Sayfa 34/172 İlkİlk ... 2432333435364484134 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 265 - 272 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by saruhan Yazıyı Oku
    var Islem = Sistem.RobotViopAktif("XXX", "VIP'VIP-X030" , Sistem.AktifViopKontrat, "10", 2, 7, 1);
    Erhan hocam tek satırlık koddaki sonda yer alan 1 in anlamı önemi var mı?
    O kod degisti sadece ilk 2 parametre calisir 10 ve 2 7 ve 1 yok artik. Onceden erken emir gondermesi icin filan yapilmisti sorunlu olunca kaldirdilar
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Bu konuda pc nin neyi güçlü olmalı ram, ssd , işlemci hangisine önem vermeliyiz.
    matriks kullanacaksanız ssd ile uyumunu test edin. eskiden uyumsuzdu. 3 grafikte Sistem varken donuyordu.

3. uzun bir mesaj yazmıştım ama cep telefonunun azizliğine uğradım.
    Özetle şöyleydi: erhan yok yazmış ama viop hisselerde açığa satış imkanı var.
    Ayrıca hisselerin 4-5 tanesi robotlar için uygun. tabi spotun açık olduğu saatlerde.
    ben portföyde viop30 sistem oranını %25 e düşürdüm. hisselere ağırlık veriyorum. önemli avantajları var bence.
    birde maxdd ile alakalı yazmıştım. Getiri ve maxdd yüzdesel hesaplanmalı diye.
    50bin endeksdeki değerler ile 100bindeki aynı değil

Alıntı Originally Posted by matador38 Yazıyı Oku
    uzun bir mesaj yazmıştım ama cep telefonunun azizliğine uğradım.
    Ayrıca hisselerin 4-5 tanesi robotlar için uygun. tabi spotun açık olduğu saatlerde.
    ben portföyde viop30 sistem oranını %25 e düşürdüm. hisselere ağırlık veriyorum. önemli avantajları var bence.
    sn matador biri garanti, diğerleri nedir. hissenin avantajı nedir?

5.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sn matador biri garanti, diğerleri nedir. hissenin avantajı nedir?
    1. thyao , 2. garan 3. eregli 4. halkb 5. işctr 6. ttkom , 7. vakbn

daha sağlam puan veriyolar. eski mesajlarımda izah etmiştim aslında.
    diyelim viop30 değilde 3 hisseden oluşsun (thy-garan-eregl)
    belli bir dönemde thy %4 çıksın, garan %5 düşsün, eregli % 2 çıksın
    viop3 bu durumda ağırlıklarına göre değişecektir elbette ama yaklaşık +%1 den daha azyapmış olur.
    bu durumda viop3 sistemin %1 den az puan yapar. oysa paranı 3 e bölüp bu 3 liye yatırsa idin çıkışları ayrı , düşüşleri ayrı alacaktın. yani yaklaşık +%3,5 gibi getirin olurdu.
    gelecek viop hisselerde bence. ben enerjimi argemi buna ayırıcam hep.

6.  Alıntı Originally Posted by matador38 Yazıyı Oku
    uzun bir mesaj yazmıştım ama cep telefonunun azizliğine uğradım.
    Yanlış anlaşılmış ben normal spot piyasayı kastettim.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Viopta işler çok daha kolay açığa satabiliyorsun çift taraflı kazanç komısyonlar düşük kaldıraç imkanı var. yeterli hacme sahip. daha ne

viop hisselerde bir seçenek ancak cok sıglar bir elin 5 parmagını geçmez viop seçecegınız hisseler. 6. hisseniz buyuk ıhtımal cıddı hacımsız hıssedır.

EN mantıklısı viop bist30 endeksi.

Bu yazının tümünde spot piyasa hisselerini kastederek yazdım. Ardından Viop'a geldim. Aklıma viop hisseleri geldi. Hemen hemen seninkine yakın cümleler kurmuşum viop hisseler de bir seçenek ancak 5 adet çıkar işlem yapacağınız hisseler dedim. Çünkü sığ oluyorlar.

Spot piyasanın hisseleri konusunda muhtemelen hem fikirsindir.

Viop hisseler konusunda ön yargılı değilim. Hatta senin deneyimlerini sürekli soruyorum bızlere de bir arge sağlamış oluyorsun.

Ancak yeni başlamış birisinin direk viop hisselerine sistem yazmasını pek doğru bulmuyorum. Yani yazılır kullanılır. Hatta dediğin gibi avantajda sağlayabilir. Ancak önce uzun dataya sahip bir veri ile sistemini kursun o uzun datayı bir analiz etsin istiyorum. Çünkü kuracağı ilk sisteminde büyük ihtimalle 2018 çok iyiken diğer yıllar berbat getiri eğrisi geçmişte yamuk yumuk görünürken sistemi yaptıgı datada çok iyi görünecek vesaire.

İstatistik kavramının ne işe yaradığını uzun datanın önemi gibi istatistiksel kavramları anlamasını daha sonra spot hisseye veya viop hisselerine geçmesi daha faydalı olacaktır düşüncesindeyim.

Yanlış hatırlamıyorsam atakan bey Bu sayfadakı robotun henüz 2. ayında "Zar atsam daha çok kazanırdım" demişti. Bu cümleden benim anladığım. Ben henüz algorıtmik trade konusunda tecrübesizim. Her ay veya her 2 ayda bir kar etmesi gerekmiyor muydu demekki kötü bir algorıtmanız var anlamı çıkardım.

Bizim algorıtmacılardan hangimiz henüz 2 ayını gerçek piyasadaki performansını görerek bir yargıda bulunuyor. Yani 2 ay bir sistemin iyi veya kötü olduguna karar vermek açısından çok kısa. Zaten mevcut sistemin 19 ay yatay gitmişliği var geçmişte.

Demek istediğim atakan beye kızmadım ama deneyimsiz oldugunu düşünüyorum yada algorıtmalar konusunda her ne biliyorsa yanlış biliyor. her ay veya 2 aylıkk periyotlarla kar edeceğini umuyor. BU düşünce ile Viop hisse vadelerinde 2 aylık dataya sistem uydurup yazar bir sonrakı ay umdugunu bulamaz büyük bir hayal kırıklığı ile bu işi bitirir.

O bakımdan önce istatistik geçmiş test bir sistemin maxdd si kazandırma potansıyelı veriye uydurmanın ne gibi sorunlara yol açacağı gibi gibi durumların bilincinde olsun sonra istediği yerde istediği sistemi kullansın noktasın da bakıyordum ben.

Ancak herşeye rağmen daha fazla bilgi zenginliktir. Vİop hisse tarafında benim tecrübem yok. Daha önce spot piyasa hisselerine robot yazdım ancak tatmin edici getiriler elde edemedim. Tabi karları hep spot üzerinden hesaplıyordum viopa hiç uyarlamadım.

Spot piyasa da sistem çalıştıran arkadaşlarım oldu. Hepside işin sonunda zarar ettiler. Tek yönlü piyasa oldugu için endeks yukarı gıderken herşey yolunda gıbı gorunuyordu. Yamulmaya başlayınca ve yataya sarmaya başlayınca kazandıklarınında fazlasını geri verdiler. Ancak VİOP HİSSE tarafında çevremde ciddi anlamda trade eden senden başka tanıdığım kişi yok.

Ben de Viop hisse tarafında data eksikliği sebebiyle yeterli güvenim olmadığı için riske girmek istemedim.

Sen hangi yöntemleri kullanıyorsun Mesela THYAO spotunda sistemi yazıp oradakı sınyallerı vıop THYAO yamı gönderiyorsun.

Yoksa direk Vıoptakı THYAO uzerıne sistemi yazıp ona göremi çalıştırıyorsun.

Tam olarak yenibaşlamış ve bu işi hiç bilmeyen birine anlatıyormuş gibi deneyımlerını aktarırsan hem atakan beye hem bana hemde diğerlerine yol gösterici olur.

Diğer arkadaşların adına bende bir kaç soru sorayım böylece hepimiz senin tecrübelerinden yararlanmış oluruz.

VİOP HİSSELERİNDE ALGO TRADE SORULARI

1-Spottaki grafiğemi viopta ki grafiğemi yazmalıyız sistemi.

2-Hangi periyottaki veriyi kullanmak mantıklı kullandıgımız periyotun data uzunlugu önemli mi. Bildiğim kadarıyla bar sayısı arttıkça data kısalıyor bar sayısı azaldıkça data uzuyor. Yani saatlik barları seçersek datamız 2 3 senelik görünürken 5 dakıkalık yaptıgımızda data 6 ay - 1 seneyi kapsıyor. Sen bu problemı nasıl aştın ve tavsiyen nedir ?

3-Bir lot fiyatı kazanç kayıp durumu THYAO üzerinde örnekleyebilirmisin.

4-Hangi fiyatta kademeler değişiyor. Örn: 1 liradan 10 liraya kadar 02 kuruş 10 liradan itibaren 01 kuruş kademe aralığı vardır gibi örnekleyebilirmisin.

Şimdilik alıma gelen bunlar diğer arkadaşların varsa sorusu sorsunlar hepsini cevaplayabilirsen çok makbule geçer matador hocam
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

bir soru da benden olsun. çok robot çalışmasın diye;
    5. diyelim thyao spot için üretilen sinyali, tek satırlık robotla hem spot hem vadeliye gönderebiliyor muyuz? yoksa her 2 sine ayrı robot mu lazım?

8. 1- kesinlikle spot grafiğe göre kod yazılmalı ama emir vadeliye yollanmalı
    böylece sadece spotun açık olduğu saatlerde emir yollayacaktır. zaten diğer dakikalarda vadeli sığlaşıyor.
    2- hangi periyot faydalı bilmiyorum ama ben günlük periyotta anlık işlem yaptırıyorum. kapanış beklemeyen yani.
    viop30 da güvendiğim bir sistemi seçip vadelilerde 5-6 ay test yaptım. hangi hisselerde daha verimli bunu belirleyip o hisselere kademeli giriyorım. getirilerini fiyatına göre yüzdesel hesaplıyorum. yani viop30 da 6500 puan %5, aynı oran fiyatı 15 tl olan bir hisse için 0.75 puan.
    viop30 da son 3 yılki canlı işlem istatistiğimde 24bin olan maxdd varsa bu %20 demek. 15 tl olan hisse içinde yaklaşık 3 puan maxdd olacağını varsayıyorum. ama her ihtimale karşı fiyatın %30 u maxdd kabul ediyorum. canlı bar işlem yaptığımdan geçmiş test mümkün değil. bende yaklaşık böyle bir yöntemle ŞİMDİLİK risk ayarlıyorum. ilerde veri biriktikçe dahada netleşir.
    3- 14.00 dan 1 lot thyao alırsan 14.20 den satarsan 20 Tl kazanırsın. bu işlem için 240tl civarı teminat bulundurur ve 0.28krş komisyon ödersin
    4- kademeler 25 tl ye kadar 0.01 ilerliyor diye biliyorum. 5tl nin altındaki hisselerde 1 kademe oynaklığı daha fazla olduğundan ya sistem yüzdelerini ona göre ayarlıycan yada kullanmıycan. ben krdmr ve ekgyo bu yüzden robot çalıştırmıyorum.
    5- sn şef. benim bildiğim 2 ayrı robot gerek ama yazışım bilgim zayıf biraz

Sayfa 34/172 İlkİlk ... 2432333435364484134 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •