Sayfa 5/7 İlkİlk ... 34567 SonSon
Arama sonucu : 50 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Ülkeyi Kurtaracak fikirleriniz nelerdir?

1. bu konu atom fiziği gibi bir şey değil ki . Çok basit. eğitim adalet liyakat.
    Nil Satis Nisi Optimum

Değişik bakış açıları var
    Biri para
    Mesela bu mazot nakliye fiyatlariyla zor biodizel sevgilimize geri dönecez
    Mesela eğitim
    Ailede başlar
    Özellikle kız çocukları
    Demiyorum ki doğru tek tarafı var tümüyle tastamam eğri
    Bebe çağından 99 yaşına nine olasıya dek her islerini aglaya zirlaya yaptirtmaya alismislar bunlar tabi bu huzursuzluguda beraberinde getirmekte yani aile eğitimleri alican okullara aileleri zorunlu gostertcen ne zaman aciycan ne zaman acimiycan velede diye
    Bi diğeri Kibarlık . Avrupada erdem bizde salaklik. Ekleyiniz yokardaki ders mufredatina.
    Bi diğer konu boş zaman kullanımı
    Okeyde geçen zamanin haddi hesabı yok
    Sen daha ufak tepeleri aşamadan yıldızları hedefliyon
    Tabi netice ortada
    Önce bi düz yolda yürü adapte ol sonra varyete çekersin. Strateci felan yani
    Birey kendine hayri yoksa toplumsalda fayda nası olsun
    Moto şöyle :
    Yıldızlara ulaşmak istiyen dağları aşar
    Moruk , ailenizin konfucyuscusu :-)
    Şakayla bağladık ama iş tahminimdende zor. Zor ötesi hatta eldeki malzemeyle. Malesef. Tabi bi yerden Bismillah deyip başlıycan. Niyetine girersen tabi ama altyapidan başlıycan yoksa taşıma suyla değirmen dönmez. Donsede kisa süreli

enbaştan kendimize yetecek kadar üretimle başlamak.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

4. Bakın en sağdaki bir partinin lideri ekonominin düze çıkması neyi öneriyor; Doğru 100 yıl önce de doğrudur şimdi de....

SAADET Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtlarken, “Atatürk’ün 1929, İkinci İktisat Kongresi’nden sonra uyguladığı kalkınma hamlesi tarihte çok nadir görünen bir hamle. Bundan dolayı, onun o hamlelerinin devam ettirilmesi gerektiği taraftarıyım. Bu, Türkiye’nin güçlenmesi için olmazsa olmaz†açıklamasını yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/at...lmeli-40875635

5. Öncelikle faydalı olmasını ümit ettiğimiz tansiyonu yüksek bir topik olacağa benziyor.Bu dar gömleği yırtmanın en önemli yolu Cumhurbaşkanımızında dediği gibi enflasyonun sebep değil faizin bir sonucu olduğunun bilinmesidir..FAİZ sebep ENFLASYON neticedir..Anglosakson dedikleri iktisat teorilerinde bunu göremiyoruz.Bunu Tükiye'de yepyeni bir teori olarak bilmemizi sağlayan Sn.Prof.Dr.Necmettin ERBAKAN'dır.

Bildiğimiz iktisat Der ki;Yükselen Enflasyonu talebi düşürürerek,mevcut tasarruflara alternetif(Yükselen faizle)yol gösterip tüketmeye giden parayı azaltıp enflasyonu düşürürsün

Adil Düzen Ekonomisi adını verdiği modelinde ise rahmetli ERBAKAN hocamız;Her ürünün içerisinde kendi yaşadığı dönem için hesab ettiği yaklaşık yüzde 60 Faiz ödemekteyiz..Bu sistem uygulansa 100 TL'ye tüketimi yapılan bir ürün,esasen 40 TL'ye tüketilebiliecektir.Hatta hatta rekabet gücü ülkenin artacağından bu ürünün daha da düşük fiyatlaması yapılacaktır.

Meraklısı için Youtube'de bizzat hocanın ağzından açıklamaları mevcuttur..

Örneğin bankaya tasarrufunu götüren arkadaş kendi sermayesi çapında elde ettiği FAİZ ile kazandığını zanneder.

Öte yandan bir girişimci bir projeye kalkışacak başarılı olucak işletmesini Yüzde 30 özvarlık,Yüzde 70 bankadan aldığı kredididen oluşturacak.İşte olay şimdi burada başlamaktadır.Girişimci yüzde 70 Yabancı kaynağın maliyetini çıkartabilmek adına ürünlerini olması gerekenden Fazla fiyata satmak zorunda kalacaktır...

Ne oldu Faiz geliri kazandığını zanneden Tasarruf sahibi 1.kişi öteki cebinden kazandığını verdi
    2.kişide faizleri kapayacam diye rekabet gücü zayıfladı.Kazanan kim sadece BANKA yani SİSTEM oldu.Sağdan aldı sola döndü verdi (kredi faizi-mevduat faizi) arasındaki farkı kendine aldı.Bu tuzağa devletlerinde düştüğünü ve bütçelerini idare edebilme adına her yıl olması gerekenden fazla haksız VERGİ'yi halkından toplamak zorunda olduğunu bilince ekonomik olarak düzlüğe çıkmamızın tek sebebi Yine Erbakan'ın ifadesiyle Finansal Kesimi küçültmekten geçer

İyi diyorsun hoş diyorsunda Yerine koyman gereken Ne?Şöyle kırılabilir sistem;Toplumda güven tesis etmek önemli.Herkes birbirinden borç alsın gerekli gereksiz.Ve borcunuda ADAM gibi vadesinde hatta hatta vadesinden önce ödesin.Millet parasının üzerinde uyuma hastalığından böyle böyle kurtulsun.Bu güvenin tesisi edildiği ortamda BANKA manka olmaz.Enflasyonu yaratan başlıca sebep FAİZ oğlu FAİZ dir.

Reis kaç defa son yıllarda söylemesine rağmen sistemi anlayamayan yahut cesaret edemeyenler yüzünden bu hale gelindi.Yapılan bir araştırma geçen senelerde okumuştum geçmiş gün tüm Karların yüzde 45'i(İğneden ipliğe her türlü üretim,Hizmet üretimi vs. sektörlerin karının)Finansal Kesimin elde ettiğidir.Bu da hepinizin malumlarıdır.Bu sistemi A haber vs.neden tartışmaz anlayabilmiş değilim.Benim tahminim onlarda anlamadı.

Bunlarda konu ile alakalı bir kaç link;

https://www.youtube.com/watch?v=Cw-yj3vMedA

https://www.youtube.com/watch?v=5RQRoR6Zvd4

https://www.youtube.com/watch?v=ouhaDjoMlTk

6. Ülkenin kurtulması için çözümler önem sırasına göre:

1.Rüşvet alan, adam kayıran, işinin ehli olmayan, vatanı ve milletinden çok kendini düşünen siyasetçiler teşhir edilmeli ve liyakat sahibi olmayanlar kovulmalıdır.
    2.Her alanda hızlı ve doğru adalet mekanizması işletilmelidir. Yakalayan, ceza kesen polis, savcı, hakim vb korkmamalıdır.
    3.İnsanlar çıkarlarını korumak için bir araya gelebilmelidir. Tek tek değil topluca üretime katılma ve hareket etme olgunluğuna ulaşmalıdır.
    4.Bütün eğitim sistemi doğmatik düşüncelerden temizlenmeli, üretime yönelik, aklı çalıştıran, sorgulayan eleştirel düşünce tipi öğretilmelidir.
    5.Ülkenin hedefleri en acil sorunlardan başlayarak güncellenmeli çözümler planlanarak uygulanmalıdır.
    6.Zengin fakir gelir uçurumu azaltılmalı, yap-sat ile değil üreterek zenginleşme özendirilmeli, Yerli üretim ve tüketim özendirilmeli, israf kesinlikle önlenmelidir.
    7.Borç almadan önce 50 kere düşünülmelidir.
    8.Çevreye, hayvana, insana zararlı kişiler en ağır cezalarla doğa dostu işler için çalıştırılmalıdır.
    9.Borsanın hele viopun kısa yoldan zengin olma yeri değil, kısa yoldan para kaybetme yeri olduğu ta ilkokuldan belletilmelidir.

Uzar gider...anlayana

7.  Alıntı Originally Posted by attila_ank Yazıyı Oku
    ..................

İyi diyorsun hoş diyorsunda Yerine koyman gereken Ne?Şöyle kırılabilir sistem;Toplumda güven tesis etmek önemli.Herkes birbirinden borç alsın gerekli gereksiz.Ve borcunuda ADAM gibi vadesinde hatta hatta vadesinden önce ödesin.Millet parasının üzerinde uyuma hastalığından böyle böyle kurtulsun.Bu güvenin tesisi edildiği ortamda BANKA manka olmaz.Enflasyonu yaratan başlıca sebep FAİZ oğlu FAİZ dir.
    Reis kaç defa son yıllarda söylemesine rağmen sistemi anlayamayan yahut cesaret edemeyenler yüzünden bu hale gelindi.Yapılan bir araştırma geçen senelerde okumuştum geçmiş gün tüm Karların yüzde 45'i(İğneden ipliğe her türlü üretim,Hizmet üretimi vs. sektörlerin karının)Finansal Kesimin elde ettiğidir.Bu da hepinizin malumlarıdır.Bu sistemi A haber vs.neden tartışmaz anlayabilmiş değilim.Benim tahminim onlarda anlamadı.
    Haydi bakalım.... Erbakan ve öğrencisinin faiz teorisi Türkiyede uygulamaya konuldu.İlk sonuçlarda piyasa faizi %30, USD ise %65 arttı....Başarı veya başarısızlık hepimizi etkiliyor. Önümüzdeki günler kritik...Bu mantık keşke başarılı olsa da faiz-kur sarmalından kurtulsak.....
    Amma güzel olur koca koca ekonomistler oturup ağlarlar

Sayfa 5/7 İlkİlk ... 34567 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •