Torunlardan birisi için girdiğim BES hesabına baktım az önce. Tam 112 aydır yatırıyormuşum.
Yatırdığım 100TL 182TL olmuş. Yani %82 kazanmışım TL bazında.

0 noktasından 112 noktasına yatırdıklarımın ortalaması, 61. aya tekabül ediyor. Diğer bir deyişle 100TL para 51 ayda 182TL olmuş.(Devlet katkısının girdisi %35 olarak hesapladım)Yıllık kabaca %19 kazanmış gibi görünüyor TL bazında. 8 ay sonra devlet katkısının %100'ünü alacağız zira hesap benim adıma ve ben 56 yaşın oldukça üzerindeyim%100 devlet katkısını 8 ay sonra alınca, bu %19 daha yukarıda olacak, piyasa koşulları aynen böyle kalsa bile.

Ancak an itibari ile durum bu. 7-8 ay önce, daha önce dolar fonunda olan tüm birikimi hisse bazlı fona aktardım ve o tarihten bu yana tüm aylık ödemeleri hisse bazlı fona yapıyorum. Hep uzun vadeli düşünürüm. Fon birim fiyatı düşükten topluyorum. BIST düşük olduğu sürece toplamaya devam edeceğim. BIST tekrar yükseldiğinde, elimde çok düşük birim fiyat ortalamalı BIST fonu olacak ve bu yüzde %19 ortalama %22'nin üzerine kendini atacaktır. Bir önceki BIST rallisinde ortalama getiri yıllık %21'i bulmuştu TL bazında. Bir sonraki seferde daha yükseğe atacağını düşünüyorum zira BIST'in bir yıla yakın bir süre daha bir ralli göstermemesini umuyorum ve bekliyorum ki ortalamam dahada düşsün.

Başka şekilde değerlendirip bu yıllık %19-22'leri aşacak getiri elde edebilirmiydim? Elbette yapılabilirdi. Ama sıfır stres, ekran başlarında geçen bir hayat istemediğim için bu yolu seçtim ve mutluyum.