Sayfa 342/852 İlkİlk ... 242292332340341342343344352392442842 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,729 - 2,736 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Doviz hafif kıpırdandı. BIST de panik satışlar oldu.

Peki doviz ne kadar etkili olur BIST de.

Daha yeni yaşadık, doviz 3 - 4 TL lerden 6 TL lere geldi. Ne oldu.?

BSIT de değişen bir şey olmadı, ilk paniğin ardından dovizin çıkışından faydalanacak ve zarar görecek hisselerin hesabı yapıldı. Asıl zararı enflasyon ile vatandaş gördü. O enflasyon maaşlara yansıtılmadığı için halk fakirleşti, ama BIST e bişey olmadı.

Şimdide benzeri olur. Dovizden zarar görecek ve faydalanacak şirketlerin hesabı yapılır, bi taraf alınırken diğer taraf satılır. Bu panikte yapılan satışları, zeki fon yöneticileri dovizden fayda görecek şirketlerin hisselerini toplamak için kullanır.

Panik bitince eski tas eski hamam devam eder.

İşin kötü yanı zaten bankalara bir satış vardı. Yabancılar çıkıyordu. Üzerine dovizin az da olsa artışı, zaten streste olan fon yöneticilerini ve hisse sahiplerini normalden fazla etkilemiştir.

Sadece doviz çıksa kısa panikten sonra işler düzelirdi, ama ilaveten bankaların satışı ve yabancı çıkışı, BISTin ayağına bağlanmış olan gülleler gibi duruyor.

Bu sebeplerle iş biraz uzayabilir. Birde daha önce 3 kez yaptıkları gibi silkeleme yaparlarsa o zaman viop da riskli oynayanlar kötü dökülürler. Hissesi olan veya hisse fon u olan için sorun yok, bir iki hafta fazladan bekleyecek hepsi o.

BIST yönetimi açısından kötü olacak olan şey ise şu olur. Silkeleme yapılırsa, en fazla zararı şu son aylarda BIST e giren 400 bin kişi varya onlar görür. Hepsi amatör ve acemi. Silkelendikleri anda ilk dayağı yemiş olacaklar. Bir kaç dayak daha, lanet olsun deyip bir kısmı çıkacak. Uzun vadede hepsi çıkacak. Sonra ağlaşacaksınız "yaw BIST yatırımcısı neden artmıyor" diye. Senin yüzünden artmıyor allahın dingil i.?

Unutmayalım, doviz artışından en büyük zararı, maaşlı çalışanlar ve aileleri görüyor. Halkın %60 ı daha da fakirleşiyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USD pek yükselmedi. 6,95-6,85=0,10/6,85*100=%1,45 yükseldi ama BIST deki paniği çok oldu.

Sebebi tek başına USD değil tabiki.

Papaz olayından beridir tayyip hiç durmadı, sürekli gerginlik üzerine gerginlik yarattı. Çoğu kötü yönetimi sebebi ile gelişti ayasofya ve egede meis krizi gibi durumlar ise bilinçli çıkarıldı.

Hali ile tüm yatırımcılar bıktı.
    TR fonları mecburiyetten duruyorlar. Yabancılar ise yeter artık deyip bu yılbaşından itibaren ufak ufak çıkmaya başladılar. Sonu gelmiyordu krizlerin. Umutlarını kestiler, zararına çıkıyorlar.

Bir kaç gündür gelişen piyasalara alış geliyor ama biz satış yiyoruz.

Hali ile bugünki satış birikimin sonucu.

Olan yeni giren 400 bin kişiye olacak. Tabi onlardan BENCE çoğu yatırım amaçlı kobi kredisi çekenlerdir. Onlar batsın beter olsunlarda, birikimlerini sokanlara çok yazık olacak.

BIST yöneticileri, yönetici olmaktan çok uzaklar. Yılsonu alacakları primlere odaklılar. Kapasiteleri yer altında olduğu için, alacakları primleri büyük oyuncuların işlemlerinden aldıklarını sanıyorlar. O sebeple bi kaç yılda kıçlarına tekmeyi yiyorlar, ancak yüklerini tutmuş olarak gidiyorlar. Olan yine küçük para sahiplerine oluyor. Yabancılarda zarar ettiler gibi görünüyor, aslını bilemem tabi. Onların işleri türev piyasalar sebebi ile çok dolambaçlı ve öğrenmeye niyetim yok.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Madem satış yedik, planım ne olacak.

Detay yazmıyordum ancak planımı yazmıştım. 1200 e yaklaşınca long azalt, 1100 de long artır.(Umarım yeni rakamları doğru kullanırım, yanıltmam)

1200 de çok az long azalttım, daha fazla azltmalıydım ancak USD deki bu hareketi beklemiyordum. Kim bekliyorduki BUGÜN olacağını.? Sürekli hergün USD patlayacak diyenler var onlar yıllardır diyorlar, onların lafı değersiz kaale almıyoruz. Sürekli düşecek diyenlerde vardır, eni sonu düşecek o zaman düşecek diyenlerin lafınıda kaale almayacağız. Önemli olan, ne zaman inecek ne zaman çıkacak bilebilmek. Zamanı bir kaç gün yada hafta farkı ile tutturmak.

Fazla azaltamadım bu sebeple endeks dibi gördüğünde fazla alamayacağım.

Planım şu. Bugünki işlem hacmi biraz yüksekti, satış ciddi yani. hemen yukarı dönecek gibi görünmüyor. Tabi kesin bir şey söylemiyorum.

Kademeli olarak, elimdeki longların %4 ü oranında long alacağım. Toplamda %12 long artıracağım.

1150 de ilk alışı yapacağım. her aşağı doğru 2bin puanda %4 alacağım. Toplamda 3 seferde iş bitecek.

Endeks tekrar 1200 e geldiğinde, kazançlı çıkmış olacağım. (Tabi herkes bu planı uygularsa, balinaların işine gelmez, beni ve herkesi bi şekilde dökerler. Aslında burada yazmam doğru değil. Fazla kişi beni kaale almıyordur diye yazıyorum)

Yanlız tekrar 1200 e gelebilmemiz için, abd de ikinci dalga satışı başlamamış olması gerekir.
    Normalde en fazla bir kaç haftada 1200 e tekrar geliriz. Ama abd de ikinci dalga başlarsa, o zaman kağıtlar yeniden dağıtılır. O almayı planladığım fazladan %12 benim bi tarafıma girebilir.

Yani risk var. Normal şartlarda zaten abd de ikinci virus vaka dalgası başladı ancak hisse satışı başlamadı. yani satış 2. dalga sebebi ile başlarsa, bu satış virus sebebi ile olmayacak. tamamen abd balinalarının kar realizasyonu sebebi ile olur. Bahane olarak 2. dalgayı kullanırlar.

Bizde ne kadar bankalar kötü ise, aslında avrupa ve abd de bankalar çok daha kötü durumda. 2008 den beridir FED parası ile yüzdürülen şirket ve bankalar var, zombi haline gelmiş.

Bize özel durum değil. Bunu anlatmaya çalışıyorum.
    Bizdeki sorun, tayyip in, 2015 den sonra siyonist yahudilerle kavgaya girmiş olması. tek sebep bu. Yıllardır yahudi ve muhalif medya ülkeyi batırmaya çalışıyor. Batsında tayyip değişsin diye. tayyip gelirken alkışlayan yahudi medya, 2015 den beridir tayyiple düşman.

Yoksa bizdeki şirketlerin durumu, avrupadaki ve abd deki şirketlerden daha iyi. hadi avrupayı çıkaralım da abd diyelim. abd şirketlerinden daha sağlıklı. abd finans sistemi tamamen FED sırtında ilerliyor. Teknoloji hariç pek çek şirketininde zombi olduğu söyleniyor. Onlarda FEDin sırtında.

---
    Sonuçta plan bu.
    1150 ve altında 3 kademede, toplam %12 long artır.(teminatın %12 si kadar değil, elimdeki longların %12 si kadar. Yani çok çok az alıyorum. Eğer silkeleme yaparlarsa dökülmemek için. Aç gözlü olmamayı mecburen öğrendim.)

Olurda 1150 altına inmazse, 1150 ye inmeden dönerse, bu ihtimal yüksek. O zaman da duruma göre karar veririm. belki bir %5 alırım ama emin değilim. Dibi bulmak şans işi. balinanın niyetini ve elini bilemezsin. Tamam döndü dersin alırsın, spek bi %8 silkeler ayvayı yersin. Evet, çok dayak yedim çok tırstım.

Bu seferki iniş, ne kadar balina işi? Ondan emin değilim. Bizim FON larda bankaları azaltmış olabilirler.
    Son düzenleme : alicemal; 28-07-2020 saat: 19:33.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Saçmalığı rakamlarla gösterelim.

Bi kaç örnem
    Garanti bank F/K 5,1 PD/DD 0,57
    Ak bank F/K 5,09 PD/DD 0,50
    Halk bank F/K 5,98 PD/DD 0,41
    Vakıf bank F/K 4,55 PD/DD 0,53
    İş bank F/K 3,73 PD/DD 0,39

Bunlar çok komik rakamlar ve bu bankalara satış geliyor. Üstelik virus de dip görülmüş, düzelme sürecindeyiz, 4 aya aşı hazır olacak. Kasım Aralık aşı kesin hazır. Bin den fazla firma bu aşı işi ile ilgileniyor. Buna rağmen BISTin durumu böyle.

Satış ekonomik sebeple değil tamamen tayyip etkisi, yani krizlerden yorulmuşluk, bıkkınlık.

Diceksinizki, yukardaki rakamlar gerçeği yansıtmıyor, bizim bankaların gizlediği şeyler var.

Borsaları Rekorlar kıran abd de farklımı? Onların finans sektörü çok daha kötü. tamamen FED sırtındalar.
    Avrupada bizden iyi değil. Almanyanın, Avrupanın ve dünyanın en büyük bankalarından doyçe bank yıllardır battı batacak.

Bu rakamlar çok ucuz artık satış olmaz demiyorum yanlış anlamayın. Sadece olayı anlamlandırmaya çalışıyorum, en azından kendi kafamda.

Birazda viop tarafına bakayım, olayı anlamlandırabilen olmuşmu, faydası olacak bilgi bulabilecekmiyim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dünki satışı anlamlandırabilmek için epeydir araştırıyorum. Bişey bulamadım.

Bu durumda yorum yapacağım.

İlk hareket dovizde oldu, TR kapalı iken gece doviz fiyatı uluslararası borsalarda 3 kuruş yükseldi, normalde uluslararasında hep düşerdi. Bir kaç kez istisna oldu onlarda spekülatifti ve MB karşı koyarak global spekleri cezalandırdı.

Sabah 6.88 açınca, bizde TR bankaları açılınca doviz biraz daha yükseldi. Bankalara biraz satış geldi zaten bankalara 1 gün alış geliyorsa 3 günde satış geliyordu. Halkb ve vakbn önderliğinde satış yedik. Halkb anlaşılıyorda vakbn hiç anlaşılmıyor.

Sonra satış genele yayıldı, buda anlaşılabilir, 1200 deyiz. 1200 üstünde satış geliyor. Birazda ikinci dalga korkusu batı ülkelerinde köpürtüldü. abd de ciddi realizasyon başlamadan önce TR de satış olabiliyor. Bununda korkusu vardı sanırım.

Hepsi birleşince bir fırtına oluştu.

Bana silkeleme gibi gelmedi, biraz normalle karışık korku satışı gibiydi. Yabancılar ne kadar etkendi ben bilemem, aracı kurumlar bilir.

Bakalım bugün ne olacak.

S&P ye bakıyorum, orada herşey normal gelişiyor. Öyle %20 lik bir realizasyon hazırlığı yok gibi, tabi bilemezsin.

Dün gece abd de yeni 1 trilyonluk paket üzerinde anlaşmazlıklar çıktı, o sebeple abd borsaları yükselemedi, bir miktarda satış yedi. Son derece normal.

1 trilyonun iptal olmasına imkan yok, dağıtacak kurum siyonist, alacak dev firmalar siyonist, karar verecek olanlar siyonist tiyatrosundaki oyuncular, ceplerine girecek milyonlara her türlü dansı, figürü yapacak karakterdeler. Trilyonun çıkmamasına imkan yok. İçerikte sahte bir tartışma var, ne kadarı nereye gidecek.

O dağıtılınca dahada yeni trilyonların hazırlığına başlayacaklar.

.
    Son düzenleme : alicemal; 29-07-2020 saat: 09:06.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bizim platodan eski forum arkadaşım kuzu'nun başı dertte olmalı. SPK yeni yazı yazmış, kapalı forumlarda milleti yönlendirenler var diye.
    kuzu nun bölmeside kapalıydı, özel üye olanlarla muhabbet ediyordu. Tabi kuzu plato da şu senedi al diye kimseye akıl vermiyordu. Şu anki forum unda ne yapıyor onu bilmiyorum üye değilim. Ego su çok yüksek, çabuk saldırganlaşıyor, rakip gördüğü kişiyi acımasızca yok etmeye çalışıyor, ancak insanları şu senedi alın diye küçük hesaplara girdiğine şahit olmadım. Öyle küçük biri değildi.

---

Şu senedi alın diyenleri daha önce deşmiştim. Nasıl para kazanıyor olabileceklerini anlatmıştım.

A senedini alın derler. 80 bin takipçisi varsa, sadece 100 tanesinin o senedi biraz alması, senedi en az 5 kademe yukarı taşır. Küçük senetleri öneriyorlar hep.

"Sonrada bakın söylemiştim nasılda çıktı" diye hava atarlar. Halbuki senet, O söyledi, takipçileri de aldı diye yükseldi. Dillendirmese takipçileri almayacak, senetde yükselmeyecek.

Peki Kazançları nerede.?

İsmini söyleyeceği senedi önce kendisi alır, sonra senet ismi söyler, 3 kademe çıkıncada satar.

Bu şekilde günde onlarca senet ismi söyleyenler var. Örneğin Aydın Eroğlu isimli ekonomist var. Kendine ait sitede Paralı üyelik yapmış her gün senet öneriyor, önerdiği senetlerin %90 ıda doğal olarak üç beş kademe yükseliyor.

Kendisi söylemeden önce alıyormu bilemiyorum. Fakat önerdikleri senetlerin neden yükseldiğini anlatmaya çalışıyorum.
    Güçleri bilgilerinden değil, takipçi sayılarından geliyor.

Saadet zincirrleri gibi. İlk alanlar kazanıyor kalan herkes kaybediyor. İlk alanda hep senedi öneren oluyordur.
    Sonuçta o tür bir insanın peşinden gidiyorsanız, kandırılıyorsunuz ve kullanılıyorsunuz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Satış devam ediyor. Dünki satış ciddi görünüyor demiştik. Silkelemeye benzemiyordu. Bugünkide aynen öyle.

Ne silkelemeye benziyor, nede realizasyona. bankalar ağırlıklı satılıyor, bankalardan ne kazanç sağladınki realizasyon yapacaksın.

Anlamlandıramadığım bir düzeltme yaşanıyor.

Kötü taraf, bu düşüşün üzerine birde silkeleme gelirse, viopda altından kalkamam diye alışda yapamıyorum.

Dünki plan neydi, 1150 altında her 2bin puan aşağıya inerken bir parti al toplamda üç parti. Alacağım miktarda elimdeki long miktarının %12 sini geçmeyecekti.

1150 nin altında bir parti aldım ama ikinciyi alırmıyım bilmiyorum. Onuda silkelemeye bırakayım. Silkelerse EN AZ bir %5 gün içi indirir çıkarırlar. Silkeleme olur demiyorum, eğer silkelerlerse diyorum. Lütfen yannış anlamayalım.

Olurda silkeleme gelirse 1100 altında yaparım ikinci alışı.

1100 altına inecek demiyorum. Olurda silkeleme gelir inerse diyorum. Netçede geçmişte sanki küçük bir tahtaymış gibi BISTin tamamını gün içi 3 kez silkelediler ve %8 indirip çıkardılar. Resmen dalga geçiyorlar. Göz önünde ve BIST yönetimi fransız gibi seyrediyor.

Birinciyi aldım, ikinciyi silkelerlerse ve bende o esnada komaya girmemişsem belki alırım, üçüncüden vazgeçtim. Sorasıda şansa kalmış.

ÇÜNKİ SATIŞIN NE OLDUĞUNU ÇÖZEMEDİM. Olaya hakim değilim, ne olacak bilmiyorum.

Taaa ayın 20 sinde bunu yazmışım. "110 bine doğru giderken, long artırıp, 120 bine yaklaşırken aşağıdan aldıklarımı kapatacağım.".
    Tam olarak uygulayabilsem malı götürmüştüm. Plan başka, psikoloji başka.

.
    Son düzenleme : alicemal; 29-07-2020 saat: 16:17.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bizim platodan eski forum arkadaşım kuzu'nun başı dertte olmalı. SPK yeni yazı yazmış, kapalı forumlarda milleti yönlendirenler var diye.
    kuzu nun bölmeside kapalıydı, özel üye olanlarla muhabbet ediyordu. Tabi kuzu plato da şu senedi al diye kimseye akıl vermiyordu. Şu anki forum unda ne yapıyor onu bilmiyorum üye değilim. Ego su çok yüksek, çabuk saldırganlaşıyor, rakip gördüğü kişiyi acımasızca yok etmeye çalışıyor, ancak insanları şu senedi alın diye küçük hesaplara girdiğine şahit olmadım. Öyle küçük biri değildi.

---
    o viopta şort ama sakın sorma kaçtan şort giydi diye halen kallavi zararda
    kapalılıktan çıakrdı sanırım sarhoş dürzü
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 342/852 İlkİlk ... 242292332340341342343344352392442842 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •