Sayfa 40/669 İlkİlk ... 3038394041425090140540 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 313 - 320 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Burada ikilemde kaldığım konu şu acaba 5 bin dolarımı tek seferde vanguardın etflerinden birine mi yatırsam yoksa akportföy fonlarına mı ?

Birinde girişte ve çıkışta 25usd vereceğim artı küçük komisyonlar da var diğerinde kardan yüzde 10 stopaj. Benzer durumda olsanız hangisini seçerdiniz ?
    senin adina bisey soylemek zor
    benim icin diger onemli konu birinde TL brinde USD

cok zor degil aslinda ,ikiside ayni yuzdelik getiri olacak sanki Ak portfuy daha basit gibi son karar sizin

yatirim tavsiyesi degil

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    Selamlar su sirketi kesf ettim https://libertex.com/shares
    tabi sirketin merkezinin kibrista olmasi beni killandirdi mutlaka benzeri, iyi sirket varidr dedim ve bunu buldum https://www.fxpro.co.uk/trading/shares

Fxpro'nun reklamlari Amerikan Bloombergte felan hep donuyor ve merkezi ingilterede muhtemelen daha guvenlidir

Asil konuya gelirsek bu sirketlerle yatirim yapmak cok kolay sadece Forex degil hisse alim-satimi yapilabiliyor ve daha pek cok yatirim secenegi var ETF lerde dahil

bankamit kartini tanitip direk parayi yatirabiliyorsunuz, acikcasi denemelik az miktarda hisse almaya calisacagim abkayim minimumlari neler,

bu konuda deneyimi olan varmi ?
    bu aracilari kullananlar varmidir ?

simdi livechatte Fxpro'da eleman vergi kesmediklerini soyledi super

Stefania
    9:39 am
    Kindly note that we do not deduct funds for taxes
    However regarding any charges about this you will need to contact your local tax authority

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    FxPro yetkilisi turk biri mail atti ve Kibris numarasindan aradi , aramaya cevap veremedim ama mailde konusuyorum, sorularimi kendisine sordum cevabina istinaden sizi bilgilendirecegim

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    selamlar,
    evet dediğiniz tüm kurumların bu hizmeti var.
    Tek çekincem kaldıraç. Tek dezavantajı yada riski kaldıraç diyebiliriz. Yatırım yapan arkadaşlarım var ama sürekli takip etmeleri gerekiyor margin call yememek için.
    1-1 sermaye ile yatırım yapmak en güzeli.huzur temettüde
    syg.
    Cevaplar için teşekkürler, kusura bakmayın iş yoğunluğundan dolayı daha önce yazamadım,

Bende biraz arada kaldım açıkçası,İşyatırımın telefonda söylediği 7+7 Lot başında iddiası "DEMO" da öyle çıkmadı, alım satım la 1 kontrat 25 $ ortalama
    Çoğu aracı kurum benzer fiyat verdi, "interactive brokers"'ın arayüzünü kullanan gedik ve yatırım finans ile konuşmadım ama benzer fiyatlar çıkar zannediyorum...
    Hatta YK da 30 a kadar çıkıyor min. komisyon.
    225 dolar brüt kazançla çıksanız işlemden 200 dolar kar üstüne min. TR %15 vergi...

Şimdilik bir şey yapmamaya karar verdim, bir gelişme olursa "vadeli endeks kontratı alım/satım" ile ilgili yeni bir yöntem ya da bir avantaj paylaşırım.

Saygılar,
    Bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    peki baska giderler neler? misal 100 bin tl yatirdik 1 sene bekledik fon degeri 150 bin oldu toplam kesilecek giderler ne kadar ?
    %10 stopaj var (ne demekse artik) baska yonetim faaliyet felan fistik diger giderlerle ne kadar kesinti oluyor
    fonun satacağın günkü fiyatıyla hesaplayıp 150 bin bulduysan, 50 bin tl kazancın vardır, eline 45 bin tl net geçer (% 10 kardan stopaj kesintisi) yönetim gideri, diğer fon giderleri o getirinin içinde, aslında % 50 den fazla kazandırıyor ama yönetim gideri, hisse alımı satımı için verilen komisyonlar düşüldükten sonra kalan net fiyatı açıklıyor kurumlar.

çok beğendiğin bir fonun hangi hisseye yatırım yaptığına bakıp, içinden uvy için hisse de seçilebilir. ben bugün hiç temele bakmadan, sadece teknikle iki tane yabancı hissede alım yaptım. bakalım sonuç ne olacak. Micron teknology ve Twitter. bist te uvy yapıyorum, bu faiz rakamlarına göre yukarıya çıkmayan endeks ve % 10 dan düşük temettü hiçbir işe yaramıyor, bari burada teknik bakayım dedim. umarım biraz yukarılara çıkar.

fon alacak arkadaşlar doların nispeten düşük, aynı zamanda abd borsasının da düşük olduğu zamanlarda alıma geçerseniz kazanma ihtimaliniz daha çok artar.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler eğitim amaçlı kendi kişisel görüşlerime dayanmaktadır. katılmadığınız görüşüm olursa yapıcı bir dille gelen her tür eleştiri beni sevindirir. herkese bol kazançlar.

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    bilanço kötü, temettü yok, takip dışı
    https://finviz.com/quote.ashx?t=TSLA
    mali verilerin alt kısmında kurumların tahmini var
    Goldman "sat" demiş.hedef 210$ yazmış.
    hocam ne şanssız bir yorum olmuş tesla destekten dönmüş, 260 dolara alınabilirmiş, şu an 295 dolar. teknik çalışmış resmen. bu arada yabancı borsalarda epey bilgilisin, takdir ettim fakat geçen seni isyat forumunda gördüm, mevcut faiz oranlarına göre ve isyat sermayesinin çok fazla arttırılamaması nedeniyle şu an için çok tercih edilmeyebilir gibi. hala toplamaya devam mı?
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler eğitim amaçlı kendi kişisel görüşlerime dayanmaktadır. katılmadığınız görüşüm olursa yapıcı bir dille gelen her tür eleştiri beni sevindirir. herkese bol kazançlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by bsayfam Yazıyı Oku
    hocam ne şanssız bir yorum olmuş tesla destekten dönmüş, 260 dolara alınabilirmiş, şu an 295 dolar. teknik çalışmış resmen. bu arada yabancı borsalarda epey bilgilisin, takdir ettim fakat geçen seni isyat forumunda gördüm, mevcut faiz oranlarına göre ve isyat sermayesinin çok fazla arttırılamaması nedeniyle şu an için çok tercih edilmeyebilir gibi. hala toplamaya devam mı?
    slm,
    yok ondan değil. hem alsat için yabancı hisselerle ilgilenmiyorum hemde temettü vermeyen hisseleri incelemiyorum.
    işlem maliyeti az olan için tabiki tesla gibi fırsatlar var.

vala işyat olayı farklı. ROI 4,5 sene. yani 4,5 senede yatırım geri dönüyor. Kurumsal hayata veda ettiğim için bana maaş gibi geliyor.
    200 ho ortalama altında toplamaya devam.
    Yurtdışı borsalarda da işyat tarzı hatta ondan daha iyi hisse/fon aramaktayım bu arada.
    aslolan temettü = finansal özgürlük
    syg,
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    slm,
    yok ondan değil. hem alsat için yabancı hisselerle ilgilenmiyorum hemde temettü vermeyen hisseleri incelemiyorum.
    işlem maliyeti az olan için tabiki tesla gibi fırsatlar var.

vala işyat olayı farklı. ROI 4,5 sene. yani 4,5 senede yatırım geri dönüyor. Kurumsal hayata veda ettiğim için bana maaş gibi geliyor.
    200 ho ortalama altında toplamaya devam.
    Yurtdışı borsalarda da işyat tarzı hatta ondan daha iyi hisse/fon aramaktayım bu arada.
    aslolan temettü = finansal özgürlük
    syg,
    ben de bistte temettü veren hisse topluyorum yaklaşık 1,5 yıldır. bu aralar enflasyondan ve dövizden dolayı tat tuz yok bana göre. siz sanırım düşük enflasyon döneminde başladıınız, temettü verecek hisse sayısını arttırdınız ve temettü emeklisi oldunuz. şu an için o çok zor gibi. çünkü enflasyon % 30 a yakın, gelen en iyi temettü % 10 un biraz üzerinde, temettü veren birçok hisse temettüden ayrı olarak ayrıca da prim yapmıyor benim gördüğüm. (soda vs. hariç)

4,5 senede geri dönüyor demişsiniz. faiz oranını (enflasyonun biraz üzerinde kabul edelim) % 30 kabul edersek. 100 birimlik vadeli hesaba yapılan bir yatırıma 30 lira vade farkı gelir, yılda % 30 geri dönüşü var. 2. yıl 130 birim tl * % 30 = 169 birim, 3. yıl. 169*% 30 = 2,19 küsüratı atarsak 200 birim tl olur. 100 ana para 100 de gelen toplam vade farkı. vadeli hesaplarda ana parayı kurtarma 3. yılda oluyor, böyle bir ortam varken isyat için 4,5 sene beklemek hatalı gibi duruyor. (hatalı bir tespitim var mı buraya kadar? varsa eleştirileri bekliyorum. )

yabancı borsada al sat yapmamanızın sebebi alım ve satım komisyonu mu sadece? yoksa ülkeye getirince kesilen vergi mi? (vergi barışı olmadığı dönem harici) ben kısa vadede istediğim seviyeye gelince al sat yapmayı düşünüyorum da. hatta söylediğim gibi başladım. parayı sürekli orada tutacağım, varlık barışına vs. denk gelirsek (anladığım kadarıyla sürekli yapılan bir uygulama)

abda borsasında verilen en yüksek temettü yanılmıyorsam % 6 civarında, bizde isyat % 20 yi geçebiliyor. orada enflasyon ve faizler düşük olduğu için sanırım % 6 temettü cazip, bizde o kadar cazip değil gibi (dolar kurunun daha fazla artmayacağını düşündüğümüzde) böyle bir ortamda isyat tarzı % 10 üzeri temettü veren şirket varsa paylaşabilirsen çok iyi olur.

finansal özgürlüğüne kavuşmuş biri olarak nasıl kavuştuğun konusunda bizleri de bilgilendirebilirsen çok güzel olur -benimde hedefim bu çünkü, fakat son faiz artışı, hisselerdeki gerileme tedirgin etti, bu yüzden yabancı fonlar ve yabancı borsalara bakmaya başladım. çok özel değilse tabi ki. en azından kar topunun nasıl büyüdüğünü daha yakından anlamış olurduk, cevap için teşekkürler, selamlar.

Sayfa 40/669 İlkİlk ... 3038394041425090140540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •