Sayfa 4/997 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    gerçi swaplı mevduat yapan kaldı mı bilmiyorum ama oranları ne kadar mevduata göre ilave getiri veriyordu?
    Swapta güncele göre 0.50 ila 1 puana yakın farklılık var idi ancak ileride vergi durumunun ne olacağı pek belirgin değil idi,zaten güncelde SWAP yapan yok sanıyorum.

YTD

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    adamlar her ikisini de yapıyorlar
    Yapamazlar demiyorum, yapmamalılar diyorum. Yasa açık. Sizin adınıza mevduat bağlayamazlar. Hayali bono da satmamalılar mesela. Ama birisi yaptı diye, yasal hale gelmiyor.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku

sn.JonDowes Hangi işlemi nasıl yapıldığını çok net yazdım neden yanlış anlaşıldığımı anlayamadım?
    Şimdiye kadar yasal olmayan hiç bir işlem yapmadım.
    Geniş yetkili aracı kurumların mevduat portföyleri bulunmaktadır.
    Portföy yönetim şirketleri kendi paralarını mevduat yapabilirler, ben bir şey karıştırmıyorum. Yasa dışı işlemi siz yapmıyorsunuz. Eğer "sizin adınıza mevduat bağladım" diyorsa, o kurum yapıyor. Bu kurum isterse "likit fon" satar, o fonun parasını mevduat yapabilir. Bunu da iç tüzüğünde yazar. Ama "ben aracıyım, sizin adınıza mevduat bağladım" diyemez.

Şunu da yazalım ama: burada aracı kurumlardan bahsediyoruz. Akbank AŞ bireysel veya özel bankacılık ekibiyle çalışıyorsanız onlar elbette yapabilir. O bir "banka"dır, "aracı kurum" değil.

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Swapta güncele göre 0.50 ila 1 puana yakın farklılık var idi ancak ileride vergi durumunun ne olacağı pek belirgin değil idi,zaten güncelde pek yapan yok sanıyorum.

YTD
    Vergi konusunda sıkıntı yok bence size göre belirsizlik neresinde?

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Portföy yönetim şirketleri kendi paralarını mevduat yapabilirler, ben bir şey karıştırmıyorum. Yasa dışı işlemi siz yapmıyorsunuz. Eğer "sizin adınıza mevduat bağladım" diyorsa, o kurum yapıyor. Bu kurum isterse "likit fon" satar, o fonun parasını mevduat yapabilir. Bunu da iç tüzüğünde yazar. Ama "ben aracıyım, sizin adınıza mevduat bağladım" diyemez.
    sn.JonDowes Kurum adı alttaki linkdedir ben bankacı veya aracı kurum çalışanı değilim sadece topikteki arkadaşlara yaptığım işlem hakkında bilgi vermek istedim detaylarını arar görüşürsünüz.
    https://www.yf.com.tr/urun-ve-hizmet...rtfoy-yonetimi

YTD

Herhangi bir aracı kurumun sizin adınıza banka'ya mevduat yatırması stopaj ve vergi hukuku açısından da problemli olabilir. Diyelim ki aracı kurum 50 kişinin parasını o gün tek bir hesapta topladı ve aracı kurum adına banka bünyesinde mevduat yaptı. Vade sonunda aracı kurum kendi adına stopaj ödedi, faizi gelir kaydetti, bu faiz üzerinden de kurumlar vergisi tahakkuk edecek. Şimdi aracı kurum mevduat getirisini sizin hesabınıza geçirdiğinde bunu nasıl muhasebeleştirecek?. Sonuçta aracı kurum banka değil size mevduata uygulanan stopajı kesemez. Hadi bir kanun boşluğunu buldu kesti, ödeyeceği kurumlar vergisinden nasıl muaf kalacak?

Yukarıdaki sorunların çıkmaması için aracı kurumun mevduat yaptığı bankaya direk sizin adınıza hesap açması gerekli, ancak böyle bir işlemi sadece siz yapabilirsiniz, aracı kurum yapamaz. Aracı kurumun sizin adınıza bist enstrumanları üzerinden 1 günlük repo yapması muhasebesel olarak mümkün olabilir ama mevduat işi gerek muhasebesel gerekse yükümlülükler açısından bence çok farklı.

Dikkat etmekte fayda var, zira bu tür işlemlerde usulsüzlük görüldüğünde cezaları ciddi boyutlarda olabiliyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Herhangi bir aracı kurumun sizin adınıza banka'ya mevduat yatırması stopaj ve vergi hukuku açısından da problemli olabilir. Diyelim ki aracı kurum 50 kişinin parasını o gün tek bir hesapta topladı ve aracı kurum adına banka bünyesinde mevduat yaptı. Vade sonunda aracı kurum kendi adına stopaj ödedi, faizi gelir kaydetti, bu faiz üzerinden de kurumlar vergisi tahakkuk edecek. Şimdi aracı kurum mevduat getirisini sizin hesabınıza geçirdiğinde bunu nasıl muhasebeleştirecek?. Sonuçta aracı kurum banka değil size mevduata uygulanan stopajı kesemez. Hadi bir kanun boşluğunu buldu kesti, ödeyeceği kurumlar vergisinden nasıl muaf kalacak?

Yukarıdaki sorunların çıkmaması için aracı kurumun mevduat yaptığı bankaya direk sizin adınıza hesap açması, ancak böyle bir işlemi ancak siz yapabilirsiniz, aracı kurum yapamaz. Aracı kurumun sizin adınıza bist enstrumanları üzerinden 1 günlük repo yapması muhasebesel olarak mümkün olabilir ama mevduat işi gerek muhasebesel gerekse , yükümlülükler açısından bence çok farklı.

Dikkat etmekte fayda var, zira bu tür işlemlerde usulsüzlük görüldüğünde cezaları ciddi boyutlarda olabiliyor.
    Topluca tek bir hesapta değildir tek tek ayrı kişilerin hesabına yapılıyordur ki önceki sayfalarda örnekte verdim.
    Buradaki avantaj tek tek ama çoğunluğa sahip aracı kurum müşteri gücünü kullanıyor sanıyorum.

YTD

8. Özet geçiyorum. SPK mevzuatından:

Portföy Yöneticiliği: ........ para piyasası araç ve işlemleri, vadeli işlemler ve opsiyonlar, nakit, döviz, mevduat ..... müşterilerle yapılacak portföy yönetim sözleşmesi çerçevesinde vekil sıfatıyla yönetilmesidir.

Portföy yönetim şirketinin yapamayacağı iş ve işlemler:
    ç) 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununda tanımlandığı üzere mevduat toplayamaz, mevduat toplama sonucunu verebilecek işlemler yapamaz.

= Şirketi vekil tayin ederseniz, sizin adinıza XXX Bankasında bireysel mevduat açabilir. Ama kendisi mevduat bağlamış gibi yapamaz.

Kurallara AYKIRIDIR.

Sayfa 4/997 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •