Sayfa 247/777 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347747 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. Speklerin (kırmızı çubukların) sıfır çizgisini kesmesi, piyasada ruh halinin (sentiment) değişmesi olarak yorumlanıyor.

En güvenilir dönüş noktaları da, speklerin aşırı uçlara savrulduğu zamanlarda görülüyor.

EURUSD için aklıma gelen ihtimaller şöyle:

1) Spekler, dolarda aşırı alıcı oluncaya kadar trend devam eder. Bunun olması için, kırmızı çubukların sıfır çizgisini kesip, aşağıya doğru iyice gitmesi gerekiyor. Bu, bana göre, esas senaryo.

2) Spekler pozisyonlarını azalttıktan sonra, sıfır çizgisini kesmeden, EURUSD yükselişine devam eder. Bu senaryoyu beklemiyorum ama piyasada benim beklemediğim çok şey oluyor! Hata yaparsam, bari zamanında farkedeyim, diye, bu opsiyonu da göz ardı etmemeye gayret ediyorum.

-------

Son karar ABD devletinin. Luke Gromen, doları korumak amacıyla, ABD'nin "dünyayı yakmaya" hazırlandığı görüşünde. Bundan kasıt, riskli varlıkların satış görmesi!

Altın belki bir parça ama petrol fiyatları yükselen dolarla bile düşmüyor, hatta artıyor..sebep Trump'ın ayın 12'sine kadar İran'la yapılan anlaşmayı iptal edip, yaptırımlara devam kararı alma beklentisi..

Olay sadece yaptırımlar değil esasen..böyle bir adımla Ortadoğu da gerilimin artıp, özellikle İsrail-Lübnan-Suriye hattında yaşanabilecek sıcak çatışma ihtimalleri..

Şu sıralar ABD-İsrail-Suud hattı canlı gözüküyor..diğer taraftan anlaşmanın iptalinden sonra Irak'taki ve Suriye'nin kuzeyindeki ABD birlikleri pek rahat edemeyecek anlaşılan..etmesinlerde zaten..

Yukarıdaki tür gelişmeler sonucu petrol fiyatları nerelere çıkar tahmin etmek zor..ancak bizler (ve global açıdan) pek iyi sonuçlarının olmayacağı açık..YTD..

Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku

Son karar ABD devletinin. Luke Gromen, doları korumak amacıyla, ABD'nin "dünyayı yakmaya" hazırlandığı görüşünde. Bundan kasıt, riskli varlıkların satış görmesi!

ABD'yi severiz, sevmeyiz ayrı konu ancak rezerv paraya sahip bir ağır ağbinin doları korumak adına dünyayı yakmak gibi bir niyet taşıması fazla komplo teorisi geldi bana..önemli olan sistemin yürümesidir, sistem olmazsa rezerv parada olmaz..ha dolar, çıkarlar korunmaz mı..korunur, ayrı konu..

Buradaki kasıt riskli varlıkların satış yemesi değil..ABD'nin Çin'in hamlalerine karşı cevap vermesi halinde riskli varlıklarda sıkıntı yaşanması, yara alması..hele bu global ortamda haddinden fazla riskli varlık olduğu düşünülürse!!

4.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    ... doları korumak adına dünyayı yakmak gibi bir niyet taşıması fazla komplo teorisi...
    Savaş çıktığı için mi piyasalar karışır, yoksa piyasaların karışması gerektiği için mi savaş çıkar? Zor soru!

Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku
    Savaş çıktığı için mi piyasalar karışır, yoksa piyasaların karışması gerektiği için mi savaş çıkar? Zor soru!
    Ağır abi öncelikle kendi çıkarlarını koruduğu kadar finansal sistemin çıkarlarını da korumak zorunda..aşağıda globalde banka dışı kesimin dolar cinsinden borçları verilmiş..birde ABD dışı borç verilen bankaları bu tabloya ekleyelim..

Trilyonlarca dolar..kim verdi bunları; batının bankacılık sistemi..yani olay tek taraflı değil..bu trilyonlarca dolar para geriye dönmezse, bırak batının bankacılık sistemini, kendilerinin bile ayakta kalması zor..

Yoksa örneğin K.Kore gerekçesiyle ÇİN'in büyük bankalarına İran benzeri yaptırımlar uygula, seyreyle gümbürtüyü bak neler oluyor..bunu ABD düşündü ama fiiliyata geçirmedi, yada geçiremedi diyelim..

Yine bir örnek..Rusya'ya bu kaçıncı yaptırım..sayısını unuttum ama son yaptırımda ABD hazine bakanı Rusya'ya borçları/borçlanmaları üzerinden herhangi bir yaptırım uygulamadık, çünki bulaşıcı etkileri var demişti..

2016 başlarında ise FED yapacağı 3-4 faiz arttırımlarından dolayı baktı ki ÇİN ve diğer EM'ler tengildemeye başladı..Yellen teyze birden güvercin oluverdi, hatırlayın..bunlar sistemin korunması için aklıma gelen bir kaç örnek..

Yoksa maalesef dolar onların parası ama öncelikle diğerlerinin sorunu..düzen bu hale geldi..selamlar..

6. Luke Gromen'in analizi hakikaten kayda deger 50 dakikalık podcastı https://www.theinvestorspodcast.com/...s/luke-gromen/

Alıntı Originally Posted by kutsi Yazıyı Oku
    Luke Gromen'in analizi hakikaten kayda deger 50 dakikalık podcastı https://www.theinvestorspodcast.com/...s/luke-gromen/
    Şöyle bir başlangıcına baktım..doların inişe geçmesi konusu işlendiği için devamını getiremedim..daha doğrusu Yuan'ın doların yerini alması fikri bence önümüzdeki on yıllarca pek mümkün değil..

Kısaca Yuan'ın dünya ticaretindeki payı %2'yi geçmiyor şu an..sermaye kontrolleri uygulayan, yönetimsel anlamda dışa kapalı bir ekonominin rezerv para olarak doları yıkması epeyce zor gözüküyor..ayrıca milyonlarca insanının geçiminin ABD'nin vereceği dış ticaret açığına bağlı olduğu bir ülkenin parası pek rezerv paraya müsait değil bence..Olsa Euro diyeceğim ama oda zor..yani doların rakibi gözükmüyor ufukta..

Yukarıda belirtildiği gibi ÇİN doları tahtından indirmek için çeşitli adımlar atsada, ABD'den ben pek karşı hamle geldiğini görmedim..bence ABD pek dikkate almıyor şimdilik..ancak alacak olur ve karşılık vermeye kalkarsa dünya başka bir atmosfere girer sanıyorum..bu durum yine yukarıda Occhiali'nin yazısında Luke Gromen tarafından belirtilmiş..

8. Kısa bir süredir Luke Gromen'i takip ediyorum. Renminbi'nin doların reserv konumunu sarsacağı yönünde görüşü var, yerini almaktan ziyade ilerde sdr İmf'nin sepet para birimi reserv olarak belirlenir... Petroyuan'a geçilmesi bu sürecin başlangıcı, üstelik çin 4-5 yıldır abd'nın acıgını artık finanse etmiyor satış yok ama tahviller üç aşagı aynı seviyede... ABD son günlerde Çin'e heyet göndermesi bunun dikkate aldıklarının göstergesi

The survey confirms the continued momentum of renminbi. Respondents on average predicted that it will reach 8.5% of global reserves by 2020 which would represent a very large increase from the latest IMF published level of 1.2% as at end 2017,comments Christian Déséglise, global head of central banks, sovereign wealth and public funds at HSBC, the survey sponsor.

As many as 29 reserve managers contributing to the Reserve Management Trends survey think the yuan will account for 10-20% of their foreign exchange portfolio by 2020
    https://www.centralbanking.com/centr...serve-managers

Sayfa 247/777 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347747 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •