Sayfa 365/777 İlkİlk ... 265315355363364365366367375415465 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 2,913 - 2,920 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Bankada dolarları dondurdum..
    Günlük çekim miktarı 30 dolar..

Veya belli bi fiyattan bozdum aldım elinden..

Tl faiz kredi 5 mevduat 3

Sadece dolar borçlusu firma (listesi hazır) ödemesi olan gelsin bana benden dolarını alsın..

Ben TL basıp yabancı piyasadan 5 tl 10tl 15 tl den artık..
    Doları alacam sana verecem ödeyecen....
    Bunun dışında zam yapanın ensesine binerim..

Arkadaş güzel yazmış..

Mutlaka değişik bişi uygulanacak..
    Normal yolları bıraktık çoktan..

Öyle faiz artır vergi artır efendim tasarruf enflasyon altı maaş zammı..
    cıkss..

bambaşka bişi gelecek..
    Desene kambiyo rejimi değişecek...

Ben 2-3 gün önce bu başlıkta aynı öneriyi (mantıksal olarak) getirdiğimde sevgili enki "abi işte o zaman batarız" demişti...

Vazgeçtik yani...

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Faiz gibi gözüküyor..malum faiz düştümü enflasyonda düşüyor..

Dolara nasıl çözüm bulur bilmiyorum ama faiz arttırmakta geç kalındığı ve daha sonra fazlasıyla arttırımlar yapılmak zorunda kalındığı gibi..doların ipi boşalırsa korkarım şirketler ve bankalar açısından çok hoş durumlar ortaya çıkmaz..

Korkumda bu zaten, son zamanlarda olduğu gibi daha fazla geç kalmak..neyin ucunun nerelere dokunacağını hesaplayamamak..
    Ha bu arada DXY'de ciddi artışlar olmaya başladı diyelim..malum rezervlerimiz felan hakgetire..RTE'nin ne yaptığıda önemli değil bu aşamada..zorunlu istikamet deval zaten..king dollar..

3.  Alıntı Originally Posted by MESUTK Yazıyı Oku
    ekonomi yönetiminin şekillenmesi tesadüf veya öngörüsüzlük değil bence.

kısa sürede değişik bir yol denenecek.

tutarsa...

göreceğiz.
    Değil evet..Açıklamalar da tamamen korkutmadan ürkütmeden aniden yapılacak bir harekete hazırlık..

Mesela dolar düşecek dedi ya

aslında süper çıkacak demek o..
    ne derse tersinden anla..
    biz paraya el koyacak bi devlet değiliz..

aslında el koyacaz..

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Değil evet..Açıklamalar da tamamen korkutmadan ürkütmeden aniden yapılacak bir harekete hazırlık..

Mesela dolar düşecek dedi ya

aslında süper çıkacak demek o..
    ne derse tersinden anla..
    biz paraya el koyacak bi devlet değiliz..

aslında el koyacaz..
    Walla akla mantığa hiç uygun olmaz..kısaca aç kalırız..o kadar diyeyim..IMF git fakirleş daha iyi..Bora abimin bahsettiği yazım şuydu;

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Bu konularda çok detay bildiğimi söyleyemem ancak kambiyo rejimini değiştirmek farklı bir şey, sermaye kontrolleri yapmak yada yapmak zorunda kalmak başka bir şey..

Bu kadar dışa açık bir ekonomide sermaye kontrollerine gitmek zorunda kalınırsa buna yabancı para sahipleri müsamaha gösterebilirler ama kambiyo rejimini değiştirirseniz bunun anlamı serbest piyasa ekonomisinden çark anlamına geleceğinden yabancıların buna pek müsamaha gösterecekerini sanmıyorum..

Örn. saman, patates, soğan vb. ithalinden sonra sıra ayşe kadın fasulye ithalatına geldiğinden, maazallah dolar bulamazsanız aç kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz..

Ayrıca örnek olarak daha öncede vermiştim, dolar bulamazsanız aşağıdaki tabloya göre elektriksiz kalırsınız..evlerde elektriksiz kalmaktan ziyade burada sorun sanayinin elektriksiz kalması olur..

Benzer örnekler fazlasıyla çoğaltılabileceğinden, birilerinin bu aşamadan sonra olmadık yollara başvurması intihardan farksızdır..fakirleşme zaten mecburen olacak, bu yol daha doğru bir yoldur kanımca..

5. devlet kendini riskte görür ise ihaleyi bize yıkar geçer acımaz.

kambiyo rejim değişikliği tabii ki mümkün.

göreceğiz.

zevk almak düşecek galiba hisseme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bir ayrıntı daha:

Büyük ve yandaş medyadan kur artışlarına dair haber gören var mı?

Bir şey görmezden gelinince, zararı kalmıyor sanıyorlar sanırım.

Ama korkarım baş haber yapacakları gün yakın...

7. Bence Berat A. bugün planlarına son rötüşlerını verdi birşey açıklayacak..
    Yoksa en basitinden bugün çıkar
    Piyasa aşırı panik yaptı yönetim esnasında MB para politikasını yönlendirecek bizde maliye ile destek olacak
    tam korelasyon içinde olacaz der geçerdi..

Hiç bişi demedi..

Alıntı Originally Posted by MESUTK Yazıyı Oku
    devlet kendini riskte görür ise ihaleyi bize yıkar geçer acımaz.

kambiyo rejim değişikliği tabii ki mümkün.

göreceğiz.

zevk almak düşecek galiba hisseme
    Devlet kendini tehlikede gördüğünde öncelikle yapılacak işleri vardır..tüm kamu yatırımlarını, tüm ihaleleri öncelikle bir durdurur..döviz harcamalarını askıya alır..müteahhitlere ödemelerini geciktirir..ötv kdv ithal maliyetlerini arttırır..kurumların çalışması için gerekli olan ödeneklerini kısar..bünyesindeki işsizlik fonu gibi fonlara sulanır..olmadı belki bes'lere mesela..durur şöyle bir bakar, sonrası daha ciddi tedbirler gelir..olmadı devletin ali menfaatleri..her şey anonimleşmeye başlar, yani yük herkese yıkılır..ama paraya el koymak olsa olsa en son tercih olur..olsada verir eline tahvili 5 sene sonra al der..aklıma kısaca gelenler bunlar umarım saçmalamamışımdır..

Sayfa 365/777 İlkİlk ... 265315355363364365366367375415465 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •