Sayfa 447/607 İlkİlk ... 347397437445446447448449457497547 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 3,569 - 3,576 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Tabi ortalama hesaplanırken içerisinde aşırı değerlenmiş köpüğü olabilecek şirketlerin olup olmadığınıda analiz etmek gerekir.Benimki sadece iyi niyetli bir temenni.Tavsiye verecek düzeyde değilim.Yazdıklarım Tavsiye içermez.

2. Emirhan Bey, bedelsiz potansiyeli daha fazla olmasına rağmen,mevcut kayıtlı sermaye tavanına göre yaklaşık %100 bedelsizmi verebilir şu anki duruma göre?

3.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey, bedelsiz potansiyeli daha fazla olmasına rağmen,mevcut kayıtlı sermaye tavanına göre yaklaşık %100 bedelsizmi verebilir şu anki duruma göre?

evet mevcut kayıtlı sermaye tavanı 100 milyon. Bu yüzden en fazla %120 civarı bedelsiz yapabilir ama sermaye tavanını arttırma işi o kadar zor bir olay değil. SPK'ya başvurursunuz 1 haftada onay alırsınız.

Bir de sanırım 1 defaya mahsus tavanı delip daha fazla arttırma hakkı var diye biliyorum ama emin değilim bundan. Bir de bunun için genel kurul onayı da şart olabilir.

Ben bedelsiz yapacaksa önce tavanı arttırıp sonra daha yüksek oranda bedelsiz yapacağını düşünüyorum ama zamanlama konusunda birşey diyemem. Yaşar Holding bu konularda çok ketun. 15-16 senedir sermaye arttırılmamış ama yakında zamanda arttırır mı bilemem.

Beklenti olarak bedelsiz sermaye artışına çok bel bağlamamak lazım. Onun dışında zaten yeterince beklentimiz var yakın zamanda gerçekleşecek olan. Mühüm olan ucuz hissede olmak , rasyosu düşük hissede olmak. Bakın arena %212 bedelsiz açıkladığı gün eksi kapattı ve sonrasında da düştü.

Yani rasyolar düşük olmazsa bu da işe yaramayabilir. Bedelsizin oranı çok yüksekse ancak o zaman kağıda 3-5 tavan yaptırabiliyor. Sanırım arenada yatırımcı bedelsiz oranını beğenmedi. Petunda da bedelsizi %120 yapsa en fazla gideceği yer 30-35 lira arası olur.

Mühim olan bilanço kaliteniz bozulmasın. Düzenli büyüme olsun.

Şu anda tam kapanmadan bahsediyor herkes. Ramazanla beraber tam kapanma olursa bu hafta gıda hisseleri coşar. Bence sakin kalıp hisseye sahip çıkma dönemi bu dönem. Trade etmek de çok tehlikeli olabilir. Bence güzel ve ucuz hissede pozisyon aldık. Sabır etmek lazım biraz.

4. Özelden bir arkadaş bir defaya mahsus sermaye tavavnından daha fazla sermaye artışı yapılabileceği bilgisinin doğru olduğunu ve bunun yasal dayanağını göndermiş. Ben de aşağıda paylaşıyorum. Kendisine teşekkür ederiz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20080123-9.htm

5. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Emirhan Bey Üstadım.

Kaynak:https://mobile.twitter.com/notlar34_m

6.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Özelden bir arkadaş bir defaya mahsus sermaye tavavnından daha fazla sermaye artışı yapılabileceği bilgisinin doğru olduğunu ve bunun yasal dayanağını göndermiş. Ben de aşağıda paylaşıyorum. Kendisine teşekkür ederiz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20080123-9.htm
    Bende teşekkür ederim.

7.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Emirhan Bey Üstadım.

Kaynak:https://mobile.twitter.com/notlar34_m

Bu arada Sorpressa hocam geçenlerde bir sektör karşılaştırması yapmıştınız gıda şirketleri arasında. Çeşitli rasyoları ve bilanço kalemlerini karşılaştırıyordu.

Burada PETUN'un finnasal borcunda artış var gibi görünüyordu. Şimdi buradan kaç defadır PETUN'un finansal borcu yani banka kredi borcu sıfıra yakın deyip duruyoruz , biri de çıkıp diyebilir ki , banka kredisi yok diyorsunuz ama uzun vadeli 70 milyon kredi görünüyor bilançoda , bu da borçluluğu arttırmış neden kredi borcu yok diyorsunuz da milleti yanlış yönlendiriyorsunuz diyebilir birisi.

Haksız da sayılmaz çünkü bilançoya bakınca hakikaten orada 70 milyon uzun vadeli banka kredisi görünüyor. Sanırım son 8-10 ay içinde alınmış bu kredi. Evet resmiyette bu borç var bilançoda görünüyor , bu yüzden de bu tür sektör karşılaştırması yapılırken maalesef haksız yere borçlu görünüyoruz.

Çünkü bu borç gerçekte PETUN'un borcu değil Yaşar Holdingin borcu. PETUN bu borcu kendisi bankadan alıp aynen holdinge aynı şartlarla borç vermiş. Yani bunun ana para ve faiz ödemeleri holdinge ait bizi etkilemeyecek. Ama kağıt üzerinde borç bizim görünüyor.

Ama ben PETUN'un banka kredi borcu sıfıra yakın derken bu detayı bildiğim için bunu diyorum. Biri de çıkıp kredi borcu sıfır değil 70 milyon derse diye bu notu düşmek istedim. O borç resmiyette bizim ama fiiliyatta holdingin.

Sayfa 447/607 İlkİlk ... 347397437445446447448449457497547 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •