Sayfa 885/1230 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,073 - 7,080 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    5g’yi bende zorladımda teknosa nesnelerin internetiyle teknocell ile mükemmel işler yapar mı diyeceğim ama bunun için çok sağlam bir mühendislik departmanı ve buna uygun bir şirket kültürü gerekir. Yani apple’ın veya samsungun yaptığı gibi önce ürün sonra mağaza konsepti gerekir

Diğer yandan insanların sistem riski nedeniyle paralarını yastık altında tuttuğu bir ülkede sermaye piyasalarının salt yerli yatırımla yürümesi zor gözüküyor.
    Yabancı yatırımcı içinse güven gerekiyor. Sürekli dış siyasi gerginlikler yaşayarak (haklı veya haksız olduğumuzu sorgulamıyorum). Yatırım alma veya tedarik zincirine dahil olma sürecinde her zaman, ama sorusu olmaya devam edecek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Nesnelerin interneti konusunda bir şey yapılacaksa,ki 7-8 sene önce Turkcell'de IoT takımı bile kurulmuştu, bunu Turkcell yapar/yapıyor. Bu konuda teknosa dış kapının dış mandalı pozisyonunda olur ancak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Güzel soru. Bu soru son dönemlerde özellikle small cap denen bist30 dışındaki hisselerde yaşanan hareketliliği anlamak için de soruluyor.......
    .................
    Ellerinize sağlık Sayın Cautionary.

Alıntı Originally Posted by Poyraz Yazıyı Oku
    Sayın şefin yazdığı gibi yerli en uygun alternatifi borsa gördüğü için endeksi tutuyor. Peki yerlinin kurşunu bittiğinde bu hisseleri yukarıya kim sürecek?
    Kurşunu biten yerlinin yerini, kurşunu olan yeni yerliler alır bence.

Güzel soru. Bu soru son dönemlerde özellikle small cap denen bist30 dışındaki hisselerde yaşanan hareketliliği anlamak için de soruluyor.

Bence de, düşük faiz ortamı ve reel hayatta iş yaparak para kazanma şansı azaldığı için böyle bir eğilim oluştu. Bu eğilimde sosyal medyadaki bazı çok takipçili hesapların da etkisi büyük. Ama ben bu konuda esas parayı götürenin arka taraftaki bazı orta boy spekülatörler olduğunu düşünüyorum. Yani ön tarafta bazı çok takipçili hesaplar, bilinçli bir şekilde desteklendi. Yani adamların yazdığı hisseler bilinçli hareket ettirildi, bir güven oluşması ve fenomen olmaları sağlandı, sonra da bu hesaplar üzerinden manipülasyon yapılmaya başlandı.

Sonuç olarak. Ponzi olayına benzetiyorum bu durumu. Bahanelerden biri olarak da teknoloji, yazılım vs argümanları kullanıldı. Yıllarca sektörde profesyonel olarak çalışmış biri olarak, 5g gelecek, Teknosa bu işten çok olumlu etkilenecek görüşünü okuyunca kahroluyorum. Takipçilerin de eğitim ve bilinç düzeyi düşük olunca, inanlar da çok oluyor...bu iş Nasrettin hocanın koyunların geçerken yünlerinin çalılara takılma işine benziyor.

Neyse, toparlayalım. Her ponzide olduğu gibi, bu işin sonunda birileri servetine servet katacak...aç gözlü, kumar oynama arzusundaki küçük kumarbazkar da para kaybedecek...üzücü ama, 20 yıl aradan sonra yine 100 binlerce borsa küskünü oluşacak...sonra bizim gibi gönüllüler de deniz yıldızı hikayesinde olduğu gibi birer birer kurtarmaya çalışacak bu yaralıları.

Toparlayamadığımın farkındayım sadede geleyim. Yabancı sermaye girişi olmadan finansal piyasalarda sürdürülebilir getiri imkansız. Olsak olsak içe kapanık İran gibi bir ülke oluruz. Hem Avrupalı gibi yaşayalım, tüketelim, hem de yabancı sermaye girişi olmadan bunu yapalım dersek, olmaz, olamaz. Sürdürülebilir getiri için iyi büyümemiz, bunun için de çok fazla üretmemiz ve satmamız lazım. Bu da sermaye ile oluyor, yerel kaynaklar kısıtlı, zaten bu nedenle gelişmiş ülke değil, gelişmeye çalışan ülke diyorlar bize.
    Olayı güzel özetlediniz. Teşekkürler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Güzel soru. Bu soru son dönemlerde özellikle small cap denen bist30 dışındaki hisselerde yaşanan hareketliliği anlamak için de soruluyor.

Bence de, düşük faiz ortamı ve reel hayatta iş yaparak para kazanma şansı azaldığı için böyle bir eğilim oluştu. Bu eğilimde sosyal medyadaki bazı çok takipçili hesapların da etkisi büyük. Ama ben bu konuda esas parayı götürenin arka taraftaki bazı orta boy spekülatörler olduğunu düşünüyorum. Yani ön tarafta bazı çok takipçili hesaplar, bilinçli bir şekilde desteklendi. Yani adamların yazdığı hisseler bilinçli hareket ettirildi, bir güven oluşması ve fenomen olmaları sağlandı, sonra da bu hesaplar üzerinden manipülasyon yapılmaya başlandı.

Sonuç olarak. Ponzi olayına benzetiyorum bu durumu. Bahanelerden biri olarak da teknoloji, yazılım vs argümanları kullanıldı. Yıllarca sektörde profesyonel olarak çalışmış biri olarak, 5g gelecek, Teknosa bu işten çok olumlu etkilenecek görüşünü okuyunca kahroluyorum. Takipçilerin de eğitim ve bilinç düzeyi düşük olunca, inanlar da çok oluyor...bu iş Nasrettin hocanın koyunların geçerken yünlerinin çalılara takılma işine benziyor.

Neyse, toparlayalım. Her ponzide olduğu gibi, bu işin sonunda birileri servetine servet katacak...aç gözlü, kumar oynama arzusundaki küçük kumarbazkar da para kaybedecek...üzücü ama, 20 yıl aradan sonra yine 100 binlerce borsa küskünü oluşacak...sonra bizim gibi gönüllüler de deniz yıldızı hikayesinde olduğu gibi birer birer kurtarmaya çalışacak bu yaralıları.

Toparlayamadığımın farkındayım sadede geleyim. Yabancı sermaye girişi olmadan finansal piyasalarda sürdürülebilir getiri imkansız. Olsak olsak içe kapanık İran gibi bir ülke oluruz. Hem Avrupalı gibi yaşayalım, tüketelim, hem de yabancı sermaye girişi olmadan bunu yapalım dersek, olmaz, olamaz. Sürdürülebilir getiri için iyi büyümemiz, bunun için de çok fazla üretmemiz ve satmamız lazım. Bu da sermaye ile oluyor, yerel kaynaklar kısıtlı, zaten bu nedenle gelişmiş ülke değil, gelişmeye çalışan ülke diyorlar bize.

Herkes gibi ben de elinize sağlık diyeyim.

Güzel özetlemişsin.

6. teknoloji deyince herkes ileri bakıyor.
    ben geriye bakacağım.
    bu memlekette fizy diye bir proje vardı.
    çok sağlam bir database. çatır çatır çalışan bir proje.
    o zaman dünyada müzik platformu sayılıdır..Şu an dünya devi olan spotify 2006 kuruluş yılı. Fizy 2008. Mantıken şu aralarında az bir fark olmalı .
    Ama değil. sebepleri araştırırsınız...
    John McCarthy demiştir ki insanlık bir gün öğrenen bir makine yaparsa kendi beyninin işleyişine benzeyen bir makine olur.
    (neural network durumları) William Shockly de olabilir bunu söyleyen.. her neyse konumuz bu değil.
    Bir kurum düşünün hiyerarşik bir yapıdaysa genel olarak ürettiği yazılım da hiyerarşik olur. biri giriş yapar o girişi 3 kişi onaylar gibi düşünün.
    Computer science olayının bilgi tarafı kadar felsefe tarafı da vardır.
    Mesela watsappı düşünün çin bunun aynısını yapar ama dünya kullanmaz. Sebep watsapp mesajları nasıl şifrelediğini anlatmak için dünya efor sarf ediyor. Yani o ülkede o felsefe var. Kişi hakkı özel hayat falan bakış açısı var (-idi diyebiliriz son dönemde değişiyor işler)
    yaşam biçimi yani anladın mı.bu biçim ürettiğin teknolojiye de olduğu gibi geçer. yazılıma da geçer...

o yüzden teknoloji ile ilgili konularda ben hiç uçup kaçmam. gerek yok..

7.  Alıntı Originally Posted by mail2uye Yazıyı Oku
    Kurşunu biten yerlinin yerini, kurşunu olan yeni yerliler alır bence.
    Borsa cebinde parası olan herkesin gireceği bir alan değil. Bilgi, Birikim, Takip , sabır v.s ister de ister. Örneğin teoride borsa hakkında tüm bilgiye sahip arkadaşlarımız bile kayıp yaşarken, yeni gelen bir kişi nasıl kazanacak. Zor iş .

8. Derin hisseye Spk füzeyi çakmış. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Sayfa 885/1230 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •