Sayfa 1070/1230 İlkİlk ... 705709701020106010681069107010711072108011201170 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,553 - 8,560 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Bir konuda fikir danışmak istiyorum.

Türkiyede yaşıyoruz , maaşımızı tl olarak alıyoruz. Fakat hayatımızın içinde olan bir çok şey dolara-euro ya endeksli olarak satılmaktadır. Ben yaşamımı idame ettirmek için harcadıgım aylık giderlerimin dolar- gerçek enflasyon karşısında erimemesi için ne yapabilirim.

Bunu hedge edemezmiyiz. Etmek istesek neyi - nasıl yapmalıyız.

Birikimlerimin erimesi değil , aylık harcamalarımızı kastediyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Bir konuda fikir danışmak istiyorum.

Türkiyede yaşıyoruz , maaşımızı tl olarak alıyoruz. Fakat hayatımızın içinde olan bir çok şey dolara-euro ya endeksli olarak satılmaktadır. Ben yaşamımı idame ettirmek için harcadıgım aylık giderlerimin dolar- gerçek enflasyon karşısında erimemesi için ne yapabilirim.

Bunu hedge edemezmiyiz. Etmek istesek neyi - nasıl yapmalıyız.

Birikimlerimin erimesi değil , aylık harcamalarımızı kastediyorum.
    siz bu ülkede yenisiniz sanırım

90 ların sonunda Eminönünde yaz tatillerinde işportacılık yapardık, komşu tezgahtaki abi kablolu telefon satardı müşterilere fiyatı dolar olarak söylerdi.

müşteri alıcı olursa 50 metre ilerideki döviz bürosuna gidilir fiyata bakılır ve TL cinsinden fiyat tespit edilir ödeme yapılırdı.

satıştan sonra abi gider tl yi dolara dönerdi.

sanırım sorunun cevabı gayet net.

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    siz bu ülkede yenisiniz sanırım

90 ların sonunda Eminönünde yaz tatillerinde işportacılık yapardık, komşu tezgahtaki abi kablolu telefon satardı müşterilere fiyatı dolar olarak söylerdi.

müşteri alıcı olursa 50 metre ilerideki döviz bürosuna gidilir fiyata bakılır ve TL cinsinden fiyat tespit edilir ödeme yapılırdı.

satıştan sonra abi gider tl yi dolara dönerdi.

sanırım sorunun cevabı gayet net.
    Cevabı net olan şeyleri derleyip heding yöntemi bulmak istiyorum.

Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Bist burdan kalkıp v şeklinde çıkış yapsa da

Birileri çıkıp zaten çok belliydi daha nereye kadar düşebilirdi ki diyecek ...

Önemli olan piyasayı zamanında yorumlamak

Onlara sorsan zaten en dipten alıp en tepeden veriyorlar

Bist gram altın bazında koronadan daha aşağıda, XTUMY de ciddi bir balon olduğuna katılıyorum halen daha var

Ama oradaki balon patlarken bist 100'un bu kadar etkileneceğini düşünmüyordum

Piyasa ciddi fırsatlar sunuyor BANA göre

Kısa vadeli değil yorumum orta vadeli ve kademeli alışlar ile

Saygılar

Mi 9T cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bugün bir iki koca devin topiğinde

Zaten dipteydi buradan tepki vereceği çok belliydi, daha düşüğü olamazdı vari yazılar gördüm

Endeks 98 lere indiğinde milletin yüreği ağzına gelmişti, insanlar nefes alamıyordu

Şimdi bu tip yorumlar falan, artık bu topikten ve kendi hissemin olduğu topikten başka hiçbir yeri okumayacağım.

Twitter'da da takip ettiğim çoğu kişiyi çıkardım. Ali abi artı bir kaç kişi kaldı o kadar. Hatta duayen diye tabir edilen bir kaç kişininde saçma sapan yorumunu görünce engeli bastım.

Tepeyi de bilselerde bize söyleseler keşke

Saygılar

5. Cok güzel, kimin ne olduğunu görmüşsün yazanların %99 çöp bilen kimse konuşmuyor. Cauti ağabey i ondan hep takdir ediyorum hem biliyor hem konuşuyor kalanları olduktan sonra kırk tane kulp uydurmak dışında hiç bir numaraları yok.
     Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku

Zaten dipteydi buradan tepki vereceği çok belliydi, daha düşüğü olamazdı vari yazılar gördüm

Endeks 98 lere indiğinde milletin yüreği ağzına gelmişti, insanlar nefes alamıyordu

Şimdi bu tip yorumlar falan, artık bu topikten ve kendi hissemin olduğu topikten başka hiçbir yeri okumayacağım.

Twitter'da da takip ettiğim çoğu kişiyi çıkardım. Ali abi artı bir kaç kişi kaldı o kadar. Hatta duayen diye tabir edilen bir kaç kişininde saçma sapan yorumunu görünce engeli bastım.

Saygılar
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku

Saygılar
    Çok kişiyi takip etmiyorum, ama neyi kastettiğini anlayabiliyorum. Bir kere bol takipçili( şişirme takipçiler, robot hesaplar, takibe takip felsefesi vs) diye kanmamak lazım. 30-40 bin takipçili bir sürü hesap var, çoğunu Bilgi olarak ezer geçersin. Bu nedenle, takipçiye kanmadan, yazılara göre karar vermek lazım.

Ayrıca, mesela Türkçeyi bile düzgün yazamayan adam ağzıyla kuş tutsa takip etmem...borsada kuşa sürede para kazanmak, spekülatif hisselerde portföyü katlamak, zaten hiç önem verdiğim şeyler değil, hatta bu tür hesaplar yatırım mantığındaki zarar vereceği için, mümkünse hiç takip etmemek lazım.

Bir de benim gördüğüm çoğunluk tek yön...hep yukarı, hiç satıştan bahseden yok...endeks tepe taklak olurken ortadan kaybolan, yükseliş olunca yazmaya başlıyor.

Finans piyasasında bu kadar çeşitli enstrümanlar varken...sadece yükselişten, sadece alımdan bahseden adamlar da bence rasyonel düşünemiyor...her zaman olumlu, her zaman pozitif...ama borsalar, özellikle bist, böyle polyannacılık oynanacak bir arena değil.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Twitterdan daha rahat okunabilir. Buradaki ekran görüntülerini alıp orada paylaştım

Karadeniz'de çıkarılabilecek olası doğal gaz için 2 makale okudum. Maliyet, zaman vs gibi konuları içeriyor.
    Önemli gördüğüm kısımları alıp bir özet hazırladım.

Özetin özetini isteyenler sadece kalın yazılmış yerleri okuyabilirler

https://twitter.com/cppmysql/status/1296532030558265345

Saygılar
    Son düzenleme : CahilCuhela; 20-08-2020 saat: 23:50.

Sayfa 1070/1230 İlkİlk ... 705709701020106010681069107010711072108011201170 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •