Sayfa 349/669 İlkİlk ... 249299339347348349350351359399449 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 2,785 - 2,792 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Benim de bugün açıldı hesap, hayırlısı olsun

Artık abd borsalarında kısmetimizi arayacağız.

Kazanç ve temettü vergilendirmesi hakkında bilgili bir arkadaş varsa bizleri aydınlatması mümkün müdür? Tşk.
    Temettüde 2.800(2021 için) TL beyan sınırı, üstünde ise beyan edilir. Maalesef abd'ye ödediğiniz stopajı düşmek zor.

Alım-satım kazancında beyan sınırı yok. Diğer gelirlere bakmadan tamamı beyan edilir. Matrah TL üzerinden hesaplandığından, TL değer kaybının vergisini de ödüyorsunuz. Üfe %10'u geçmiş ise endeksleme yapılarak alış fiyatı yukarıya dolayısı ile matrah aşağı çekilebiliyor.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Çok bekleyeceğinizi sanmam. Sınırlı sayıda açmak pazarlama taktiğidir. Sonuçta ne kadar çok kişi üye olursa kendileri için o kadar iyi.

Yabancı hisse senetlerine yatırım yapmak için 4 alternatifi sıralarsak:

1-) Türkiye'deki yabancı hisse senetlerine yatırım yapan fonlardan(mutual fund) almak

2-) Yabancı hisseleri Türkiye'deki aracı kurumlardan almak

3-) Yabancı hisseleri yurtdışındaki kurumlardan almak

4-) Türkiye'deki yabancı hisse içeren borsa yatırım fonlarından(etf) almak (Bu seçenek maalesef halihazırda mevcut değil)

Benim ilgilenme sıram 4, 3, 1, 2 olurdu. Bu sebeple fazla heyecanlanamıyorum.

Tabi yatırım kişiden kişiye göre değişir. Bana uygun olmayan başkası için uygundur.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    merhaba,

fonlara oldum olası gıcık olmuşumdur.. 2 tane bes hesabı kapttırdım şu bu kesintisi diye insanları kandırıyorlar.. araba tamircisine gidersiniz de anlamadığınız için şu parça değişecek der ya o hesap..

ben robinhood açıldığından beri türkiye'ye gelmesini bekliyordum hatta gelmediği için acaba biz mi yeltensek diye düşünmedim değil.. iktisat mezunuyum mühendis arkadaşlarım var aslında düşünülebilirdi neyse..

sıkıntı olarak sadece midas beklediği yatırımı alamazsa ya da batarsa nolur? onun içinde 500 bin dolara kadar sigorta yapıldığını söylüyor ancak detaylı araştırmak lazım..

3.  Alıntı Originally Posted by mekay Yazıyı Oku
    merhaba,

fonlara oldum olası gıcık olmuşumdur.. 2 tane bes hesabı kapttırdım şu bu kesintisi diye insanları kandırıyorlar.. araba tamircisine gidersiniz de anlamadığınız için şu parça değişecek der ya o hesap..

ben robinhood açıldığından beri türkiye'ye gelmesini bekliyordum hatta gelmediği için acaba biz mi yeltensek diye düşünmedim değil.. iktisat mezunuyum mühendis arkadaşlarım var aslında düşünülebilirdi neyse..

sıkıntı olarak sadece midas beklediği yatırımı alamazsa ya da batarsa nolur? onun içinde 500 bin dolara kadar sigorta yapıldığını söylüyor ancak detaylı araştırmak lazım..
    Bu sebeple byf diyorum, onlarda endeksi takip ettiği için size kazık atamıyor, ne komisyondan, ne de kötü yönetimden.
    Son düzenleme : Epicurist; 14-04-2021 saat: 12:25.
    Saygılar.

4. Bana da fon alma olayı cazip gelmedi hiç. Birkaç sebebi var.

1- Fon giderleri. (bazen çok düşük olabiliyor, index fund'lar özellikle.)
    2- Hissenin sahibi olmamanız. Psikolojik bu.
    3- Normal zamanda hisseleri siz seçseniz belki dokunmayacağınız hisseleri fonların alıyor olması. (Asıl can sıkıcı olan.)

Ha amaç tabii ki para kazanmak ama hisse almak bazen oy kullanmak gibi benim için.

Hani bazen para kazanacağını bilsen bile balon hisseleri, kriptoları satın almazsın ama yüzyıldan fazla geçmişi olan, içini dışını bildiğin şirketin hissesini düşüş trendinde bile olsa alırsın çünkü trendin tersine döneceğini bilirsin. Fonlarda ipleri başkasına bırakıyorsun. Hiç sevmem.

Warren Buffett yönetebilir ama benim paramı. Berkshire her türlü alırım. Onun da sıkıntısı 90 küsür yaşında olması. :D

Index fund alıyorsun ne kadar çer çöp hisse varsa dolduruyor sepete. Bir kaç borsa redditini gezdim herkes index alın diyor. Bence aşırı saçma. 10-15 tane sağlam hisse alsan index'in verdiği getiriyi sağlarsın zaten aşağı yukarı. Becerikliysen üstüne de çıkarsın.

not ytd

5. bu arada, bu vesileyle uzun vadeli yatırımcılar olarak geleceği olan temettü hisselerini burada tartışabiliriz..

6.  Alıntı Originally Posted by mekay Yazıyı Oku
    bu arada, bu vesileyle uzun vadeli yatırımcılar olarak geleceği olan temettü hisselerini burada tartışabiliriz..
    Temettü meselesi önceki sayfalarda bolca tartışıldı. Şu anki görüntüde temettü için UK şirketleri en mantıklısı gibi. ABD hem kendi ülkesinde alıyor kaynakta, hem de kağıt kuğut işleri işkence olduğu için bir de burada veriyoruz vergiyi. UK merkezli şirketlerden temettü vergisi almıyor UK. Biz burada TC'ye ödüyoruz gelir vergisi sadece.

Benim ilgilendiklerim:

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    https://www.investing.com/equities/diageo - düşük tv %2 küsür, iyi büyüme.

https://www.investing.com/equities/b...erican-tobacco - 7.70% tv, riskli görüntü

https://www.investing.com/equities/bp - 6.8% tv ama değeri %50 dağılmış 1-2 senede. EV soru işareti

https://www.investing.com/equities/u...r-ord?cid=6661 - 3.65% tv sağlam büyüme

https://www.investing.com/equities/vodafone - bu da fena dağılmış son zamanlarda ama dip midir değil midir bilemem.

Şu an takibimde olanlar.

edit: 1 tane daha:

https://www.investing.com/equities/glaxosmithkline - grafik çok stabil. tv 6% üstü

----- ~ yatırım tavsiyesi değildir. ~ ---

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Temettü meselesi önceki sayfalarda bolca tartışıldı. Şu anki görüntüde temettü için UK şirketleri en mantıklısı gibi. ABD hem kendi ülkesinde alıyor kaynakta, hem de kağıt kuğut işleri işkence olduğu için bir de burada veriyoruz vergiyi. UK merkezli şirketlerden temettü vergisi almıyor UK. Biz burada TC'ye ödüyoruz gelir vergisi sadece.

Benim ilgilendiklerim:
    sadece temettüden değil değer artışından da kazanabiliriz.. ben midastan alım yapmayı düşünüyorum dolayısıyla ingiltere olmuyor..
    midas zaten temettüyü kesip yatıracağını söylemiş sadece değer artışından vergi öderiz gibi görünüyor

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Temettüde 2.800(2021 için) TL beyan sınırı, üstünde ise beyan edilir. Maalesef abd'ye ödediğiniz stopajı düşmek zor.

Alım-satım kazancında beyan sınırı yok. Diğer gelirlere bakmadan tamamı beyan edilir. Matrah TL üzerinden hesaplandığından, TL değer kaybının vergisini de ödüyorsunuz. Üfe %10'u geçmiş ise endeksleme yapılarak alış fiyatı yukarıya dolayısı ile matrah aşağı çekilebiliyor.
    Bilgi için teşekkür ederim. Bayağı karışık görünüyor. Detaylı incelemek lazım yoksa kazandığımızı vergi cezalarına yatırmak zorunda kalırız.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Sayfa 349/669 İlkİlk ... 249299339347348349350351359399449 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •