Sayfa 433/669 İlkİlk ... 333383423431432433434435443483533 ... SonSon
Arama sonucu : 5350 madde; 3,457 - 3,464 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Yönetim ücreti kocaman yazıyormuş. Yandaki tab'da.

AFA için 2.25%/yıl
    AFT için 2.9% yıl
    YAY 3.2485%

oeehh, çüş yani.

2. Fonları sunan şirketlerin ve bankaların kendi web sitelerinde daha detaylı içerikleri yazıyor. KAP bildirimlerinde de fonu yöneten kişilerin hareketleri görülebilir. Genelde eşit ağırlıklarda hisseleri katıyorlar.

Örnek olması açısından Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonunda Reddy's Laboratories Ltd, AbbVie Inc, Laboratory Corp of America Hol, Eli Lilly and Co, AstraZeneca PLC, Moderna Inc, Roche Holding AG, Centene Corp, Zimmer Biomet Holdings Inc, Danaher Corp, QIAGEN NV, Edwards Lifesciences Corp, Novartis AG, Pfizer Inc, DexCom Inc, Regeneron Pharmaceuticals Inc, Vertex Pharmaceuticals Inc, Horizon Therapeutics Plc, Boston Scientific Corp, Fresenius SE & Co KGaA hisseleri varmış.

3. %10da stopaj olması lazım bide. Başka bir vergi vs uğraşmıyonuz
    %550 getiriyse %55i alıyor diye biliyorum.

Diğer not Bu yıllık gider günlük olarak fon fiyatından düşüyor tabi gider 550nin içinde. Normal brüt getiri 550nin üzerinde.
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Yönetim ücreti kocaman yazıyormuş. Yandaki tab'da.

AFA için 2.25%/yıl
    AFT için 2.9% yıl
    YAY 3.2485%

oeehh, çüş yani.

4. https://www.akportfoy.com.tr/docs/po...foydagilim.pdf

AFA'nın içeriğini buldum. Örnek olsun diye koydum linki.

Yok yok, hepsini almışlar. O yüzden s&p500 ile beraber gitmesi şaşırtmadı. Bu olur gibi.

ytd

5. Benim uzun zamandır bu fonlara karşı düşüncem şu yönde siz ne dersiniz ?

Bu fonlara genelde beyaz yakalı denen, üniversite eğitimi almış adam rağbet ediyor. Şimdiye kadar televizyonda, radyoda reklam verdiklerinin hiç görmedim. Belki BİST yatırımcısının %80'nin haberi bile yoktur bu fonlardan. Düz mantık düşününce şu fikre varıyorum. Kardeşim ver reklamını, sokaktan geçen adama bile fon aldır. Büyüt fonu düşür komisyonları. Vanguard'ın modelini uygula. Ama yok, senin benim gibi adama gel gel yapıyor fon. Yatırımcısı az, komisyon yüksek. Sanki banka inceden inceden beyaz yakalıyı SİLKİYOR bu fonlar aracılığıyla. Çünkü fonu tabana yaysa bu sefer daha şeffaf olmak zorunda.

Yahu çok mu fesat düşünüyorum ?

6. Seçenek olmayınca ne yapacaksın... 535% TL bazında, 100% dolar bazında gitmiş. 1 araba kendine, 2 tane dövlete alınan ülkede, banka da kendi sakalını istiyor 3%.

3% bana göre de oha çüş bir miktar ama seçenek olmayınca mecburen düşünüyor insan.

Yukarıda verdiğim linkte Ekim'de ne almışlar ne satmışlar yazıyor hepsi.

Hesapta fon yönetiyorlar.

Hiç yönetilmeyen s&p500 index etf'si bu sözde yönetilen fondan daha çok para kazandırıyor. Bu vatandaşlar da lüks arabalara biniyorlar fona katılanların paraları ile.

index üzerinde (index üzerinde derken s&p500 üzerinde) getiri getiren de AFT ile YAY var galiba benim gördüğüm sadece. Oradaki getirinin yüksek olmasının da tek sebebi içerik olarak teknolojiye ağırlık vermiş olmaları.

Aynı şekilde pasif olarak teknoloji şirketlerine yatırım yapan QQQ ETF'i S&P500'ü ikiye katlamış getiri olarak. Bu ETF'deki sıkıntı ise full tech gittiği için boğa pazarında hızlı çıkarken, 2000-2001'deki gibi bir çöküş olduğu zaman toparlanması da yine uzun sürüyor.

Bu AFT denen fonun 1000% yapması lazım ki QQQ'yu ancak yakalayabilsin. QQQ, VUSA, VUSD gibi pasif fonlardaki yönetim giderleri %0.1 gibi bir şey.

Bizdeki en iyi aktif yönetilen fonlar ise 3% gibi yüksekten uçuyor. Benim de bunlara para kaptırmaya niyetim yok ama çaresiz olunca işte...

ytd

7. Kesinlikle bunlara para kaptırmamak lazım. Aslında Türkiye de yerleşik olmanın bir avantajı Kıbrıs ve Gürcistan gibi 2 ülkeye komşu olmak. Buralarda vergiden kaçınmak çok kolay diyorlar. Offshorecorptalk.com sitesinde Türklerin jeopolitik olarak ne kadar avantajlı olduğunu dem vuruyor adamlar. Allah Allah acaba ben mi içinde bulunduğum nimetin farkında değil miyim ? Gözümüzün önünü göremeyip uzaklara mı bakıyoruz ?

8. Bizim göya en iyi traderlarımız bile index fonları yenemiyor getiri olarak. Redditçiler haklıymış. Marketi beat etmek normal yatırımcı için imkansız.

Alacan index ETF'i oturacan aşağı.

ytd

Sayfa 433/669 İlkİlk ... 333383423431432433434435443483533 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •