Sayfa 79/1032 İlkİlk ... 2969777879808189129179579 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 625 - 632 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Fatih Altaylı'nın dünkü yazısı bizim davayla ilgili:
    http://www.haberturk.com/yazarlar/fa...dolarlik-papaz
    Dedikodu tarzında bilgiler var ama pazarlıklar sonuç verirse hiç ceza alınmayacağından, sonuç vermezse 3 ile 11 milyar dolarlık bir cezadan bahsediliyor.
    Tekrar ediyorum 11 milyar dolar yazıyor yazıda, bankayı komple versek karşılamıyor üzerine birkaç bankanın anahtarını daha vermeliyiz. ABD sanırım bütçe açığını bizim cezayla yamayacak.
    sayın pilavlı orada 3 ila 11 milyar dolar derken gelecek ceza miktarı tam olarak kastedilmiyor.yaptırımlardan s-400 iptalinden vs vs hepsini içine alıyor.hatta arap ülkeleriyle amerikanın kirli ilişkilerinde kilit rol oynadığı bile söz konusu.bunların hepsinin genel tutarı 3-11 milyar dolar değerinde hesaplanmış.bu adam amerikanın kirli pis ilişkierinde kilit adam.
    gelebilecek uçuk bir ceza sonucunda amerika TÜRKİYEYİ tamamen kaybedeceğini natonun parçalanacağınıda biliyor.

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
    11 bln çok fazla deli misiniz olmaz.
    para cezası zaten çok da etkilemez.
    ama kısıtlama gibi yaptırımlar olursa yandı gülüm keten helva.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Fatih Altaylı'nın dünkü yazısı bizim davayla ilgili:
    http://www.haberturk.com/yazarlar/fa...dolarlik-papaz
    Dedikodu tarzında bilgiler var ama pazarlıklar sonuç verirse hiç ceza alınmayacağından, sonuç vermezse 3 ile 11 milyar dolarlık bir cezadan bahsediliyor.
    Tekrar ediyorum 11 milyar dolar yazıyor yazıda, bankayı komple versek karşılamıyor üzerine birkaç bankanın anahtarını daha vermeliyiz. ABD sanırım bütçe açığını bizim cezayla yamayacak.
    Bunlar dedikodu Hocam. İngiliz bankası Royal Bank of Scotland da Halkbank gibi OFAC'tan ceza bekliyor, bakalım onlara ne kadar gelecek. Her kafadan bir ses çıkıyor Halkbank ceza mevzusunda. Bankanın eti belli butu belli. Piyasa değeri 3 milyar dolar bile etmiyor, kaldı ki ambargoya aykırı olduğu iddia edilen işlemler de büyük meblağ değil. Geçmişte İran ile 250 milyar dolarlık ambargoya aykırı işlem yapan Standart Chartered'a sadece 667 milyon dolar ceza kesildiğine şahit olduk. 200 milyar dolarlık ambargoya aykırı işlem yapan BNP 9 milyar dolar ceza aldı ama adamları 3 trilyon dolara yakın aktifleri var, ayrıca ABD'de varlık yönetimi birimleri de bulunuyor. Bunların yanında HALKB hem PD hem de ambargoya aykırı olduğu iddia edilen işlemler babında minnacık kalıyor. Ne kadar keserler? Bir kaç yüz milyon dolar keserler o kadar. Daha fazlası ne mantığa uyar ne de geçmişteki emsallere.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    14) Alacağınız hisseye bir seferde girmeyin, aldıktan sonra düşerse ek alım yaparak maliyet düşürün.
    Geçen Ağustostan bu yana, hisse 15.37 - 8.23 hareketini yaparken maliyet düşürenler şu anda tüm sermayelerini bu hisseye bağladılar. Böylece işleri şansa ve Allah'a kaldı. Olur da hisse 5 sene burada sürünürse onlar da 5 sene sürünecekler. Maliyet düşürmek iyi bir strateji değildir. Olur da sizi hapsederse, çok uzun yıllar hapiste kalabilirsiniz. Maliyet düşürmeyi KY'larla acemiler ve tecrübesizler çok severler. Zaten KY'nın sevdiği ne ise, onlara cazip gelenler ne ise onlardan kaçmak lazım.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Geçen Ağustostan bu yana, hisse 15.37 - 8.23 hareketini yaparken maliyet düşürenler şu anda tüm sermayelerini bu hisseye bağladılar. Böylece işleri şansa ve Allah'a kaldı. Olur da hisse 5 sene burada sürünürse onlar da 5 sene sürünecekler. Maliyet düşürmek iyi bir strateji değildir. Olur da sizi hapsederse, çok uzun yıllar hapiste kalabilirsiniz. Maliyet düşürmeyi KY'larla acemiler ve tecrübesizler çok severler. Zaten KY'nın sevdiği ne ise, onlara cazip gelenler ne ise onlardan kaçmak lazım.
    Yazdıklarınız yanlış değil, okuyanların kafasını bulandırmayalım öyle olsun.
    Yine de ek alımla maliyet düşüreceklere hisseye yatırabilecekleri maksimum tutarı baştan belirleyip onu aşmamalarını önereyim, sigorta budur.

Ayrıca hisse 5 sene burada sürünürse maliyet düşürerek hissede tüm parasıyla hapsolanlar 5 sene sürünecek de 10.22'den tek seferde alanlar sürünmeyecek mi? Onlar da sürünecek..

Trendhound üstadım sizinle bile olsa beş sene sürünmek istemiyorum bu hissede, aman diyeyim..

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    DOHOL takip ettiğim bir kağıt değil ancak bir kaç kelam edeyim: Sürekli zarar yazan bir şirkettir. Mesela geçen sene 472 milyon tl zarar yazmış. Her yıl zarar yazmayı hobi haline getirmiş. Özkaynakları 2.6 milyar tl civarında. Piyasa değeri ise şu anda 2.9 milyar tl, yani hisse DD'nin 1.12 katından işlem görüyor. Yıllık cirosu gayet yüksek ancak faaliyet giderleri ile cironun maliyeti çok yüksek. Örneğin 2017'de sadece faiz gideri 566 milyon tl olmuş. Kısa vadeli borçlar 1.6 milyar tl gibi oldukça yüksek. Toplam borç 4 milyar tl den fazla. Şirketin ağırlıklı olarak içinde bulunduğu 2 sektör var, medya ile enerji. Bu 2 sektör de bana göre sorunlu sektörler. Medya sektörü kârlılığın ve büyümenin olmadığı bir sektör. Enerji sektörü ise yatırımların büyük meblağları gerektirdiği ancak bunların geri dönüşünün yeterli olmadığı sıkıntılı bir sektör. Sonuçta da büyüme potansiyeli ile kârlılığın büyük baskı altında olduğu, cazibesi pek bulunmayan sektörlerde iş yapmaya çalışan bir şirkettir DOHOL. Her sene de zarar yazmayı çok seviyor. Bu bilgilerin ışığında da TH'nın kriterlerine uymayan bir hissedir. Tabii tercih ve karar size aittir.
    Doholu takip etmediginiz belli tum medya varligini yaklasik 1 milyar dolar a demirorene satti gecen ay.rekabet kurumu onayi bekleniyor,)
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.
    @borsavizyon

7. Elinde YKBNK olanlar için rüçhan fiyatını vs hesaplıyorum:

Eldeki her 10000 YKBNK için 9432 adet rüçhan verilecek, katılma bedeli 1 TL. İsteyen 9432 TL ödeyip bedelliye katılır, böylece elindeki toplam hisse adedi 19432 olur. İstemeyen katılmaz ve rüçhanları satar.

Misal: Elinizde 10000 YKBNK var. Bugünkü 4.12 kapanışı baz alıyorum.

a) Bedelliye katılıyorsunuz: Bedelliden önce elinizdeki hisselerin değeri 10000x4.12=41200 TL idi. 9432 TL bedelli için ödeyeceksiniz ve eldeki hisse adedi 10000+9432=19432 olacak. Böylece ortalama maliyet (41200+9432) : 19432=2.6056 tl olacak. Bunun bölünmüş fiyat hesabı ile sağlamasını yapıyorum:
    (4.12 + 0.9432) : 1.9432 =2.6056 tl => 2 değer de %100 örtüşüyor, demek ki doğru.
    Sonuç: 4.12 baz alınırsa bölünmüş fiyat 2.6056 tl olacak (yuvarlak 2.61 tl)

b) Bedelliye katılmıyorsunuz ve rüçhanları satıyorsunuz:
    Rüçhan fiyatı=(4.12-2.6056) : 0.9432=1.6056 tl (yuvarlak 1.61 tl)
    Sağlamasını yapıyorum:
    Bedelli arifesinde eldeki değer=4.12x10000=41,200 tl
    Bedelli ertesindeki değer=2.6056 (bölünmüş fiyat)x10000 + 9432x1.6056 (rüçhanlardan gelen gelir)=26056+15144=41200 tl
    Her 2 değer de %100 örtüşüyor, demek ki hesapladığım bölünmüş fiyat ile rüçhan fiyatı doğru.

8. c) Şimdi de rüçhanları alamlar açısından bakalım:
    1 adet rüçhan için 1.61 tl ödeyecek, ek olarak hisse başına 1 tl ödeyecek ve böylece 1 adet yeni hisse sahibi olacak, toplam cepten çıkan para 1.61+1=2.61 tl olacak, ve bu da hissenin bölünmüş fiyatına eşittir. Böylece üçüncü sağlamayı da yapmış olduk ve hesapladığım tüm rakamlar birbiriyle örtüşüyor.

Sonuç: 4.12 tl şu anki hisse fiyatı olarak baz alınırsa, bölünmüş fiyat 2.61 tl, rüçhan fiyatı da 1.61 tl olacak. Eldeki her 10000 hisse için 9432 adet rüçhan verilecek, bunların kullanım fiyatı da 1 tl dir.

Sayfa 79/1032 İlkİlk ... 2969777879808189129179579 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •