Sayfa 326/669 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 2,601 - 2,608 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Gelir dolarla olunca o 20% çok koymaz bence.

Dolarla kazanıp Türkiye'de yemek gibisi var mı ya... Yurtdışına çıkmadan yurtdışında çalışıyormuş gibi para kazanıyorsun daha ne olsun?

Keşke daha önce girseymişim şu olaya bankalardan 2% dolar faizi almak için bir tarafımızı yırtıyoruz. Bundan sonra kolay kolay yatırmam dolar mevduata para. Gelen ekstra TL direk IKBR hesabına.
    %5 tv saglasak, bunun %20 si gitse orada kalir %4, bu %4 un de %33 u yani 1/3 buradaki gelir vergisine gider... bize %5 den

5 - 2.33 = 2.66% yaklasik yarisi kalir sadece.... kotu bi durum...

Hem orada hem burada vergi vermek boyle bi sey iste...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    %5 tv saglasak, bunun %20 si gitse orada kalir %4, bu %4 un de %33 u yani 1/3 buradaki gelir vergisine gider... bize %5 den

Syg,
    Şimdi bunun çözümü olup olmadığını kimse bilmiyor mu forumda yoksa bir çözüm var ama iş çok dolambaçlı olduğu için kimse uğraşmadı mı?

Arada büyük fark var.

O 20%'yi kurtarmanın teorik de olsa bir yolu var mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    o yüzden United Kingdom tek çare ama orda da böyle vitaminli şirketler yok
    temettü vergisi % 0
    Syg
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Şimdi bunun çözümü olup olmadığını kimse bilmiyor mu forumda yoksa bir çözüm var ama iş çok dolambaçlı olduğu için kimse uğraşmadı mı?

Arada büyük fark var.

O 20%'yi kurtarmanın teorik de olsa bir yolu var mı?
    abi keşke olsa. tanıdık muhasebeci ve mali müşavir varsa ona da sormanızı bekliyoruz
    maliyeye ben elime geçeni beyan ederim dedim. olmaz brüt esastır kanunda diye tutturuyorlar. git Abd'den damgalı imzalı belgeyi al sora onu ,İst Abd konsoloslugunda damgalı imzalattır, evrakı getir öyle düşeriz diyorlar

"...Verginin kesildiği ülkenin vergi dairesi imzalı/kaşeli evrağı ve bu evrağın yine ilgili ülkenin Türkiye konsolosluğunda onaylatılması sonucunda yurtdışında kesilen vergiler, Türkiye'de çıkan vergiden düşülür. Aksi halde düşülmez. (Gelir Vergisi Kanunu Madde 123)"

https://dividendexpert.blogspot.com/...yatirim-2.html
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    abi keşke olsa.
    maliyeye ben elime geçeni beyan ederim dedim. olmaz brüt esastır kanunda diye tutturuyorlar. git Abd'den damgalı imzalı belgeyi al sora onu ,ist Abd konsoloslugunda damgalı imzalattır, evrakı getir öyle düşeriz diyorlar

"...Verginin kesildiği ülkenin vergi dairesi imzalı/kaşeli evrağı ve bu evrağın yine ilgili ülkenin Türkiye konsolosluğunda onaylatılması sonucunda yurtdışında kesilen vergiler, Türkiye'de çıkan vergiden düşülür. Aksi halde düşülmez. (Gelir Vergisi Kanunu Madde 123)"

Bu link iyi oldu. Belli bir miktarı geçmesi de gerekiyormuş beyanname vermek için. 2019 için brüt 2200 denmiş.

Yurtdışında bulunan şirketlerden 2020 yılı içinde elde edilen temettü gelirinin (bu gelirler tevkifata tabi tutulmadığından) brüt tutarının 2.600,-TL’yi aşması durumunda tamamı beyan edilecek ve varsa yurtdışında kesilen vergi tevsik edilmek kaydıyla beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilecektir. Ancak mahsup edilecek yurt dışı vergi hiçbir şekilde beyannameye dâhil edilen yurt dışı temettüye isabet eden Türk gelir vergisi tutarını geçemeyecektir.
    https://vergiport.com/blog/gercek-ki...1#_Toc65502010

2600tl olmuş geçen sene beyan sınırı. çok düşük... :/ ABD'deki temettü verenlere fazla yüklenmeden UK şirketlerine bir göz gezdireyim hızlıca ama zannetmiyorum bir şey çıksın oradan da.

Neyse olay teorik olarak mümkün ama pratikte imkansız gibi görünüyor.

Şu koyu ile işaretlediğim kısımın ikinci ayağı tamam da, ilk ayağı nasıl olacak? :D Borsanın müşteri temsilcisine söyleyeyim götürsün imzalatsın ehehe :D

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
    https://www.simplysafedividends.com/...ding-tax-guide

UK tek cozum...

Orada kote sirketlere bakmak lazim..

O durumda bile emin olamiyoruz Londra'da kote olan bir ABD sirketi bu stopaj keser mi kesmez mi??

Kotasyon yeri mi yoksa sirketin nerede vergi mukellefi oldugu mu onemli??

Belki de ABD sirketi Londra'da da islem gorse bile kesiyordur..

Denemeden bilemeyiz.

Ama Unilever veya BP kesmiyor olabilir..

Karisik isler...

Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    abi keşke olsa. tanıdık muhasebeci ve mali müşavir varsa ona da sormanızı bekliyoruz
    maliyeye ben elime geçeni beyan ederim dedim. olmaz brüt esastır kanunda diye tutturuyorlar. git Abd'den damgalı imzalı belgeyi al sora onu ,İst Abd konsoloslugunda damgalı imzalattır, evrakı getir öyle düşeriz diyorlar

Kanunda şöyle yazıyor:
    "2. Yabancı memlekette vergi ödendiğinin yetkili makamlardan alınan ve mahallindeki Türk elçilik veya konsoloslukları, yoksa orada Türk menfaatlerini koruyan memleketin aynı mahiyetteki temsilcileri tarafından tasdik olunan vesikalarla tevsik edilmesi;
    Şarttır."

Ben bu yazıdan ilgili ülkenin Türkiyedeki konsolosluğu değil, ilgili ülkedeki Türkiye konsolosluğuna onaylatılacak olarak anlıyorum. ABD'deki aracı kurumlarda yapılan işlem için IRS'den belge almak mümkün sanıyorum. Sorun New York'daki Türk konsolosluğuna onaylatmak. Bir yıl ertelenebiliyor diye siz mi yazmıştınız?

Yine kanun maddesinden:
    "2 numarada yazılı vesikalar taksit zamanına kadar gelmemiş olursa, yabancı memlekette elde edilen kazanç ve iratlara isabet eden vergi kısmı bir yıl süre ile ertelenir."
    Bu çok ilginç, ben yanlış mı anlıyorum yoksa belgeyi getireceğinize dair bir dilekçe verirseniz vergiyi bir yıl erteliyor olabilirler mi?

Belki postayla gönderip onaylı almanın bir yolu vardır.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,127
    https://www.spglobal.com/spdji/en/do...dex-values.pdf

Gelismis, secenekleri bol, guzel sirketleri olan ulkelerin borsalarinda malesef stopaj oranlari yuksek...

Mahsub isi de cok zor olunca temettuyu orada birakiyoruz....

Syg,

Sayfa 326/669 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •