Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 12 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Kalan taksiti 85 olan konut kredisini kapatmak mı vadeli mevduat mı

1. Kalan taksiti 85 olan konut kredisini kapatmak mı vadeli mevduat mı

Bu konuda fikirlerinizi soracağım.

2015 yılında 190k civarı konut kredisi kullanılmış. 120 Aydan toplam 35 ay yatırılmış.2535 tl den 85 taksit 202.800 tl yapıyor. Kredinin toplam maliyeti, 304.233 tl. Şimdiye kadar 88.725 tl ödenmiş. Kalan mebla 215.508 tl. Bu günkü kapatma tutarı, erken kapama cezası ile 155.450 tl. Yani erken kapatılırsa 60.000 tl faiz silinecek.
    Bu vatandaşın elinde 160.000 parası var. Ve mevduatta her ay 1600 tl ortalama gelir elde ediyor. Sizce mevduatı bırakıp, konut kredisini mi kapatsın, yoksa mevduat ile devam mı etsin.

Not; evi alan şahsın kirada başka bir evi var. Zamanında yaptığı hesapta, kirada olan evin kira getirisi ile, yrni evinde kullandığı kredinin faizini hemen hemen mahsuplaştırabiliyor. Yani kira getirisi, yediği faizi karşılıyor. Bundan hariç te mevduatta parası var.
    Bu vatandaş sizce ne yapmalı? Hangisini yapsa kazançlı olur?

2. Konuya yardım bekliyoruz, ilgili arkadaş, buradan çıkacak sonuca göre karar vermeyi düşünüyor.

3. Mevduat ile devam etsin tabii ki. 160.000 TL'ye ayda 1.600 TL faiz aliyorsa aylik faiz %1 (yillik bilesik faiz %12.68'e denk geliyor). 85 taksidi kalan (taksit miktari 2.535 TL'den) kredi borcunu simdi kapatmak icin 155.450 TL istiyorlarsa kredi faizi aylik %0.83 gibi cikiyor. %0.83'le aldigi borcu kapatmak yerine parasini %1.00'le degerlendirmek arkadasin icin elbette ki daha karli. Olurda ileride mevduat faizleri duserse kredi borcunu kapatmayi o zaman dusunebilir. Ama su anda mevduat daha karli.

Baska bir acidan yaklasip esdeger durumlari karsilastirirsak iki secenek var:

Secenek 1) 155.450 TL vererek kredi borcunu kapa ve kredi taksitine verecek oldugun aylik 2.535 TL'yi hemen simdi baslayarak aylik %1 faizli mevduatta degerlendir. Yani her ay 2.535 TL'yi bankaya koy. Donem sonu (yani 84 ay sonra) bankadaki para 337.102 TL olacak ve ustune borcu olmayan bir ev olacak.

Secenek 2) Aylik kredi taksitlerini odemeye devam et ve krediyi kapatmaya kullanacagin parayi (155.450 TL) mevduatta degerlendir (yine aylik %1 faiz ile). Donem sonu (84 ay sonra) bankada 358.580 TL para olacak ve yine borcu bitmis bir ev olacak.

Velhasil arkadasin mevduatta kalmaya devam ederse 7 sene (84 ay) sonra 21.478 TL daha fazla parasi olacak (mevduat faizinin aylik %1 kalacagi varsayimiyla).

Bu da grafik olarak iki secenegin karsilastirmasi:

4. Nokta atışı yorum yapmışsınız teşekkür ederim. Bende kendisine mevduatta kalmasını tavsiye ediyorum, ancak kendisi kararsız kalmıştı. İlave tecrübesi olanlar da varsa yorumlarını bekleriz.

Alıntı Originally Posted by bonocu78 Yazıyı Oku
    Burganda 14.85 zaten hoşgeldin,üstü yok diyenlerle,ŞEHİR EFSANESİ oranlarıyla meşhur şahıs bakalım şimdi ne bahane bulacak.Hayırlı olsun...
    7 sene sonraki 20 bin TL kar bugüne yaslandirilirsa kabaca 10 bin TL yapar.

Karlı ancak eğer kişinin harcama eğilimi fazla tasarruf eğilimi az ise büyük ihtimalle önümüzdeki 7 sene içinde karşısına çıkacak gereksiz harcama tahriklerine karşı koyamayabilir.

Kişi kendi profiline göre karar almalı.

Eğer tasarruf bilinci kuvvetli değilse edeceği 10bin TL kardan fazla nefis harcamasinda bulunma ihtimali yuksek
     Alıntı Originally Posted by 038poyraz Yazıyı Oku
    Nokta atışı yorum yapmışsınız teşekkür ederim. Bende kendisine mevduatta kalmasını tavsiye ediyorum, ancak kendisi kararsız kalmıştı. İlave tecrübesi olanlar da varsa yorumlarını bekleriz.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by Wise_Man Yazıyı Oku
    Mevduat ile devam etsin tabii ki. 160.000 TL'ye ayda 1.600 TL faiz aliyorsa aylik faiz %1 (yillik bilesik faiz %12.68'e denk geliyor). 85 taksidi kalan (taksit miktari 2.535 TL'den) kredi borcunu simdi kapatmak icin 155.450 TL istiyorlarsa kredi faizi aylik %0.83 gibi cikiyor. %0.83'le aldigi borcu kapatmak yerine parasini %1.00'le degerlendirmek arkadasin icin elbette ki daha karli. Olurda ileride mevduat faizleri duserse kredi borcunu kapatmayi o zaman dusunebilir. Ama su anda mevduat daha karli.

Baska bir acidan yaklasip esdeger durumlari karsilastirirsak iki secenek var:

Secenek 1) 155.450 TL vererek kredi borcunu kapa ve kredi taksitine verecek oldugun aylik 2.535 TL'yi hemen simdi baslayarak aylik %1 faizli mevduatta degerlendir. Yani her ay 2.535 TL'yi bankaya koy. Donem sonu (yani 84 ay sonra) bankadaki para 337.102 TL olacak ve ustune borcu olmayan bir ev olacak.

Secenek 2) Aylik kredi taksitlerini odemeye devam et ve krediyi kapatmaya kullanacagin parayi (155.450 TL) mevduatta degerlendir (yine aylik %1 faiz ile). Donem sonu (84 ay sonra) bankada 358.580 TL para olacak ve yine borcu bitmis bir ev olacak.

Velhasil arkadasin mevduatta kalmaya devam ederse 7 sene (84 ay) sonra 21.478 TL daha fazla parasi olacak (mevduat faizinin aylik %1 kalacagi varsayimiyla).

Bu da grafik olarak iki secenegin karsilastirmasi:
    benim de benzer bir durumum var nasıl hesapladığını açabilir misin ?

Mesela 0,86 ile kullanılmış bir konut kredim var 40 taksidini ödedim. elime nakit geçse ve taksitleri kapatma durumum olsa kapatmak mı karlı yoksa güncel oranlardan (%14,5 gibi) mevduat mı ?

7.  Alıntı Originally Posted by sahbaz Yazıyı Oku
    benim de benzer bir durumum var nasıl hesapladığını açabilir misin ?

Mesela 0,86 ile kullanılmış bir konut kredim var 40 taksidini ödedim. elime nakit geçse ve taksitleri kapatma durumum olsa kapatmak mı karlı yoksa güncel oranlardan (%14,5 gibi) mevduat mı ?
    Bu konuda atlanan bişey var. Bankalar ilk taksitlerde faiz miktarını çok yüksek tutarlar. Mesela 1000 tl ödüyorsanız 750 tl faiz, 250 tlsi ana para olur. Siz 40 taksit ödemişsiniz, muhtemelen faiz yükünün büyük kısmını ödemişsiniz zaten. Şu aşamadan sonra borcu kapatmak anlamlı değil, zaten faiz oranınızda çok düşük. Borcu kapatma olayı ilk yıllar içinde yapılırsa çok anlamlı oluyor.

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Benimde buna benzer bir problemim var. 80000 TL bankadan kredi almıştım. 3 ay önce bu ay taksitlerine başlayacağım. Elime 90000 lira para geçti. Fakat bu parayla borcumu hemen kapatsam mı yoksa vadeli hesaba yatırıp faiz mi alsam hangisi karlı olur acaba?

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •