Sayfa 472/852 İlkİlk ... 372422462470471472473474482522572 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,769 - 3,776 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altında long düşünmeye başladım.

Bir miktar daha düşme ihtimali var.

Şu an değil ama yarın bakıcam ve kademeli alışa geçmeyi düşünüyorum.

Yarın temel ve teknik çalışması yapacağım. 10 yıllık abd tahvilide önemli. 1.50 üzerinde kalıcı olsun, o zaman ons a bakmak daha mantıklı ancak long için uygun seviyelere geldi gibi.

Yarın bakıcam.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dünya abd 10 yıllık tahvillerin faizinin yükselişini kabullenmeye başladı. Algı değişince hisse borsaları ve altın normal yükselişine dönecektir. Ne zaman olur bilmiyorum.

1.9 trilyonluk teşvik paketine ilişkin haberler artık ons altını etkilemiyor. Kural neydi, aynı olay sürekli tekrarlarsa etkisini yitirir. Ayrıca yeni önemli olay olan tahvil faizlerine ilişkin gelişmeler, teşvik paketinin önüne geçti.

Henüz almadım ama ons da 1670 civarı seviyeler alıma başlamak için bence iyi gibi görünüyor. Serin ve ferah, koltuklar rahat.
    1670 de Uzun Vade kanalı alt bandı var. Dün oraya yaklaştı 1687 den döndü.

tahvil faizi şu an 1.55 civarında. Yükselmeye devam edermi.? Orada iş karışıyor. Benim kapasiteyi aşıyor o sebeple yükselirmi yükselmezmi bir şey diyemem.

1670 e yaklaşınca az miktar ons long almayı planlıyorum. Tahvil faizi hızlı yükselirse benim planı bozabilir, bu sebeple ons altında çok az kontrat almayı düşünüyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hisse tarafında xbank hariç diğerleri yükselmek istiyor açık. TRnin makro verileri iyi, dünyanında iyiye gidiyor, son açıklanan PMI lar bunu gösteriyor. Aslında TR PMI ına bakmadım ama otomotiv beyaz eşya satışları filan iyi, şirket bilançoları iyi ve dahada iyiye gidecek.

TR deki şu anki sorun yabancı satıcı ve bu durum haftalardır aynı.
    Bugün xbank S&P ye kitlenmiş görünüyor.

BIST Bugün dalgalı geçiyor, tüm gün öyle geçer gibi. Tahminim, bugünü hafif yeşil kapayabiliriz.

---

usdtry yine yükseldi. Son günlerdeki yükselişin sebebi TR deki enflasyon. %15.6 ya çıkınca TR deki siyonist bankalar yine faiz artışı istemeye başladılar. 100 baz puan artış istiyorlar ve bunun için yine dovizi kullanmaya başladılar. Büyük ihtimallede MB bu artışı bu ay içinde yapacaktır. O zamana kadar doviz düşmez görünüyor ekstra bir gelişme olmazsa.

Mart ve Nisan dada enflasyon artışı bekleniyor bu durumda dovizde Nisan sonuna kadar ciddi düşüş beklemek mantıklı değil.

Açıklanan enflasyona şaşırdım. TÜİK denen komedi kurumun başına tayyip yeni müdür atamıştı. Sebebi belli, "enflasyon rakamlarını ne yap yap düşük çıkar" diyor.

Kağıt üzerinde enflasyonu düşüremeyen TÜİK müdürünü gönderiyor.

Yeni müdür düşük açıklar demiştim ama artık gerçek enflasyon ne kadar yüksekse, kağıt üzerinde ancak bu kadar düşürebilmiş. tayyipin beklediği sihirbazlığı yapamamış.

Sihirbazlık isyiyorsan, TÜİK başına bürokrat değil serbest milli güreşçimiz hamza yerlikaya yı koy, veya kılıçlı diyanet başganını. O zaman kağıt üzerinde düşürmesi daha kolay olur. Herşeyide ben söylemeyeyim.

Aslında gülünmesi gereken bir espri yaptım ancak bizde ARTIK gerçek. Müze müdürü imam var, bankacı güreşçi var, "eğitilmiş insanlar sorunlarımızın temeli" diyen rektör var, 52 yerden maaş alan belediye başkanları var. İnanılır gibi değil, değilmi.? Hazmedeceğiz. özal nasıl hazmedeceksiniz dedi, kılıçdaroğlu nasıl tıpış tıpış dedi. yapacaklar, yaptılar, yapıyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada ons altında 1670 seviyesi dip derken orta vade dip. Uzun vade görüşüm farklı. Uzun vadede, bu yıl sonuna doğru, covid iyice ortadan kaybolup ekonomiler düzelince, FED verdiği paraları geri çekme planı ile ortaya çıkacak.

FED para dağıtmaktan para toplama dönemine geçme planını açıklayıncada şişen piyasalar sapıtacaktır. Hangi piyasa ne kadar sapıtır onu şimdiden bilmek benim kapasitemi aşar. O tarihteki seviyelere göre hesap yapmak gerekir.

abd Tahvil fiyatı azıcık arttı diye erkenden kafayı üşüten global FON'lar var(dır).

Şunu söylemek istiyorum, ons long alırsam, uzun vadeli almayacağım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altın bugün pek düşmedi. Sembolik miktarda long alış yaptım.

Alicemal sen desteği attınsa yürür artık
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Yeni tüik müdürünün görevi enflasyonu çok düşük göstermek değil az düşük göstermek yoksa faizlerin yükselişini mb açıklayamaz. Enflasyon az geri gelse reis faizleri indirin diyecek. Mb nin şu zamanda işine gelmez böyle bir şey
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de Bugün long açısından her şey iyi giderken akşama doğru abd 10 yıllık tahvillerin birden bire zıplaması işleri bozdu. S&P ve BIST hızla aşağı tepki verdi, ons altında aşağı tepki verdi ama hisse borsası kadar değil ve çok çabuk toparladı. Buradan ons hakkında bir anlam çıkarmalımıyım emin değilim. Belkide 1670 i beklemeden şimdiden az da olsa ons long almam bu sebepten.

xbank bugün yine diğer endekslere nazaran ağır satıştaydı. Dünki alış neydi.??? Önceki günki satış.??? Her neyse, bu duruma fazla kafa yormayayım. Sadece makro ekonomiye kafa yordummu daha başarılı oluyorum. Ne kadar detaya inersem o kadar çuvallıyorum. Bu sebeple senetler yerine endekslere odaklandım ve sadece gün sonu endeks hacimlerine o da bazen bakıyorum.

Aracı kurumlara, pastalara, anlık derinliklere bakmıyorum. Baksam bana uygun değil, benim kafa bütüne ve sebeplere odaklanıyor. Detaya girersem başarılı olamam. Başarılı olanlar vardır o ayrı konu.

Bugün hafif yeşil kaparız demiştim, yazdığımda epey kırmızıydı ama tahvil faizi atağına rağmen yeşil kapadık.

Pazartesi sabaha kadar abd 10 yıllık tahvillerin faizi 1.55 altında kalırsa, bana BIST endeksi 1550 üzerinde açarız gibi geldi.

Son durum;
    Biraz hisse long.
    ons da çok çok az long.
    usdtry kenardayım. usdtry, yaz aylarına kadar enflasyon ve MB den faiz beklentisi sebebi ile 1500 - 1560 aralığında dolanacak gibi.

Sayfa 472/852 İlkİlk ... 372422462470471472473474482522572 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •