüketim taleplerinin devreye girmesiyle,ABD'de enflasyon ve faizler in yükselmesine sebep olacak,bu da başta avrupa ve japonya olmak üzere negatif faiz veren ülkelerdeki paranın ABD'ye akmasına neden olacağından dolar endeksinin yükselmesine ve doların euro'ya karşı da değer kazanmasına neden olur,zaten benzer şeyleri yılbaşında euro/usd paritesi 1.23 civarında iken de yazmıştım.İlk aşamada paritede 1.1370'yi test etmesini öngörüyorum.

-Yüksek büyüme oranları her zaman borsalar için besleyicidir ama f/k oranlara 40'a dayanmış,tarihinin en yüksek ikinci seviyesine gelmiş borsalar için değil,şirketlerin gelirleri yüksek büyüme ile bu yıl %10 artsa bile enflasyondan arındırdıktan sonra net gelir artışı ile şirketler bu rasyo ile yine çok pahalı kalmaya devam eder.

-ABD'de %4'e kadar çıkabilecek enfllasyon ile faizlerin yükselmesi ile,şirketlerin temettü gelirleri garantili faiz getirilerinin altında kalacağı için borsalara satış getirir,şirketlerin düşük faiz ile borçlanıp kendi şirket hisselerini satın alıp borsayı şişirmesini frenler,ayrıca şirket değerlemleri şirketlerin gelecekte elde edeceği kazançlara ilişkin akımların benchmark uzun vadeli faiz ile indirgenerek bugünkü değerinin hesaplanmasıyla yapılıyor,faizler yükseldikçe şirket değerlemeleri de düşer.Son bir husus ,kurumla vergisi %20'den %28'e çıkınca şirketlerin vergi sonrası karının net %9 azalacağı hesaplanıyor,ayrıca şirketlerin ABD dışındaki kazançları için de asgari bir vergi düşünülüyor.

http://www.fao.org/worldfoodsituatio...ricesindex/en/

Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü FAO'ya göre Mart ayında gıda fiyatlarındaki yıllık artış %24.6'ye ulaştı.

Bu artış oranında tahıl fiyatları %26.5,şeker %30.2,bitkisel yağlar %85.5 yıllık fiyat artışlarıyla başı çekti.

Sayfa 772/2110 İlkİlk ... 27267272276277077177277377478282287212721772 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •