Sayfa 615/1000 İlkİlk ... 115515565605613614615616617625665715 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,913 - 4,920 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by Tornwald Yazıyı Oku
    arkadaslar ziraat den hıc bır eurobondu alamıyorum stokta olmadıgından gerceklestıremıyoruz dıyor. yapabılecegım bır sey var mı? cds yukselınce hep oluyor galıba bu durum da
    Ben dün TEB den aldım bir sıkıntı yoktu.

2. ikinci el yabancı para cinsi devlet tahvillerinde faiz oranı geçen haftaya göre yükselmiş.
    benim geçen hafta ziraat'ten 3,50 oran ile aldığım usd cinsi 25/08/23 ün oranı 3,61 (yıllık kupon 3,75)
    euro cinsi 02/02/24 ün garanti'de 2,71 (yıllık kupon 2,80)

3.  Alıntı Originally Posted by Tornwald Yazıyı Oku
    arkadaslar ziraat den hıc bır eurobondu alamıyorum stokta olmadıgından gerceklestıremıyoruz dıyor. yapabılecegım bır sey var mı? cds yukselınce hep oluyor galıba bu durum da
    Evet oluyor , satışa kapatıyorlar. Ya da Ziraat üzerinden satan azalıyor, bu durumda da banka stoktakileri de belirli bir miktarın altına düşmemesi için kapatıyor olabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    İşyeri kira geliriniz varsa stopajları denkleştirin önce, kuruşlar sorun yaratıyor. Eskiden kesinti boşluğuna girdiğiniz değer %20'den fazla olamaz diye uyarı verirdi. Fakat az olabilir, O zaman hata vermez. 1 kuruş falan az yazın.

Ağustos 2020'den itibaren %10 stopaj uygulandı. Kuruşlara dikkat ederek 7 ay %20 ve5 ay %10 stopaj hesaplarını tekrar düzeltmeyi deneyin.
    selam turnike, işyeri kirasi 35 bin tl olan birisi %20 stopajla vergiden düşüyor mu ..yoksa? 49 a gelmediginden yazılmıyor mu? stopaj alacaklısı mı olur? vericeklisimi

Alıntı Originally Posted by Tornwald Yazıyı Oku
    Benim hesap seker deydi..Eurobond alacaktım stok yok dediler ,başka tarihliistedim istediğin miktar yok dediler, bende HSBC ye gittim paranın tamamına farklı vadelerde fiyat olarakta uygun sayılabilecek orandan aldım....

Türkçesi başka bankamı yok ....

6.  Alıntı Originally Posted by aykut32 Yazıyı Oku
    selam turnike, işyeri kirasi 35 bin tl olan birisi %20 stopajla vergiden düşüyor mu ..yoksa? 49 a gelmediginden yazılmıyor mu? stopaj alacaklısı mı olur? vericeklisimi
    https://www.gib.gov.tr/sites/default...radirehber.pdf

Buranın 16.sayfasında yazdığına göre stopaj dahil 49.000TL yi aşmayan kira bedelleri için beyanname verilmiyor.

Ancak konut kira geliriniz de var diyelim ve 24.000TL. Bu durumda 49bin tl yi geçip geçmediğinizi hesaplamak için konut kira gelirinden istisna tutarını düşüp işyeri kirası ile topluyorsunuz: 24.000-6.600=17.400TL+ 35bin tl bürüt işyeri kirası=52bin400TL.

49.000 tl yi aştığı için işyeri ve konut birlikte beyan edilir. Eğer bu toplam 49.000 tl'nin altında kalsaydı sadece konut kirasını beyan edecektiniz.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Merhaba, bu sene ilk defa eurobond için beyanname dolduracağım da. (49bin TL'yi geçiyorum)
    2 adet sorum var:

1. Sorum: 3.C - BEYAN EDİLECEK MENKUL SERMAYE İRADI GELİRLERİNİZ bölümünde her bir eurobond için ayrı ayrı mı satır gireceğiz? yoksa toplu şekilde tek bir satırda girsek de olur mu?

2. Sorum:
    "616. Eurobond Faiz gelirleri" kısmına Kupon gelirlerimi.
    "618. Hisse senetleri ve tahvillerin vadesi gelmemiş kuponlarının satışından elde edilen bedeller" kısmına da alış-satış kazançlarımı gireceğim. Doğru mudur?
    Not: Bu sorunun cevabı 623 nolu irat geliriymiş. Cevabı burada gördüm -> http://malisozluk.istanbulsmmmodasi....SoruCevap/faiz

8.  Alıntı Originally Posted by SnigRO Yazıyı Oku
    Not: Bu sorunun cevabı 623 nolu irat geliriymiş. Cevabı burada gördüm -> http://malisozluk.istanbulsmmmodasi....SoruCevap/faiz
    Yanlış yorumlama olabilir, alım-satım kazancı menkul sermaye iradı değil değer artış kazancıdır(Md.80/1). Hazır beyan uygulamasında fark yaratmıyor da olabilir.

Hazır beyan konusunda iyi bir kaynak yok maalesef.
    Saygılar.

Sayfa 615/1000 İlkİlk ... 115515565605613614615616617625665715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •