Arama sonucu : 406 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Kesinlikle ben de tüm is arkadaşlarıma ve dostlarıma önerdim. Özellikle daha benim gibi 20li yaslarda olanlar için Bes'e gore daha avantajlı bana göre. İkisi bir arada olursa ne ala.

Girdiğiniz vergi dilimi ne kadar yukardaysa o kadar onemli bir konu bu.

Doğrudan vergi matrahından düşebiliyorsunuz.

Bu konuyu merak edenlere yardimci olabilirim. Benim tavsiyem primleri sozlesme de asgari tutup. Asil birikimi ek ödeme üzerinden yaparak kesintiden bir miktar kurtulabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Siz de benim gibi birikimli hayat sigortası primi ödüyorsunuz, özellikle maaşlı çalışanlar için ciddi bir vergi avantajı oluşturuyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Kesinlikle ben de tüm is arkadaşlarıma ve dostlarıma önerdim. Özellikle daha benim gibi 20li yaslarda olanlar için Bes'e gore daha avantajlı bana göre. İkisi bir arada olursa ne ala.

Girdiğiniz vergi dilimi ne kadar yukardaysa o kadar onemli bir konu bu.

Doğrudan vergi matrahından düşebiliyorsunuz.

Bu konuyu merak edenlere yardimci olabilirim. Benim tavsiyem primleri sozlesme de asgari tutup. Asil birikimi ek ödeme üzerinden yaparak kesintiden bir miktar kurtulabilirsiniz.
    Bahsettiğiniz konu hakkında hiç bir fikrim yok konu hakkında temiz sade net bilgilere nereden ulaşabilirim acaba?
    Burada yazmış olduğum bilgi,yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Lütfen kurumunuzdaki profesyonel yatırım uzmanlarınıza danışın.

Bu konu hakkında yaklaşık bir buçuk sene önce bir arkadaşın sorusu üzerine forumda yazdığım cevabın bir kısmını aşağıya kopyalıyorum.
     Alıntı Originally Posted by sevinen Yazıyı Oku
    Bahsettiğiniz konu hakkında hiç bir fikrim yok konu hakkında temiz sade net bilgilere nereden ulaşabilirim acaba?
    "Benim yaptırdığım poliçelerde herhangi bir getiri-birikim yok, dolayısıyla anaparanızın üzerine bir getiri elde etmediğiniz için süresinden önce ayrılmamanız durumunda stopaj vb. vergi kesintisi de olmuyor. Döviz bazında ödeme yapıp, poliçe süresi sonunda (asgari 12 yıl) risk (ölüm) gerçekleşmezse, yaşam teminatı adı altında ödediğiniz tutarı döviz olarak geri alıyorsunuz. Avantajları: 1-Hayat sigortanız oluyor, yaş ve sağlık durumuna göre ciddi teminatları var. Allah gecinden versin, hak vaki olursa geride kalanlara oldukça iyi bir birikim kalıyor. 2-Tabi ki hayırlı uzun ömür istiyor ve poliçe süresi sonunda hayatta olduğumuzu düşünüyoruz. Bu durumda ödediğimiz tutarın tamamını döviz olarak geri alıyoruz. Ama asıl avantajlı kısmı, ödenen tutarların belli koşullar ve limitler dahilinde, aylık vergi matrahından düşüyor olması. Böylece hem içinde bulunduğunuz aydaki vergi dilimine göre daha az vergi ödemiş oluyorsunuz, hem de aylık vergi matrahları kümülatif olarak hesaplandığı için üst vergi dilimlerine de daha geç girmiş oluyorsunuz. Farklı sigorta şirketlerinde benzer isimlerde farklı versiyonları var, iyice araştırmanızı öneririm. Nüanslar vergi açısından çok farkediyor. Örneğin birikimli (anaparanın üzerine getiri elde edilen) sigorta olursa ödediğiniz tutarın yüzde ellisini, birikimsiz olursa tamamını belirli limit ve koşullar altında vergi matrahından indirebiliyorsunuz. (Bu söylediklerim ücretli çalışanlarla ilgili, diğer gelir türlerini elde edenlerle ilgili bir araştırma yapmadım.) Sonuçta benim ödeme tutarım ve ücretime göre kabaca bir hesaplama yaptığımda, ödediğim sigorta priminin yıllık olarak ortalama yüzde yirmi beşini devlet bana iade etmiş olacak. "

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •