Arama sonucu : 24 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yurt dışına döviz veya altın çıkartmanın YASAL yolları?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Tapu ve referans mektubu meselesini pek kafamda oturtamadım.

Şöyle söyleyeyim.
    Bizim ilk etapta yeğenimi öğrenim için hollandaya gönderme planımız var.
    Eğer ki "ben burayı sevdim, burada yaşayalım" kararı kesin olarak verilirse o vakitten sonra kira ödememek için oradan bir ev almak lazım, yani oraya bir ev parası transfer etmek gerek.

Henüz üniversite öğrencisi olan bir ergenin banka hesabına tak diye mesela 200.000 euro yatırmak (veya buradan göndermek) istediğimizde hollanda bankasının bu paranın kaynağını sorup sormayacağı soru işareti. (tabi parayı oraya transfer etmenin bize kaça patlayacağı falan da)

Bu bahsettiğiniz tapu ve referans mektubu nedir?
    Referans mektubu maaş aldığımız yerden falan veriliyorsa o iş sıkıntı. (doğru mu anladım bilmiyorum)
    Çünkü anacığımın emeklisi hariç Türkiyedeki tüm gelirlerimiz kira geliri. Ailede herhangi bir firmaya bağlı çalışan kimse yok.
    Geliri belgeleyebileceğim şeyler anca kira vergisi beyannamelerimiz falan.
    Kira sözleşmeleri ve o sözleşmelere konu olan evlerin tapusu olur. Referans mektubu derken bankaları kastettim, uzun yıllardır çalışıyoruz bir falsosunu görmedik belgesi, onlara söylerseniz bilirler. Sizin meşru yollardan para kazandığınıza her türlü belge de olur. Önce hangi bankaya göndereceğinize karar vermeniz lazım. Onlar sizden istediklerini söylerler, yazdığımdan çok farklı bir şey isteyeceklerini sanmıyorum.

Para transfer masrafı sorun değil düzgün banka ile çalışıyorsanız max 50 dolar istemeleri lazım.

Yeğeninizin hesabına göndermek sorun olur, bence bize böyle şeyler normal gelse de onlar kuşkuyla bakarlar.
    Kendi hesabınıza gönderip yeğeninize imza yetkisi vermek düşünülebilir.

Türkiye neden gönderiyorsun diye sorabilir.

Madem Hollanda'yı düşünüyorsunuz Yapı Kredi private ile görüşüp bilgi alabilirsiniz onların Hollanda'da bankası var.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Kira sözleşmeleri ve o sözleşmelere konu olan evlerin tapusu olur. Referans mektubu derken bankaları kastettim, uzun yıllardır çalışıyoruz bir falsosunu görmedik belgesi, onlara söylerseniz bilirler. Sizin meşru yollardan para kazandığınıza her türlü belge de olur. Önce hangi bankaya göndereceğinize karar vermeniz lazım. Onlar sizden istediklerini söylerler, yazdığımdan çok farklı bir şey isteyeceklerini sanmıyorum.

Para transfer masrafı sorun değil düzgün banka ile çalışıyorsanız max 50 dolar istemeleri lazım.

Yeğeninizin hesabına göndermek sorun olur, bence bize böyle şeyler normal gelse de onlar kuşkuyla bakarlar.
    Kendi hesabınıza gönderip yeğeninize imza yetkisi vermek düşünülebilir.

Türkiye neden gönderiyorsun diye sorabilir.

Madem Hollanda'yı düşünüyorsunuz Yapı Kredi private ile görüşüp bilgi alabilirsiniz onların Hollanda'da bankası var.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Yeğenim dışında hiç birimizin ilk etapta hollandayla alakası olmayacağı için, orada kendimiz turist olarak gidip (vatandaşlık veya oturum olmadan) hesap açabilir miyiz bilmiyorum.

Şu yapı kredi seçeneği denemeye değer görünüyor. Teşekkür ederim.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yeğenim dışında hiç birimizin ilk etapta hollandayla alakası olmayacağı için, orada kendimiz turist olarak gidip (vatandaşlık veya oturum olmadan) hesap açabilir miyiz bilmiyorum.

Rica ederim. Hollanda'ya gitmeden bile hesap açmanız mümkün olabilir, giderseniz kesin açarsınız.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Hocam, hiçbir AB ülkesinde oturumunuz olmadan banka hesabı açamazsınız. Öğrencilik gibi geçici durumlar istisnadır. Bu arada bir Amerikan bankasında Türkiyeden online hesap açılabildiği meselesi konuşulmuştu, linkini bulursam paylaşırım.

Edit: Bu linkte online hesap açılabilen mobil bankacılık siteleri mevcut. Listelenen bankaları kullanmadım ve kullanan da duymadım. Bu nedenle güvenilirliği konusunda bilgim yok. http://yurtdisindayiz.com/yurtdisind...-hesabi-acmak/
    Son düzenleme : bartukara; 20-11-2019 saat: 23:09.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •