Sayfa 231/997 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331731 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 1,841 - 1,848 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by casual Yazıyı Oku
    bunu eski adılya julia luthor yeni adıyla happy "burada gerçek enflasyonun açıklanan enflasyonun çok üstünde olduğunu düşünenler var, bizler (işi bilenler) insanların mevduatta esasen para kaybetmediğini izah edebilmek için domates, biber, patlıcan fiyatlarını örnek veriyoruz" diye açıklamıştı.

tabi burada birikimini 200bin , 400bin, 1 milyon tl mevduata yatıranlar bu parayla domates, biber, patlıcan alacağı için ikna olacaklar.

2002 yılından bu yana gayrimenkul e hiç yatırım yapmayıp, birikimini mevduatta tutanlar akıl almaz şekilde zarardadır..

belki bu zararı gelecek 5-10 yılda telafi edebilirler (gayrimenkul çökerse) bu birikimlerin kıyası ancak gayrimenkul ile olur..

burada geçmiş yıllarda dolar konusunda da algı yönetimi yapıldı, şimdi de yapılıyor ve herzaman yapılacak

doğruyu bulmak ancak sizin algılardan sıyrılıp düşünebilmenizle ilgili..
    Miktarı yüksek olan yatırımlar için doğru söylüyorsunuz. Mevduat sadece enflasyona karşı paranızı değer kaybının engellenmesini belli bir nebze korumaya yarar. Yani amacı ev almak olan biri, birikmiş parasını vadeli mevduata bağlayıp 2 - 3 yıl sonra belirlediği evi alması bence şu an için zarar. Yerine birikiminin üzerine kredi kullanarak evi alması daha mantıklı. Hem kira ödemekten kurtulacak veya kira geliri olacak. Hem de ev değer olarak çok daha fazla kazanacak. Ama gayrimenkulun şu anki çıkışı tersine dönüp değer kaybı olma olasılığı da yok değil. Yani bugün 100.000 TL' ye aldığınız bir arsayı eğer arsayı aldığınız yer düşündüğünüz primi yapmazsa ani likit para ihtiyacınızda 2 - 3 yıl sonra yine 100.000 TL' ye satmak zorunda kalabilirsiniz. Şu anki durumda çok zor olsa da böyle bir durumda var.

Aslında yukarıda anlattıklarınız birazda yatırımcı profiline göre değişiyor. Bazı yatırımcılar risk almak istemiyorlar. Amaçları sadece enflasyona göre ne kadar kazandık oluyor. Yatırımcı profiliniz ne kadar risk alan bölgeye yaklaşıyorsa o derece diğer yatırım araçlarıyla kıyaslama yapmaya başlıyorsunuz. Bence enflasyon veya temel tüketim maddelerine göre yapılan kıyas, paranız zaman içinde değer mi kaybetti, yoksa değer mi kazandı görmenizi sağlıyor. Ama yatırım araçları arasında yaptığınız kıyas ise yatırımınızın ne ölçü de doğru olduğunu gösterir nitelikte.

2. FULL tl deyim ama maalesef kötü bir his var içimde. Mevcut hukumet bizi bitirdii halen bitirmeye devam ediyor. Resmen kanımız emiyorlar. Dolarda yeni bir atak başlar mı sizce? Hakkımızda hayırlısı , doların 3.54 aşması demek tekrar bir yükseliş süreci demektir bence.

Bugün dolan mevduatımı 14.35 ten bağladım burgan 205k.

Sadece eurobond alin o halde stopaj sifir.............

Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    eurobond fonu var. %22 yıllık getirmiş. dolar mevduata göre artıları stopaj %18 yerine %10 100 bin le değil hepsi takasbank güvencesinde.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

4. http://www.paraanaliz.com/2017/yazar...ndemigi-16621/
    Enflasyonun tek ilacının ne olduğunu anlatan güzel bir yazı

5. Bu hafta 16,50 veren banka çıkmasın ben bankaları boykot edip tüm paramı bankalardan çekeceğim, %99 u likit durumda anında satar ertesi gün alırım parayı, parayı alıp turşusunu kuracağım, sonuçta hiç kimseye benim paramı al bedavaya kullan diyecek kadar salak değilim, akşam hesap ettim her ay bürüt %20 vermeleri lazım, %16,50 bürüt beni kesmez
    Parayı hedefiniz yapmayın. 1$ Elli kuruş olacak
    duhul: eylül 2012

6.  Alıntı Originally Posted by ACIBİBER Yazıyı Oku
    Bu hafta 16,50 veren banka çıkmasın ben bankaları boykot edip tüm paramı bankalardan çekeceğim, %99 u likit durumda anında satar ertesi gün alırım parayı, parayı alıp turşusunu kuracağım, sonuçta hiç kimseye benim paramı al bedavaya kullan diyecek kadar salak değilim, akşam hesap ettim her ay bürüt %20 vermeleri lazım, %16,50 bürüt beni kesmez
    Bence bu yazılar içi dolu değil, şimdi parayı eve alıp ne yapabiliriz?
    Neden faiz kazanmak varken 0 faiz kazanalım?
    Bence de az ama 14.35 e razı oldum bugün. Ne yapalım adamlar böyle diyor.

7. Geçmişte bir işadamına bu enflasyon hesabının nasıl yapıldığını sormuştum, matematik be hesaplama işlemlerini zayıf yaptığımı herkes biliyor, aldığım cevap çok ilginç gelmişti, adam bana tek kriter yat fiyatları değişimi demişti, bunu hangi ülkeye uygularsan uygula o ülkedeki net enflasyonu buluruz demişti, bende üşenmedim 2008-2008 da yat fiyatlarına baktım o vakit 200-300 bin $ a olan yat şimdi 2-3 milyon $ , yani 10 katı artmış, yatın eni boyu aynı direk sayısı aynı, keza arsa-eve vuruncada bir nebze aynı çıkıyor, yanı domates patlıcan, peynir hesabı ile bu iş olmaz, tüketimin zirvedeki değilşimini bilmekle olur, bu sene emekli biri ile tanıştım adam 2010 yılında evini arabasını satıp ailece yat almışlar paranın yarısıda artmış, bunlar yatı limana demirletip orda yaşamaya başlamış, su ve elektrik var, liman kirasıda küçük yerlerde ev kirasının aylık 1/3 ü demişti, çocuklar nasıl okula gidiyor demiştim? Oda okul servisi geliyor alıyor demişti, yıllık 800-900 tl gibi bir rakam, sanırım küçük bir limana demir atıyor ve orda yaşıyordu yaşı 60 civarı idi ama 37-40 gibi dinç ve sağlıklı idi, hiç hastalık yok, şehir ğürültüüsü yok demişti, şu an yeni uyandım baş ağrıları ve kulak zonklamaları eşliğinde yine yazıyorum, az sonra miskin miiskin kahvaltı eder 3-4 saat saha uyurum akşam olur gün biter, emeklilik böyle birşey sanırım, hareketsizlik vücudu daha hızlı bitiriyor ve yok ediyor, hucreleri yavaş yavaş ve sinsice öldürüyor,
    Parayı hedefiniz yapmayın. 1$ Elli kuruş olacak
    duhul: eylül 2012

Yillik baglayip size aylik odeme yapanlar var- parayi bos yere birakmasa idiniz ........

Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    371 gun cok uzun baglamissiniz .
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 231/997 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331731 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •