Sayfa 91/250 İlkİlk ... 41818990919293101141191 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 721 - 728 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Bunu buraya bırakayım:

Son yirmi yıl borsanın yıllık grafiği, benim değil takip ettiğim bir twitter hesabından alıntı.
    Her yıl kırmızı çizgiye değiyor. Bu yılki kırmızı çizgiye henüz değmedi, değmesi için 100 bini görmesi gerekiyor.
    Ne dersiniz bilmem ama bana çok ikna edici görünüyor.

2.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    abi sen nerede yaşıyorsun?
    harbi bende merak ettim. mandrake yeni hesapmı açmış yoksa

3. USD dar banda sıkıştı.. 3,83-3,76 TL arası git gel yoruldu. Bollinger Bandı oldukça sıkıştı... Hayra alamet değil... Bu bağlamda Salih Müslim olayı çok önemli.. İade edilir mi edilmez mi? Çekya dan iade süreci başlarsa USD da band aşağıya kırılır. Şiddetini bilemem. Sonuçta PYD teröristbaşı sözde lideri. Öcalan gibi... Umarım Türkiye'ye teslim ederler. Salih Müslim 'i teslim ederlerse PYD direkt dağılmış görülür ki; Afrin operasyonu için inanılmaz pozitif bir gelişme olur. Bu da TL ye yarar... O sebeble, bu bandın % 51 aşağı kırılması ile bu iade olayına bağlıyorum..

Salih Müslim iade edilirse; mevduat faizlerinde herhangi bir gevşemede olmadığına göre; USD 3,73 bandına yeniden gevşeyebilir. Bu da BIST te yeniden 120-125 bin bandını gündeme getirebilir. Aslında BIST te 125,000 endeksi bekleyenlerdenim...

Ama dediğim gibi bizim burada yazdıklarımız bir öngörü, tahminden öte bir şey değil... Ben Cuma gününü görmek gerekir diyorum.

Hayırlısı....

4. Moody's notu çaktı...

Bizdeki sesler "Dış Mihraklar"... En sevmediğim laftır.. "Dış Mihraklar"... Kardeşim dış mihrak heryerde var.. Uluslararası ilişkilerde, ülkede, mahallede, apartmanda.. Sonuçta herkes bir mihrak olabilir..

Bu mihrak lafı öyle bir laftır ki; aslında sen iyisindir ama onlar kötü. Aslında sen çalışkansındır, onlar seni tembelliğie sürükler.. Sen yapıcısındır, ama onlar sayesinde yapıcılığını kaybedersin...

Yani; sen aslında sütten çıkmış ak kaşıksındır; ama onlar simsiyahtır..

Buradaki sıkıntı şudur; "RASYONEL" olamamaktır...

TROL ler hariç ne demek istediğim anlaşılır...

Moody's "Dış Mihrak"tır... Oysa aynı kredi derecelendirme kuruluşu aynı ülkenin 2010 daki, ekonomisine "Yatırım Yapılabilir" notu da vermişti...

Oysa o zaman gayet iyiylerdi..

ANADOLU muzda bu tip durumlar için bir laf vardır....

"İYİ olunca, kendinden; KÖTÜ olunca, senden bilirler..."

Halbuki; o vakit neler yapıldı şimdi neler yapılıyor... Mühendis olduğum için MATEMATİK'i çok severim... Genelde Türk halkının matematiği sevmeme nedeni soruyu iyi okumaması ve ön yargı ile yaklaşmasıdır.. Oysa Matematikte soruyu iyi okursan cevabı %50 çözmüş sayılırsın.. Gerisi işlemdir..

Ama soruyu yanlış okursan istersen MATEMATİK dahisi ol! Yanlış çözüme gidersin....

Ekonomi de aynen böyledir... Moody's i anlamak istemez, diretir, direnir isen; çözüm %100 yanlış olucaktır...

Adamlar diyor ki; DÜnya da enflasyonun olmadığı bir GLOBAL EKONOMİ de, (ABD AB) siz enflasyonu yenemediniz. Şimdi ABD de ve AB de enflasyon olunca siz bu enflasyonu nasıl yeneceksiniz deniyor?

Bence cuk yerinde bir soru...

Yani Türkiye; AB'de - % 0,2 faiz varken siz Euro yu ülkeye çağırabilmek için %2 net faiz verirken; AB faiz %1 olunca siz euroyu Türkiye ye getirebilmek için nasıl bir euro faiz politikası izleyeceksiniz diyor... (Bence en az %5 euro faizi olmalıdır)

Aynı şey USD için de geçerli...

İşte tam bu nokta Zurnanın zırt dediği yer diyor Moody's....

Finansmana ulaşmanın maliyeti artıcak.. Artıyorda... Bu durumda özel sektör ağır borç altında kalabilir... Ne yapacaksınız diyor...

Bizde cevap olarak bunlar dış mihraklar diyoruz...

Bence;

Anında bir nüfus kontrolü uygulanmalıdır. Sürekli sürekli anlamasız büyümeden vazgeçilip bir derlenip toparlanmalıyız. Çalışıyormuş gibi yapmaktan vazgeçip, çalışmalıyız.

Şunu hiçbir zaman anlayamadım.. Türkiye 50 milyon olup yapamayıp da; 80 milyon olunca neyi yapıcak?

Almanya'da 3 milyon Türk varken Bundesliga da 50 lisanslı Türk futbolcusu varken; 80 milyonluk Türkiye de bundesliga oynayabilecek 1 adet lisanslı Türk futbolcusu olmama sebebi CEVAP olabilir.

Öncelikle ÇOĞALMAYI durdurmalıyız...

TR de hayat maalesef YAŞAMAK değil; bir tür SURVIVOR dır... Yani; Yaşamıyor sürekli anlamsız bir telaşe içinde günü tamamlamaya HAYATTA KALMAYA çalışıyoruz...

"2005 yılında Lüksemburg a gitmiştim.. Geçen gene gittim... Ve aynı yerden aynı Otobüse aynı bilet ile bindim..."

Oysa; her yıl Ankara'ya gittiğimde her yeni yıl aynı yol ya tek yön, ya çift yön, ya kapalı yada tadilatta olur.. Aynı yere her yıl farklı yoldan gittiğimi bilirim.

Bir tür PANİK mode hali...

Artı; Enflasyon, artı düşük gelir... Bence bu millet artık çok yoruldu.. Hem de çok. Görmemek için KÖR olmak lazım...

Tüm bu SURVIVOR modu ile aylık 1603 TL ile geçinmeye çalışmak.. Bence ACUN ILICA lının Survivor'unda daha KORKUNÇ...

Realty show gibi.. Verin adamın eline 1603 TL hem bir ay çalışsın, hem kirelık ev arasın, hem ailesini geçindirsin hemde o trafikte hayatta kalsın...

Bence DOMİNİK te ki Survivor dan çok daha zor..

Şimdi MOODY's diyor ki;

-"Eyyyy Türk Milleti bu şartlar her ay daha da zorlaşacak....

Yani bu survivor modu ile %12 olan enflasyon %15 oradan %20 olucaktır...

Önlem var mı? diyor...

Bizde diyoruz ki;

-Acı YOK!

Kalın sağlıcakla....

https://www.youtube.com/watch?v=3MKp...&feature=share

5. Sn selka, emeğinize sağlık, yazdıklarınıza katılıyorum. Para analiz köşesinde Atilla Yeşilada nın yazılarını takip ediyorsunuz değil mi? Felaket güzel tesbitler var, selamlar

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Moody's notu çaktı...

Bizdeki sesler "Dış Mihraklar"... En sevmediğim laftır.. "Dış Mihraklar"... Kardeşim dış mihrak heryerde var.. Uluslararası ilişkilerde, ülkede, mahallede, apartmanda.. Sonuçta herkes bir mihrak olabilir..

Bu mihrak lafı öyle bir laftır ki; aslında sen iyisindir ama onlar kötü. Aslında sen çalışkansındır, onlar seni tembelliğie sürükler.. Sen yapıcısındır, ama onlar sayesinde yapıcılığını kaybedersin...

Yani; sen aslında sütten çıkmış ak kaşıksındır; ama onlar simsiyahtır..

Buradaki sıkıntı şudur; "RASYONEL" olamamaktır...

TROL ler hariç ne demek istediğim anlaşılır...

Moody's "Dış Mihrak"tır... Oysa aynı kredi derecelendirme kuruluşu aynı ülkenin 2010 daki, ekonomisine "Yatırım Yapılabilir" notu da vermişti...

Oysa o zaman gayet iyiylerdi..

ANADOLU muzda bu tip durumlar için bir laf vardır....

"İYİ olunca, kendinden; KÖTÜ olunca, senden bilirler..."

Halbuki; o vakit neler yapıldı şimdi neler yapılıyor... Mühendis olduğum için MATEMATİK'i çok severim... Genelde Türk halkının matematiği sevmeme nedeni soruyu iyi okumaması ve ön yargı ile yaklaşmasıdır.. Oysa Matematikte soruyu iyi okursan cevabı %50 çözmüş sayılırsın.. Gerisi işlemdir..

Ama soruyu yanlış okursan istersen MATEMATİK dahisi ol! Yanlış çözüme gidersin....

Ekonomi de aynen böyledir... Moody's i anlamak istemez, diretir, direnir isen; çözüm %100 yanlış olucaktır...

Adamlar diyor ki; DÜnya da enflasyonun olmadığı bir GLOBAL EKONOMİ de, (ABD AB) siz enflasyonu yenemediniz. Şimdi ABD de ve AB de enflasyon olunca siz bu enflasyonu nasıl yeneceksiniz deniyor?

Bence cuk yerinde bir soru...

Yani Türkiye; AB'de - % 0,2 faiz varken siz Euro yu ülkeye çağırabilmek için %2 net faiz verirken; AB faiz %1 olunca siz euroyu Türkiye ye getirebilmek için nasıl bir euro faiz politikası izleyeceksiniz diyor... (Bence en az %5 euro faizi olmalıdır)

Aynı şey USD için de geçerli...

İşte tam bu nokta Zurnanın zırt dediği yer diyor Moody's....

Finansmana ulaşmanın maliyeti artıcak.. Artıyorda... Bu durumda özel sektör ağır borç altında kalabilir... Ne yapacaksınız diyor...

Bizde cevap olarak bunlar dış mihraklar diyoruz...

Bence;

Anında bir nüfus kontrolü uygulanmalıdır. Sürekli sürekli anlamasız büyümeden vazgeçilip bir derlenip toparlanmalıyız. Çalışıyormuş gibi yapmaktan vazgeçip, çalışmalıyız.

Şunu hiçbir zaman anlayamadım.. Türkiye 50 milyon olup yapamayıp da; 80 milyon olunca neyi yapıcak?

Almanya'da 3 milyon Türk varken Bundesliga da 50 lisanslı Türk futbolcusu varken; 80 milyonluk Türkiye de bundesliga oynayabilecek 1 adet lisanslı Türk futbolcusu olmama sebebi CEVAP olabilir.

Öncelikle ÇOĞALMAYI durdurmalıyız...

TR de hayat maalesef YAŞAMAK değil; bir tür SURVIVOR dır... Yani; Yaşamıyor sürekli anlamsız bir telaşe içinde günü tamamlamaya HAYATTA KALMAYA çalışıyoruz...

"2005 yılında Lüksemburg a gitmiştim.. Geçen gene gittim... Ve aynı yerden aynı Otobüse aynı bilet ile bindim..."

Oysa; her yıl Ankara'ya gittiğimde her yeni yıl aynı yol ya tek yön, ya çift yön, ya kapalı yada tadilatta olur.. Aynı yere her yıl farklı yoldan gittiğimi bilirim.

Bir tür PANİK mode hali...

Artı; Enflasyon, artı düşük gelir... Bence bu millet artık çok yoruldu.. Hem de çok. Görmemek için KÖR olmak lazım...

Tüm bu SURVIVOR modu ile aylık 1603 TL ile geçinmeye çalışmak.. Bence ACUN ILICA lının Survivor'unda daha KORKUNÇ...

Realty show gibi.. Verin adamın eline 1603 TL hem bir ay çalışsın, hem kirelık ev arasın, hem ailesini geçindirsin hemde o trafikte hayatta kalsın...

Bence DOMİNİK te ki Survivor dan çok daha zor..

Şimdi MOODY's diyor ki;

-"Eyyyy Türk Milleti bu şartlar her ay daha da zorlaşacak....

Yani bu survivor modu ile %12 olan enflasyon %15 oradan %20 olucaktır...

Önlem var mı? diyor...

Bizde diyoruz ki;

-Acı YOK!

Kalın sağlıcakla....

https://www.youtube.com/watch?v=3MKp...&feature=share

6.  Alıntı Originally Posted by the pasha Yazıyı Oku
    Sn selka, emeğinize sağlık, yazdıklarınıza katılıyorum. Para analiz köşesinde Atilla Yeşilada nın yazılarını takip ediyorsunuz değil mi? Felaket güzel tesbitler var, selamlar
    Okuduğunuz için teşekkür ediyorum... Takip etmiyordum, ama bundan sonra ederim....

7. İnanılmaz detay! Asgari ücrete vergi var, 1.6 milyon liralık taksi plakalarına vergi yok

http://www.patronlardunyasi.com/habe...rgi-yok/202867

8. Sn.Sadecegrafik bu vergi meselesi Türkiyemizi bitirmiştir... Adam akıllı bir vergi kanunu çıkaramamış ve ülke dolaylı vergi cenneti olmuştur. Doktordan, Dişçiden, Berberden, Kuyumcudan, müteahhitten, iş adamından alınamayan vergi dolaylı vergilere binmiştir. Normalde vergi %1-%2 olması gerekirken %20-%30 lara çıkmıştır. Artık dolaylı vergi konusunda DENİZ BİTMİŞTİR... %2 nere %30 neresi... Doğal olarak dolaylı vergiler halkın günlük kullanımda olduğu, araç, akaryakıt, elektrik, su gibi genel tüketim malzemelerine binmiştir... Halkın günlük tüketiminden alınan bu yüksek oranlı dolaylı vergiler, halkın ürettiği Buğday, et, süt, yumurtaya zam olarak yansımaktadır... Zam ise enflasyon enflasyon ise hayat pahalılığına reaksiyonu ateşler.. Ateşlenen bu reaksiyon TCMB sının dolaylı olarak Hükümeti rahatsız eder. Hükümet yükselen GIDA (Et, Süt, Yumurta, Buğday, Un,Şeker) fiyatları karşısında Çiftçi ve Esnafa tehditler savurur.. Daha ucuza üretin HA! Yoksa ithal ederim... Üretici çaresiz bu dolaylı vergilerden dolayı YAPAMAM! der... Hükümette o zaman ithal ederim der... Buğday, Et ithaline başlanır.. O vakit Çiftçi biter, ardından Hayvancılık.... İşte kısaca Vergi Hukuku olmayan bir ülkenin başına gelecekler bunlardır... Kısaca DOLAYLI VERGİLERİ derhal indirip DİREKT VERGİ lendirmeye geçilmeldir... Söylediğim şey zor değil; 1800 ler den beri ABD yi ABD yapan DİREKT VERGİ sistemidir... ABD de cinayet işleyip 3-5 yıl sonra salıverilirsin ama vergi kaçırdın mı ömür boyu hapis yatarsın... Zaten ABD de herşey serbesttir, vergi kaçırmak hariç....

Sayfa 91/250 İlkİlk ... 41818990919293101141191 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •