Sayfa 246/852 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346746 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,961 - 1,968 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şu kanal hakkında yazacam ama aklıma gelince direk tepem atıyor, en az üç beş milyon kişiyi doğrayasım geliyor. O sebeple görmemezlikten geleyim.

"yerli" araba, isveç den arakladığımız önceki "yerli" araba macerasına benziyor. O maceraya 30 milyon harcamıştık, hepsi bizim cebimizden, asgari ücret neden bu kadar düşük. Çünki hovarda yönetim ve yolsuz devlet yüzünden. Onlar yiyorlar.
    Şimdide italya dan yola çıkan "yerli" arabaya para yatırıyoruz. Yapsınlar diye 5 babayiğitin her birine 5 milyon verildi.? Detayı hatırlamadım, dolar mıydı TL miydi, her birinemiydi.?

Her neyse. Yapanların cebinden kuruş çıkmayacak, hepsi bizim cebimizden, ama tutarsa malı onlar götürecekler.

Görünende yanlış hedef kitlesi belirlemişler, mevcut C segmentinden biraz pay alabilirler oda belki. Ülkeye faydasından çok zararı olacak çünki diğer otomotiv firmaları gibi bolca ithalat yapacaklar.

Bunu sadece yapanlara bakarak söylüyorum yoksa detay bilgim yok.

En iyi ihtimalle, mevcut pazardan biraz pay alırlar, diğerlerin payları biraz düşer. Ülkeye artı katkı sağlamaz, oda en iyi ihtimalle. para bizden çıkıyor, yiyecek olanların 4 tanesi yahudi, bir tanesi ethem sancak denen yaşam formu.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    esra kızımız gümüş sormuş.

Hemen ilgilenip cevap vermeye çalışalım. Normalde gümüş ilgi alanımda değil, ancak şeker kızımız saygılı, swing zibidisi gibi değil, bilgi vermeyi istiyorum ancak bilgim yok.

Sağa sola dalıp bişeyler öğrenip bilgi vermeye çalışabilirim, ancak yanıltmış olurum. Hakim olmadığım konuda bilgi vermesem iyi olur.

Şunu söyleyebilirim, en azından önümüzdeki 3 ay senetden şaşmamayı düşünüyorum. Tek sorun siyasi kriz olabilir. Libya gittikçe ısınıyor, tayyibin karşısında neredeyse tüm dünya var, ve tayyip asker göndermeye çalışıyor.

Normalde yine sorun olmazda, çünki önümüzde örnekler var. Suriye toptan savaşta ama Suriyenin güneyinde plajlar suriyelilerle dolu. gariban çocukları ölürken, egemen sınıf denizde, garibanların kendileri için ölmesini bekliyor. Onlar ölünce boş kalan arsalarınada konacaklar.

Libya da benzermiş, savaş olmayan bölgede millet normal hayatını sürdürüyormuş.

Libyaya asker göndersek, o kadar uzak bir yer bizi etkilemez. Anlaşmada hükümetler arası onaylanınca geri dönüş olmuyormuş, isterse hükümet devrilsin.
    Bu durumda BIST etkilenmemesi gerekir ancak balinalar ve bankalar, kendi çıkarları doğrultusunda olayı abartabiliyorlar yada görmemezlikten geliyorlar.

Senet şimdilik en iyisi, ancak altın da iyi gidiyor.

Gümüşten epeyce bahsettikten sonra başka konulara geçelim.
    Edep yahu, paylaştığım bilgi ile ilgili konuşun tartışın, bilmiyorsanız konuşmayın. Laf cambazlığı ile bu ne pervasızlık.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    evet ergen'lerle ve ergen kafalılarla başımız dertte.

Normalde kolay engellemem ama bu gerçekten çok saygısız. Ne yaptığının bile farkında değil. Topiğe misafir gelmiş, copy paste ile kirlettiği yetmemiş gibi, evin sahibi gibi davranıyor, sağa sola emir yağdırıyor.
    Kimseye öğretebileceği bişey olmadığından, direk engelledim.

Şimdi bu zevzeğin ben şuyum ben bunu yaptım diye sayacağı da malum. Engellediğimden artık görmeyeceğim. Siz düşünün.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Konu abd.

abd li bankalar yine işten adam çıkarıyor.
    Önceki yıl ve bu yıl, otomobil ve bankalardan çıkarılan işçi sayısının bir kısmını yazmıştım. En büyük şirketlerdi onlar ve 10binli rakamlarla işten çıkarıyorlardı.

Sanayi verileri hızlı geri gidişi gösteriyordu.

Hala da bankalar ve sanayi şirketleri işçi çıkarıyor.

Sonuç.

abd ekonomiside tüm dünya ekonomileri gibi geri gidiyor.

Peki aylardır abd hükümeti büyüme ve bazı diğer verileri ne geldi.

Büyüme iyi, işsizlik giderek azalıyor neredeyse bitti gibi, ücretler artıyor, çalışma saati artıyor filan...

Yaw bu işte terslik yokmu.?

Aylar önce tersliği ortaya koymuştum ancak bir yerde abd ekonomisi %75 i hizmete dayanıyor denmişti, bende hizmetten ne kast ettiklerini, içeriğini bilmediğimden susmuştum.. Konuyu buz dolabına kaldırmıştım.

Aklımda olan, acaba abd devletide, bazı konularda uydurma verilermi yayınlıyor.?

Halada buna net bir cevap veremem çünki %75 hizmet sektörü denen bi ilginçlik var. Tabi bana ilginç geldi çünki bilmiyordum, aklımda %75 hizmeti pek almıyor. Gerçek hizmet sektörü içine Finans'ı, internet şirketlerini, medyayı filan sokarsan belki %75 i bulursun.

Her neyse, zamana bırakalım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yerli araba gösterisi tamamlandı.

Tamamen italyada üretilmiş, her parçası ve tasarımı italyan bir arabayı getirdiler, milletin gözüne dayadılar. Parası halkın cebinden çıktı üretimi italyan, ama milletede "bize güldünüz" diye hakaret etmeyi unutmadılar. Köylü kandıran bir tavır. Lan arabanın parası benim üreten italyan sana ne oluyor. Direk yargıç karşısına çıkması gereken insanlar.

5 babayiğitten bir tanesi ethem sancak. Bu herif çöp. Bunu at kenara diğerleri ciddi firmalar.

4 ciddi firma olduğu için yerli araba batacak diyemiyorum. Gelişmeleri görmek gerekir. (hoş firmaları araştıralı çok oldu, dördü yahudi hatırlıyorum ama vestel hariç isimlerini ve kimliklerini hatırlamıyorum, biraz ezbere bir yazı oluyor.)

Firmalar ciddi olduğundan, projeye işe yaramaz demek zor.

Pili sıfırdan ürettik diye övünüyorlar, büyük ihtimalle BOREN isismli bu ülkenin bor firmalarından birinin ürettiği pil i kast ediyorlar.

Eğer pili BOREN üretti ise pilde bu halka ait. Bu parazitlere ait değil.

Şerit takip, adaptif cuise, engel algılama, halojen görüntü gibi Teknolojik sistemleride Aselsan ve Havelasan dan aldılarsa ki ya onlardan alacaklar yada direk dışardan satın alacaklar. Patent vermeyeceğiz dediklerine göre yine bu milletin Aselsan ı ve Havelsanı devreye girmiş. Teknolojiside bizim, yani bu halkın.
    Normalde bu tür yazılımları lise düzeyi bir yazılımcıda yazar ancak arabaya koyuyorsan yıllarca arabada veya hareketli araçlarda(IHA) test etmen gerekir, bunuda şu ana kadar aselsan havelsan tusaş gibi firmalarımız yapmıştır. Hoş vestel inde IHA sı var ancak o iha israil iha sı ve teknolojisi gibi görünüyor. vestel iha sı ile savaşa girsek, dönüp bize bomba atar gibi duruyor. Herif yahudi.

Tamamen varsayımsal bir yazı oluyor.

Çünki babayiğitler herşey yerli, yapacağız edeceğiz dediler, italyan arabasını dayadılar. detay bilgi henüz verilmedi.

Araba tamamen prototip. En az 3 yıl sonra fabrikadan seri çıkmaya başlayacak.

Eğer üretirlerse, milyarlarca liralık devlet para koyacak. Yani parası tamamen bizden çıkıyor, prototipinin parasını bile biz ödedik.

Herşeyi bizim, kahramanlığı bu haramiler yapıyorlar.

Olurda seri üretime geçerse, arabaya bakıyorsun 400.000 TL den aşağı satılmaz bir araba. SUV olanı 700 bine kadar çıkar.
    Yani mercedes, BMW ye rakip üretmişler.

Fabrikanın parası bizden, sattıklarında geliri bu 5 babayiğit denen harami cebine indirecek. parasını ödeyen halkın ise belki 100binde biri bu arabayı edinecek oda bedava değil yüksek fiyatlar.

Yap işlet devret de köprüden hiç geçmediğimiz halde nasıl parasını ödüyoruz. Bu arabada aynen öyle yürüyor.

YÖNTEM YANLIŞ. halkı soyma projesi başka bişey değil, araba fabrikadan çıkmış çıkmamış bana ne. Bana ne faydası var. O fabrikada 5 bin kişi 10 bin kişi çalışacak.
    Söylenene göre 22 milyar TL yatırım gerekiyor. 22 milyarı bana ver 100 bin kişiye iyi gelirli iş sağlayayım.

Proje tamamen köylü kandıran projesi.

kanal projesi gibi sadece soyan kesime fayda sağlayacak bir proje. para halktan çıkacak, gelir ise belli azınlığın cebine girecek.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    1961 de Devrim arabasını baltalayan ve engelleyenler kimler.?

O dönemim medyası. Yani gazeteler ve abd den araba ithal eden koç ailesi.

O dönem önde gelen gazeteler tamamen yahudi elinde(geçmişte bilgisiz ama fikirli biri bana ne demişti, medyayı özgür bırak. Bak unutmamışım.).

O dönem Türkiyeye araba ithal eden ve 1959 da otomotiv şirketi otosan ı kuran kim.? Eski bakkal çırağı yeni iş adamı vehbi koç. genç yaşında siyonist yahudi mobil ve ayrıca ford otomobillerinin bayiliğini alıyor. Bu herife yurt dışı siyonistlerden para ve olanak yağarak yürü ya kulum deniyor. Karşılığında Türkiye teknolojisi tamamen siyonist kontrolunde olacak. Geliştirilmeyecek. 100 yıldır teknolojiyi yahudilerden ithal ediyorlar bize kaktırıyorlar.
    Aynen de başarıyorlar. tabi tek başlarına değil çok oyuncu var.

Basın ve koç ailesi devrim arabasını engelliyorlar. tabi parayı konuşturup pek çok akademisyenide satın almış olmalılarki her yerde akademik toplantılar düzenleniyor ve karşı geliyorlar. Toplu olarak devrim arabasına hücum var. Arabayı yapın diyen o dönemin devlet başkanı Cemal Gürsel çok bunalmış olmalı, çevreside abd nin kurdurduğu partilerin elemanları ile dolu. İlk sorunda devrim arabası rafa kalkıyor.

Bazen bende yaparım. üzerime vazife değilken güçsüzleri korumak için çaba sarf ederim. Bakarımki koruduğum güçsüzler, doğru yola sokmaya çalıştığım hırsız yalancılarla bir olmuşlar. Çevrende senle hareket eden kimse kalmaz. Karşında ise güçlüler, egemenler vardır.
    O zaman bana ne derim. cemal gürsel de aynı şeyi demiş olmalı.

koç grubu yani yahudiler, 5 babayiğitten çoğu yahudi olduğu halde TOGG arabasınada muhalefete başlamışlar. koç ailesinin medyadaki kılıcı ege cansen, ortalığı kesmeye başlamış. TOGG otomobili yürümez demiş.
    Emri veren akp, abd(yahudi) üretimi, 5 babayiğitten çoğu yahudi, karşı gelen çıkar grubu koç ailesi ve ortakları yahudi.

Para ise bizden çıkıyor. Sistem ilginç ve güzel değilmi.

koç un ortağı yahudi inan kıraç yani kıraça grubu, TOGG yani üretilecek "yerli" arabanın kurucu ortağı.
    diğer babayiğitler anadolu grubu ve zorlu grubu yahudi.

yanlız inan kıraç ortaklıktan ayrılmayı düşünüyormuş.
    Diğer babayiğit trukcell, sahipleri karamemetler ise gelin yahudi hali ile çocuklarda yahudi olarak kabul ediliyor. fabrikalarında üst düzeyde yahudi var.

TOGG olayı çok ilginç gelişiyor. Yahudiler pazar kavgasına başladılar birbirlerine çelme takmaya çalışıyorlar.

Tek kesin şey var, oda parası halktan çıkıyor. Yardımlar, hibeler, teşvikler bedava araziler, uzun süre ödemesiz krediler, üretimi satın alacak kamu kuruluşları.

Aynen bayraktarın IHA projesi gibi. teknoloji devlet kurumu TUSAŞ dan, para devletten, alım garantisi devletten, gelir ise bayraktar ailesinin cebine.
    yada ethem sancak ın tank projesi gibi. Para ve fabrika devletten, üretimi satın alacakta devlet, fabrika devletin. Ama gelir ethem sancakın cebine girecek.
    Son düzenleme : alicemal; 29-12-2019 saat: 13:48. Sebep: coloring
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tayiip bey varlık fonu diye bişey kurdu.

Bu ülkenin değerli neyi varsa, para eden neyi varsa bu fon un içine koyuyor.

Varlık fonu kurmasındaki amaç ne.?
    Birincisi için "denetimden kaçırmak" deniyor. Devleti denetleyen danıştay denen bir kurum var, devleti zarara uğratan işleri kayıt ediyor. Varlık fon unu denetleme yetkisi yokmuş.
    İkincisi ise, aracıları ortadan kaldırmak olsa gerek. tayyip ne yapmak istiyorsa işlemleri hızlanacak. Ülkeyi nereye götürüyorsa daha hızlı götürebilecek.

Devleti aradan çıkardı, bakkal kafası ile ülkeyi yönetmeye başladı. Kendi bakkalını batırmıştı, sıra bizim bakkalda.
    Ancak batırmadan öncede BIST de güzel para dağıtacak gibi görünüyor.

Borsa İstanbul'un, başkalarındaki payları varlık fonuna devroliyor.
    tayyip devir alırkende konuşmuş, borsayı zirveye taşıyacağız.

Bu ne demek?
    BIST anlamsızca yükselip duracak.
    Tabi endeks, şu an olması gereken yerin epey altında. Önce olması gereken yere gelecekki bence en azından 140 bin olmalı.
    tayyipin lafına göre bu yetmeyecek dahada yükseltecekler.

Hareketleri ve laflarından bu sonuç çıkıyor. Doğru yanlış bilemem, seyredip göreceğiz.

Peki benim açımdan ne yapmalıyım.? Yükseldikçe bekleyeceğim. Söylemiştim ilkelde ölçü olmaz, ne yapıyorsa ölene kadar yapar. Kötülük yapıyorsa ölene kadar yapar, iyilik yapıyorsada ölene kadar yapar, ölçü yoktur.

BIST i nereye kadar çıkarabilir. Ona kalsa uzaya kadar çıkarır. Ancak yabancı payı var.
    Yabancılar toplu halde "bu kadar yeter, bolca kazandık, artık satıp gidelim" diyebilirler. BISt deki büyük şirket sahipleri ellerindeki kendi senetlerini satabilirler.
    Toplamda Bunu karşılayacak gücü yok bizim devletin. BIST de satarken aynı miktarda piyasadan dolarda çekecekler ülke dışına çıkmak için...

Her neyse... biz çıkışın keyfini sürelim, vaktinde trenden atlamaya çalışalım. Geçmiş tecrübeme dayanarak söylüyorum, aşağıdan trend dönüşlerini yerinde yakalayamam ama tepeden trend dönüşlerini iyi yakalarım. Ancak onlar kurallara uygun dönüşlerdi, bu seferki anormal olacak. Bakalım yakalayabilecekmiyim.
    Siyasi bir kriz çıkmazsa, çıkış uzun ayları alır. Ortam çok sisli olduğundan hedef veremiyorum. Dönüş sinyallerini yakalamaya çalışacağım, yapacak başka bişey yok.

Keyfini sürelim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    vay canına haberturk köşesinden yazarı patron zurnası güntay şimşek in yazısını okudum okumaz olaydım.

"yerli" denen arabanın %51 i yerli olacakmış. Sonra yersen artacakmış oran. 40 yıldır oran artacak denen tofaşlarda oran hala aynı hatta geri bile gitti.

Hesaplasan dış ve iskeleti oluşturan metal aksam, koltuklar, plastiği ve tekstil kısımlar %50 tutar. Bunlarda içerde üretiliyor.

İleri Teknolojik aksam ve motor ithal ediliyordu. Pil ve elektrik motoru yerli değilmi.? Hani yerliydi.? Yazılımlar hani yerliydi.? Bunlarıda dahil edersen zaten %80 yerli haline gelir.

%51 deniyor... korkunç korkunç... mevcut araba üretiminden hiç bir farkı yok hatta daha kötü.

Üzerine parasıda bizden çıkıyor, yani katmerli kazık. tamamen soygun hikayesi, fabrikada çalışanların maaşı, alınan krediler filan hepsini biz ödeyeceğiz. Vergide vermeyecekler, gelir olursada patronlara gidecek, borç değil. Araba tutarsa bize borçlarını ödemeyecekler.

Soytarı herif birde eleştirmeyin demiş, hırsız baykar ailesini örnek göstermiş nasıl IHA yaptı diye... arkadaş katil eder bu herif insanı, herkesimi cahil sandın a öküz. benimde okuduğumu bilmiyormusun.
    1 tanede olsa keçi var bu ülkede. Herkes maymun değil...

Arkadaş bu herifte ne ar var nede haya(haya nedir bilmiyorum)... Utanma dersen zerre yok, o kadar cesurca yazmışki hayret ettim. "Sizi yersede yemesede seveceğiz itiraz etmeyin" diyor açıkça. Yazısını sonuna kadar okuyamadım, resmen adamda, projede korkunç.

yahudi patronunun verdiği maaşı sonuna kadar hak ediyor...

Arkadaş tüm para bizden, arazi bizden, vergi ve maaşlar bizden. O zaman kamu kurumu bu, neden 5 paraziti ortaya çıkardın. Zarar bize, kazanç onlara...
    @NeAcaipDunya

Sayfa 246/852 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346746 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •