Sayfa 925/2115 İlkİlk ... 425825875915923924925926927935975102514251925 ... SonSon
Arama sonucu : 16919 madde; 7,393 - 7,400 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Doğru,kamyon şöförü bulmakta sıkıntı yüzünden İngiltere'den benzin istasyonlarına akaryakıt sevkiyatı yapılmakta zorluk çekiliyor ve benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar var.

https://pbs.twimg.com/media/FAKQLI9X...g&name=360x360

İngiltere'de sadece benzin sıkıntısı yok,supermarketlerde gıda ürünleri sıkıntuısı da başgöstermiş durumda.Sebebi dünyadaki iki büyük gübre üreticisi (aynı zamanda İngiltere'nin karbondioksit ihtiyacını karşılayan) Norveçli Yara ve Amerikalı CF Endüstri Holding'in doğalgaz fiyatlarındaki küresel artıştan ötürü üretimi kısma kararı yatıyor. İngiltere'nin karbondioksit gazı ihtiyacının yüzde 60'ını karşılayan CF Endüstri Holding'in Billingham Teesside ve Cheshire'daki gübre tesislerini kapamasıyla birlikte ülkede ciddi bir kriz patlak vermiş oldu.Önemi karbondioksit gazı, paketlenmiş gıda ürünlerinde raf ömrünü uzatıcı işleve sahip. Fıçı bira, kola gibi gazlı meşrubatlarda kullanılıyor, alkollü içeceklerin raf ömrünü uzatıyor. Kuru buz hali ise gıda sevkiyatında ürünlerin tazeliğini korumaya yardımcı oluyor. Bunun yanında, boğucu etkiye sahip karbondioksit gazı İngiltere'de domuz ve tavuk çiftliklerinde, kesimden önce hayvanları sersemletmek için de kullanılmakta.
    Ürünleri süpermarketlere dağıtacak kamyon sürücüsü bulmakta zorluklar da ilave olunca,süpermarketlerde ürün bulmak zorlaşmış,fiyatlar da yükselmiş durumda.

Yüksek talep nedeniyle ABD'de kamyon şöförlerine ödenen ücret yıllık 98 bin dolar'a kadar yükselmiş durumda ama hala eksikliği tamamlanamamış durumda ,arz talep dengesi dengeleninceye kadar ücretlerdeki yükselmenin devam etmesi bekleniyor.

https://odmarketing.odfl.com/nowhiringdrivers

-Enerji fiyatlarında ise başta doğalgaz olmak üzere Avrupa piyasalarında çok büyük artışlar var.

https://edition.cnn.com/2021/09/23/b...sis/index.html

Bunun birçok sebebi var.Kurak iklim nedeniyle hidroelektrik enerjinin kullanım payının azalması,rüzgarın bu yıl az olması nedeniyle bu kaynaktan az enerji edilmesi,karbon salınımını azaltmak için kömür santrallarından vaz geçilmesi,Rusyanın ,Ukranya üzerinden verdiği gazı azaltması ve kuzey akımı boru hattının henüz tamamlanmamış olması..
    Sonuçta doğalgaz'a yönelinmesi nedeniyle doğalgaz'ın spot fiyatlarında ve doğalgazdan elde edilen elektrik santralları nedeniyle elektrik fiyatlarında,doğalgazın yoğun kullanıldığı başta gübre fabrikaları olmak üzere birçok sanayi ürününün maliyetinde büyük artışlar olmuş durumda.
    Almanya ve Fransa da enerji maliyetlerinde son 2 yılda %350 civarında artış olurken bu oran İngilterede %1400'u bulmuş durumda.

Türkiye'nin durumu ise daha farklı.Avrupa'da doğalgaz fiyatları arz ve talebe göre serbest piyasada belirlenirken.Türkiye boru hatları üzerinden uzun süreli al/ya da öde anlaşmalarına sahip.Burada anlaşmanın yapıldığı tarihteki piyasa fiyatları üzerinden sabit bir fiyat söz konusu,ve piyasalardaki fiyat dalgalanmalarından etkilenmiyor.6 ayda bir petrol fiyatındaki değişimlerine göre formül güncelleniyor.Türkiye'nin bu şekildeki gaz tedariki toplam tedarikinin %72'isini oluşturuyor.Geri kalan %28 ise sıvılaştırılmış likit gaz olarak temin ediliyor,bunun da %16'lık kısmı uzun vadeli ithalat anlaşmaları,sadece %12'isi spot fiyatlarla alınan sıvılaştırılmış doğalgaz söz konusu ,etkilendiğimiz kısım sadece bu kadar.Ama onu da boru hatlarıyla temin ettiğimiz gaz fiyatlarından talep etmek siyasi ilişkilerin gidişatına göre,boru hatları üzerinden temin etmek mümkün.

-Bence ,batı dünyasıyla ilişkilerimizin -iktidara kim gelirse gelsin- artık AKP öncesi duruma geri dönmesi çok zor,toplum olarak da artık aynı toplum değiliz,AKP döneminde 10 milyon'a yakın arap,afgan,pakistanlı,afrikalı kendi kültürleriyle ülkemizin bir parçası oldular,demografi,değer yargıları,kültürel yapı,eğitim seviyesi de ortalama olarak avrupa'dan iyice uzaklaştı. .Zaten,diyelim ki iktidar değişti,bir sonraki seçimde yine AKP benzeri bir iktidarın yeniden gelmemesinin de garantisi yok.
    Ama ,batı dünyası dışında kalsak bile,"hukukun üstünlüğü,demokrasi,bireysel temel haklar ve özgürlükler,yönetimde şeffaflık ve hesap verilebilirlik,güçlerin ayrılığı,bağımsız ve tarafsız yargı, bürokratik ve ekonomi yönetimi mevzuatı ,bağımsız düzenleyici kurullarla regüle edilen işleyen serbest piyasa ekonomisi" gibi temel kriterlerde avrupa birliği standartlarını yakalamayı başarırsak ,kurumlar ve kurallar devleti olursak, varlıklarımızın büyük bir iskontoyla değil,avrupadaki muadil ülkeler seviyesinde değerlemeleri yapılarak, fiyatlanması ve değerlerinin yükselmesi mümkün.
    Deniz Bey saygılar,

Yaşanan bu enerji ve gıda krizinin altın gümüş gibi değerli metallere yansıması nasıl olur?Aydınlatırsanız çok mutlu olurum..

Alıntı Originally Posted by imperial Yazıyı Oku
    Deniz Bey saygılar,

Yaşanan bu enerji ve gıda krizinin altın gümüş gibi değerli metallere yansıması nasıl olur?Aydınlatırsanız çok mutlu olurum..
    Şu anda altın ve değerli metallerin fiyatlarının yükselmesi için çok uygun şartlar var.Bunların fiyatları dolar ile ölçülüyor,ABD'de yüksek enflasyon olmasına rağmen reel faizler çok düşük olarak negatif bölgede kalıyor,parasal ve mali genişleme ile piyasada bol likidite var,normal şartlarda altın ve değerli metal fiyatlarının yükselmesi beklenir.Enerji ve gıdada arz eksikliği,fiyatların yükselmesi ile küresel ölçekte enflasyonun daha da yükselmesi beklenir,majör merkez bankalarının gevşek para politikalarının sürmesi durumunda altın ve değerli metallerin talep görmesi beklenir ama şu anda bu fiyat hareketinin gelmediğini görüyoruz,enflasyon daha da yükselince gelir mi takip edeceğiz.

Doğalgaz fiyatları soluksuz yükselişini sürdürürken, Brent petrolünün varil fiyatı da 80 dolar'ı geçerek uzun vadeli teknik görünümü açısından kritik seviyelere geldi:

https://tradingeconomics.com/commodity/brent-crude-oil

4. Borç krizi yaşayan gayrimenkul şirketi Evergrande'nin ardından, Sunac da likidite sorunu nedeniyle yerel yöneticilerden finansal yardım istedi.

https://www.bloomberght.com/evergran...di-2288446-amp

Bugün internette Kavcıoğlu'nun CDS ile ilgili bir yorumuna rastladım. Birkaç yerden daha kontrol ettim gerçekten bunları söylemiş.

"Kavcıoğlu, Türkiye'nin risk priminin bu kadar yüksek olmasına çok anlam veremediğini ifade ediyor. Bazı gelişmekte olan ülkelerde gündelik hayattaki riskin Türkiye'den çok daha fazla olduğunu, zenginlerin saldırılardan korunmak için çok yüksek duvarlar arkasındaki evlerde yaşamak zorunda kaldığını anlatıyor. Buna karşılık bu ülkelerde risk primi 170 iken Türkiye'nin 400'ün üzerinde olmasının mantıklı / haklı olmadığını savunuyor."
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bugün internette Kavcıoğlu'nun CDS ile ilgili bir yorumuna rastladım. Birkaç yerden daha kontrol ettim gerçekten bunları söylemiş.

"Kavcıoğlu, Türkiye'nin risk priminin bu kadar yüksek olmasına çok anlam veremediğini ifade ediyor. Bazı gelişmekte olan ülkelerde gündelik hayattaki riskin Türkiye'den çok daha fazla olduğunu, zenginlerin saldırılardan korunmak için çok yüksek duvarlar arkasındaki evlerde yaşamak zorunda kaldığını anlatıyor. Buna karşılık bu ülkelerde risk primi 170 iken Türkiye'nin 400'ün üzerinde olmasının mantıklı / haklı olmadığını savunuyor."
    Böyle bir haber ben de gördüm dün.
    Yalan haber olsa gerek dedim. Hatta Zaytung haberini gerçek haber diye yaymış olabilirler diye düşündüm.
    Gerçi siz kontrol etmişsiniz.
    Eğer haber doğru ise inanılmaz birşey.

7.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku

Bence iki farkli konuyu karistiriyor.

Asayis baska, hukumetin bizzat kendi ulusunu soymasi baska.

Cokmeler butun hiziyla suruyor.

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Böyle bir haber ben de gördüm dün.
    Yalan haber olsa gerek dedim. Hatta Zaytung haberini gerçek haber diye yaymış olabilirler diye düşündüm.
    Gerçi siz kontrol etmişsiniz.
    Eğer haber doğru ise inanılmaz birşey.
    https://t24.com.tr/yazarlar/baris-so...-gelecek,32623

T24 de Barış Soydan röportajında yeralıyor. Ama muhtemelen edit ederler birkaç güne. Şu haliyle okumak lazım sonra değişebilir o metin.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 925/2115 İlkİlk ... 425825875915923924925926927935975102514251925 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •