Sayfa 918/1032 İlkİlk ... 4188188689089169179189199209289681018 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 7,337 - 7,344 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    yurtdışı borsalar kıpkırmızı, bizim borsa göz kamaştırıyor.
    Hocam, endekste bugünkü aksiyon tipik bir retracement (verdiklerinin %30-40 gibi bir kısmını geri alma) olayıdır yani 100 endekste dün verilen 3,500 civarı puanın 3 te 1 inin geri alınması olayı, bu tür olaylarda retracement yaşandıktan sonra grafik genelde "ana" yöne dönüp endeks esasen gitmek istediği yönde hareketine devam eder, ki mevcut konjonktürde bu yön aşağı oluyor
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Yıllık bazda aktif kârlılık oranı da TR için özel bankalarda %2-2.5, kamu bankalarında ise %1.5-2 aralığındadır. Bu rasyolar "normal şartlar altında" olması gerekenlerdir. Eğer şartlar normal değilse bunların yarısını baz almalıyız. Şu anda şartlar normal olmadığına göre Halkbankasının yıllık net kârı aktiflerinin %1'i kadar olmalıydı.
    Yukarıdaki yorumumdaki şu cümleyi tekrar edeyim: Şu anda şartlar normal olmadığına göre Halkbankasının yıllık net kârı aktiflerinin %1'i kadar olmalıydı.

Bu durumda yani "anormal şartların hüküm sürdüğü mevcut konjonktürde" Halkbankasının "solo" yıllık net kârı 2019'da 4.5 milyar tl olmalıydı ama 1.72 geldi. Elde etmemiz gerekenin 3 te 1 ini elde ettik. İşte Hükümet faktörü burada bankanın 3 milyar tl ye yakın bir net kâr kaybına neden oldu. Bilançoda 73 milyar tl lik swaplar var, bunlardan ve kambiyo işlemlerinden yazılmış olan 3.7 milyar tl zarar aradaki kaybı açıklıyor. Aslında solo 2019 net kârı 1.7+3.7=5.4 milyar gelecekti ama türev işlemleri zararı nedeniyle 1.72 olarak gerçekleşti.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    hangi hisseler o çarpıldıkların? Dilerim sportif hisseler değildir, TSPOR filan almamışsındır.
    30 hisseleri var sadece bende TREND. Sise'den iyi caktim ama baska taraftan carpildim, bosa gitti.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Hocam, endekste bugünkü aksiyon tipik bir retracement (verdiklerinin %30-40 gibi bir kısmını geri alma) olayıdır yani 100 endekste dün verilen 3,500 civarı puanın 3 te 1 inin geri alınması olayı, bu tür olaylarda retracement yaşandıktan sonra grafik genelde "ana" yöne dönüp endeks esasen gitmek istediği yönde hareketine devam eder, ki mevcut konjonktürde bu yön aşağı oluyor
    Bugün şahit olduğumuz %33'lük retracement sayesinde endeks dünkü kayıplarının 3 te 1 ini geri aldı. Genelde bu geri almalar %60'ı aşmaz, geri alma süreci sona erer ermez grafik esas yöne doğru hareketine devam eder, pazartesi günü bir ihtimal retracement süreci (kayıpları geri alma) devam edebilir ancak endeks bir kâr realizasyonu arzusu ile yanıp tutuşuyor bunu da görüyoruz, bir veya bir kaç günlük retracement süreci sona erer ermez endeks aşağı yönde devam edecek gibi duruyor

6.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    30 hisseleri var sadece bende TREND. Sise'den iyi caktim ama baska taraftan carpildim, bosa gitti.
    üzülme, şu anda endekse volatilite geri gelmiş durumda, çarpıldıklarını rahatlıkla geri alabileceğin bir ortam var

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bugün şahit olduğumuz %33'lük retracement sayesinde endeks dünkü kayıplarının 3 te 1 ini geri aldı. Genelde bu geri almalar %60'ı aşmaz, geri alma süreci sona erer ermez grafik esas yöne doğru hareketine devam eder, pazartesi günü bir ihtimal retracement süreci (kayıpları geri alma) devam edebilir ancak endeks bir kâr realizasyonu arzusu ile yanıp tutuşuyor bunu da görüyoruz, bir veya bir kaç günlük retracement süreci sona erer ermez endeks aşağı yönde devam edecek gibi duruyor
    Yukarıda yazdıklarım "genel senaryo" kapsamındadır, "genel senaryo" gauss çan eğrisinde kabaca 1.5 standart sapmaya tekabül eder yani %80'lik bir olasılığa, bahsettiğim süreç ile karşılaşma olasılığımız işte budur yani %80

8. İSCTR 6.47 den kapattı. CHP hisselerinin Hazineye devri mevzusu hissenin üzerinde büyük bir olumsuzluk yaratıyor. 2019'u 6.1 milyar tl net kâr ile kapattı. Piyasa değeri 6.47x4.5=29.1 milyar tl, defter değeri 58.6 milyar tl. Cari F/K rasyosu 29.1 : 6.1= 4.8, hisse başına defter değeri 58.6 : 4.5=13 tl, DD'ye göre iskonto oranı ise %50. Cari rasyoları baz alırsak, tam tamına defter değerinin yarısından işlem görüyor İSCTR.

Sayfa 918/1032 İlkİlk ... 4188188689089169179189199209289681018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •