Sayfa 602/1000 İlkİlk ... 102502552592600601602603604612652702 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,809 - 4,816 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Garanti bankasından farklı işlemler yaparak US900123CG37 kodlu eurobondu aldım parça parça.

İyi bir özellik olarak hepsini tek bir eurobonda birleştirmiş. Başlangıçta avantajlı olduğunu düşündüm ama sonra aklıma vergi mevzu geldi.

4 ayrı alım ile parça parça aldığım eurobond şu anda tek parça olarak toplam miktar olarak gözüküyor.

Satmayı düşünmüyorum kupon faizi için aldım ama ileride bir kısmını ya da tümünü satmak gerekirse ilk giren ilk çıkar mantığı mı işleyecek?

Örneğin
    1. alım 15k
    2.alım 25k
    3.alım 20k
    4. alım 7k

gibi düşünelim. Toplam 67k içinden misalen 20k satış yaptım. İlk 15k sını 1.alımın alış fiyatından hesaplayıp kar hesapladıktan sonra kalan 5k'sını da 2.yaptığım alım olan 25k'nın alım fiyatı ve tarihine göre mi hesaplayacağım?

Sistem test ettiğim kadarıyla 1000$'ın katları şeklinde alım ve satıma izin veriyor?

Kupon faizi için olan vergilendirme sorun değil.Toplam miktardan çıkan nihai kupon bedeli üzerinden hesaplamak daha basit

Ancak alım satımda özellikle eşit olmayan miktarlar satılırsa yukarıdaki gibi bir FIFO (First in first out, ilk giren ilk çıkar) yöntemi mi kullanılacak? İlk giren ilk çıkana eşit değilse yukarıda anlattığım gibi sıralı dengeleme mi yapılacak?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Sn. JonDowes,

ISIN kodunu buldum ama bu kodu kullanarak ihrac tarihini nasil bulacağımı anlayamadım.
    Buldugum ISIN kodu " US900123AW05"
    .

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Verdiğim sırayla gidip exceli açarsanız her tahvilin tarihleri var. Anlaşma tarihi = ihraç tarihi
    Son düzenleme : JonDowes; 16-03-2021 saat: 18:35.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    yanlış anladınız sn aykut32.. benim bahsettiğim ikinci el YP DİBS, yani yabancı para cinsinden devlet iç borçlanma senedi. eurobondda beyan sınırına yakın olduğumdan bunlara bakıyorum.
    hocam link verirmisiniz bende bakayım, vergisiz oranlari galiba? faiz gibi?

4.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Sn. JonDowes,

ISIN kodunu buldum ama bu kodu kullanarak ihrac tarihini nasil bulacağımı anlayamadım.
    Buldugum ISIN kodu " US900123AW05"
    .

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ihraç tarihi 24/01/2005

5.  Alıntı Originally Posted by aykut32 Yazıyı Oku
    hocam link verirmisiniz bende bakayım, vergisiz oranlari galiba? faiz gibi?
    https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bir...devlet-tahvili
    Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu Oranları na tıklayınca çıkıyor fiyat ve oranlar.

benim ilgilendiğim TRT250823F10 kodlu 25/08/2023 USD cinsi tahvil. yıllık %3,75 kuponlu ama şu anda ikinci eli ziraat bankasında 100,635 USD fiyatlı. faiz oranı 3,55 e geliyor. aynı tahvil denizbank'ta da var. orada daha pahalı, faiz oranı şu an için 3,40.

bunlarda %10 stopaj var. beyan altı kalmayı düşünenler için EB yanına mevduata iyi bir alternatif bence çünkü döviz mevduat oranları yerlerde sürünüyor bu aralar.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    ...
    Ancak alım satımda özellikle eşit olmayan miktarlar satılırsa yukarıdaki gibi bir FIFO (First in first out, ilk giren ilk çıkar) yöntemi mi kullanılacak? İlk giren ilk çıkana eşit değilse yukarıda anlattığım gibi sıralı dengeleme mi yapılacak?
    sonra değiştirilmiş midir bilmem ama..

https://www.verginet.net/dtt/5/Eurob...nGer_7957.aspx

4. İlk Giren İlk Çıkar ve Ağırlıklı Ortalama Maliyet Yöntemlerinin Uygulanması

257 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin “2.4.1.2. Aynı menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracından değişik tarihlerde alımlar yapıldıktan sonra bunların bir kısmının elden çıkarılması” başlıklı bölümünde, aynı menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracından değişik tarihlerde alımlar yapıldıktan sonra bunların bir kısmının elden çıkarılması durumunda ilk giren ilk çıkar yöntemi kullanılmak suretiyle, tevkifat matrahının tespitinde dikkate alınacak alış bedelinin belirleneceği, aynı gün içinde yapılan alım-satım işlemlerinde ağırlıklı ortalama fiyat bilgisinin dikkate alınabileceği, ancak tevkifat matrahının ilk giren ilk çıkar yöntemine göre belirleneceği açıklanmıştır.

Söz konusu maliyet yöntemleri, sadece 01/01/2006 tarihinden sonra iktisap edilen menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması durumunda uygulanacak olup, 31/12/2005 tarihinden önce iktisap edilen menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının maliyet hesaplama yöntemine dahil edilmemesi ve bu kıymetlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde 31/12/2005 tarihi itibarıyla geçerli olan hükümlerin uygulanması gerekmektedir.

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sonra değiştirilmiş midir bilmem ama..

https://www.verginet.net/dtt/5/Eurob...nGer_7957.aspx

4. İlk Giren İlk Çıkar ve Ağırlıklı Ortalama Maliyet Yöntemlerinin Uygulanması

257 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğiâ€â•nin “2.4.1.2. Aynı menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracından değişik tarihlerde alımlar yapıldıktan sonra bunların bir kısmının elden çıkarılması†başlıklı bölümünde, aynı menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracından değişik tarihlerde alımlar yapıldıktan sonra bunların bir kısmının elden çıkarılması durumunda ilk giren ilk çıkar yöntemi kullanılmak suretiyle, tevkifat matrahının tespitinde dikkate alınacak alış bedelinin belirleneceği, aynı gün içinde yapılan alım-satım işlemlerinde ağırlıklı ortalama fiyat bilgisinin dikkate alınabileceği, ancak tevkifat matrahının ilk giren ilk çıkar yöntemine göre belirleneceği açıklanmıştır.

Söz konusu maliyet yöntemleri, sadece 01/01/2006 tarihinden sonra iktisap edilen menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması durumunda uygulanacak olup, 31/12/2005 tarihinden önce iktisap edilen menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının maliyet hesaplama yöntemine dahil edilmemesi ve bu kıymetlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde 31/12/2005 tarihi itibarıyla geçerli olan hükümlerin uygulanması gerekmektedir.
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Fifo uygulaması mevcut .

Misal 1000 nominale 1200 dolar verdiniz .

Sonradan bin nominale 900 verdiniz paçal için

1200 e geldi sattınız ilk aldığınızı elinizde durur o 900 maliyetli kaldı ,

Tl bazlı kazanç dışında vergi çıkmaz .

Sırayla gider parça parça ilerler

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Vergi dairesi de genel mantık ile uyumlu bir kanun yapmış. 2005 öncesi eurobondlar için de araştırayım. Elimde AW05 te var zira.
    Teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Fifo uygulaması mevcut .

Misal 1000 nominale 1200 dolar verdiniz .

Sonradan bin nominale 900 verdiniz paçal için

1200 e geldi sattınız ilk aldığınızı elinizde durur o 900 maliyetli kaldı ,

Tl bazlı kazanç dışında vergi çıkmaz .

Sırayla gider parça parça ilerler çoğu finans işleminde bu şekilde ilerliyor ,

İlk giren ilk çıkar

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Sayfa 602/1000 İlkİlk ... 102502552592600601602603604612652702 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •