Sayfa 946/997 İlkİlk ... 446846896936944945946947948956996 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 7,561 - 7,568 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    türk bankalarının yurt içi döviz swift işlemleri hala yurt dışındanmı geçiyor? araya yabancı muhabir bankamı sokuyorlar?
    Bu değişmez, sebebini en iyi JonDowes anlatır , kendisine sorun müsait olduğunda açıklasın.

2.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    türk bankalarının yurt içi döviz swift işlemleri hala yurt dışındanmı geçiyor? araya yabancı muhabir bankamı sokuyorlar?
    "Halen" veya "sokuyorlar" derken sanki bu iş "opsiyonelmiş" ve bankalar isterse olmazmış gibi bir ima var. Bankaların böyle bir hakları yok. Dünyadaki her dolar transferi ABD bankalarından geçmek zorunda. Her Euro transferi euro bankalarından geçmek zorunda. Aynı, her TL transferinin Türk bankalarından geçmek zorunda olduğu gibi.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    "Halen" veya "sokuyorlar" derken sanki bu iş "opsiyonelmiş" ve bankalar isterse olmazmış gibi bir ima var. Bankaların böyle bir hakları yok. Dünyadaki her dolar transferi ABD bankalarından geçmek zorunda. Her Euro transferi euro bankalarından geçmek zorunda. Aynı, her TL transferinin Türk bankalarından geçmek zorunda olduğu gibi.

4.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    cepteteb son yaptığı saçmalıklardan dolayı tüm parayı çektim. 500usd/tl altına faiz vermemek nedir ya. neymiş bizim iyiliğimiz içinmiş. iyice salak yerine koyuyorlar. tüm otomatik ödeme talimatlarımıda sildim. şımarık herifler.
    Otomatik ödeme talimatlarını kredi kartından verebilirsiniz. Para da tutmamış olursunuz.

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    isterlerse bankalar kendi aralarında bir havuz oluşturup(veya merkez bankası) yurt içinde işlemleri burdan yapabilirler. sanki buna benzer bir çalışma vardı diye hatırlıyorum. bir bankacı anlatmıştı bana.

mesela transferwise firması bu havuz olayı sayesinde swift kullanmadan hesaplı bir biçimde uluslararası para transferi hizmeti veriyor. hemde sadece kendi hesapları arasında. bilgi için; https://transferwise.com/
    buna benzer birşey olabilir diye söylemiştim. Sonuçta blockchain ciddi rakip olarak geliyor bankalar yerinde sayıyorlar yıllar öncenin teknolojisiyle...

6.  Alıntı Originally Posted by sky Yazıyı Oku
    Otomatik ödeme talimatlarını kredi kartından verebilirsiniz. Para da tutmamış olursunuz.
    Aynen öyle. Doğaz gaz faturamı bağlamıştım ben kredi kartına talimatlı olarak. Geçen ay fatura yüksek gelince bedavadan 3'e böldüm enpara'nın app'inden, her ay 3 tek çekim harcamayı sonradan taksitlendirebiliyorsun faiz ve masraf ödemeden.

7.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    isterlerse bankalar kendi aralarında bir havuz oluşturup(veya merkez bankası) yurt içinde işlemleri burdan yapabilirler. sanki buna benzer bir çalışma vardı diye hatırlıyorum. bir bankacı anlatmıştı bana.

mesela transferwise firması bu havuz olayı sayesinde swift kullanmadan hesaplı bir biçimde uluslararası para transferi hizmeti veriyor. hemde sadece kendi hesapları arasında. bilgi için; https://transferwise.com/
    buna benzer birşey olabilir diye söylemiştim. Sonuçta blockchain ciddi rakip olarak geliyor bankalar yerinde sayıyorlar yıllar öncenin teknolojisiyle...
    O tip bir havuz ancak "netleştirebilecek işlem hacminin yüklü olması ve ters yönde benzer işlem hacmi" halinde işe yarar. Örnek olarak:

İşbank ve Garanti arasında aynı gün içerisinde 100 tane USD swift işlemi vardır. Bunların miktarları da şöyle olsun:

Garanti'den İşbank'a toplam gönderim: 680.000 USD
    İşbank'tan Garantiye toplam gönderim: 750.000 USD

Bu 2 banka birbirine kredi limiti açar ve derler ki: "Bugünkü işlemlerden 680 bin dolarlık kısmı birbirimize mahsup ettik; ve müşterilerimizin hesaplarını alacaklandırdık. Bu işlemlerin swift üzerinden 3. bir muhabir bankadan gelmemesini, bizim kendi aramızda bu havuz işleminin yasal geçerliliğini teyit ederiz"

Bu havuzu oluştururlarsa; sadece 70 bin dolarlık kısım swift üzerinden geçer. İlk 680 bin ise aynı EFT gibi bankalar arası geçer, muhabire gerek olmaz.

Bu havuzu tüm bankalar kabul eder ve herkes birbirine güvenirse (çünkü teminatsız olarak yapılacak), bu durumda 2'li eşleşmeye de gerek olmaz; tüm havuz birbirini farklı kombinasyonlarla netleyebilir.

Bunlar imkansız mı? Değil. Olma ihtimali var mı? Bana göre yok. Çünkü:
    1. Swift çok pahalı bir şey değil bankalar için. Maliyeti zaten müşteri ödüyor. Ucuzlarsa swift sayısı artar mı? Hayır. Çünkü yoğun kullanılan alternatifleri (Western Union) daha pahalı. Transferwise veya bitcoin gibi alternatiflerin pazar payı bankaları rahatsız edecek boyutta değil. Yükselmesi de zor. 50-100 dolar gönderecek olan bunları kullanabilir de; Borusan 50 milyon dolar yollarken bankadan mı yapar? Yoksa batmayacağını garantileyen hiçbir belgesi olmayan bir alternatiften mi?
    2. Yerliden yerliye swift miktarı böyle bir havuz kurup birbirine full güven kurmaya yetecek kadar yüksek değil. (İşin içine TCMB'yi veya Takasbank'ı katıp teminatlandırmak bile olası. Ancak atılan taş ve ürkütülen kuş olayı mevcut).
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    O tip bir havuz ancak "netleştirebilecek işlem hacminin yüklü olması ve ters yönde benzer işlem hacmi" halinde işe yarar. Örnek olarak:

İşbank ve Garanti arasında aynı gün içerisinde 100 tane USD swift işlemi vardır. Bunların miktarları da şöyle olsun:

Garanti'den İşbank'a toplam gönderim: 680.000 USD
    İşbank'tan Garantiye toplam gönderim: 750.000 USD

Bu 2 banka birbirine kredi limiti açar ve derler ki: "Bugünkü işlemlerden 680 bin dolarlık kısmı birbirimize mahsup ettik; ve müşterilerimizin hesaplarını alacaklandırdık. Bu işlemlerin swift üzerinden 3. bir muhabir bankadan gelmemesini, bizim kendi aramızda bu havuz işleminin yasal geçerliliğini teyit ederiz"

Bu havuzu oluştururlarsa; sadece 70 bin dolarlık kısım swift üzerinden geçer. İlk 680 bin ise aynı EFT gibi bankalar arası geçer, muhabire gerek olmaz.

Bu havuzu tüm bankalar kabul eder ve herkes birbirine güvenirse (çünkü teminatsız olarak yapılacak), bu durumda 2'li eşleşmeye de gerek olmaz; tüm havuz birbirini farklı kombinasyonlarla netleyebilir.

Bunlar imkansız mı? Değil. Olma ihtimali var mı? Bana göre yok. Çünkü:
    1. Swift çok pahalı bir şey değil bankalar için. Maliyeti zaten müşteri ödüyor. Ucuzlarsa swift sayısı artar mı? Hayır. Çünkü yoğun kullanılan alternatifleri (Western Union) daha pahalı. Transferwise veya bitcoin gibi alternatiflerin pazar payı bankaları rahatsız edecek boyutta değil. Yükselmesi de zor. 50-100 dolar gönderecek olan bunları kullanabilir de; Borusan 50 milyon dolar yollarken bankadan mı yapar? Yoksa batmayacağını garantileyen hiçbir belgesi olmayan bir alternatiften mi?
    2. Yerliden yerliye swift miktarı böyle bir havuz kurup birbirine full güven kurmaya yetecek kadar yüksek değil. (İşin içine TCMB'yi veya Takasbank'ı katıp teminatlandırmak bile olası. Ancak atılan taş ve ürkütülen kuş olayı mevcut).
    belki dolarizasyon artarsa ilerde düşünebilirler veya zarraf davasından çıkacak bir ambargo bu yola itebilir. gerçi türk insanı nakitle iş yapmayıda seviyor bide işin o yanı var. bence genede düşük tutarlar için bir sistem geliştirebilirler.

Sayfa 946/997 İlkİlk ... 446846896936944945946947948956996 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •