Sayfa 174/997 İlkİlk ... 74124164172173174175176184224274674 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 1,385 - 1,392 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    risk ölçülebilir, hesaplanabilir ama belirli senaryolar dahilinde. farklı senaryolarla mevcut portföyünüzün yapabileceği maksimum zararı, karı hesaplar ve sunarsınız. riskin ölçülmesidir, ama risk yönetimi farklıdır, riski o şirketin vizyonu, bulunduğu sektörü vb belirler. ayrıca yönetimi ve hissedarları der ki, ben bu riski alıyorum, ben bu riski almıyorum. bir karardır. son verdiğiniz şirket örneklerinde enron diğerlerinden çok farklı bir hikayesi var. mortgage krizi ise tamamiyle farklı. risk senaryolarında olmayan bir riskin gerçekleşmesinden bahsediyoruz. belki de bilinen ama yöneticiler tarafından kabul edilmeyen.
    dünyada depremler oluyor, florida da fırtına oldu, olacağı 1-2 hafta öncesinden biliniyor ve halk tahliye edilmiş olmasına rağmen20 kişi öldü. yani cds ciddi bir öncü göstergedir, türkiyedeki bankalar global oyuncular tarafından alınarak güçlendirilmiş, bddk ciddi risk ölçümleri yapıyorken "bankaları riskli" görmek benim eleştirdiğim konu. yoksa farklı düşünmemiz beni üzmez, bilakis mutlu olur yeni şeyler öğrenirim.
    Tüm bankacılık sistemi zaten risk üzerine kurulu değil midir?. Bankaların işi risk alarak para kazanmaktır. Benim burada belirtmek istediğim Türkiye'nin ve bankalarının riskinin 4-5 sene öncesine göre yükseldiğidir. Ama bu dünyadaki en riskli konumdadır demek te değildir. Belki dünyada daha riskli konumda olan en az 50-60 ülke ve 150-200 banka vardır.

Türkiye'deki bir başka problem de yurt dışına göre risk ölçümlerinin varyanslarının sabit kalmaması da olabilir. (Sanırım buna çok garip bir kelime olan heteroskedastisite deniyor). Tcmb'nin yayınları arasında bu konu (değişken varyans) ile ilgili bir çok makale var. Nedeni de çok açık, Türkiye'deki risk yönetimi gelişmekte olan ülkelerdeki gibi standart kalıplara oturtulduğunda belirli uyuşmazlıklar yaratabiliyor. Yani Türkiye'de riskin ölçülmesinde de uluslararası piyasalarda kabul görmüş geleneksel risk yönetimine göre farklılıklar/zorluklar olduğunu düşünüyorum.
    Hatta biraz daha ileri giderek yurt dışından Türkiye'ye akan fütursuzca dövizin geleneksel risk yönetimi ile karar alarak geldiğini, Türkiyedeki hane halkının ise yukarıda belirtmeye çalıştığım standard risk ölçüm kalıplarıyla değerlendirildiğinde ortaya çıkan uyuşmazlık ile hareket ederek her noktadan döviz aldığı gözlemleyebiliriz.

Kimin sezgilerinin daha isabetli olacağını sadece zaman gösterebilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    bunda da farklı düşünüyorum, faizi düşürmesinin en büyük sebebi enflasyonla mücadelede ciddi yol katetmiş olmaları. petrol fiyatlarıyla alakası yok
    Rusya'da petrol olmasaydı ve ithal edilseydi, ve rusya cari açık veren bir ülke olsaydı enflasyonunu bu noktaya bu kadar hızlı çekebilir miydi?. Faiz dışında enflasyonu düşürmeye yarayan katalizörler yok mu?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Deutsche Bank enflasyona rağmen dolar/TL'de kısa pozisyonda kalmaya devam ettiğini açıkladı- Business HT

Business HT internet sitesinde yayınlanan habere göre; Son zamanlarda Türk Lirası hakkında olumlu tavsiye veren yabancı bankalar listesine Deutsche Bank da katıldı. Banka enflasyonda son dönemde yaşanan artışa rağmen, dış koşulların destekleyici olması, para politikasındaki sıkılık, enflasyonun yıl sonuna doğru gevşeyecek olması beklentisi, değerlemelerin çekici olması ve büyüme görünümü dolayısıyla dolar/TL'de kısa pozisyonda kalmayı devam ettiğini açıkladı.

Banka daha önce açıkladığı 3,40 hedefini 3,33'e çekerken, kayıp kes seviyesi olarak da 3,50 seviyesini belirledi.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.businessht.com.tr/piyasal...atin-tavsiyesi

4.  Alıntı Originally Posted by alisutcu Yazıyı Oku
    100 katli binanin depreme dayanikliligi ile tek katli binanin depreme dayanikliligi gibi birsey soyledigim.
    Bazisi der ki 100 katli bina da ona gore yapiliyor. Dogrudur ama deprem sirasinda orada olmak istemem yine de, tek katli yerde olayim, cikisim kolay olsun. Sonucta kucuk bankaya 100M dolar sermaye enjekte eder gecer gider, marka degerini korur ama buyuk banka icin milyarlarca dolar yetmeyebilir. Hakim ortak bu miktari marka degerinden daha fazla bulabilir. Tabi butun bunlar worst case scenario. Fantazi bile olabilir. Ama buyuk bankalar dusuk faiz teklif ederken yanlis arguman kullaniyor.
    İki bina da soyuldu dersek ve ikisinde de sadece bir kata girebildiler, yani iki binanında bir katı kuş oldu uçtu bu durum da hangisi daha stabil kalabilir? Büyük bankaların mevduat erimesini aylar öncesinden haber alıyoruz artık hükümetimiz saolsun bankasya örneğinde gördüğümüz gibi ama peki küçük bankalarda böyle bir şey olsa haberimiz olabilir mi? Zannetmiyorum kuş olup uçar bizde arkasından bakarız.

5. http://www.bloomberght.com/haberler/...ma-vakti-geldi.
    Önemli bir açıklama bana göre

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Tüm bankacılık sistemi zaten risk üzerine kurulu değil midir?. Bankaların işi risk alarak para kazanmaktır. Benim burada belirtmek istediğim Türkiye'nin ve bankalarının riskinin 4-5 sene öncesine göre yükseldiğidir. Ama bu dünyadaki en riskli konumdadır demek te değildir. Belki dünyada daha riskli konumda olan en az 50-60 ülke ve 150-200 banka vardır.............
    Sadece İtalya'da pratik anlamda batık olan veya batmasına ramak kalmış 200 den fazla banka var. Texas rasyoları 100 olan eşiği bayağı aşmış durumda bunların, yani NPL lerin (batık krediler) oranı fırlamış gitmiş. Bilanço oyunlarıyla ve AMB'nin desteğiyle ayakta duruyorlar, tabii şimdilik.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

7. UniCredit ve YKB sının durumu ortada... (Kastım YKB sının ortağıdır; YKB değil..)

8.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    UniCredit ve YKB sının durumu ortada... (Kastım YKB sının ortağıdır; YKB değil..)
    UniCredit yüksek ihtimalle YKB deki %44 lük hissesini satmak zorunda kalacak çünkü bilançosu kötüye gidiyor, diğer İtalyan bankalarında olduğu gibi batık kredileri sürekli artıyor. UniCredit bir şekilde özkaynaklarını ciddi şekilde artırmak zorunda, ya yeni bir bedelli veya da varlık satışı yoluyla.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

Sayfa 174/997 İlkİlk ... 74124164172173174175176184224274674 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •