Sayfa 363/1230 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463863 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,897 - 2,904 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Madem uzun vadeli yatırımcıyız... genel pozisyonumuz için de kısa vadeli düşünmeyelim...beyaz yaka belki de cumhuriyet tarihinin göreceli en kötü dönemini yaşıyor... sadece maddi olarak değil, sosyal olarak, gördüğü saygı açısından da böyle.

Bundan 20-30 sene önce beyaz önlüklü doktor yarı Tanrı pozisyonundaydı...öyle ya önce Allah sonra sen derdi büyüklerimiz... 60 yaşına gelmiş babamı gözü nemli görmemişim, kalp ameliyatına girerken gözlerinden yaş boşanır şekilde, doktora önce Allah sonra sen demişti...il birincisi olup mühendislik kazanınca, " ah oğlum, biraz daha çalışıp doktorluk kazanamadın" demişti babam...en iyi tıp fakültesine dahi puanımın yettiğini söylesem, evlatlıktan reddederdi herhalde... işin şakası bir yana, toplum nezdinde verilen değeri vurgulamaya çalışıyorum.

Şimdi, iki günde bir dövülen, saldırıya uğrayan doktor haberleri görüyoruz... toplumdaki en saygın meslek öğretmenlik bile içler acısı durumda...her gün velinin tartakladığı öğretmen, okul basan akrabalar haberleri var.

Maddi olarak, çok iyi okulları bitirmiş mühendis vs olmuş çocuklar...körelme pahasına devlet işine girme derdinde...neden, özel sektörde belki yıllarca emeği sömürülecek, asgari ücretten hallice maaşı ile, zam terfi için yırtınacak duracak...başlarım böyle işe diyor, bir de siyasi tanıdık ile en güzel konumları kapmış avantacılar olmasa.

Neyse, içinizi karartmayayım...şunu demeye çalışıyorum...beyaz yaka 1995-2008 arası lale devrini yaşadı...o günden bu yana da maddi-manevi-sosyal olarak dip arayışında...o zaman ne diyoruz, dipten alım zamanı genç beyaz yaka isen, işine sarıl...ünide isen, şu anki duruma bakıp moralini bozma, doktor ol, mühendis ol, öğretmen ol.

Bu ülke gelişecek ve kalkınacaksa genç beyinlerine ya değer verecek, ya değer verecek...başka yolu yok...10-15 yıl sonra beyaz yaka çok daha iyi konumda olacak bence...vasatların altın çağı son bulacak, tekrar çalışkanlar, yetenekli beyinler Gözde olacak.
    Sayın Cautionary benim için nostaljik bir isimdir. 2000 li yıllarda borsayla tanıştığımda bu forumda yazıyordu ve nice başka değerli isimler..Zamana , insanların ruhlarına yazıyorsunuz sayın Cautionary topiği kapatmayın.. Her gün maddi-manevi kıymetli birşeylerimizi yitirdiğimizi hissettiğimiz bu kötü günlerde varlığınız yeter topiği kapatmayın..
    not:Bir beyaz yakalı

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bence beyaz yakali eger onunde bir 10-15 yili daha var ise calisma hayati olarak, bistin bu dusuk seviyesini agressif alimlarla degerlendirmeli...

Bu oneri ile risk aldigimi biliyorum, dibi kimse bilemez ben dahil ama dibe yakin yerleri az cok artik kestirebiliyoruz...

Syg,
    Ne zaman maaşlarımız dolar bazında artmaya başlar. O zaman bu şirketlere uzun vadeli yatırım yapanlar dolar bazında kazanmaya başlar.

Diplomayı aldıktan sonra ilk maaş yaklaık 1600$ mış. 5yıldan az bir süreden bahsediyorum.
    Şuan 9600tl net yeni mezuna veriliyor muu?
    Buralar dipse çalışanlara hayırlı olsun
    Ytd

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bence beyaz yakali eger onunde bir 10-15 yili daha var ise calisma hayati olarak, bistin bu dusuk seviyesini agressif alimlarla degerlendirmeli...

Bu oneri ile risk aldigimi biliyorum, dibi kimse bilemez ben dahil ama dibe yakin yerleri az cok artik kestirebiliyoruz...

Syg,
    Sayın Dudu,
    Söylediğiniz TR borsası için geçerli değil ne yazık ki..Geçmişe baktığımda USD bazlı grafikler bana en değerli şirketlerin bile kazandırmadığını kaybettirdiğini söylüyor.. Gir çık ile dönemsel dip-tepe yakalayabilirseniz birşeyler kazanabiliyorsunuz ancak. Uzun vade gelecek için de borsadan umutlu değilim. Umutsusluğumun bir sürü sebebi var (siyasi-ekonomik-sosyal vb) say say bitmez herkes biliyor bunları tekrar etmeye gerek yok..Bilimi mürşit almayan toplumların batağına doğru gidiyoruz. Sevgiler..

4.  Alıntı Originally Posted by adanadr Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary benim için nostaljik bir isimdir. 2000 li yıllarda borsayla tanıştığımda bu forumda yazıyordu ve nice başka değerli isimler..Zamana , insanların ruhlarına yazıyorsunuz sayın Cautionary topiği kapatmayın.. Her gün maddi-manevi kıymetli birşeylerimizi yitirdiğimizi hissettiğimiz bu kötü günlerde varlığınız yeter topiği kapatmayın..
    not:Bir beyaz yakalı
    Konu kapandı, başlık kapanmadı yani sağolun, varolun...naber demek için bile olsa arada yazın lütfen.

Hoş bir durum olmasa da, bilgiç bir tavırla yazıyorum...çünkü ben, sen, kendisini çok iyi yetiştirmiş pek çok arkadaş aşırı mütevazi, alçakgönüllü davranınca piyasa boş adamlara kalıyor...bu bedenle mütevazilikten biraz feragat etmek ve meydanı bilmediğinin bile farkında olamayanlara bırakmamak lazım.

5.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Ne zaman maaşlarımız dolar bazında artmaya başlar. O zaman bu şirketlere uzun vadeli yatırım yapanlar dolar bazında kazanmaya başlar.

Diplomayı aldıktan sonra ilk maaş yaklaık 1600$ mış. 5yıldan az bir süreden bahsediyorum.
    Şuan 9600tl net yeni mezuna veriliyor muu?
    Buralar dipse çalışanlara hayırlı olsun
    Ytd
    Önce şirketler kazanacak, sonra çalışanları...yani yine hisseler piyasadan önce gidecek gidecekse.

6.  Alıntı Originally Posted by adanadr Yazıyı Oku
    Sayın Dudu,
    Söylediğiniz TR borsası için geçerli değil ne yazık ki..Geçmişe baktığımda USD bazlı grafikler bana en değerli şirketlerin bile kazandırmadığını kaybettirdiğini söylüyor.. Gir çık ile dönemsel dip-tepe yakalayabilirseniz birşeyler kazanabiliyorsunuz ancak. Uzun vade gelecek için de borsadan umutlu değilim. Umutsusluğumun bir sürü sebebi var (siyasi-ekonomik-sosyal vb) say say bitmez herkes biliyor bunları tekrar etmeye gerek yok..Bilimi mürşit almayan toplumların batağına doğru gidiyoruz. Sevgiler..
    aslolan TÜFE bazında bakkmaktır , kanımca... mesela platin bazında bakınca belki değer kazandı en değerli şirketler... mesela paladyum bazında bakınca belki dolar bazından bile daha kötü durumdayız ... mesela pamuk kontratı alsaymışım 20 yıl roll ile pozisyon sürdürseymişim , belki borsa istanbulu 7 ye , usdtry yatırımımı ( dövizin mevduat faizin ile değerlenmesi de dahil ) 4 e katlarmışım.... yani evet USA para birimi bazında bakmanın mantığını anlıyorum da , bu ülkede yaşıyor ve bu ülkede kazanıyor ve harcıyor isen , TÜFE bazında bakmak ... Tüfe bazında. ..... tüfe bazında ...
    Samurayların pirinç tarlalarındaki çay seramonilerinde , çay kaselerinin içine dalıp , suikast için vakit kollayan hain ninjalardık. Hamza Sütbıyık ( AKA Klaus Maximilian Kerpenter Münche ) - Mazardium EF87 ® madeni uzmanı

7.  Alıntı Originally Posted by HAMZA SÜTBIYIK Yazıyı Oku
    aslolan TÜFE bazında bakkmaktır , kanımca... mesela platin bazında bakınca belki değer kazandı en değerli şirketler... mesela paladyum bazında bakınca belki dolar bazından bile daha kötü durumdayız ... mesela pamuk kontratı alsaymışım 20 yıl roll ile pozisyon sürdürseymişim , belki borsa istanbulu 7 ye , usdtry yatırımımı ( dövizin mevduat faizin ile değerlenmesi de dahil ) 4 e katlarmışım.... yani evet USA para birimi bazında bakmanın mantığını anlıyorum da , bu ülkede yaşıyor ve bu ülkede kazanıyor ve harcıyor isen , TÜFE bazında bakmak ... Tüfe bazında. ..... tüfe bazında ...
    Sayın Hamza Sütbıyık,
    XU100 Tüfe bazında ve USD bazında son 10 yılda ne kadar kazandırmış acaba? Matriksi olan bir arkadaş bakıp kıyaslamasını yapabilirmi acaba..Teşekkürler....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,126
    Bizim de yapmak istedigimiz o esasinda..
    Samanlikta igne arar gibi kim uzun vadede AL-TUT ile para kazandirir bunu tahmin etmek.
    Sirketlerin cogu cop, ulkenin durumu ortada, borsasindan da fazla bir sey beklememek lazim.
    Ne zaman rant ekonomisinden uretim ekonomisine geceriz o zaman bist duzgun bir yatirim yeri olur..
    Yoksa boyle surunur dururuz.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 363/1230 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463863 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •