Sayfa 101/607 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 801 - 808 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Borsacılar hisselerin geleceğine yatırım yaparlar. Bir şirketin yıllık satış ve FAVÖK büyüme hızı düşükse bu onlar için ilgi çekici değildir. Ayrıca farklı sektörler farklı çarpanlardan fiyatlanır. Fiyatlamada F/K kadar önemli diğer çarpan FD/FAVÖK'dür bunu araştırın işler sizin için daha berrak olacaktır. Ayrıca bir hissenin pahalı fiyatlanma sebebi beklenti veya kapasite de olabilir.

Şöyle bir örnek verilebilir, Petun bir yılda satışlarını ikiye katlayacak bir talep artışı göremez ancak Otkar bunu görebilir. Çünkü pahalı savunma araçları satıyor. Mevcut kapasite kullanım oranı %19 seviyesinde ve talep çok düşük.

Araştırmaya devam edin bu fiyatlarda gezme sebebini anlarsınız. Borsa iyileşirse 7-8 F/K aralığına geri çıkar ki bu da %40-60 arası prim anlamına gelir karı azalmazsa. Bu getiriyi etkileyici bulmayacak çok insan var para dolar karşısında pul olmuşken.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Borsacılar hisselerin geleceğine yatırım yaparlar. Bir şirketin yıllık satış ve FAVÖK büyüme hızı düşükse bu onlar için ilgi çekici değildir. Ayrıca farklı sektörler farklı çarpanlardan fiyatlanır. Fiyatlamada F/K kadar önemli diğer çarpan FD/FAVÖK'dür bunu araştırın işler sizin için daha berrak olacaktır. Ayrıca bir hissenin pahalı fiyatlanma sebebi beklenti veya kapasite de olabilir.

Şöyle bir örnek verilebilir, Petun bir yılda satışlarını ikiye katlayacak bir talep artışı göremez ancak Otkar bunu görebilir. Çünkü pahalı savunma araçları satıyor. Mevcut kapasite kullanım oranı %19 seviyesinde ve talep çok düşük.

Araştırmaya devam edin bu fiyatlarda gezme sebebini anlarsınız. Borsa iyileşirse 7-8 F/K aralığına geri çıkar ki bu da %40-60 arası prim anlamına gelir karı azalmazsa. Bu getiriyi etkileyici bulmayacak çok insan var para dolar karşısında pul olmuşken.

Syg.

Borsada beklenti alınır gerçekler satılır ilkesini tabii ki biliyorum ancak benim verdiğim Otokar örneği ile Petun örneği arasında o kadar büyük farklar var ki bunu ne gelecekte Otakarın işleri artacak , şimdi kapasite kullanımı düşük ama tam kapasite ile çalışınca çok karlar edecek teorisi ile açıklıyabilirsiniz , ne de bunun çok yakın geleck zamanda olacağını düşünebilirsiniz.

Otokar 6 ayda hisse başına 3 TL zarar etti. Petun ise muhtemelen hisse başına 1 TL kar edecek 6 aylık bilançoda. Vazitey çok değişmezse sene sonunu da hisse başına 1.7-1,8 TL karla kapamaması mucize olur.

Tamam satış rakamlarında bir duraklama var , tama faaliyet karında da bir duraklama ve hatta düşüş var ama net karda yükseliş var ve net karda da duraklama olsa bile bu kağıt en ölü zamanında bile hisse başına 1,5 TL kar eder durumda.

Evet bu sene temettüyü son 2-3 seneye göre düşürdü , o da kabul. Ama temettüyü az ödemesi F/K'yı etkilemez. Sonuçda temettü olarak vermediği karı da geçmiş yıllar karına ekledi , özkaynağı güçlendirdi. Bedelsiz potansiyelini arttırdı. Yarın öbür gün bu sermaye artışında bedelsiz olarak yatırımcının önüne çıkar.

Kaldı ki düşük dediğim temettü bile 49 kuruş ki , 7,3 TL hisse değeri ile oranlarsanız %6,5 temettü verimine denk gelir. Ve bu oran bile hiç fena değil.

Bu sene sonunu 70-75 milyon TL kar ile kapatması zor olmayacaktır. %40 temettü ödemeye karar verse , 30 milyon TL civarı yapar. 43 milyon sermayeye bölseniz , 70-75 kuruş hisse başı temettü yapar. Bunu da şimdiki fiyata bölseniz %10 temettü verimi demektir. Madem beklenti satın alınır , ki doğrudur , buyrun size beklenti. Şu borsada %10 temettü verimi olan şirket sayısı 20-30 tane yoktur bence.

Neyse sonuçta kimseye silah zoruyla kağıt aldıramayız. Ama benim zaten en başından beri söylediğim şu ki , bu borsada hakikaten akıl tutulması yaşayan çok insan var. Körü körüne yatırım yapan , 10 katı defter değeri olan kağıdı alıp , 1 defter değerinde bile olmayanları görmeyen , 30-40 FK olan kağıdı biraz düştü diye daha çıkar diye alıp , 5-6 senede verdiği parayı çıkaracak kağıtları görmeyen büyük bir kör kesim var. Mutlaka beklentiye dönük alımlar var. Mesela Aselsan da şu an F/K olarak çok pahalı ama aldığı bir sürü iş var ve gelecek 3-5 sene çok iş alacak. Ama hazır cazibi varken bunlarla uğraşmak da entersan.

Bence patronların şirketlerin değerini arttırmak için birşeyler yapması lazım. Ya yüksek bedelsiz potansiyelini kullanıp bedelsiz sermaye artışı yapmaları lazım ( ki yaklaşık 14 senedir yapmadılar ) , ya önümüzdeki 3-5 sene için yüksek temettü dağıtım taahhüdü yapmaları lazım ( yani dağıtılabilir karın en az %60-70'ini temettü olarak dağıtacağız gibi ) , ya büyük yeni bir iş bağlantısı yapmaları lazım , ya yeni bir satınalma yapmaları lazım , yada stratejik bir ortak almaları lazım şirkete yatırım için taze para koyabilecek.

Bu kağıdın 15 liradan daha aşağı olması hakikaten yazık. Bu hareketlerden birini yada birkaçını yaparsa patronlar , 20-25 liraları bile rahat görür hiç sırıtmadan.

YTD

3. 9 ağustos bilanço geliyor,Tahminleri alalım?geçen yıl yaklaşık 25.5 m.kar gelmişti.ramazandan'da çıktık hayırlısı bakalım.

Discovery cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by hgun Yazıyı Oku
    9 ağustos bilanço geliyor,Tahminleri alalım?geçen yıl yaklaşık 25.5 m.kar gelmişti.ramazandan'da çıktık hayırlısı bakalım.

Ben 35-36 Milyon TL civarı bekliyorum kağıtdaki olumsuz havaya bakarak. Yani 42-43 civarı bekliyordum aslında ama bilançonun açıklanmasına 1 gün kala hala daha hareketlenmediğine göre beklentinin altında gelecek herhalde diye düşünmeye başladım.

Yoksa hem Ramazan'ın etkisi , hem işlenmiş et fiyatlarındaki artış , hem de turizm sezonunun çok iyi gitmesi , tüm bunlar birleşince , 6 aylıkta 42-43 milyon , yıl sonu ise 75-80 arası olması lazım diye düşünüyorum ama iştiraklerden ilk 3 ay gibi süpriz bir gelir gelmezse bunların altında kalır.

Çünkü şirket borçsuz olduğundan ve herhangibir kur riski taşımadığından , ne kur artışından ne de faiz artışından olumsuz etkilenmez.

Hatta kur artışı ithal ürünleri ve eti pahalılaştıracağı için kar marjını arttırma imkanı bile verir. Ama onun etkisi daha çok 3. çeyrekde görülür.

Hele bekleyelim kaldı şurada en fazla 1 gün.

Alıntı Originally Posted by hgun Yazıyı Oku
    9 ağustos bilanço geliyor,Tahminleri alalım?geçen yıl yaklaşık 25.5 m.kar gelmişti.ramazandan'da çıktık hayırlısı bakalım.

1. çeyrek 19.525..... 2. çeyrek 10.000-12.000 arası diye atalım

Saygılar,

KAP: PETUN [ ] PINAR ENTEGRE ET VE UN SANAYİİ A.Ş. Finansal Durum Tablosu (Bilanço)

Orjinal Link:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/701720
    Dosyalar:

https://www.kap.org.tr/ek-indir/4028...651b3afa3d45f3

Net Dönem Karı veya Zararı 28.596.685

PETUN Solo 2018/6 Aylık DÖNEM KARI (ZARARI): 28596685 Yıllık Değ%:12

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

8. Pınar Et ve Un (PETUN, Nötr): Şirket'in 2Ç2018'deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında azalarak 9,1mn TL'ye gerilemiştir. Diğer yandan, Şirket'in brüt karı ise aynı dönemler itibariyle %15 oranında artarak 2Ç2018'de 22,9mn TL olmuştur. İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk yarısındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 oranında artarak 28,6mn TL olmuştur.
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

Sayfa 101/607 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •