Sayfa 77/106 İlkİlk ... 2767757677787987 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 609 - 616 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. kuralları açıklıyorum arkadaşlar katılımcı varsa ayın 14 üne kadar bildirsin tugrul abi sende senin sistemle gir.

katılımcılar su an için

erhanacikgoz1
    aseliş.

AMAÇ: Hisse senedi modellerini test edip en verimli modeli belirlemek. Verimli model ne olursa olsun işin sonunda herkes yine özgürdür istediği modeli baz alıp yatırım yapma hakkına yine sahiptir amaç hem biraz heyecan olsun hemde yatırımcılar bu modelleri tek tek kendileri test etmek yerine bir çırpıda birden fazla modelin reel piyasa en yakın şekliyle test edilmesine olanak sağlanacak ve yatırımcı için bir gerçekçi ve reel bir bilgi akşışı saglanmış olacak.

kuralları yarışmacılar belırlendıkten sonra koyalım aselişle ben katılırsam kafamda kurguladım kuralları boş yere kafa bulandırmayayım diye kural yazmadım once bı katılımcıları görelim.

kabaca bazı değişmez kurallar var bunlar

yatırımcılar 1000 TL ıle yarısmaya baslar.

nakiye geçebilir ancak baska bır yatırım alanına yatırım yapamaz hisse senedi mecburıdır.

amaç hisse senetleri üzerine en karlı modeli test etmek. oldugu için diğer yatırım alanları yok.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    kuralları açıklıyorum arkadaşlar katılımcı varsa ayın 14 üne kadar bildirsin tugrul abi sende senin sistemle gir.

katılımcılar su an için

erhanacikgoz1
    aseliş.

AMAÇ: Hisse senedi modellerini test edip en verimli modeli belirlemek. Verimli model ne olursa olsun işin sonunda herkes yine özgürdür istediği modeli baz alıp yatırım yapma hakkına yine sahiptir amaç hem biraz heyecan olsun hemde yatırımcılar bu modelleri tek tek kendileri test etmek yerine bir çırpıda birden fazla modelin reel piyasa en yakın şekliyle test edilmesine olanak sağlanacak ve yatırımcı için bir gerçekçi ve reel bir bilgi akşışı saglanmış olacak.

kuralları yarışmacılar belırlendıkten sonra koyalım aselişle ben katılırsam kafamda kurguladım kuralları boş yere kafa bulandırmayayım diye kural yazmadım once bı katılımcıları görelim.

kabaca bazı değişmez kurallar var bunlar

yatırımcılar 1000 TL ıle yarısmaya baslar.

nakiye geçebilir ancak baska bır yatırım alanına yatırım yapamaz hisse senedi mecburıdır.

amaç hisse senetleri üzerine en karlı modeli test etmek. oldugu için diğer yatırım alanları yok.
    seçenekleri abartmamak lazım kabul ediyorum tabi ki de

nakite geçince üç seçenek olmalı

1) fiziki dolar yada euro alımı

2) nakitte kalınan süre boyunca işletilen faiz

3) gram altın

ben belki 8 ay nakitte kalacağım , para mal mal beklemiş olarak mı kabul edilecek

3. Amacimiz hisse senedi modelleri.

Portfoy strateji modelleri degil.

Eger exceli sen tutacaksan. Senin dedigin secenekleride ekleyelim.

Hem sen nakite gectiginde buyuk ihtimalle biz kaybedecegiz dolayiysyla sen illa faize ona buna girmene gerek yok getirin zaten bizi gececek.

Ama dedigim.gibi exceli sen tut biz yazalim sen isle boylece sende nakitte parayi istedigine gecir.

Ama sen yap dersen sadece hisse senedi uzerine yapabilirim faizi zarti zurti hesaplamak tonlarca isim arasinda bir suru is yuku bana amacimiz hisse modelleri oldugu icin bunla ugrasmak istemiyorum.

Ama dedigim gibi gonullu varsa problem yok
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Davet için teşekkürler. Ama bu işi yürümez bence.
    1 yıl 3 yıl falan benim stratejimde yeterli süre değil. Yarışmayı da kimse o kadar uzun sürdürmez, bu işi takip etmez.

Zaten benim ne yarışmaya ayıracak vaktim var nede yarışmanın gerektiğine inancım. Benim kazanç hedefim belli, onun yukarısı beni ilgilendirmediği için kimle ne için yarışacağım.

Kısaca stratejim şu, açıklanan resmi enflasyon ve $ kurundaki artış yüzdesini göz önüne alarak oluşturduğum kazançtaki değer kaybı değerinin üzerine 3-5 puan koyup, kazancın geri kalanını harcıyorum. Harcamadan geri kalan belirttiğim miktar ise yine yatırıma dönüyor. Bu toplam portföy değeri üzerinden hesaplanıyor.

Yani örneğin, T anında çıkış yapacak isem, enflasyon o T anında o noktasına göre %10 artmış ve $ kurundaki artış %12 ise ben bunu %11 değer kaybı olarak alıyorum üzerine +3-5 koyuyorum ortalama %15. Portfoy üzerindeki kazancım %22 ise. Paranın sadece %7'sini çekiyorum. Elbette sağlık veya başka bir sebepten acil ihtiyaç yoksa.

Rakamsal olarak diyelim ki 0 anındaki bir milyon TL'lik portföyüm, T anında 1.220.000TL olduysa bu rakamın sadece 70.000TL'sini kendime alıyorum. 150.000TL'lik rakamı ise güncel koşullardaki uygun yatırım enstrümanı neyse ona koyuyorum.

Portfoyde çok çok ağırlıklı temettüyü düzenli dağıtan firmalar var ve bunların bazılarını 20 yılı aşkın süredir biriktiriyoruz.
    Ben şimdi nasıl 1-2-3 senelik yarışmaya gireyim.

Ben sizi izlemekle yetineceğim.

5. Ben 8 hisse ile katılacağım Adana,froto,Brisa,asels,işyat,petkim,tskb ve despec bu hisseleri hiç satmadan devam edeceğim yatan temettülerle Adana alacağım

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Hocam amac birsey yaristirmak degil ya

Hem yaristirdigimizi varsaysak ne yazar yine insanlar inandigi yolda olacak benimde digerlerinin bir iddaasi yok.

Hatta ben biraz riskli davranan yatirimciya oynayacagim eksiyi gectim batada bilirim yani.

Yapacagin sey belli uvycisin nasilsa su hisseleri aliom hic satmiom bitti birsey takipnetmene gerek yokki.

Ugrasacak olan benim cunku al sat yapacagim ve bunlari islemek gostermek zorunda kalacagim.

Hos hissem iyi ise hic satmam belki bende ama yani ugrascak olan benim siz gelip su hisseyi aldim bunu sattim diyeceksiniz

Programin varya onu ayarla senede bir versiona.

Senede bir sana sinyal verir onlari gelir yazarsin su hisseleri sat sunlari al die bende excelde islerim.

Maksad makara muhabbet olsun kendi kendini test etmis olursun daha ne keske bir baskasi yarisma yapsada ben katilsam.

Nihayetinde aldim sattim diyecem bitti zor bisi degil.

Ama yinede takdir sizin girmemeniz benim yararima cunku hesaolamalarla ben ugrasacam

7. Pazar gunune kadar muhdet pazar gunu katilimcilar belli olsun

Pazar aksami portfoyleri Yazariz pazartesi acilis fiyatindan islemr aliriz

8. Bu yarışma için ayrı bir başlık açmak lazım.

Sayfa 77/106 İlkİlk ... 2767757677787987 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •