Sayfa 152/1000 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Benim de aklıma geldi, hatta hisse senedi alım satım karlarına da vergi gelebilir, eskiden bir ara uygulanıyordu bu şekilde.
    Bu durumda tam emin değilim ama yeni koşullar eskiden alınan eurobondlara uygulanmaz, karar çıktıktan sonra alınacaklara uygulanır diye düşünüyorum, daha doğrusu umuyorum.
    o iş olmaz, tr de hisse senedi alıp, dolar bazında kar yazmak çok çok zor. bir de üzerine vergi. istanbul finans merkezi tümden hayal( zaten hayal de) olur. iflas eden bakkal eski defterleri karıştırırmış...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Benim de aklıma geldi, hatta hisse senedi alım satım karlarına da vergi gelebilir, eskiden bir ara uygulanıyordu bu şekilde.
    Bu durumda tam emin değilim ama yeni koşullar eskiden alınan eurobondlara uygulanmaz, karar çıktıktan sonra alınacaklara uygulanır diye düşünüyorum, daha doğrusu umuyorum.
    Bunun uygulanmasi cok zor..
    Denediler ama basarili olamadilar 2000 lerin baslarinda.
    1 seneden uzun tutan vermeyecek dediler.
    Karlardan zararlarin hangi zaman diliminde mahsup edileceginde sorunlar cikti v.s
    Ayrica buradan gelecek toplam gelirin daha yeni gelismekte olan ama malesef hala da gelisemeyen piyasayi daha dogmadan oldurmek istemediler ve geri adim attilar.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    o iş olmaz, tr de hisse senedi alıp, dolar bazında kar yazmak çok çok zor. bir de üzerine vergi. istanbul finans merkezi tümden hayal( zaten hayal de) olur. iflas eden bakkal eski defterleri karıştırırmış...
    Aynen boyle oldu sefim..
    Stopaj seklinde olur olursa o daha kabul edilebilir..
    Mesela adam 10 TL ye aldi 12 TL ye satti 1 sene de beklemedi, ondan kardan %1 keserler gibi.
    Bu tartisildi mesela o donem.
    Cunku kimse bunlari sene sonunda cikarip da beyan edecek kadar hesap kitap yapamiyor dahasi maliye de bunu hesaplayamiyordu.
    Kontrol edemiyordu.
    Beyan isi cok cok buyuk kulfet gelir bizim insanimiza ama kucuk bir stopaj kesilirse ona ses cikartmaz.
    Ama burada da verginin kardan alinmasi ilkesi uygulanamiyor zararlari mahsup edemedigimizden.

Syg,

\

4. Emsal değer uygulamasını yapmak istiyorlar ancak konut sektörünü çok zorlar. Sadece tapu harçları için uygulanacaksa sorun yok ama değer artış kazancını da kapsayacaksa bir çok kişi için almadığı paranın vergilendirmesi sonucunu doğurur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
    Benim bugune kadar gordugum hep kolay ve acitmadan tahsil edilebilecek vergilere temayul ettikleridir.
    Mesela bakarlar emlak vergisi ne kadar tahsil ediliyor onu yuzde kac artirirsak oradan ne elde ederiz gibi.
    Yani kaynaginda kesilen ve tahsili ve odemesi her iki taraf icin de kolay olan sekilde...
    Beyan usulu dogru olan ama bu ulkenin adami o bilincden hala cok uzak.
    Bir de parayi almissin 1 sene sonra tekrar beyanname vermek ve bir kismini devlete odemek zor gelir bizim insanimiza ama temettuden %15 kesildiginde kimse sesini cikartmaz..
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Emsal değer uygulamasını yapmak istiyorlar ancak konut sektörünü çok zorlar. Sadece tapu harçları için uygulanacaksa sorun yok ama değer artış kazancını da kapsayacaksa bir çok kişi için almadığı paranın vergilendirmesi sonucunu doğurur.
    Bunu bir kac kere konustular sehir rantlarini vergilendirecegiz diyerek ama hayata geciremediler.

Syg,

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Aynen boyle oldu sefim..
    Stopaj seklinde olur olursa o daha kabul edilebilir..
    Mesela adam 10 TL ye aldi 12 TL ye satti 1 sene de beklemedi, ondan kardan %1 keserler gibi.
    Bu tartisildi mesela o donem.
    Cunku kimse bunlari sene sonunda cikarip da beyan edecek kadar hesap kitap yapamiyor dahasi maliye de bunu hesaplayamiyordu.
    Kontrol edemiyordu.
    Beyan isi cok cok buyuk kulfet gelir bizim insanimiza ama kucuk bir stopaj kesilirse ona ses cikartmaz.
    Ama burada da verginin kardan alinmasi ilkesi uygulanamiyor zararlari mahsup edemedigimizden.

Syg,

\
    sn dudu, 35 senedir borsanın içinde biri olarak % 1 dahi olsa hiç bir kesinti bana makul gelmez. hatalı çok az işlem yaparım, ona rağmen 10 sene önceki dolar bazındaki servetime erişsem, tümden çıkacağım, lakin doların hızına yetişemiyorum. iyi hisse üzerinde yatayım desem, tüpraş harici dolar bazında kazanan başka hisse yok, bundan sonra ondanda şüpheliyim. türk halkı boşuna mevduatını dolara geçmiyor. borsaya vergi geleceğine dövize , değer artış vergisi gelmeli.

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bunu bir kac kere konustular sehir rantlarini vergilendirecegiz diyerek ama hayata geciremediler.

Syg,
    Rantları vergilendirsinler, ben birey olarak ciddiye alınmak istiyorsam vergimi vermem ön koşul. Ancak diyelim topraktan bir siteden daire aldınız parasını peşin ödediniz, müteahhit 2 yıl sonra teslim edeceğim dedi, 5 yıl sonra teslim etti. İstanbulda sık rastlanan bir durum. Devlet sizin kazancınızı hesaplarken parayı verdiğiniz günü esas almıyor tapu tarihini esas alıyor o zaman anaparadan ciddi vergi veriyorsunuz. Her işimiz böyle sakat olduğu için reform denilen genelde zulüme dönüşüyor.
    Saygılar.

Sayfa 152/1000 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •