Sayfa 1168/1230 İlkİlk ... 1686681068111811581166116711681169117011781218 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,337 - 9,344 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by etranger Yazıyı Oku
    Cautionary hocam, lütfen vazgeçmeyin. Ben sizin sayenizde bu sistemin çok faydasını gördüm. Hatta son yükselişte sizin yazdıklarınız aklıma geldi ve 1.200lerde portföyü hedge edecek kadar short açtım. Elimdeki hisseler BIST'ten daha sağlam durduğu için (burada da size çok teşekkür ediyorum deva da portföyümdeydi), 1140larda vioptan aldığım karları portföyüme ekleyebildim.

Yaklaşık 1 yıl oldu piyasaya gireli ve ilk defa bir düşüşü hiç üzülmeden ve stres yapmadan atlatabildim. Paylaşımlarınız çok değerli ve bizlere birçok yatırım danışmanının insanlara öğretmediği bilgiler veriyorsunuz. Bunu akıllı bir şekilde kullanabilenler faydasını da görüyor.

Tekrar teşekkürler,
    Saygılarımla
    Bak, bu amaç dışında..al-sat ile para kazanayım, erkenden köşeyi döneyim kaldıraçlı kaldıraçlı dersen...hakkımı hela etmem..eğer, bir hakkım geçtiğini düşünüyorsan, bu lafım aklına gelsin hep.

Ben mucize formül verdim diyorum, çok az kimse ikna oluyor nedense...akıllar pazara çıkmış, herkes gitmiş yine kendi aklını beğenip almış.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    ben de biraz takip ettim topigini.
    kodlamayla sistem kurmak çok zor ama imkansız değil.bu biraz mantıklı.
    sizin gibi sigorta olarak kullanmak çok mantıklı.
    ama sayfada çoğunun yaptığı olacak iş değil.
    haftalık günlük ve saatlik yön tayin etmeye çalışan var.
    bunun olacağı da belli olmayacağı da.
    yön tayin etmek o kadar kolay degil.
    grafik olayi da bunu yapamaz. gecen hafta ne gösterirdi grafik bu hafta ne gosteriyor allah bilir.
    o başlıktakilerin %90 ı her yıl yenilenir...ya yep yeni birileri gelir, ya da eski nick ile batıp, 1-2 yılda biraz para biriktirip, tekrar yeni bir nick ile yeni bir sayfa açıp gelir.

millet düzenli, istikrarlı bir şekilde portföyü yıllık ortalama enflasyon+%10-20 büyütmeye razı olsa..çok rahat başarılır bu iş hisse+zaman zaman hedge poz ile...ama yetmiyor, kaldıracın gücünü hisseden hiç bir şekilde %20-30 la tatmin olmuyor...10 yıl portföy büyüsün diye beklenir mi diye düşünüyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    o başlıktakilerin %90 ı her yıl yenilenir...ya yep yeni birileri gelir, ya da eski nick ile batıp, 1-2 yılda biraz para biriktirip, tekrar yeni bir nick ile yeni bir sayfa açıp gelir.

millet düzenli, istikrarlı bir şekilde portföyü yıllık ortalama enflasyon+%10-20 büyütmeye razı olsa..çok rahat başarılır bu iş hisse+zaman zaman hedge poz ile...ama yetmiyor, kaldıracın gücünü hisseden hiç bir şekilde %20-30 la tatmin olmuyor...10 yıl portföy büyüsün diye beklenir mi diye düşünüyor.
    Piyasa zamanlaması biraz heyecan verse de tutarlı şekilde yakalayan yokmuş. Ben söylemiyorum aşağıdaki amcalar diyor

Market timing:
    “The idea that a bell rings to signal when investors should get into or out of the market is simply not credible. After nearly 50 years in this business, I do not know of anybody who has done it successfully and consistently.â€
    — John C. Bogle
    Kaynak:

“Nobody can predict interest rates, the future direction of the economy or the stock market. Dismiss all such forecasts and concentrate on what’s actually happening to the companies in which you’ve invested.â€
    — Peter Lynch

Diğerleri de linktedir.

Özetle piyasada anlık yön yakalamaya çalışma, sabırlı ol stratejini kur ve bekle diyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4. Taş bana geldi hemen gireyim tecrübeleri aktarayım.

Spotta temel analizle hisse taşıyan bir vatandaş olarak, VIOP da en uzak vadeyi özellikle büyük çıkışlar sonrası %30 - 50 - 70 hedge etme yöntemi izleyen bir yatırımcı idim.

Marjları ve kazanılan paraları gördükçe, ben de bu piyasaya dahil olmak ve buradan ek getiri elde etmek isteği duydum. Ancak bunu ekran başında durarak yapamayacağımı her zaman biliyordum ne zamanım var ne de bu kadar zaman harcamaya isteğim.

Ancak herhangi bir şeyi otomatize etmek için en az 4 - 8000 saat o konuyla uğraşmak gerektiğini biliyorum. Yani para kazanacaksan, önce mutlaka dayağı yemen gerektiğini düşünenlerdenim. Bu nedenle, beni kaybedince yok etmeyecek, ama önemsenmeyecek kadar da az olmayan bir meblağı yeni açtırdığım bir hesaba aktarıp öğrenmeye koyuldum. Bu kadar zamanım olmasa da son 4 aydır neredeyse her gün endeks vadeli kontratı takip ediyor ve işlem yapıyorum. Traderların ve alakasız bin türlü tipin doluştuğu viop başlığında da aktif yazmaya ve okumaya başladım. Belki başkası sadece okuyarak yapabilir ama benim tarzım bu %100 o isin içine girmem lazım yoksa onemsemiyor ve öğrenemiyorum.

Neyse mantığı bu şekilde kurguladık, 4.5 ayin sonunda bulunduğumuz yere gelirsek, hesabı actirdiktan sonra ilk başta %35 zarari ilk iki ay sonunda yapmış bulunuyordum. Beklediğim bir şeydi ama yine de moralim epey bozulmuştu, oturdum tek tek grafik üzerinde işlemleri inceledim, hangi düşüncelerle ne yapmaya çalıştığımı anlamaya çalıştım. Sonrasında sürekli kazanmaya başladım parayı ikiye katladım ( ilk para %40 kar oldu ) kısa sürede. Özgüven geldi, ozguvenle beraber bir tur daha zarar ettim ana paraya döndüm

Sonrasında biraz daha dikkatli olarak devam ettim, şu an yaklaşık ana para + %80 durumuna gelebildim çok şükür özellikle bu son düşüşte. Ama bunu meslek olarak yapmak çok ciddi konsantrasyon, çelik gibi sinirler, çok bol boş zaman istiyor. Yapana saygı duyarım ama gerçekten zor. ( her is gibi... )

Robotu dün tamamen kendi çalışacak şekilde devreye aldım, az kontratla başladı. Benim kadar iyi olmasını beklemiyorum ama terste kalınca da benim kadar zarar etmez diyorum, önümüzdeki Kasım ayında takip edip geliştireceğim, sonrasında önümüzdeki yıl 5 maaş kadar paraya reel olarak aylık yarım maaş kadar getirmesini ve en önemlisi zaman harcamamayı hedefliyorum. Tabi olur olmaz bilemiyoruz. Kod islerinin geliştirmenin sonu yok ama bizim gibi sıradan insanların sınırları var çok zorlamamak gerek diye düşünüyorum, hedefimi gerçekçi buluyorum bakalım neler olacak.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Sayın hocam bu düşüşte gözüne çarpanr deva haricinde senet var mı acaba, bir de tskb için 0.5 cent zirvesine gelebilir mi acaba, saygılar..

6.  Alıntı Originally Posted by mx_61 Yazıyı Oku
    Sayın hocam bu düşüşte gözüne çarpanr deva haricinde senet var mı acaba, bir de tskb için 0.5 cent zirvesine gelebilir mi acaba, saygılar..
    Ciddi miktarlı Alımlar için ortalığın biraz durulması lazım..öncelikle el bombası küçük kağıt balonunun da bir şekilde patlaması gerekiyor...serseri paranın bir şekilde borsadan çıkıp gitmesi gerek.

Bankalarla hiç bir şekilde ilgilenmiyorum, beklediğim düşüşler olursa havacılıkla orta-uzun vade alımlara başlamayı düşünüyorum.

7. @nosfecagri, sevgili arkadaşım.,,özelden de yazıştığımuz için, mesajim doğrudan sana olsa özelden yazardım...maalesef, senin dışında viop la tanışmasına bir şekilde vesile olduklarım da, hedge amacından uzaklaştı..yani bu sana özel bir durum değil.

Senin amacını öğrendiğim için, yanlış yoldasın demiyorum artık.bir strateji belirlemişsin, o doğrultuda ilerliyorsun.

Sana sormuştum, hisse+Gerektiğinde hedge yetmiyor mu diye? Yetmiyor, hedefim daha büyük demiştin...bu noktada yapacak bir şey yok, benim maddi manada hayattan beklediklerim farklı, seninkiler daha farklı.

Yeter ki, ne istediğimizi, risklerimizi iyi bilelim.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ciddi miktarlı Alımlar için ortalığın biraz durulması lazım..öncelikle el bombası küçük kağıt balonunun da bir şekilde patlaması gerekiyor...serseri paranın bir şekilde borsadan çıkıp gitmesi gerek.

Bankalarla hiç bir şekilde ilgilenmiyorum, beklediğim düşüşler olursa havacılıkla orta-uzun vade alımlara başlamayı düşünüyorum.
    Tav başladığı yere dönmüş bu konuda beklentiniz ne ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 1168/1230 İlkİlk ... 1686681068111811581166116711681169117011781218 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •