Sayfa 399/1230 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499899 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,185 - 3,192 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

cok doğru borc özel sektörün sırtında .. ancak özel sektörun bu borcu cevirememesinin devlet acisindan da cok önemli sonuclari olacagini düsünuyorum
    öncelikle işsizlik arttığında hükumet üzerinde bir oy baskisi olacaktir ikinci olarak da özel sektör yara aldiginfa devlet en önemli gelir kaynagi olan vergileri toplayamayacak ve hazine sıkışacaktir... son dönemde ihtiyat akcesinin kullanilmasi butcenin yuzde 80inin ilk 5 ayda tuketilmrsi gibi konularda bu durumun payi buyuk bence... Allah yardımcımız olsun
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2. Kamunun net borç stoku kalem kalem en ince ayrıntısına kadar bilinirken özel sektörün net borç stokunun boyutu konusunda elle tutulur bir veri sistemimiz yok maalesef. Atıyorum, ENKAI'nın yükümlülükleri yaklaşık 8 milyar TL ancak kasasındaki para, stoklar ve yatırımlarının mevcut değerlemesi yani total varlıkları 44 milyar TL. Yani yaklaşık olarak özkaynakları 36 milyar TL. Ama borç hanesi özel sektör borç hanesinde ?!

Esasen bizim bu konuda ciddi eksikliklerimiz var, yapısal anlamda. Mesela yıl olmuş 2019, bir çok işletmemiz yapay zeka robotik teknolojilere adım atmanın eşiğinde ancak kayıt dışı istihdam halâ % 35-40 aralığında. (ki Suriyeliler mevzusuyla birlikte artık bu rakamlar da bilinmezlik içermekte) Yani fiziken bir yerlerde kurulu şirketlerimizde kim, kaç kişi çalışıyor bunu bile kayıt altına alamamışken karmaşık finansal bilançolar düzenlettiğimiz özel sektörün net borç stokunun ne olduğunu bilmek ve buna göre strateji belirlemek hayal dünyası gibi bir şey.

Bu borçluluk mevzusu yıllardır bilinen kesimler tarafından faizleri yüksek tutmak, dövizdeki volatiliteyi artırmak maksadıyla kullanılagelmiştir. Devletin de işine yarar bu sistem...Kazan kazan yani. Diğer ve en önemli konu özel sektörün borçlarını bir bütün olarak görüp sanki topluca default olacaklarmış gibi çıkarımlarda bulunmak abesle iştigal. Batan batar, yerine yenisi gelir, ve gerçek rekabetçi piyasalarda bütün bunlar profesyoneller tarafından bir fırsat olarak görülür.

3. Siyasi mekanizmalar, ekonomideki bu gri alana özellikle göz yumar ve bunu servet transferi maksadıyla kullanırlar; ki bir çok kriz -bu amaca matuf- bilerek ve isteyerek çıkarılmıştır. Uzanlar...Toprak grubu...Yoklar ama şirketleri, boğazdaki yalıları, hatta evlerindeki milyon dolarlık tablolar birilerinin kullanımında. Kaybedenler kazananlar...Bu döngü hiç bir zaman bitmez:

Ekonomi budur.

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    60 yasina yaklastigim su gunlerde bu ulkeye haketmedigi kadar guvenmis oldugumdan pismanim.
    Syg,
    Sn. Dudu, bir Ülke içinde yaşayan insanlardan oluşur yani sizden, bizden. Ben ülkeme olan inancımı ve güvenimi hiç bir zaman kaybetmedim. Yönetimlerin yapmış oldukları hataları Ülkeye mal etmemek lazım diye düşünüyorum naçizane.

5.  Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Siz pişmanlık duyuyorsanız,biz gençler ne yapalım????
    Gençlerin umutsuzluk gibi bir lüksü olmaması gerekir. Atatürk boşuna Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet etmemiştir.

6.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Kamunun net borç stoku kalem kalem en ince ayrıntısına kadar bilinirken özel sektörün net borç stokunun boyutu konusunda elle tutulur bir veri sistemimiz yok maalesef. Atıyorum, ENKAI'nın yükümlülükleri yaklaşık 8 milyar TL ancak kasasındaki para, stoklar ve yatırımlarının mevcut değerlemesi yani total varlıkları 44 milyar TL. Yani yaklaşık olarak özkaynakları 36 milyar TL. Ama borç hanesi özel sektör borç hanesinde ?!

Esasen bizim bu konuda ciddi eksikliklerimiz var, yapısal anlamda. Mesela yıl olmuş 2019, bir çok işletmemiz yapay zeka robotik teknolojilere adım atmanın eşiğinde ancak kayıt dışı istihdam halâ % 35-40 aralığında. (ki Suriyeliler mevzusuyla birlikte artık bu rakamlar da bilinmezlik içermekte) Yani fiziken bir yerlerde kurulu şirketlerimizde kim, kaç kişi çalışıyor bunu bile kayıt altına alamamışken karmaşık finansal bilançolar düzenlettiğimiz özel sektörün net borç stokunun ne olduğunu bilmek ve buna göre strateji belirlemek hayal dünyası gibi bir şey.

Bu borçluluk mevzusu yıllardır bilinen kesimler tarafından faizleri yüksek tutmak, dövizdeki volatiliteyi artırmak maksadıyla kullanılagelmiştir. Devletin de işine yarar bu sistem...Kazan kazan yani. Diğer ve en önemli konu özel sektörün borçlarını bir bütün olarak görüp sanki topluca default olacaklarmış gibi çıkarımlarda bulunmak abesle iştigal. Batan batar, yerine yenisi gelir, ve gerçek rekabetçi piyasalarda bütün bunlar profesyoneller tarafından bir fırsat olarak görülür.
    Yerinde güzel tespitler.

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

bende uzun aradan sonra protföyümü oluşturdum. son şeklini verdim. 2019 yılı içinde tasarruflar ile toplamaya devam edeceğim. 2020 de durumu tekrar değerlendireğim.
    geçmiş dönemde kendime altın hedefi koymuştum ve belli miktara kadar toplamıştım. bu sebeple elimde sadece yatırım olarak hisse senedi bulunmamaktadır.
    kendimce ve acemice yaptığım çalışmalar sonucunda aygaz, nuhcm, toaso ve trkcm uv olarak protfoy oluşturdum. hisse ağırlığını ise eşit oranlarda nuhcm ve toaso olarak düşündüm. en düşük pay ise trkcm de olacak.
    bunun dışında zararda-karda olduğum ve beklentisine inandığım (bucım) gibi senetler bulunmaktadır. yakın zamanda bunları da elimden çıkararak uv ye kaydıracağım. umarım doğru tercih yapmış ve kazanç sağlamış olurum.
    uv olarak 5 inci olarak petkim, ereglı yada kardemiri uv ye alsam mı yada ikisini mi eklesem konusunda tereddüt yaşamaktayım. onu da ileri ki dönemde karar vereceğim.
    sizler ile paylaşıp benim göremediğim farklı bir şey olursa paylaşırsanız mutlu olurum.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    60 yasina yaklastigim su gunlerde bu ulkeye haketmedigi kadar guvenmis oldugumdan pismanim.
    Syg,
    1980de 20 yaşındasınız, hadi yirmi yaş çocuk diyelim. 1994de 34 yaşındasınız, 2001de 41, 2008de 48 yaşındaydınız. bu kadar şey baştan geçtiktren sonra fazla güvenmişim denebilir mi.

Sayfa 399/1230 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499899 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •