Sayfa 819/821 İlkİlk ... 319719769809817818819820821 SonSon
Arama sonucu : 6565 madde; 6,545 - 6,552 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

1.  Alıntı Originally Posted by efe09 Yazıyı Oku
    Sayın 1m$, enflasyon muhasebesine göre bilançolar hazırlandığından rakamlarda da farklılıklar görülebiliyor.2022 yıl sonu bilançosunda(enflasyon muhasebesi olmadan) ihracat toplamı 783 milyondu(enflasyon muhasebesinde bu rakam 1,570 milyar olarak hesaplanmış).2024 yılında ise toplam ihracat 614 milyon lira olmuş,buna göre baktığımızda son çeyrekte 243 milyon liralık ihracat yapılmış olur ki,1.çeyrek 195 milyon,2.çeyrek 52 milyon,3.çeyrek 124 milyon ihracat gerçekleşmişti ki,beklentim doğrultusunda en yüksek ihracat yapılan çeyrek 4.çeyrek olmuştur.Saygılarımla.

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..
    Müthişsiniz hocam , sağolun. Allah razı olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

--830 gram teneke salça fiyatı neredeyse 2 yıl önceki fiyatlarda seyrediyor...

Arkadaşlar,net parasal kayıp için detaylı bilgi 9. sayfada açıklanmıştır.

https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...8f3f2676ee2aed

Alıntı Originally Posted by efe09 Yazıyı Oku
    Sayın 1m$, enflasyon muhasebesine göre bilançolar hazırlandığından rakamlarda da farklılıklar görülebiliyor.2022 yıl sonu bilançosunda(enflasyon muhasebesi olmadan) ihracat toplamı 783 milyondu(enflasyon muhasebesinde bu rakam 1,570 milyar olarak hesaplanmış).2024 yılında ise toplam ihracat 614 milyon lira olmuş,buna göre baktığımızda son çeyrekte 243 milyon liralık ihracat yapılmış olur ki,1.çeyrek 195 milyon,2.çeyrek 52 milyon,3.çeyrek 124 milyon ihracat gerçekleşmişti ki,beklentim doğrultusunda en yüksek ihracat yapılan çeyrek 4.çeyrek olmuştur.Saygılarımla.

243 milyonu nasıl buldunuz?...ayrıntı verirmisiniz? toplama çıkarma yaparak..

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    243 milyonu nasıl buldunuz?...ayrıntı verirmisiniz? toplama çıkarma yaparak..
    Sayın ft-2; 2023 yılının ilk 3 çeyreğindeki ihracatları yazmıştım zaten,2023 yıl sonu ihracatı da mali tabloda yazıyor ve 614 milyon lira,buradan da 4.çeyrek ihracat rakamını belirlemiş oldum.

Alıntı Originally Posted by efe09 Yazıyı Oku
    Sayın ft-2; 2023 yılının ilk 3 çeyreğindeki ihracatları yazmıştım zaten,2023 yıl sonu ihracatı da mali tabloda yazıyor ve 614 milyon lira,buradan da 4.çeyrek ihracat rakamını belirlemiş oldum.

--bu hesaplama yanlış, ilk 9 aylıkta enflasyona muhasebesine tutuluyor...

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --bu hesaplama yanlış, ilk 9 aylıkta enflasyona muhasebesine tutuluyor...
    Sayın ft-2; zaten yazımın başlangıcında enflasyon muhasebesine göre rakamlar değişebilmekte demiştim,üç aşağı beş yukarı son çeyrekteki ihracat değerinin diğer çeyreklere göre daha yüksek olduğunu vurgulamak ve 2022 yılı ihracat değerinin enflasyon muhasebesine göre katsayı oranında arttırıldığını ifade etmek için yazımı paylaşmıştım.Zaten enflasyon muhasebesi hesabında geçmişe dönük olarak(2021-2022-2023) rakamları yorumlamak çok da kolay değil..Tukaş,son 2 yılda iki kez bedelsiz sermaye artışı yaptığı için mesela,net parasal pozisyonda -700 milyon kayıp çıkarmasının ana faktörü olarak ortaya çıkmıştır.Bu anlamda her şirketin enflasyon muhasebesi farklılık gösterebiliyor..Benim Tukaşın bu bilanço döneminden sonra en çok önem verdiğim ve üzerinde durduğum konular:

-Özsermayenin yüksek artışı (Ödenmiş sermayenin 4 milyarlık kayıtlı sermaye tavanına kadar arttırılabileceğini düşünüyorum)

-Maddi Duran Varlığın 5 milyar liranın üzerine çıkması

-Dondurulmuş sebze tesislerindeki üretimin 2.çeyrek ile beraber sırasıyla açıkacak olması

-Bu kadar büyük devasa projeye rağmen borçluluğun düşük olması,dondurulmuş patates tesisi için alınacak makinaların finansmanında ise,marka ve şirket gücünün büyüklüğünün etkisi diye yorumladığım çok iyi rakamlarla borçlanılabilmesi..

Sayfa 819/821 İlkİlk ... 319719769809817818819820821 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •