Sayfa 71/997 İlkİlk ... 2161697071727381121171571 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 561 - 568 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,205
     Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    yuppi yaşasın zenginleştik conilere günlerini gösterdik ...

ama hala b.. gibi sürdürülemez cari açık var...

yine b.. gibi ödenmesi gereken ABD doları cinsili bono-tahvil stoğu var...

bakalım bu sıcakçılar b... gibi kağıt üzerinde yarttıkları ;
    kur karını
    borsa karını ,
    10 yıllık tahvil karını

ne zaman ülkelerine götürmeye karar vercekler....

şu anda sanal olarak finansal cennet olan bu ülke yine ne zaman finansal ceheneme evrilecek...
    Bir gun gelecek tum olumsuzluklar tekrar hatirlanacak.
    O gun ne zaman olur?
    Muhtemelen pozisyonlarindan cikip, karlarini realize ettiklerinde.
    O zamana kadar bu dalgayi surf etmeye devam.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,205
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Artık ezbere biliyorum faiz ile başa baş noktası bugün için 1 USD = 2,6117 TL olmalı
    1 yil sonra hepsi biribirine esitlenir iste.
    Dolar biraz daha duser, TL ciler biraz daha faiz alirlar..
    Dedigim gibi uzun vadede hic birisinin digerinden farki yoktur.
    Hepsi biribirine yakinsar.
    Bu kadar ugrasmak niye ki?
    Yeyin cingene palamutunu bakin keyfinize...
    Syg,

3. Değerli arkadaşlar Sn.RXPU nun yapmış olduğu çalışma çok güzel gerçekten.. Oldukça teknikte..

Lakin dediğim gibi onun kadar teknik olmayacağım... Bence zurnanın zırt dediği yere gelmek için basitçe anlatacağım.. Mehtap Hanım iddasında kısmen başarılı buluyorum. Ama tamamen başarılı değil.. Sn.Powerpc nin haklı olduğu yerlerde var.. Müsade ederseniz izah edeceğim...

Trump'ın saçmalıkları, FED in çaresizliği, ABD enflasyonun göçmesi, Ortadoğuda sakinlik dinginlik sürmesi, MB sının piyasayı %13 oran ile fonlamasına, USD endeksin 105000 lerden 90,000 lere dünyada süzülmesine rağmen tüm dünya paraları karşısında USD erimesine rağmen, on milyarca USD yabancı fonun girmesine rağmen, içeride bizde USD 3,44 TL dir...

Aslında tüm bu pozitif gelişmelere karşın USD ın 3,10 TL ye gelmesi gerekir. Birde endeks 110500 TL de iken USD 3,10 da iken cent fiyatına bakın...

Zaten Endeks ile USD kuru korele edilemiyor.. BİST TL bazında son 16 yılın rekorunu kırıyor ama USD bazında 3,2 centte kalıyor.. Oysa 5.2 cent olması ve USD ın 3,10 TL bile değil 2,80 TL olması gerekiyordu... Ama değil 3,44 TL dir..

Bir de yukarıda saydığım enstrumanların tersten estiğini düşünürsek eğer USD 2,80 TL olmuş olsa ise en fazla 3,52 TL ye kadar yükselirdi..,

Ama şimdi 3,44 TL den rüzgar tersten eserse benim şahsi düşüncem ilk durak 4,55 TL dir...

O zaman endekste bırakın 3,2 centi 1,2 centleri konuşuruz...

Yani evet USD indi Mehtap hanım haklı.. Ama bunca pozitif olaya rağmen 3,10 TL ye değil 3,44 TL ye indi...

Yani evet Power haklı USD indi ama yeterince inmedi...

Şimdi sn.rxpu ya gelelim... Mevduat faizlerine gelelim...

İşte deve işte hendek...

USD'a bildiğim kadarı ile %4,20 oran dahi alan var. Ortalama USD faizi %4 gibi...

TL de ortalama faiz %13,50 o da İNG bank hoşgeldin faizi.. Çoğu arkadaş temditte %13 lere iniyor... Her ay temditte kalmamak için banka banka işini gücünü bırakıp dolaşmak gerekiryor.. Oysa USD faizi çok daha net...

%13 (ortalama TL faizi)- %4 (ortalama USD faizi)= %9 kalır...

Enflasyon (TUİK e göre-Vatandaşa göre değil) 9,95%

%9,95-%9= %1 eksi.. Yani normalde TL mevduatçısı enflasyon artı %2 faiz alması gerekirken almıyor. Eksiye iniyor..

Oysa USD da net %1 enflasyon bile yok.. Oysa %4 alıyor fazladan USD da %3 faiz cepte.. Buna oranlarsak

%10(enflasyon)+%4(USD faizi)+%2 risk payı= Minimum ortalama %16 olması gerekir...

Yani şu an USD a karşı korunabilmek için USD da %4 ortalama faiz verilen piyasada TL ye ortalama büyük bankaların en az %16 küçük bankaların ise %18 e varan oranlar sunması gerekir...

İşte o gün USD 3,10 TL lere oradan 2,80 TL lere ve endeks te 115,000 de 5 cent olur...

İşte hesap işte durum...

4. Sn. dudu bu yılki öngörülerinizde şuana kadar haklı çıktınız ve hakkınızı teslim ettik bildiniz tebrikler dedik, sürüyü takip etmek ve algılarımızla oynayan onca basın yayın haberinden etkilendik, ben kendi adıma kendimi kurtardım, şimdi bu kısmı burada dursun.

Ama işte işin aması var ara sıra bazı arkadaşların yaptığı gibi mevduatçı (yani muhafazakar yatırımcı diyelim) arkadaşları/abileri/ablaları tahrik etmek yanlış, mevduatçı garantici adamdır, risk alıp %50 kar peşinde koşmaktansa %2-3 garanti karı kovalar yani beklentisi dahilinde risksiz yatırım yapar, bu da burada dursun.

Şimdi gelelim size siz mevduatçıları değerlendirdiğinize göre bizde sizin hakkınızda yorum yapabiliriz, siz yıllardır borsaya yatırım yapıyorsunuz hatta dolar başlığına bile ara sıra gelip uzun vade temettü kağıdı alıyorum derdiniz, sizin alım maliyetlerinizi bilme şansımız yok o yüzden hesaplar kabaca olacak, Sn.Rxpu 2013 yılını baz alıyor hesaplarda bende onu bas alayım kolay olsun;

2013 de bist 30 yani çoğu güzel temmettü kağıdını barındıran kısım 5 avro imiş şuan 3,3 avro kabaca avro bazında %30 zararda hatta o dönem gördüğü tepe kabaca 90.000 diyelim yıllık %8 enflasyon diyelim 4 yılda %32 eder 90.000*1.32=118.000

Yani borsa hala zararda gibi

Mevduatçı süper durumda değil ama benim gözümde hala iyi durumda risksiz yatırım mevduat...
    hissE alMAdan ÖNCE; Aylık, HafTalıK, sonra günlüK grafiğe bakın...
    operasyon yemiş yada fiyatı katlamış hissede MaCeRa ararsanız, Paranızdan OlurSUNUz....

bundan yıllar önce dolarda desteği 1.50 olarak gösterildi, sonra kırıldı ve 1.40 a getirildi, sonra 1.60 a sürüldüğünde ky nin elindeki dolarları alıp yukarı yolculuğa başlamıştı. bizde opsiyon yaparken elimizdekileri kaptırmıştık. şimdide 3.50 destek gösterildi, aynı hareket olur mu diye bekliyordum. orantı kurarsak, 3.30 a gelecek mi acaba?

6. Amerikalı süper milyardere sormuşlar ...

-Nasıl bu kadar zengin oldunuz ?

- Ben az kazanırım ...

-İyi de; az kazanarak nasıl bu kadar zengin olunur ki ?

- Ben az kazanırım ...

-!!!!!

-Ben az kazanırım ...

-????

- Ben az kazanırım ....

AMA ; HİÇ KAYBETMEM .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    1 yil sonra hepsi biribirine esitlenir iste.
    Dolar biraz daha duser, TL ciler biraz daha faiz alirlar..
    Dedigim gibi uzun vadede hic birisinin digerinden farki yoktur.
    Hepsi biribirine yakinsar.
    Bu kadar ugrasmak niye ki?
    Yeyin cingene palamutunu bakin keyfinize...
    Syg,
    Tecrübe konuşuyor. +1

Galaxy S8 cihazımdan gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,205
     Alıntı Originally Posted by lutfu001 Yazıyı Oku
    Sn. dudu bu yılki öngörülerinizde şuana kadar haklı çıktınız ve hakkınızı teslim ettik bildiniz tebrikler dedik, sürüyü takip etmek ve algılarımızla oynayan onca basın yayın haberinden etkilendik, ben kendi adıma kendimi kurtardım, şimdi bu kısmı burada dursun.

Ama işte işin aması var ara sıra bazı arkadaşların yaptığı gibi mevduatçı (yani muhafazakar yatırımcı diyelim) arkadaşları/abileri/ablaları tahrik etmek yanlış, mevduatçı garantici adamdır, risk alıp %50 kar peşinde koşmaktansa %2-3 garanti karı kovalar yani beklentisi dahilinde risksiz yatırım yapar, bu da burada dursun.

Şimdi gelelim size siz mevduatçıları değerlendirdiğinize göre bizde sizin hakkınızda yorum yapabiliriz, siz yıllardır borsaya yatırım yapıyorsunuz hatta dolar başlığına bile ara sıra gelip uzun vade temettü kağıdı alıyorum derdiniz, sizin alım maliyetlerinizi bilme şansımız yok o yüzden hesaplar kabaca olacak, Sn.Rxpu 2013 yılını baz alıyor hesaplarda bende onu bas alayım kolay olsun;

2013 de bist 30 yani çoğu güzel temmettü kağıdını barındıran kısım 5 avro imiş şuan 3,3 avro kabaca avro bazında %30 zararda hatta o dönem gördüğü tepe kabaca 90.000 diyelim yıllık %8 enflasyon diyelim 4 yılda %32 eder 90.000*1.32=118.000

Yani borsa hala zararda gibi

Mevduatçı süper durumda değil ama benim gözümde hala iyi durumda risksiz yatırım mevduat...
    Ben 4 yil aradan sonra tekrar borsaya girdigim 2010 basina gore hesabimi yapiyorum.
    Hesaplarimi da yillik olarak hem doviz hem de TL olarak bir excel tablosunda tutarim.
    Temettu gelirimi alim maliyetimden indiririm, gecinme giderlerimi de ayri bir excel tablosunda izlerim.
    Bir yil suren bir portfoy olusturma donemi oldu, daha sonra tabii bazi kagitlari degistirmek zorunda kaldm.
    Borsa yatirimcisi surekli kagitlarini ekler cikartir, portfoy dengelemesi yapar v.s.
    2010 basi koydugum parami gecen bu surede toplam sermayemi su an dolar bazinda %50-60 TL bazinda ise %450 gibi artirabildim.
    2013-2017 donemi cok cok kotu bir donem oldu herkes icin, dovizde olanlar haric tabii.
    Bunu kabul ediyorum. Bu donem bana 2001-2003 donenimi veya 1990-1993 arasini hatirlatti, o zaman da zor zamanlar gecirmistim.
    Ama sunu da belirtmem lazim 7 senedir, daha oncesinde de oldugu gibi, bu portfoyun icinden temettulerin bir kismini, bazen tumunu alarak emekli maaslarimiza ekleyerek yasiyorum.
    Dediginiz gibi borsa yatirimina endeks bazinda bakarsaniz, aldiginiz baslangic noktasina gore de tabii, cok farkli hesaplar cikabiliyor.
    Endeks su an dolar bazinda daha yeni cok uzun vadeli (200 Aylik EMA) ortalamasini gecti bu ikinci ay olacak uzerinde kapattigi.
    Bu sadece endeks. Endeksin 2-3 kati ve daha fazlasi prim yapan kagitlarim da var endeks kadar yapamayan da..
    Kumulatif olarak su anda, beni yillardir gecindiren portfoyum, 2010 yilina gore %50-60 gibi primli.
    Bu kar tabii henuz kagit uzerinde, cunku realize edilmemis kar kar degildir.
    Gecmiste bunu bizzat yasayarak, aci tecrubelerimle ogrenmek zorunda kaldim.
    Bu getiri azdir coktur tartisilir.
    Kimisi ben bu riski bu kadar kazanc icin almam alamam diyebilir.
    Son 7 yil kabul etmek gerekir ki cok cok kotu gecti borsa yatirimcisi acisindan.
    Ama bundan sonrasi icin biraz daha umutluyum.
    Sabit getirili enstrumanlar, mevduat v.s benim icin cok bir sey ifade etmiyor.
    Sermayem ne azaliyor ne de artiyor.
    Dahasi sikintidan patliyorum.
    Kisilik meselesi sanirim.
    2006-2010 arasi borsa disinda iken tecrube ettim ve hic begenmedim.
    Bankacilarla ugrasmak, pazarlik etmek, her ay oran almak tam bir eziyet.
    Ama bir gun gelir borsadaki karimi yeterli gorur de tekrar satarsam ben de sizler gibi zoraki olarak da olsa hardcore bir mevduatci olabilirim.
    Syg,

Sayfa 71/997 İlkİlk ... 2161697071727381121171571 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •