Sayfa 669/1230 İlkİlk ... 1695696196596676686696706716797197691169 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,345 - 5,352 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Esomar Yazıyı Oku
    Sayin cautioary gecmişe dönük yazılarınızı okumaya başladım grafiğe bist100de bakiyorsunuz degilmi ema5 ile ema 22 ile buna göre de bist30 de viopda işlem yapıyorsunuz

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet...bist100 de bakıyorum grafiklere...vadeli işlemlerin bşst30 da...sonuçta günlük işlem yapmıyorum, bu nedenle yeterli oluyor bist100 analizi..100-200 puanın çok önemi yok benim için.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Ortaya yazayım, soran arkadaşlara genel cevap olsun.

i-) hisse short pozisyonu açmıyorum...hisse long pozisyonu, çok sağlam bşr trendi olan, ama portföyümde boşta çok para tutmadığım İçin yeterince alamadığım hisselerde nadiren açıyorum...mesela Pegasus ta longları bu şekilde açmıştım.

İi-) hisse portföyümün hedge işlemini u-30 endeks short açarak yapıyorum..bir hisse portföyümdeyse orta ve uzun vadede bariz şekilde endeksi yeneceğini düşünüyorumdur..bu nedenle uyguladığım yöntem daha uygun bence...sattığın hisse düşmez, satmadığı düşer...yani ben olaya hissemi hedge olarak değil, hisse portföyümü hedge etmek olarak bakıyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Psikoloji cok onemli gercekten onu da maliyetin yerinde oldugunu dusunup maliyete guvenip desteklemek cok dogru bir yaklasim ... son bir kac hafta icerisinde altinin 2 kez dirence takilip donmesi beni cok yordu bu yukselisi o yuzden kacirdim... bistte de yönu bir türlü kestiremedim testere piyasasi cok kan akitti ... haftalik grafiklerden yıllık uzun vadeli trendlere bakıyorum artık .. altın dolar bist gecmisten gelen bir trend cizgisine degerse gireceğim veya en ust direnc noktalarinda risk alip biraz satis deneyecegim... devam eden bir trendin ortasindan dalmak beni yordu... kesinlikle yatirim tavsiyesi olarak yazmiyorum benim viop a yaklasim tarzim degisti ondan bahsetmek istedim... bu sekilde de basarili olamazsam toptan cikabilirim herkese bol kazanclar dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Psikoloji cok onemli gercekten onu da maliyetin yerinde oldugunu dusunup maliyete guvenip desteklemek cok dogru bir yaklasim ... son bir kac hafta icerisinde altinin 2 kez dirence takilip donmesi beni cok yordu bu yukselisi o yuzden kacirdim... bistte de yönu bir türlü kestiremedim testere piyasasi cok kan akitti ... haftalik grafiklerden yıllık uzun vadeli trendlere bakıyorum artık .. altın dolar bist gecmisten gelen bir trend cizgisine degerse gireceğim veya en ust direnc noktalarinda risk alip biraz satis deneyecegim... devam eden bir trendin ortasindan dalmak beni yordu... kesinlikle yatirim tavsiyesi olarak yazmiyorum benim viop a yaklasim tarzim degisti ondan bahsetmek istedim... bu sekilde de basarili olamazsam toptan cikabilirim herkese bol kazanclar dilerim
    Viopta birinci kural aç gözlü olmamak, boyundan büyük pozisyon açmamak ise...ikinci kural, trende ters pozisyon almamaktır...şu an altın dünya üzerinde en son short lanacak enstrüman...aman diyim...yıllarca 1100-1300 arasında dip yaptı...bu hareket öyle çabucak sonlanmaz...gevşemeler poz arttırmak İçin kullanılmalı.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ortaya yazayım, soran arkadaşlara genel cevap olsun.

i-) hisse short pozisyonu açmıyorum...hisse long pozisyonu, çok sağlam bşr trendi olan, ama portföyümde boşta çok para tutmadığım İçin yeterince alamadığım hisselerde nadiren açıyorum...mesela Pegasus ta longları bu şekilde açmıştım.

İi-) hisse portföyümün hedge işlemini u-30 endeks short açarak yapıyorum..bir hisse portföyümdeyse orta ve uzun vadede bariz şekilde endeksi yeneceğini düşünüyorumdur..bu nedenle uyguladığım yöntem daha uygun bence...sattığın hisse düşmez, satmadığı düşer...yani ben olaya hissemi hedge olarak değil, hisse portföyümü hedge etmek olarak bakıyorum.
    Bilgi için teşekkürler...
    Neden hisse short açmadığınızı (olaya total baktığınızı) daha önce yazmıştınız. Ben kendi adıma temettü portföyümün kralı olan ereğli'de yıl sonu vadeli short pozisyon açıyorum. Ama asla serbest fiyattan değil. Endeks kontratları gibi fiyatlanmıyor kademeler... Bu yıl sonunu viop'ta az zararla kapattık... sağlık olsun kasko parası, kaza olsaydı sigortamız olacaktı. Yıl başında tekrar short açtım, hem de güzel fiyatlardan, kademeli aldıkça (kaldıracı dikkatten uzak tutmayarak) kafama göre bir oranla short kontrat emri veriyorum. Trendin yukarıya döndüğüne kanaat getirirsem pozisyonu kapatır elime geçen nakitle yine ereğli alırım. Portföyümün yarıya yakını ereğli olduğu için bütüncül olmasa da büyük oranda hedge yapmış gibi oluyorum. Önceki yazımda belirttiğim gibi kendi adıma maliyetimden memnun olduğum için bu yöntemi rahat kullanıyorum. Eski kafalı bir yatırımcı olarak asla satmayacağım için temettülerimden elde edeceğim gelirin fiyat düşüşleriyle buhar olmasından kendimce korunuyorum. Günün birine portföydeki kağıt sayısı artarsa endeks short açmak sanırım kaçınılmaz olacak...

Not: Sorulardan biri benim kullandığım yöntemle ile ilgili gibi geldiği için bunları yazdım. En doğrusu budur demek yanlış olur. Haddimi aşmak istemem...
    Son düzenleme : mensuk; 24-02-2020 saat: 15:18.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

6. Anladım. 100bin tllik portfoyunuz varsa ne kadar endeks short açarsınız

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ortaya yazayım, soran arkadaşlara genel cevap olsun.

100bin tl lik portfoy icin ne kadarlik endeks short açarsınız 50 bin mi?
    Kontratı 2 aylık mi yapıyorsunuz her zaman

8.  Alıntı Originally Posted by Esomar Yazıyı Oku
    100bin tl lik portfoy icin ne kadarlik endeks short açarsınız 50 bin mi?
    Kontratı 2 aylık mi yapıyorsunuz her zaman

önceki başlık ve bu başlıktaki yazılarımı okumanı öneririm...pek çok sorunun cevabı var o yazılarda.ben bile kendi yazılarımı defalarca okuyup faydalanıyorum yine de.

Hap bilgi olayını sevmiyorum, faydalı da bulmuyorum zaten.

Sayfa 669/1230 İlkİlk ... 1695696196596676686696706716797197691169 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •