Sayfa 87/172 İlkİlk ... 3777858687888997137 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 689 - 696 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1. Devran yanıtın güzel ancak Viper bu defa, geçmişe yönelik yine düzenli optimizasyonla testlerini yapabilirsin ve göreceksin ki bunda da başarıyı yakalayamayacaksın diyecektir

2.  Alıntı Originally Posted by devran42 Yazıyı Oku
    selam
    dediklerinizin bir kısmına katılıyorum acıkcası ama atladıgınız bir yer var......ben kendi sistemimde ve bildigim bircok aracı kurumun kendi robotununda veya sisteminde ne derseniz artık adamlar haa tamam oldu robotu yaptık deli getiri overal var buna baglayalım hiç dokunmayalım geçmişteki gibi paraları bassın ...demiyorlar işte....sonuçta piyasa hep aynı şekilde hareket etmiyor gapı var gupu var tombul parmagı var varda var....adamlar(kurumlar) düzenli bir şekilde robotları optimize alıyorlar ( bir nevi bakım diyelim)... 1ay önceki buldugu rakam artık degişiyor çünkü işleyiş degişiyor ve adamlar senelik uygun kaldıracta size büyük yüzdelik oranda getiri sunuyorlar (çünki robotlarına güveniyorlar)
    optimizasyon konusunda vipere yakın düşünüyorum ama gerçekten bu şekilde(düzenli aylık) optimize kullanıp işe yaradığını gören var mı?

3.  Alıntı Originally Posted by HALİL KALKAN Yazıyı Oku
    Devran yanıtın güzel ancak Viper bu defa, geçmişe yönelik yine düzenli optimizasyonla testlerini yapabilirsin ve göreceksin ki bunda da başarıyı yakalayamayacaksın diyecektir
    Aynen öyle diyeceğim hatta diyeyim

Aynen öyle

Aylık sürekli duzenli optimizasyon yapıyorlar deniyor

Ne oluyor optimizasyon sonucunda , optimizasyon değerleri değişiyor

Neden değişiyor ? Çünkü daha karlı gözüken bir değer buldu bilgisayar

Ne zaman buldu ?

Daha karlı gözüken değer karlı bir alım satım gerçekleştikten sonra buldu

Yani ? İş işten geçti

Peki sonrasinda bilgisayar ekranında

" valla billa abey bir ay boyunca en karlisi olmaya devam edeceğim sana söz " diye bir mesaj mi çıktı yani.

Aslında onlar benim dediklerimi anlıyorlar ama ya tutarsa hissi daha ağır basıyor

Sonuçta harcadıkları belli bir emek var çaba var zaman var , kabul etmek istemiyorlar

Bizde geçtik bu yollardan ama ben bir kaç sistem testi ve optimizasyondan sonra sürekli ha.s..tir demeye başladim geçmişte

Çünkü pust pala ve makineleri o kadar ince hesaplarla çalışıyor ki , hani derler ya ayarlasan olmaz

İşte bu herifler ayarliyorlar ve oluyor

Ne yaparsan yap yakalar hiç kaçışı yok

Biraz kafayı çalıştıran bir adam optimizasyon sonuçlarına bakınca mekanizmayı anlar zaten

Yani optimizasyonun ve sistem testlerinin tek faydası var o da piyasa yapıcılarin milimetrik değil mikron düzeyinde ince çalışarak her ihtimalde her tip yatırımcıyı aynı şekilde itinayle utmeye odaklanmış olduklarıdır

Halbuki tedavinin yolu doğru teshisten geçer

Doğruyu bulamidiysan dahi ki bu gayet normal , yanlista ısrar etmeyeceksin en azından

Ama ümit ve hayal dünyası işte yapacak bir şey yok

Zaferleri getiren kabul edilmiş hatalardır... (Çalıntıdır )

5. Viper dediğin yöntemleri denemedim mi sanıyorsun ?

6 yılı doldurduk önceki sayfalarda da senin verdiğin örneği zaten verdim. Son 4 yılı optimize et geçmişe bak geçmiş 4 yılı optimize et gelecek yıllara bak geçmiş 6 yılı optimize et gelecek 3 yıla bak şeklinde yazım da var bu sayfada.

Ancak bu çok birşeyi değiştirmeyecek yapmak kötümü değil. Ancak dikkat et 2009 - 2013 yılına optimize ettiğin parametreler.

3-5-8-10 parametresi en iyi diyelimki.

2009-2019 optimize ettiğinde belki 1. sırada olmasa da 5. sırada en karlı sistem 3-5-8-10 parametresi çıkabiliyor.

????????????????????

Nasıl oldu da o yıllarda optimize ettiğinde sistem 2009-2019 arasında da en iyi ilk 5 sistem arasına girdi.

Hani patlaması gerekiyordu bu sistemin ?

Optimizasyonla yapmak istediğimiz gelecek yılların en iyi parametresini bulmak değil tüm yıllarda ortalama tatmin edici bir getiriye ulaşmak.

Daha dün akşam sadece 2019 yılına bir sistem optimize ettim. yani 9 aya, geçmişe koyayım dedim. 2011 yılı haricinde negatif getiri yok. yıllık ortalaması 20,000 30,000 aralıgında kalmış.

SORU!
    2019 yılı diğer yıllardan cok farklı ise. Niçin diğer yıllarda ortalama civarında getiri çıktı ??

Optimizasyon geniş bir konu diye bu yüzden diyorum şimdi sen 20 tane saçma sapan parametreyle optimizasyon yaparsan getiri eğrin grafiğe uyum sağlar ve saçma sapan alım satım sinyalleri oluşur sonra gelecekte saçma sapan alım satım sinyalleri oluşur.

4 tane parametre yerine 10 tane parametre kullanırsa sistemi grafiğe uydurma ihtimalin artar. buda gelecekte calısmayan sistemi optimize etmişsin sonucuna ulaştırır.

Hangi indikatoru optimize ettiğini bilmen, kaç tane parametre kullandıgını bılmen lazım ki çıkan sonucların gelecekte calısacagına yüksek ihtimal veresin.

TÜm bunları bir kenara;

TÜm yıllara optimizede etsen 2020 yılında patlayacaksa yine patlayacak

İlk 5 yılı optimize edip geleceğe baksan ve aynı düzen de kazandırdığını görsen 2020 yılında patlayacaksa yine patlayacak o sistem.

2019 yılına optimize etsen 2020 yılında patlayacaksa yine patlayacak sistemin.

Kimse bir sistemin gelecekte patlayıp patlayamayacağı konusunda kesin yargıda bulunamaz.

Hiç sistemci olmasan manuel trade etsen bu yılda başarı sağlasan 2020 de başarı sağlayacağının garantisi var mı yok

manuel trade yapsan 2009-2012 arasında kar etmiş olsan 2020 de kar edeceğinin garantisi var mı yok.

Piyasa değişiyor değişken diyen sensin. o halde ne yaparsan yap kaçarı yok batacan diyende sensin.

EE o halde niye burdasın niye buradayiz borsayla hiç işimiz olmaması lazım. Söylediklerinde pılını pırtını topla git mesajından başka hiçbir anlam çıkaramadım. Gelecekte başarıyı garantilediğin bir stratejin manuel veya sistemli farketmez bir stratejin varsa buyur gel anlat uygulayalım.

Ayırca varsayımsal olarak işte optimize ettiğin sistemin gerçek piyasa patlıyor dedin öyle değil mi ?

Hadi bir parametre optimize edelim sistemin al sinyallerini sata sat sinyallerini al'a çevirelim ?

Parayı kırmamız lazım senin söylediğine göre ?

Optimizasyon yaparak sistem kurmak patlatıyorsa sistemi kurup ters çalıştıralım ?

Patlayacağına dair garantin var mı ? YOK kimse garanti veremez ne patlayacağına nede patlamayacağına.

Sen tüm piyasa verilerine uygun her yıl düzenli her farklı piyasada hiper getiri üretmesede kendını kurtaran tatmın edici getiri üreten bir sistem kurgularsın. EN yüksek getiriyi kastetmiyorum her yıla uyumlu bir sistem tasarlarsın. Böylece sistemin her türlü farklı piyasa hareketine uyumlu hale gelir. Ha buna rağmen 2020 yılında bambaşka bir piyasa olabilirmi olur. Buna lafım yok ancak bu olaslığı en aza indirmek için tüm yıllarda güvenle çalışan bir sistem yaratmalısın ki geleceğe güvenle bakabilesin.

Şimdi bir örnek göstereceğim optimizasyonun nasıl yanlış kullanıldıgıyla ilgili.

Mesela THYAO ya sistem yazacak optimizasyonu acıyor. elindeki veri ekran gördüğünüz kadar nisan 2017 - şubat 2018 arası var optimizasyon diyorki en karlı yapı 1500 luk ile 900 luk ma kesişimi diyor.

Şimdi bizim saf yatırımcımız oo süper getiri eğrisine bak 0 dan 8 e cıkmıs manyak getiri diye sisteme atlıyor.

SOnrasında gelecekte yaşadığı aynı sistemin.

SÜRPRİZ!! sistem gelecekte patladı.

Bizim optimizasyonla kastediğimiz tabiki bu değil.

Bizim istediğimiz getiri eğrisinin bir bölgede mukemmeli elde etmesi değil. bir bölgede heleki böyle trendlı bir bolgede sistem optimize ettirirsen gelecekte hiç görmediği yatay piyasada sistem patlar tabiki.

Ancak optimize edereken her yılın getirisini eşit yani trendli bir piyasada da nisbeten iyi trensiz piyasa da da nisbeten iyi getiri elde edecek sekilde tasarlarsan sisteminin gelecekte patlama yada patlatılma ihtimali o derece düşecektir.

işte örnek sistem daha iyiside çıkartılır ugrasmadım.

nedir yukarda görülen her yıl ister trend olsun ister olmasın düzenli bir getirin var. Biz geleceğin en iyi sistemini veya herhangibir bölgenin en iyi parametresini aramıyoruz. Aradığımız şey tüm yılların ne en iyisi, ne de en kötüsü orta kulvarda takılanları. böylece grafiği hangi biçime sokarlarsa soksunlar elleri mahkum benim sisteme kazandırmak zorunda kalacaklar. eğer benim sistem getiri üretmiyorsa onlarda getiri üretemez. hareket ettirmek zorunda kalacaklar. benim sistemimi batıracagım diye kendılerıde kazanamamış olacak.

Buda viop30 için yarattıgım sistemin thyao versiyonu bunun işlem sayısı diğerinden fazla aylık ortalama 18 işlem açıyor.

Benim optimizasyondan kastım sistemin en iyi getirisini üretmek değil ki şu grafiğe optimize ettirsem eminim cok daha karlı sistemler elde ederim. ancak bazı yılları kötü bazı yılları aşı yüksek görünecek toplam sonuc ise tüm sistemlerden daha yüksek çıkacak. ancak risk yüksek gelecekte patlama ihtimali yüksek cıkacak.

ancak toplam getiriye odaklanmayıp linear getiri dağılımına odaklanırsan sistemin gelecektede %90 ihtimalle aynı performansı sağlayacaktır. Hadi bu grafiği ters düz etsinler bakalım gelecekte ?

BU ihtimal 0 mı değil ancak düşük ihtimal batıracaksa da bu sistem batırsın beni illa batırır diyorsanda evet bu sistemi kullandıgım için batayım!

ŞU AN KULLANDIGIM VİOP WPS 1 SERVERİM. 3 SENEDİR AYNI SISTEMDEYIM. BU ham halı bırde para yönetimi var.

SONUÇ: VİPER HOCAM DENEYIMLERINIZI PAYLAŞIN TABİ KARŞI DEĞİLİM. SÖYLEDİKLERİNİZ BİR KISMINADA KATILIYORUM. ANCAK BUNU TUM OPTİMİZASYONLARIN KÖTÜ OLDUGU VARSAYIMIZA VARMANIZ KONUSUNDA ANLAŞAMIYORUZ. EVET YANLIŞ KULLANIRSANIZ OPTİMİZASYONU GELECEKTE CALISMAZ VE PATLAR ANCAK DOGRU SEKILDE OPTİMİZE EDERSENİZ. O SİSTEM YÜKSEK OLASLIKLA GELECEKTE CALISACAKTIR.

BENİM ELDE ETTİĞİM DENEYİMLER BUNLAR SİZ OPTİMİZASYONLU SISTEM PATLAR DESENIZDE ELIMDE 3 YIL ONCE YAPILMIS 5 YIL ONCE YAPILMIS HALA ORTALAMA GETIRISINI ÜRETEN SİSTEMLER VAR. SİZE İNANMAMI NASIL BEKLEYEBİLİRSİNİZ. HAA DERSENKİ YANLIS KURGULANMIS OPTİMİZASYON PATLAR EVET PATLAR ABİ. SİSTEMİN MAX DD Sİ DEĞİŞİR Mİ EVET DEĞİŞİR ABİ. BUNLARDA OKEYIM. ANCAK OPTİMİZASYON KOMPLE YANLIS BIRSEYDIR KONUSUNA KATILAMAYACAĞIM
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Geri Test Sırasında Eğri Uydurmayı Önlemek

Bilgisayarlı geri test biz sistemli tradeler için bir nimet olmuştur. Birkaç butona tıklandığında farklı enstrümanlar ve zaman dilimlerinde yeni trade stratejileri ve fikirlerini değerlendirebilir ve optimizasyon yoluyla en iyi sonuçları veren strateji parametrelerini belirleyebiliriz.

Ticarete yeni başlayanlar için , geri testin/optimizasyonun anlamı :

Geri test etme, trader herhangi bir gerçek sermayeyi riske atmadan önce geçerliliğini sağlamak için ilgili tarihsel veriler üzerinde bir trade stratejisini test etme işlemidir. Bir trader, bir stratejinin alım satımını uygun bir süre boyunca simüle edebilir ve sonuçları karlılık ve risk seviyelerine göre analiz edebilir.

Ne yazık ki bilgisayarlı optimizasyon testi ile de eğri uydurma laneti ile ilgilenmemiz gerekiyor. Eğri uydurma , strateji parametreleri ayarlandığında ortaya çıkar, böylece test edilen belirli geçmiş veriler için optimize edilmiş sonuçlar üretirler.

Diğer herhangi bir test verisi setiyle sonuçlar radikal biçimde farklı olabilir. Örneğin, büyük bir haber olayı nedeniyle büyük bir fiyat dalgalanması gören bir süre boyunca test yapabiliriz .

optimizasyon yaparak, bu optimizasyon parametreleri elde edilen maksimum karı yakalamak ve böylece genel sonuçlarını şişirmek için ayarlanabilir . Bu durumu ortadan kaldırın ve aynı parametreler büyük ölçüde azaltılmış, hatta olumsuz sonuçlar verecektir. Aşağıdaki görüntü eğri uydurulmuş sistemin nasıl göründüğünü gösterir.

Dikey çizginin solunda, optimize edilmiş sonuçları, sağda da aynı değerleri kullanarak sonraki sistem performansını görüyoruz. İlk çalıştırmadan sonra sistem parçalanır ve kz eğrisi çizgisi en üst seviyeye çıktığında görebileceğiniz gibi tüm başlangıç kazanımları kaybolur.

Geri Test Sırasında Eğri Uydurma Ile Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?
    Eğri uydurma, potansiyel olarak tahrip edici bir işlemdir ve herhangi bir ticari sistemi test ederken bunu ortadan kaldırmanın yollarını bulmalı ya da daha düşük getirili bir sistemde işlem yapma riskine girmelisiniz.

Eğri uydurma sorununu hafifletmek için kullanabileceğimiz üç backtesting stratejisi vardır :

Her seferinde bir değişkeni optimize edin ve tümü karlı sonuçlar veren değişken değer aralıklarını arayın, ardından aralığın ortasından bir değer seçin. Bu değer en uygun sonuca sahip olmayabilir, ancak küçük farkların yine de karlı olmasını sağlar.

Birkaç farklı tarihsel veri setini optimize edin ve hepsinde karlı sonuçlar üreten strateji değişkenlerini tanımlayın. Örtüşmelere bakın ve her test periyodunda iyi sonuçlar veren değişken karışımını seçin.

Geçmiş veri kümesindeki değişkenleri optimize edin ve sonra farklı bir veri kümesine uygulayarak iyi performans göstermeye devam ettiklerini doğrulayın. Buna örnek test denir.
    Elbette yukarıdakilerin üçünü de stratejinize uygulayabilirsiniz, ancak bu makale için örneklem dışı testlere odaklanacağız.

Örneklem Dışında Test Etme
    Gelen numune test out iki kümeler halinde mevcut tarihsel test verilerini ayırın.

İlk set bilgisayarlı test ve optimizasyon için kullanılacak. Buna örnekleme dönemi denir. Optimize edilmiş test sonuçları daha sonra, örnekleme süresi dışı olarak adlandırılan kalan test edilmemiş veri setine uygulanır.

Numune dışı veri, geçmiş verilerin başlangıcından veya sonundan gelebilir, ancak tipik olarak numune dışı test için en yeni verileri kullanıyoruz.

Numunenin numuneden numuneye oranı tipik olarak 2: 1 ila 4: 1 arasında değişir, başka bir deyişle toplam verilerin% 33 ila% 20'si numune dışı test için ayrılacaktır. Aşağıdaki resimde, altı aylık günlük verilere uygulanan 2: 1 bölünme gösterilmektedir.

Aşağıdaki sonuçları, genel sonuçları göstermek için kırmızı bir dikey çizgi koyduğum aşağı açılır menüyü, çizginin solundaki örnekten sağdaki numunenin dışını görebilirsiniz.

İlk optimizasyonumuzun aksine , işlem sisteminin veri optimizasyon sürecinden sonra bile iyi bir performans göstermeye devam ettiğini görüyoruz ve bu bize ilerlemede büyük güven veriyor.

Bu yaklaşım , sistemin sağlamlığını test etmek için iyi çalışır . Dezavantajı, testin sınırlı bir süre zarfında gerçekleştirilmesidir. Bu test döneminde piyasa farklı fiyat dalgalanmalarına maruz kalmış olabilir veya fiyatlar önemli ölçüde değişmiş olabilir ve strateji parametreleri bu evrimi yansıtmamaktadır.

Uygulamada, genel performansın daha doğru bir şekilde değerlendirilmesi, ardışık veya örnek testlerin uygulanmasının sonuçlarına bakacaktır. Buna ileriye dönük test denir ve gelecek bir makalede ele alınacaktır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

7. Optimizasyon haritasıyla ilgili yazdıgım 1 sene önceki makalem

TÜm bunları herhangibir kitaptan okumadım hepside gerçekte yaşadıgım deneyımler sonucu oluştu.

Aşağıdakı goruntu neyın nesı dıyebılırsınız aslında ıdealın optimizasyon penceresi oraya sisteminizi yazar optimize et dersiniz. parametrelerı tek tek tararken size bir harita cıkarır. bu harıta kz eğrisine benzer bir haritadır.

Aşağıdan yukarı yonde olan kısım ilgili parametrenin getirisini soldan sağa olan skala parametrelerinizi sıralar.

Aşağıda örnek amaclı bır temsılı resım sanatsal calısması yaptım :D mesela burada en iyi getiriyi üreten parametre 6 ile 2 kesişimi gibi devamını yazmadım ama oralara denk geldiğini tahmin etmişsinizdir. İşte alıntı yaptıgım yazıda tam olarak bu optimizasyon haritasına göre nasıl parametre seçilmesi gerektiğini anlatıyor resımde sklaları belırtmedıgım için kafanız karışmasın diye örnek bır resım çizdim.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Elimizdeki imkanlar doğrultusunda ilerleyebildiğimiz evredeyiz matematik istatistik olarak.

olay sadece % oranı yüksek sistemle bitmiyor bunun karşısında profit factor duruyor. Çoğu zaman %80 başarı sağlayan bir sistemin pf düşük. %30 başarı oranı olan sistemin ise pf değeri yüksek çıkıyor. bu ikisi aynı çatı altında toplandıgında yani ikiside yüksek oldugunda toplam puanda yüksek oluyor. Fakat mesele sadece bu ikisiylede bitmiyor. benim tespitlerim bir sistemde aranan özellikler;

1-İstikrarlı kar eğrisi
    2-optimizasyon sonucunda elde edilen parametrelerin getirilerinin birbirine yakın oldugu aralıktakı değerlerden seçilmeli parametreler. ÖRN:

Şimdi bazı arkadaşlar ben optimizasyon yapmıyorum kı diyebilir optimizasyon yapıp yapmamanız önemli değil tesadüfen resimde işaretledeğim koyu mavi bölgedeki parametre değerini yazmış ve süper getiri elde etmiş olabilirsiniz. Siz optimizasyon yapmasanız bile sanki yapıpta seçmişsiniz gibi oldu. O bakımdan işinizi saglama almak istiyorsanız sisteminizi optimizasyon yapıp yukarıdaki resimdeki görüntüyü elde edip sizin parametrenızın hangi bölgede yer aldıgını öğrenmeniz gelecek kaygılarınızı en aza indirecektir hatta arge amaçlı bahsettiğim bölgelerdeki parametreleri seçip yedek sistemler yaratıp gelecek 1 2 sene sonrakı getirilerindeki sapmalarıda incelebilirisiniz.

bir diğer ayrıntıda şu tüm optimizasyon bittiğinde grafikteki bölgede parametre seçimi yaparken nisbeten yüksek birbirine yakın getiri elde etmiş en uzun bölgeden seçim yapmaya calısın. mümkünse en uzun bölgenini ortasından seçmeye calısın. çünkü getiri eğrisini çizen bilgisayar optimizasyonu sırayla yapmakta parametrelerinizi belirli bir sıraayla döndürmektedir. getiri eğrisi her parametre değişiminde stabil şekilde en uzun kayan parametre değerierleri en başta kalan parametrelerinizin değişimesine rağmen getirinizin hala marjınal bir değişim göstermediğini anlatır bize dolayısıyla en uzun şekilde stabil getiriyi sağlayan parametreler arasında seçim yapmanızı saglamış olur.

ÖRNEGIN:

bu haritanın bir diğer önemli yanı ise aslında parametrelerin değişimini grafiklerin hareket değişikliğine yorabılırsınız. tabi bunu size nasıl açıklayabilirim tam bilmiyorum bazan grafikte bir bölgeyi düzeltiriz ve ucuyla kesmez örnegın ucu ucuna şort açmaz ertesi günde aşağı gap gelir bizde oturur ucuyla kessin diye parametreyi değiştiririz sonra bir bakarız getiri muazzam artmış.

aslıdna bu parametre değişimlerini grafiğide bazı mumlarının değişmesi kısalması uzaması gibi düşünebilirsiniz. işte mumkun olan en uzun süre getirisini korumuş parametrelerin arasında en ortadakını seçersek. sisstemimizin ucuyla kesmış ve getiri üretmiş dediğimiz bölgeleri en aza indirmiş oluruz.

çünkü en uzun bölgenin ortanca parametresi nasıl açıklayabilirim, bu tür ihtimallerin en aza indiği parametre olacaktır. bu ihtimaller sonuç olarak yine var olacak ancak en az görülen parametreyi seçmiş olacaksınız bölgece gelecekte sisteminizin getirisinin sapma ihtimalini en aza indireceksiniz cunku ucuyla kesip getiri elde etme ihtimalini neredeyse 0 a yaklastıracaksınız.

başka bir örnekle daha iyi açıklarım.

Yukarıdaki resimdeki yeşil bölge grafikler geçmişe nazaran biraz daha fazla salsa veya biraz daha fazla yukarı gitsede sisteminiz beklenen getiriyi yine elde edecektir ancak kırmızı veya mavi bölgedeki parametrelerde gelecekte grafikler biraz daha salsa veya yukarı yonde gittiğinde sisteminizin beklenen getiri ya artacak yada düşecektir.

birde parametreler arası parametreler var :D bir optimizasyondan neler çıkıyor yaaaa sayın tiberius hocaaaaaaaaa öyle bilimsel milimsel kuantum filan geç memete anlatır gibi anlatacan bu işleri :D

kuantum fizik tizik bilmesekte kafamız calısıyor yani :D :D :D :D şaka yapıyorum....

neyse hadi onada ufakca değineyim. optimizasyon bittiğinde elde ettiğiniz haritadaki getirilerin stabil oldugu uzunluklar ve getiriler benzer olabilir yani stabil bölge olarak birden fazla bölge cıkabilir acaba 1 ile başlayan taraftanmı yoksa 4 ile başlayan taraftanmı seçmeliyim kısmı kafanızı karıştırabılır burada yukarıdakı anlattıklarımı büyük resme göre seçmelisiniz yani ne demek istiyorum. ÖRN:

DAHA MALZEME ÇOKTA HEM YORULDUM HEMDE 1 SAATIR BUNLARLA UGRASIYORUM BASKA ZAMAN YİNE ESER GÜRLERİZ ŞİMDİLİK YETİVESİN GARİ........

İLERDE ALGORİTMİK TRADE ADLI BİR KITAP YAZACAM BU GIDISLE

8. Akademik çalışma kıvamında, emeğine sağlık. Kaldı ki bu işler bu kadar kolay olsaydı sistemini düz bir şekilde optimize et sonra para basmaya başla Olayın bununla bitttiğini düşünmek son derece saflık olur.

Sayfa 87/172 İlkİlk ... 3777858687888997137 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •