Sayfa 496/1230 İlkİlk ... 396446486494495496497498506546596996 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,961 - 3,968 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Son 1,5 yılda,,,,

Uluse: maliyetin iki katına elden çıkarıldı, üç katı gördü ( 1 yıl)
    Pegasus: maliyetin iki katına elden çıkarıldı, 2,5 katı gördü (1,5 yıl)
    Doas. : maliyetin %80 üzeri elden çıkarıldı, 2 katı gördü (6 ay)
    Ttrak. : maliyetin %40 üzeri elden çıkarıldı, %60 getirileri gördü( 6 ay)

Ulusoy un, klimasan ve deva henüz %50 getirilerde hala portföydeler.

Bunlar portföyün yüz akları..Petkim, aksa, çımsa da yüz karaları....Toaso ve Arçelik ise eh işte.
    Tekrar tebrikler abi.
    Birçok yatırımcının haftalık / günlük hisse aradığı ortamda herkesin örnek alması gereken bir portföy stratejisi.
    Sermaye+Bilgi+Psikoloji
    Syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Zaten 2009 dan bu yana dünya krizde..hiç normal olmadı o zamandan bu yana. İlla ki kriz bir gün gelecek..küçük balık olmanın avantajı, kriz can yakmaya başlayınca kaçacak fırsatımız olur...bu nedenle peşinen aşırı endişeli olmaya gerek yok.

Öte yandan bu korkular nedeniyle, zaten portföyümün yarısı gram altında...bir nevi portföy sigortası. Vatandaş da eline geçen her parayla dolar alıyor...yani portföyleri koruma altına almaya çalışıyor çoğunluk.

Beklenen fırtına hiç gelmeyebilir, bu dönemi daha küçük hasarlarla atlatabilir dünya...ne aşırı endişeli, ne de aşırı iyimser bir portföy oluşturmalı,,,dengeli olmak lazım.

En önemli tavsiyem ise, ani oluşabilecek fiyat hareketleri nedeniyle Kaldıraçlı pozisyonlarda aşırı dikkatli olmalı, mümkünse uzak durmalı. Bir sabah kalkınca portföyün sıfırlanma ihtimali var Kaldıraçlı pozisyonlarda.
    o kadar haklısınız ki, faiz artırma edebiyatı yap, borsa düşünce geri vites faizleri ne kadar düşürsem pazarlığı, aylık QE ne olsun vs.. big brother büyük darbeyi vurana kadar rölantide gideceğiz.

ben de bu takip işlerinden sıkıldım piyasalara vakit ayırmaya hevesimde kalmadı.

zorunlu bes yapıyom onun dışında kalan para olursa bir ay fiziki dolar bir ay fiziki altın, kafam rahat.

3.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Tekrar tebrikler abi.
    Birçok yatırımcının haftalık / günlük hisse aradığı ortamda herkesin örnek alması gereken bir portföy stratejisi.
    Sermaye+Bilgi+Psikoloji
    Syg.
    Sana ve güzel ifadeleri için diğer tüm arkadaşlara teşekkürler.

Bu vesile ile şunu da özellikle vurgulamak isterim. Tasarruf ve yatırım konusunda,

i-) evrensel doğrular
    ii-) ülke bazlı, yerel doğrular
    iii-) kişiye özel, nispeten detay doğrular var.

Mesela Amerikalı George un yerel doğruları bize uymayabilir. Bana uygun bazı doğrular da, size uymayabilir. Kişiye özel doğrular neye göre şekillenir,

i-) kişinin yaşı
    ii-) başlangıç birikimi ve aylık düzenli geliri
    iii-) Bilgi ve ilgi düzeyi
    iii-) risk anlayışı Vs

Bu nedenle benim uzun vade yatırım stratejim bazı arkadaşlar İçin uygun olmayabilir. Yaşı 30 altında düzenli bir geliri olan, ancak başlangıç sermayesi çok düşük olan bir yatırımcı İçin...en doğrusu, çoğumuzun hem fikir olduğu şekilde, düzenli aylık alım yapmak ve kağıt doğru yolda olduğu müddetçe, satmadan düzenli biriktirmektir.

Finansal piyasalardan geçimini sağlayan bir profesyonel olarak, amacım uzun vadeli hisse portföyümü büyütmek olsa da..haber ya da yeni bir beklenti kaynaklı olarak, hisse kısa sürede( 6 ay ve altı süreler) %50 ve üzeri getiri sağlamış ise satmayı tercih edebiliyorum...herkes için ideal yol yukarıda bahsettiğim üzere farklı olacaktır.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Evet, güzel hisseler yakaladık, güzel hareketler oldu....şunu hep söyledim, benim işim büyük resim, makro ekonomi üzerine çalışıyorum, endeksin geneli üzerine yaptığım yorumlar daha iddialı. Bu nedenle daha çok endeks kontratları üzerine vadeli işlemlerde işlem yapıyordum. 99 dan bu yana piyasada olsam da, 2007 sonrası genelde hisse işlemim olmadı,

İki yıl kadar önce, uzun vadeli Hisse portföyü oluşturma kararı alınca, hisse analizi, hisse seçimi, yatırımı konularına girdim. Yani hisse işinde nispeten acemi sayılırım. Ama işin mantığı temelde değişmiyor, prensiplere bağlılık ise ana ilke.

Son 1,5 yılda,,,,

Uluse: maliyetin iki katına elden çıkarıldı, üç katı gördü ( 1 yıl)
    Pegasus: maliyetin iki katına elden çıkarıldı, 2,5 katı gördü (1,5 yıl)
    Doas. : maliyetin %80 üzeri elden çıkarıldı, 2 katı gördü (6 ay)
    Ttrak. : maliyetin %40 üzeri elden çıkarıldı, %60 getirileri gördü( 6 ay)

Ulusoy un, klimasan ve deva henüz %50 getirilerde hala portföydeler.

Bunlar portföyün yüz akları..Petkim, aksa, çımsa da yüz karaları....Toaso ve Arçelik ise eh işte.

Dönüp geriye bakınca, beklediğimden çok daha iyi geçti...kısa sürede hızlı artışlar nedeniyle bazı pozisyonlardan erken çıkmak durumunda kaldım....bu kısım tartışmaya açık,
    Tebrikler ve çok teşekkürler Sayın Cautionary. Bereketli, bol kazançlar dilerim.

5. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

U30 da bir şirket çay kahve su sebili için personel para topluyormuş yuh dedim

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku

İyi maaş veriyorsa sıkıntı yok. Açıkçası bedava olup şirketin seçtiği olmasındansa benim seçtiğim olup paralı olması daha iyi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sn Cauti bir yorum alabilirmiyiz. Beklentilerinizle ilgili

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku

Haydaaa. Bu insanlık ayıbı. O şirketten olmaz. Acaba hangisi?

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 496/1230 İlkİlk ... 396446486494495496497498506546596996 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •