Sayfa 7/963 İlkİlk ... 567891757107507 ... SonSon
Arama sonucu : 7698 madde; 49 - 56 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Şirket'in uzun vadeli ortakları her çeyrek düzenlenen ve bize şirket hakkında geniş fikir veren yatırımcı sunumunu okumalıdırlar : http://yatirim.pinar.com.tr/UserFile...AL%20SUNUM.pdf

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by Warren Buffett Yazıyı Oku
    Norveç Varlık Fonu'nun Türkiye'de ortaklık yüzdesi bakımından en fazla paya sahip olduğu şirket evet Pınar Süt'tür.

Hatta buna dikkat çeken ilk kişi de benim.

Ancak, yatırım yaptığı şirketler arasında Pınar'a toplam yatırımı 10mn USD seviyesindedir. Ancak fon büyüklüğü 900mlr USD olduğundan bu para onlar için HİÇ BİRŞEY'dir. Paralarının 90.000'de biri burada yani

Türkiye'de toplam 48 şirkete yatırım yapan dünyanın 2. en büyük varlık fonu olan Norveç Fonu'nun PETUN ve PNSUT'ü de tercih etmesi tabii ki güven vermektedir.

Daha çok merak edenler için fon portföyüne linkten ulaşabilirsiniz : https://www.nbim.no/en/the-fund/holdings/
    http://www.businessht.com.tr/piyasal...-yatirim-yapti

Business HT haberi imiş yeni fark ettim. Ancak 20. büyük yatırım olduğuna katılmıyorum. Piyasa değeri bakımından değil de ya başka bir şeyi kastettiler veya hata yaptılar editörler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,021
     Alıntı Originally Posted by Warren Buffett Yazıyı Oku
    Arkadaşlar finansalların özeti şudur :

Şirketin brüt kar marjı, satışlar ile beraber artınca brüt kar rakamında iyi bir artış sağlanmış. GYG ve Pazarlama Giderleri satışlara paralel artan kalemlerdir bunlardaki artış normaldir. Şirket 2016 yılında 2015'e göre Esas Faaliyet Karı'nı %20 oranında artırmış ve piyasadaki bazı kişiler bunu olumlu algılayarak alım yapacaklardır. Nitekim hisse bugün yukarıdan açıldı ve yüklü malı olup satmak isteyenlere fırsat verdi. Bu veri uzuncuları sevindirir.

YBP yani Yaşar Birleşik Pazarlama, %40'ına ortak olduğumuz dağıtım şirketimizin karı yarı yarıya gibi bir oranda azalmış. Bunun nedeni zannediyorum ki İstanbul Esenyurt'ta inşaa edilmekte olan yeni depoya yapılan harcamalar, yani yatırım giderleri. Bundan dolayı piyasanın direkt olarak baktığı net kar rakamı geçen yıldan 2mn eksik gerçekleşmiş ancak bunda Pnsut'ün bir suçu yok. Kısacılar için kötü haber hisse pahalanmış oldu.

Bir müddet daha bekletmeye devam edecektir bu fiyatlarda yatayda, o yüzden sabrı olmayan için satıp mümkün ise başka senetlerde kar elde etmeye çalışmak daha makul olacaktır.

Ben kendi pozisyonumu koruyorum, zaten MKK'da kendi yaptığım blokaj altında istesem de satamam, ama kar odaklı düşünenler için bu bekleme süresi kayıp olacaktır.

1,00 ila 1,10 TL brüt temettü çıkar bize bu bilançodan bence.

Hayırlı olsun.
    açıklanan her bilançoda cirolardaki artış gerçekten göz kamaştırıcı.
    ancak karlar 2014 den beri düşüşte., sanırım bahsettiğiniz gibi yatırımlardan dolayı.,
    Esenyurttaki depo, birde sunumda geçen Şanlıurfa yatırımları ne zaman bitecek, şirketten bir açıklama varmı acaba?
    tşk., syg.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by özmen Yazıyı Oku
    açıklanan her bilançoda cirolardaki artış gerçekten göz kamaştırıcı.
    ancak karlar 2014 den beri düşüşte., sanırım bahsettiğiniz gibi yatırımlardan dolayı.,
    Esenyurttaki depo, birde sunumda geçen Şanlıurfa yatırımları ne zaman bitecek, şirketten bir açıklama varmı acaba?
    tşk., syg.
    Şanlıurfa fabrikası üretime alındı ancak henüz temel ürünleri üretiyor diye bir bilgi vardı. Burada farklı ürünlerin üretilebilmesi için zaman geçtikçe sürekli yeni yatırımlar-yeni harcamalar gerekecektir. Öte yandan faaliyet raporunda açıklaması vardır muhakkak ancak bol zaman gerekiyor

5. PNSUT hayal kırıklığı yarattı bu yıl. son çeyrek bilançosu ile bir çuval inciri berbat etti. 2015 son çeyreğinde 24 milyon tl kar açıklayan şirket ne oldu da 2016 son çeyreğin de 4.5 milyon tl kar açıkladı. 20 milyon tl nereye kayboldu (uçtu). Öyle geçiştirilecek, kolay açıklanabilecek bir mevzu değil bu durum. Esas sorgulanması gereken ve tartışılması gereken mevzu bu. Bu durum benim şirkete olan güvenimi baya sarstı. Bu yıl 80 milyon tl kar bekleniyordu 60 milyon tl geldi. Oysa 2014 bilançosunda 87 milyon tl kar açıklamış bir şirkettir. Bir yatırımcı arkadaşın dediği gibi 2014 den bu yana cirolar çok güzel şekilde artarken karlılık neden düşmektedir? Yoksa mevcut karlılık gösterilmemekte midir?

6. Başarılı bir yatırım, diğerlerinin öngörülerini tahmin etmekten geçer. "Keynes"
    Üç günlük dünyada değmez hiç bir şey kalp kırmaya/ dert etmeye. @borsa_tilkisi

7. Ziraat Yatırım

Pınar Süt (PNSUT, Sınırlı Pozitif): Şirket 2016 yılı karından
    hisse başına 0,91 TL brüt (0,7735 TL net) kar payı dağıtımını 30
    Mart'taki Genel Kurul onayına sunacak. Cuma günkü hisse fiyatına göre
    temettü verimliliği %5,7 olarak hesaplanıyor.
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

Sütün tadı yok 😀

yazdıklarım tamamen hayal ürünüdür yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 7/963 İlkİlk ... 567891757107507 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •