Sayfa 50/383 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon
Arama sonucu : 3058 madde; 393 - 400 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Sn. Selka,

Allah'tan AB' yi idare edenler, Afrika'dan, Suriye'den vs. gelen göçmenlerle, nüfuslarını tazeliyorlar.

Ben onların yerinde olsam, Teknik-Fen- Tıb vs bölümü Üniversite Mezunu, 35 yaşını geçmemiş Türk Vatandaşlarını , yanlarında adam başı 50,000 € ($) ile geldikleri takdirde vatandaşlığa alıyorum der, ve Türkiye Çorbası içinde et ve katı madde bırakmaz, işime bakardım. Bizim yöneticilerde biraz kadir kıymet öğrenirlerdi..
    Ab beyaz yakalı işleri kendi vatandaşlarına ayırır.. Keza, ABD de öyle.. Sadece mühendis olup yada dr olupta ABD li yada Avrupalı mühendisin yada ABD li dr un yapamadığını, yapanlar oraya beyaz yakalı olarak giderler... Aradıkları genelde, bebek bakıcısı, oto yıkamacısı, pompacı, getir götür işleri, hizmetçi, temizlkçi, bekçi gibi mavi yakalı işçidir...

Kıssadan hisse...

1. Ekonomik modelimiz ithalata dayalı sistemden ihracaata dayalı sisteme geçmelidir...
    2. Büyüme derdinden vazgeçip, nüfus planlaması ile KALKINMA ağırlıklı politik, siyasi ve ekonomik hedefler belirlenmelidir...

Yukarıda saydığım 2 madde ilke kabul edilir, etrafında düşünceler paylaşılır ve detaylandırırılsa

işte o zaman muassır medeniyetlerin seviyesi gelebiliriz...

45 yaşına girdim.. TR nin büyüme telaşesi hiç bitmedi.. Ben çocuk iken nüfus 30-35 milyondu. Oradan 80 milyon olduk...

Hayır şunu sormak istiyorum...

40 milyon iken yapamayıpta 80 milyon olunca yapabildiğimiz şey yada şeylerin adını yazabilirsimisiniz?

Yada

80 milyon iken başaramayıp da 100 milyon olunca neyi başaracağız?

2.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Dün goldman dollarda düşüş bekledigini yazdi. bugün citigrup da katildi dollar da düşüş bekleyenler kervanina...bakalim başka kimler katilacak.
    3.parti dollarlari 5.33 den aldim bende 4.post alislari 5.20 de yapcam
    5.20 dende geldi mallar,nereye yazilsak verdiler ama senaryomda değişiklik yok..5.post alışlari 5.10 da yapcam

7.202,88 Since 26 Aralık 2023

3. USD 5,45'i aştı....

Bazı başlıklarlarda USD da yükseliş başlayınca düşmesini bekleyenler kayboldu demişler...

Hayır, kaybolmadım.. Buradayım ve yazmaya devam ediyorum.. Hala aynı düşüncedeyim...

Lakin bir emtia AYI piyasasına girmiş ise sürekli sürekli düşmez... Tepkisel yükselişler olucaktır..

Şahsen 5,35 TL yi aşacağını düşünmüyordum.... Ama aştı...

Bunun sebebini USD ın çok sert değer kaybına bağlıyorum, nasıl ki sert değer kaybetti ise o derece sert yükseldi...

Yükseliş CB nın Venezuela daki konuşması, ABD nin resesyon endişesi ile küresel piyasalarda az da olsa panik yarattı.. Buna ek olarak MB sının faiz indirecek dedikoduları USD da fitili ateşledi....

Bu hareketin momentumu TR de 5,35 TL de kesilmedi.. Ve 5,45 TL yi aşarak beni de şaşırttı...

USD da düşüşün devamı için 5,35 TL altına gelmesi şart... Yukarı bir değerde kalırsa USD yukarı devam edecektir....

Lakin;

15 yıllık piyasa tecrübem şunu der...

Bu adamlar bu malı düşürmeye başladılar mı; dibini bulana kadar satarlar.. Acımazlar.. Hatta piyasa AYI yada BOĞA piyasasında ise haberleri takmaz.. Piyasa Ayı ise, önüne çıkanı parçalar; yada Boğa ise ezer geçer....

AYI piyasasında olan USD için; bir anda bir günde bir haber ile BOĞA olursa bu benim için yeni bir tecrübe olacaktır...

Lakin USD ın yükselişe devam edeceğini hala düşünmüyorum..

Hala da diyorum ..

USD da dip 4,50 TL dir.... %100 USD da para kazanmak için 5,00 TL altında kademeli alım 4,50 TL de son kademe alım..

Tekrar yazıyorum; Bu olucak demek değildir... Olma olasılığı vardır...

İhracaatçı lafı bir geyiktir...

İhracaatçıya bu ülkede hiçbirşey olmaz... 2008-2013 yılları arasında nerdeyse 5 yıl 1,75-1,95 arasında sıkışmış bir USD vardı....

İhracaatçıya da bişey olmamıştı...

4,50 TL de de ihracatlarını yaparlar...

Yemin ederim hiçbirşeyde olmaz...

Dediğim gibi, USD inerken de burda idim.. 5,45 olunca da...

Bol kazançlar....

4. 5.60 a kadar tepse iyi olur aslında. ordan biraz yük indirirdik

kim nereye gitmiş.
    duzeltme sıhhattur.

4.9x var yine analezde.... bea...!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Geri gelecektir. Ayı piyasasından böyle çıkılmaz. Ağırlıklı ortalamalar izin vermez zaten böyle bir dönüşe. Yarın sabah 6 lira açsa yine geri gelir. Öyle ya da böyle bir dip çalışması görmek lazım. Ha hızlıca geri gelirse yeni dipler. Uzun süre buralarda takılabilirse ikili dibe iner. İzlemek lazım. Ama bu dönüş değil. Maalesef keşke olsaydı şahsım adına ama değil.

7.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    bu ay sonu mevduatta stopaj indirim teşviği son.eğer ilave bir süre uzatmasi gelmezse...bu durumda mevduat faizlerinde düşüş beklentisi oluşabilir, bu bağlamda mevduattan cikan para ya borsaya yada dollara ufaktan kaymaya başlar diye düşünüyorum. ..dollar şuan 5.33
    bakalim neler olucak bu ay sonu
    stopaj indirimi deyip gecmemek lazım. ay bitti dollar fırladı. ..
    nereye kadar ziplar bilemem ama dis mihraklar dollarda düşüş beklerken dollar düşermi bilemem,herkes siraya girmişti. ..ben hariç
    4 gamyon dollar var, malesef 5.kamyonu dolduramadan depturdu ))

8.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Geri gelecektir. Ayı piyasasından böyle çıkılmaz. Ağırlıklı ortalamalar izin vermez zaten böyle bir dönüşe. Yarın sabah 6 lira açsa yine geri gelir. Öyle ya da böyle bir dip çalışması görmek lazım. Ha hızlıca geri gelirse yeni dipler. Uzun süre buralarda takılabilirse ikili dibe iner. İzlemek lazım. Ama bu dönüş değil. Maalesef keşke olsaydı şahsım adına ama değil.
    Sn Tospa USD dip denilen yerde USD ın öylece günlerce haftalarca aylarca bekleyeceğini düşünmeyiniz.. Anlık olsa da değebilir.. USD da 2017 başında 3,61 altı kesinlikle olmaz denilirken 3,38 olmuştu..

4,50 TL olsa bile çok sert tepki verip hızlıca 4,80-5,00 bandına çıkacağını düşünüyorum.. O an takip eden olursa alabileceğini takip edemeyen olursa -AA 4,50 ye değmiş denileceğini düşünüyorum...

Tekrar ediyorum bu olucak demek değildir, olma ihtimali vardır demektir....

Sayfa 50/383 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •