Sayfa 427/669 İlkİlk ... 327377417425426427428429437477527 ... SonSon
Arama sonucu : 5350 madde; 3,409 - 3,416 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Örnek:
    Sene 2018. 10 lot AAPL aldım. fiyat 50 dolar. Dolar/TL 3 lira. 10 adet AAPL 500 dolar, o da 1500 TL yaptı.
    Sene 2021. 10 lot AAPL'dan 2 tanesini sattım. Dolar/TL 10 lira. AAPL 150 dolar. 2 Adet AAPL, 300dolar, 3000 TL.
    2 adet AAPL 2018'de 300tl idi. Şimdi 3000tl. 2700TL kar var. Toplam geliriniz hangi vergi dilimine giriyorsa bu 2700 o vergi dilimi üzerinden vergilendirilir.
     Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Ustad guzel aciklamis zaten, belki tek eklemem su olabilir, vergi hesabi yaparken bı yıllar arasındaki tr enflasyonun düşme imkaniniz var, oradan düzeltme ile ödenecek vergi bir miktar düşebilir.
    Üstatlar cevap için teşekkürler, satış yapıp paramı çekmeye kalktığımda hesap bu şekildeyse sıkıntı yok, normal olanı da bu.
    bi yerde devlet kar falan anlamaz paranın tamamına vergi çıkartır diye okumuştum o kafamı karıştırdı. kendi kendime olurmu la öyle şey falan dedim ama sonra "ulan burası Türkiye 100 dolar üstü alana kimlik soruyorlar" olmaz deme sonra şaşırır kalırsın dedim o yüzden sormuştum.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bunları bu kadar kafaya takan birisine göre değil bu tarz yatırımlar. Yeri gelir 50% düşen hisse de görebilirsiniz. Böyle bir durumda çok canınız sıkılacakmış gibi duruyor. Bunlara göğüs geremeyecekseniz hiç başlamayın.
    hocam risklerin farkındayım, borsada herşey olabilir. etf'ler iyi güzel ama ben kendi sepetimi oluşturup takip edicem. şuanki düşüncem al-tut yerine al-izle gerekirse portföyü güncelle şeklinde devam etmek. %50 düşüşü görene kadar aralarda kademeli alış-satış uygulamak biraz daha rahat hareket alanı sağlayacaktır. hem yurt dışı borsalarda bizimki kadar aksiyon yok adamlar ekonominin gideceği yolu 1 sene önceden çizip duyuruyo bizdeki ise haftadan haftaya değişiyo
    neyse şuan için 3 banko hisse belirledim onlarla ufak ufak yola çıkıcam inşallah çuvallamam

2. Ben de aynı böyle düşünüyordum sonra ETF'ler de mantıklı gelmeye başladı.

Şimdi hem hisse seçiyorum, hem ETF alıyorum

Kendim TSLA almam mesela ama aldığım ETF'nin içinde otomatik geliyor. ETF alınca iyisi de kötüsü de geliyor bir nevi o ülkenin geleceğini long'luyorsun. (benim için s&p500 yani ABD)

Dün haber çıktı mesela Visa'yı amazon kabul etmiyormuş UK'de artık. Çat çakıldı 205'e hisse. 226'dan almıştım. Böyle şeyler olabiliyor.

ytd

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ben de aynı böyle düşünüyordum sonra ETF'ler de mantıklı gelmeye başladı.

Şimdi hem hisse seçiyorum, hem ETF alıyorum

Kendim TSLA almam mesela ama aldığım ETF'nin içinde otomatik geliyor. ETF alınca iyisi de kötüsü de geliyor bir nevi o ülkenin geleceğini long'luyorsun. (benim için s&p500 yani ABD)

Dün haber çıktı mesela Visa'yı amazon kabul etmiyormuş UK'de artık. Çat çakıldı 205'e hisse. 226'dan almıştım. Böyle şeyler olabiliyor.

ytd
    Amazon'un Visa'yi UK'de kabul etmemesi komisyon farkindan oldu. AB'de kredi karti komisyonu max. %0,3 ile sinirli. UK AB'den ciktigi icin Visa, Mastercard hemen komisyonlarini %1-1,5'a cikardilar. Amazon pat diye kabulü kesti.

4. AAPL 2025'te elektrikli oto işine gireceğini söylemiş 158'e fırladı hisse.

ytd

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by tranatula Yazıyı Oku
    selamlar abd google alphabet hissesi alıp satmayı düşünuyorum en az komisyonu hangi kurumdan öderim? teşekkürler
    tokenı ya da cfd sini düşündünüz mü ?
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    dolar alsam bi yıl sonra karla satsam vergi yok. yabancı hisse almak için dolar alsam , bi sene sonra hisseleri satsam dolar değer kazanmışsa hisseden de zarar etmemişsem , doların artışı sebebi ile vergi var .... yahu bu nasıl iş ?
    arkadaş şöyle bi iş ; maliye sana diyor ki sen geçen sene yurtdışı borsadan 50 bin tllik gitmiş hisse almışsın şimdi o hisseleri satmışsın paran olmuş 145.353 tl 43 kuruş... vergü vereceğn.... sen geçen sene dolar 7.50 tl den dolar alıp 10 tl den sattıysan ve bunu bir vergi yılı içinde alışkanlık haline getirmediysen sürekli al sat yapmadıysan , ben senin kazancından vergü istemem...
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

7. arkadaşlar herkese selamlar

Bu başlığı 2020 yılı pandemi başlangıcına kadar takip ettim, yüzlerce sayfa yazmışsınız Maşallah. Vergisi şusu busu herşeyi okudum. Ben de sizden öğrendiklerimde yatırım yapmaya karar verdim ve 2020'nin başlarında Türklerin hesap açabileceği broker firmalarını bulmak için uğraştım. Belki forumda kullanan vardır ama ben Firstrade isimli bir firmadan hesap açtım. Firstrade ilginç bir firma, TDAmeritrade ve diğerleri yüzüme bakmazken Çinli abiler sağolsun gel dediler. New York Çin mahallesinde bir sıfır komisyon broker şirketi bunlar. Pasaport örneğiydi, ikametgah belgesiydi herşeyi gönderdik. Hesabımız açıldı, 0 komisyon ile stock alım satımı yapabiliyordum artık (İş yatırım duy bunları).

O zaman en ucuz swift ücretleri TEB'indi. Açtık bir TEB hesabı Firstrade'e 2800 dolar parayı gönderdik. Dedim ki kendime "Ben Graham kitabında bu işleri anlatıyor ucuz hisseleri bulmadan sakın parayı çarçur etme". Başladık araştırmalara. Firstrade kullanıcılara Morningstar arayüzünden çok geniş bir veritabanı sunuyordu, finansallar, grafikler, rakiplerle karşılaştırmalar falanlar filanlar. Epey süre okudum, inceledim. Sonra ne mi oldu ? 12 Mart (Black Thursday) patladı. Hala unutamam yahoo finance canlı yayınını, resmen Amerika gözümün önünde batıyor. Devre kesiciler arka arkaya geliyor. Yorumcular kafayı yemek üzere falan filan. Buffet diyor ki "sıkı tutunun". İlerleyen 2 hafta boyunca resmen "V" nin dibini gördüm grafiklerde. Dedim ki kendi kendime iyi ki hisseye girmemişim, bekleyip görelim daha neler olacak... Nisan başı gibi "V" yukarı yönlü dönmeye başlayınca ben de şu hisselere girdim, ALB, CDNS, CTVA, HLAL, MOS, XOM, INTC. Bunlar en hem ucuz kağıtlardı hem de diversification açısından mantıklıydı. Meyve sepeti gibi portföy yaptım, gelene geçene gösteriyorum. Havayolları, Boeing falan resmen 3 kuruş etmiyordu, Warren Buffet tası tarağı toplayıp çıkmıştı bizim girecek halimiz yok tu ya...

Neyse uzatmayayım hikayeyi. 2021 Ekim ayına kadar hisselere hiç dokunmadım, arada girip bakıyordum portföye o kadar. INTC hiç kazandırmadı sattım Ekimde yerine APPL aldım. Anlayacağınız blue chip diye INTC'ye girdik ama ne öldürdü ne güldürdü. Şu anda portföyüm 7680 dolar. 2800 yatırdık, 5000 dolar kar. Temiz para, pasif yatırım için bence güzel. İlk borsa tecrübemdi BİST'e giripte tokatlanmak yerine böyle bir yol seçtik. FAKAT BU AY GELEN MAİL İLE İŞLER DEĞİŞTİ. Dostlar Firstrade bir mail attı. Mailde özetle Türkiyenin 2 tane yaptırım listesinden olduğundan, APEX ve SEC'in Firstrade'den bu ülkelerde yaşayan müşterilerinin hesaplarını ya kapatmalarını ya da başka bir yere transfer etmelerini istediği yazıyordu. 12 Aralığa kadar da süre vermişler, "Pılını pırtını topla, toprağımı terket ula" diyorlar anlayacağınız. Şimdi önümde 3 tane yol var, siz üstadlardan şu kardeşinize yardımcı olmanızı istiyorum.

1. yol malı mülkü sat, paraları TR'ye getir, varlık barışından faydalan.
    2. yol hisseleri Swissquote hesabına tranfer et, İsviçreden trading'e devam (Komisyonlar aşırı yüksek)
    3. yol hisseleri Garanti yatırım veya İş yatırım hesabına transfer et trading'e devam, devlet babanın gözünün önünde ol. (sağolsun bunlarda İsviçre ile yarışıyor komisyonda).

Evet kafanızı şişirmiş olabilirim, lütfen kusuruma bakmayın. Anlayışınız için şimdiden sağolun. Unutmadan bir diğer sorum ise INTC sattığımdan bekli 50 dolar gibi bir miktar kazancım olmuş olabilir. Yarın bir gün başıma sıkıntı açar mı bu işlem. Diğerlerine el dokundurmuyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by fourier Yazıyı Oku
    ...Neyse uzatmayayım hikayeyi. 2021 Ekim ayına kadar hisselere hiç dokunmadım, arada girip bakıyordum portföye o kadar. INTC hiç kazandırmadı sattım Ekimde yerine APPL aldım. Anlayacağınız blue chip diye INTC'ye girdik ama ne öldürdü ne güldürdü. Şu anda portföyüm 7680 dolar. 2800 yatırdık, 5000 dolar kar. Temiz para, pasif yatırım için bence güzel. İlk borsa tecrübemdi BİST'e giripte tokatlanmak yerine böyle bir yol seçtik. FAKAT BU AY GELEN MAİL İLE İŞLER DEĞİŞTİ. Dostlar Firstrade bir mail attı. Mailde özetle Türkiyenin 2 tane yaptırım listesinden olduğundan, APEX ve SEC'in Firstrade'den bu ülkelerde yaşayan müşterilerinin hesaplarını ya kapatmalarını ya da başka bir yere transfer etmelerini istediği yazıyordu. 12 Aralığa kadar da süre vermişler, "Pılını pırtını topla, toprağımı terket ula" diyorlar anlayacağınız. Şimdi önümde 3 tane yol var, siz üstadlardan şu kardeşinize yardımcı olmanızı istiyorum.
    ....
    https://twitter.com/AhmetBeyefendi/s...38052404973578

bu konu canımı sıktı. tam da yeni başlamışken. midas hesapları da tehlikeye girer mi bakalım göreceğiz

Sayfa 427/669 İlkİlk ... 327377417425426427428429437477527 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •