Sayfa 94/106 İlkİlk ... 44849293949596104 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 745 - 752 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Ereğli'nin bu sene 4 tl temettü dağıtması bekleniyor. Dağıttığı gün fiyattan 4 tl düşecek. Ama dağıtmıyorum bu sene dese hisse fiyatına 4 tl eklenmeyecek. Böyle bir tezatlik çifte standart olamaz.
    İsviçre temettü dağıtımı sonrası hisse fiyatından otomatik düşmeyi kaldırmış diye duydum. Ne kadar doğru bilemem. Ama tüm dünyada böyle olmalı.

2. Temettü verdiği için değil şirket kar ettiği için hisse yükselir aslinda olması gereken fiyatın bir bölümünü de karpayi adı altında dağıtılır sonuna kadar katılırım bu fikre
    Ama biz küçük yatırımcıya hele algoritmik robotların bu kadar yaygınlaştığı en iyi teknikcinin carpildigi ortamda malını taşımak için uzun vade psikolojik etkisi yeterli degilmi ,sahte temettü havucu olmasa hele bide seans izliyorsak al sat işine girip o mal eninde sonunda kaptirilir reel anlamda kazanç yok ama psikolojik kazancı büyük bana göre borsanin %70 psikoloji ,algı %30 teknik temeldir

3.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Ereğli'nin bu sene 4 tl temettü dağıtması bekleniyor. Dağıttığı gün fiyattan 4 tl düşecek. Ama dağıtmıyorum bu sene dese hisse fiyatına 4 tl eklenmeyecek. Böyle bir tezatlik çifte standart olamaz.
    İsviçre temettü dağıtımı sonrası hisse fiyatından otomatik düşmeyi kaldırmış diye duydum. Ne kadar doğru bilemem. Ama tüm dünyada böyle olmalı.
    Bu dediğiniz birilerinin bu işi yanlış uyguladığı anlamına gelir. Onca sene aynen uygulanan şey bugun yaw burada bir sakat var denilip değiştirilemez. Bir kere yanlış uygulama yok doğru uygulama yapıyorlar ancak bizim yatırımcımız olayı yanlış biliyor.

Zaten bizde yatırımcının yanlış anladığı kısmı anlatmaya çalışıyoruz.

Tane tane aktaralım.

Bir hisse senedi aldığınız da o şirkete ortak olmuş olursunuz. Bu şirket kar ettiğinde sizin cebinize hiç bir şey girmez. Sizin cebinize yansıyacak şey siz aldığınızdan itibaren fiyat ne kadar yükselmişse o oranda kar edersiniz.

Peki fiyat nasıl yükselir. Şirket kar ederse veya edecekse yükselecektir. Ancak önemli bir ayrıntı eğer bir sonrakı karlar fiyatların içine girmişse ve sizde oradan alım yapmışsanız haliyle hisse fiyatı maliyetinizi geçemeyecektir. Bu sebeple sizde herhangibir kar elde edemeyeceksiniz. Şirket kar açıklasa bile. Çünkü zaten pahalı bir fiyattan alım yaparak bir sonrakı karı değil ondan sonra elde edilecek karlara güvenerek alım yapmış oldunuz.

Fiyaların içine girmemiş karları tahmin etmeli ve bu sekilde alım yapmalısınız ki bu yatırımdan kar edin. Diğer türlü herhangibir riskten bahsedemeyiz. Herhangibir tahmine de gerek kalmaz. Rİskin olmadığı bir yerde de bedava para dağıtmazlar.

Fiyatın niçin hareketlendiğini anladığınızda temettünün anlamsızlığını daha net anlarsınız.

Şimdi gelelim sizin senaryoya. Madem fiyat düşürülmüyor temettünden 6 ay önce alım yapanlarla temettüden 1 gün önce alım yapanlar arasında ki farkı kim belirleyecek ? Öteki adam enayımı 6 ay hisseyi tutuyor. Sen 1 günde düşürülmemiş hisse fiyatı sayesınde temettü karı yazıyorsun.

Olayın özü temettü karı diye birşey yoktur. Sizin alım yaptığınız yerden itibaren yukarı gitmişse hisse daha sonra temettü dağıtığında elde ettiğiniz hisse fiyatı yükselişi karının bir kısmını dolaylı yoldan temettü sayesinde satmış olursunuz. Bunun için temettü dağıtılmasına gerek yoktur zaten hisse satarak karını realize etmiş oluyorsun.

hisse fiyatı yükselişi dışında kar edemediğimizi anladığımıza göre demek ki yukarı gidebilecek hisseleri yukarı gidebilecek fiyatlardan alım yaparak kar elde ediyormuşuz. Bunun içinde analiz etmeli ve tahminlerde bulunmalıyız.

Bedava para hiçbir yerde bulunmaz. Tahminde bulunmalı ve risk almak zorundasınız.

Durum buysa tezatlık kimde!!! Temettüye ihtiyaç kaldı mı ?

Temettü insanlara bedava para dağıtmasını istiyorsunuz yada sanıyorsunuz. Böyle bir dünya yok. Ucuzdan almalı pahalıdan satmalı veya ucuzdan almalı pahalı fiyattan temettü dağıtılmasını UMMALISINIZ başka türlü 1 kuruş para girmez cebinize.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    ben eregli hisselerimi bloke etttim ve ölene kadar satmama kararı aldım aldıgım temettüleride harcayacagım . şimdi burda hissenin fiyatı kaç olmuş beni ilgilendirirmi zaten satma niyetim yok.
    yıllar once 1-2 tl olan bazı hisseler bugun sadece temettüsü 50 tl.
    firma zaten benim olan paramı bana veriyor diyen arkadaşlara hitaben.
    Sn Novek,

Topikte 'aslen' anlatılmak istenen şeyi tam olarak yakalayamıyorsunuz, tamamen iyi niyetle yazıyorum, çünkü bu temettü meselesini KY nin algılayış biçimi evvelden beri beni rahatsız eder.

İlk yatırım yaptığınız günden T zaman sonra eğer, temettülerinizi harcadıktan sonra kalan ana paranız, ilk yatırdığınız ana parayla mukayese edildiğinde enflasyona karşı kendini korumuşsa, erime olmamış siz de enflasyon üzerindeki getiriyi harcamış olursunuz. Ve her yıl bu böyle o yılki temettü ve enflasyon mukayesesi ile devam eder, ya ana para erir, ya korunur, ya da üzeri getiri gelir.

Faiz gibi düşünün, %20 faizle yıllık yatırmışsınız, enflasyon %25, temettü vermiş %10. Bir yıl sonra 100 br 120 br yapar, %10 temettüsü 12 br yapar aldınız harcadınız kaldı 108 br, enflasyona göre kendini koruması için olması gereken 125 br, ana paranız bir yılda yaklaşık % 15 erimiş oldu.

Tersi de olabilir, yıllık fiyat getirisi enflasyonu aşar da, dağıtılan temettü de aşılan kadar olursa, enflasyon üzeri getiriyi almış harcamış ana paranız değer kaybetmemiş olur.

Aynı denklemleri, temettü dağıtmamasına göre hesaplayın, siz bir yıl sonraki fiyattan satış yaparsanız (temettü oranında) aynı rakam ve oranlarla aynı sonuçlara ulaşırsınız, hiç bir şey değişmez.

Dolayısıyla her defasında, ilk yatırım yaptığınız zamana göre, geçen zaman içerisinde gerçekleşen enflasyona göre, temettüyü alıp harcamaya, veya harcamayıp onunla da hisse almaya (veya gereken miktar kadar) devam ederek, daha ince bir ayar çekebilirsiniz, ana paranızın erimemesi için.

Eğer misal, müteakip 10 yıl içinde, non stop bir ralli başlarsa, Ereğli de, logaritmik olarak katlayarak (enflasyona karşı) fiyatlanırsa, bu ince ayarlara gerek kalmaz, o zaman da, sadece temettüsünü mü almakla yetineyim, yoksa üzerine biraz da satış mı yapayımı da düşünebilirsiniz. Abartalım mesela burada hareket tarzını, o kadar çok arttı ki fiyat, toplam hissenizin %20 sini sattığınızda, ana para+geçen zamanın enflasyon farkını karşılayabiliyorsunuz, bu durumda satışı yapıp da ana paranızı reel değeriyle çektiğinizde, borsada kalan kısmı, tamamen sizin karınız olur, karın karını/temettüsünü almak almamak gibi hesaplamalar yapabilirsiniz, bu benim yanlış bulduğum bir hareket tarzı, kazanılmış para kazanılmış paradır, ona bakış açısını değiştirmek doğru değildir, ama psikolojik olarak çokça yapıldığına da şahit oldum, bir tür rahatlama psikolojik olarak riski sıfırlama davranışı yani, ben ana paramı çektim, borsada sadece elde ettiğim kar var gibi gibi.

Hissenin fiyatı kaç olmuş beni ilgilendirir mi kısmı çok yanlış bir ifade, temettü de fiyata göre hesaplanıyor, ana paranın reel değeri de, yatırımın anlamı da her şey fiyattan ibaret zaten, fiyat ilgilendirmeyecekse ne kalıyor geriye ilgilendirecek. Borsamızda 10 yıldır ana parasını kurtaramamış (dolar bazında/enflasyon bazında) KY ler var. Hele ki dolar bazlı zirvelerde alanlar, ev satıp girenler v.s.

Daha detaylı kavramanız için meseleyi hesap yapmalısınız. Ya dolar bazlı düşüneceksiniz en pratiği, ya da enflasyon.

2000 yılından bu yana gerçekleşen toplam enflasyon kaçtır mesela? Tersten sorayım, 2000 yılında kardeşinizden 20.000 TL borç aldınız, abi ne zaman elin bollaşırsa öde dedi, eliniz bollaştı şu an, reel olarak enflasyona göre ödemek istiyorsunuz sıfır ekstra kazanç ve zararla sadece reel olarak birebir, kaç para ödemeniz lazım? (1-2 TL olan hisselerin 50 TL temettü dağıtması meselesi, daha geniş ölçekte endeks satın aldığımızı düşünelim mesela, 2000 zirvesi geçen 22 yılda reel anlamda hiç görülemedi.)

Uzun vadeli yatırıma karşı değiliz, temettü meselesinin KY e anlatılış şekli farklı, hatta kasıtlı olarak yanlış, amaç tamamen mal taşıtmak, malı hiç sattırmama üzerine kurulmuş kurgulanmış bir temettü söylemi. Derin tahtaların bir kısmını bu şekilde durağan hale getirirseniz, geriye kalan dinamik kısmını büyük portföylerle daha kontrol altına alınabilir hale getirirsiniz, çünkü bilirsiniz ki, ne kadar fiyatı kaldırırsanız kaldırın o durağanlaşmış kısım satmayacaktır. Tabi süper bir ralli olursa da herkes kazanmış olacak, bir tür ponzi etkisi.

Saygılar selamlar.

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bu dediğiniz birilerinin bu işi yanlış uyguladığı anlamına gelir. Onca sene aynen uygulanan şey bugun yaw burada bir sakat var denilip değiştirilemez. Bir kere yanlış uygulama yok doğru uygulama yapıyorlar ancak bizim yatırımcımız olayı yanlış biliyor.

Tane tane aktaralım.

Bir hisse senedi aldığınız da o şirkete ortak olmuş olursunuz. Bu şirket kar ettiğinde sizin cebinize hiç bir şey girmez. Sizin cebinize yansıyacak şey siz aldığınızdan itibaren fiyat ne kadar yükselmişse o oranda kar edersiniz.

Peki fiyat nasıl yükselir. Şirket kar ederse veya edecekse yükselecektir. Ancak önemli bir ayrıntı eğer bir sonrakı karlar fiyatların içine girmişse ve sizde oradan alım yapmışsanız haliyle hisse fiyatı maliyetinizi geçemeyecektir. Bu sebeple sizde herhangibir kar elde edemeyeceksiniz. Şirket kar açıklasa bile. Çünkü zaten pahalı bir fiyattan alım yaparak bir sonrakı karı değil ondan sonra elde edilecek karlara güvenerek alım yapmış oldunuz.

Fiyaların içine girmemiş karları tahmin etmeli ve bu sekilde alım yapmalısınız ki bu yatırımdan kar edin. Diğer türlü herhangibir riskten bahsedemeyiz. Herhangibir tahmine de gerek kalmaz. Rİskin olmadığı bir yerde de bedava para dağıtmazlar.

Fiyatın niçin hareketlendiğini anladığınızda temettünün anlamsızlığını daha net anlarsınız.

Şimdi gelelim sizin senaryoya. Madem fiyat düşürülmüyor temettünden 6 ay önce alım yapanlarla temettüden 1 gün önce alım yapanlar arasında ki farkı kim belirleyecek ? Öteki adam enayımı 6 ay hisseyi tutuyor. Sen 1 günde düşürülmemiş hisse fiyatı sayesınde temettü karı yazıyorsun.

Olayın özü temettü karı diye birşey yoktur. Sizin alım yaptığınız yerden itibaren yukarı gitmişse hisse daha sonra temettü dağıtığında elde ettiğiniz hisse fiyatı yükselişi karının bir kısmını dolaylı yoldan temettü sayesinde satmış olursunuz. Bunun için temettü dağıtılmasına gerek yoktur zaten hisse satarak karını realize etmiş oluyorsun.

hisse fiyatı yükselişi dışında kar edemediğimizi anladığımıza göre demek ki yukarı gidebilecek hisseleri yukarı gidebilecek fiyatlardan alım yaparak kar elde ediyormuşuz. Bunun içinde analiz etmeli ve tahminlerde bulunmalıyız.

Bedava para hiçbir yerde bulunmaz. Tahminde bulunmalı ve risk almak zorundasınız.

Temettü insanlara bedava para dağıtmasını istiyorsunuz yada sanıyorsunuz. Böyle bir dünya yok. Ucuzdan almalı pahalıdan satmalı veya ucuzdan almalı pahalı fiyattan temettü dağıtılmasını UMMALISINIZ başka türlü 1 kuruş para girmez cebinize.
    Doğru benim dediğimde de o problem var. O zaman temettüyü 6 ay veya 1 yıl tutan alacak hocam.
    Bu da olmayacaksa tüm dünyada yanlış olan temettü denen yalanın toptan kaldırılması gerekir. Buyback yapip o payları iptal etsinler. oh miss. Abd'de yaygın zaten.
    Bir diğer sorum borsaya açık olmayan şirkette temettü işi nasıl işliyor? Onlarda da bu dezavantaj var mı?

6.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Doğru benim dediğimde de o problem var. O zaman temettüyü 6 ay veya 1 yıl tutan alacak hocam.
    Bu da olmayacaksa tüm dünyada yanlış olan temettü denen yalanın toptan kaldırılması gerekir. Buyback yapip o payları iptal etsinler. oh miss. Abd'de yaygın zaten.
    Bir diğer sorum borsaya açık olmayan şirkette temettü işi nasıl işliyor? Onlarda da bu dezavantaj var mı?
    Olayı şöyle düşünün benimde 20 bin TL param var seninde sen bana dedin ki erhan al benım 20 bın TL mı işlet borsada dedin.

40,000 TL ana sermayemiz var. %50 %50 ortağız bu paraya.

Ben trade yaparak parayı %25 kazandım. Yani 50 bin TL yaptım. %50 si 25,000 TL si senin 25 i benim.

Eğer ben temettü dağıtırsam 5 bin 5 bin ikimizede veririm ana sermayemiz 40 bin TL ye düşer.

Temettü öncesi hesabın %50 sine sahiptin ve değeri 25,000 TL idi temettü sonrası yine %50 sine sahipsin ancak değeri artık 20,000 TL

Tekrar 40,000 TL nin %25 kazanalım 50,000 TL ye cıktı istersek tekrar temettü dağıtırız bu döngü böyle ilerler.

Şimdi ise temettü dağıtmadan aynı seyi yapalım

paraya %25 kazandım, 50 bin TL ye cıktı dedinki ben 5000 TL lik pay satacam x kişisine.

Oranları düzeltelim hemen erhan %50 chevron %40 X %10

erhan 25,000 TL si var senin 20,000 TL X in 5,000 TL si var toplamda 50 bin tl para var.

sen cebine 5000 TL sanki temettü almış gibi yaptın. Ben ise temettü almamış gibi yaptım. X kişisi de yeni bir ortak oldu.

Şimdi tekrar %25 kazanalım 50,000 TL nin %25 si 12,500 + 50,000 TL = 62,500 TL

Oranlara tekrar bakalım

62,500 ün %50 i 31,250 erhanın parası

62,500 ün %40 i 25,000 TL senin paran

62,500 ün %10 u 6,250 TL X in parası.

İstersen tekrar 5,000 TL lik X e satış yapabilirsin.

DİKKAT ETMEN GEREKEN NOKTA ŞU ORTAKLIK ORANIN HER SATIŞTA DÜŞMESİNE RAĞMEN 5000 TL ALMAYA DEVAM EDİYORSUN(İSTERSEN 100 YIL BOYUNCA DÖNGÜYÜ DEVAM ETTİR.) PEKİ HİÇ TEMETTÜ ALMAMIŞ GİBİ YAPAN ERHAN NE ÜRETTİ 11,250 TL SEN NE ÜRETTİN 5+5 10,000 TL.

SORUNA DÖNERSEK

temettü niye kaldırılmıyor aslında istatistiksel olarka şirketler temettü dağıtımından vazgeçmeye başladılar ancak fonlar ve diğer kurumsal şirketler temettüden vergi alınmadıgı için hisse satmak yerine temettü ile realizasyon yapmış oluyorlar. Buda işlerine geliyor. Şirketlerde eger bu fonları istiyorsa bir miktar temetü dagıtmaya razı oluyorlar diye düşünüyorum.

2. soruya gelirsek öncelikle şunu bilmek gerekir.

Şirketin kasasına giren para şirketin degerıne giren yani öz sermayesi anlamına gelir.

Bunu daha basit aktarayım.

Bakkal dükkanın var içerdeki püsküvit masa sandalye yazar kasa çitoslar dondurmalar vesaire yazar kasa içerisinde de 10,000 TL hazır para var bu parada dahil olmak üzere toplamda kaç para yapsın 50,000 TL yani bu bakkalın değeri 50,000 TL unutma içerde kasada duran hazır para şirketin degerine öz sermayesine yansır.

Sonra bu bakkal biraz mal satsın çitos dondurma falan satsın sonra o dondurmaları tekrar tedarik etsin. elde ettiği karıda kasaya koysun kaç para girsin 5,000 TL peki şirketin degerini tekrar hesaplayalım

masa sandalye dondurma vesair kasada kaç para var artık 15,000 TL var topla 55,000 TL lik bakkal dükkanı oldu.

Şimdi sen bu bakkal dükkanını %100 üne sahiptin değeri 50,000 TL idi. Şimdi hala %100 üne sahipsin ve değeri artık 55,000 TL. 5,000 TL temettü dağıttıgın da kasada ki 5,000 TL eksilir doğrumu.

bakkalı tekrar değerleyelim; masa sandalye çitos dondurma vesaire.. kasa da ??? 10,000 TL var artık 5,000 TL çıktı

Şirketin hala %100 üne sahipsin ancak bu bakkalın şu ankı degeri 50,000 TL İşte hisse fiyatı bu yüzden düşer 55,000 TLlik şirketin kasasından 5,000 TL cıktıgı için 50,000 TL degerine düşer haliyle hisse fiyatı aynı oranda düşürülmek zorunda kalır.

Temettü dağıtmayıp ortaklık oranını bir kısmını satarak örnekleyelım;

55,000 TL değerine cıktı bakkalın degeri pekala 5000 TL lik pay satışı yapalım erhana erhan artık bakkalın %9,09 Una sahip sana 5,000 TL para ödedi. sende şirketin %90,91 i kaldı.

Hesaplayalım 55,000 TL lik dükkan %90,91 = 50,000 TL 5,000 TL side erhanın.

Bak temettü dağıtmaya gerek kalmadan 5,000 TL senın oldu. bakkalın daha azına sahip olmana rağmen değeri hala 50,000 TL
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Tane tane aktaralım.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Olayı şöyle düşünün benimde 20 bin TL param var seninde sen bana dedin ki erhan al benım 20 bın TL mı işlet borsada dedin.

40,000 TL ana sermayemiz var. %50 %50 ortağız bu paraya.

Ben trade yaparak parayı %25 kazandım. Yani 50 bin TL yaptım. %50 si 25,000 TL si senin 25 i benim.

Eğer ben temettü dağıtırsam 5 bin 5 bin ikimizede veririm ana sermayemiz 40 bin TL ye düşer.

Temettü öncesi hesabın %50 sine sahiptin ve değeri 25,000 TL idi temettü sonrası yine %50 sine sahipsin ancak değeri artık 20,000 TL

Tekrar 40,000 TL nin %25 kazanalım 50,000 TL ye cıktı istersek tekrar temettü dağıtırız bu döngü böyle ilerler.

Şimdi ise temettü dağıtmadan aynı seyi yapalım

paraya %25 kazandım, 50 bin TL ye cıktı dedinki ben 5000 TL lik pay satacam x kişisine.

Oranları düzeltelim hemen erhan %50 chevron %40 X %10

erhan 25,000 TL si var senin 20,000 TL X in 5,000 TL si var toplamda 50 bin tl para var.

sen cebine 5000 TL sanki temettü almış gibi yaptın. Ben ise temettü almamış gibi yaptım. X kişisi de yeni bir ortak oldu.

Şimdi tekrar %25 kazanalım 50,000 TL nin %25 si 12,500 + 50,000 TL = 62,500 TL

Oranlara tekrar bakalım

62,500 ün %50 i 31,250 erhanın parası

62,500 ün %40 i 25,000 TL senin paran

62,500 ün %10 u 6,250 TL X in parası.

İstersen tekrar 5,000 TL lik X e satış yapabilirsin.

DİKKAT ETMEN GEREKEN NOKTA ŞU ORTAKLIK ORANIN HER SATIŞTA DÜŞMESİNE RAĞMEN 5000 TL ALMAYA DEVAM EDİYORSUN(İSTERSEN 100 YIL BOYUNCA DÖNGÜYÜ DEVAM ETTİR.) PEKİ HİÇ TEMETTÜ ALMAMIŞ GİBİ YAPAN ERHAN NE ÜRETTİ 11,250 TL SEN NE ÜRETTİN 5+5 10,000 TL.

SORUNA DÖNERSEK

temettü niye kaldırılmıyor aslında istatistiksel olarka şirketler temettü dağıtımından vazgeçmeye başladılar ancak fonlar ve diğer kurumsal şirketler temettüden vergi alınmadıgı için hisse satmak yerine temettü ile realizasyon yapmış oluyorlar. Buda işlerine geliyor. Şirketlerde eger bu fonları istiyorsa bir miktar temetü dagıtmaya razı oluyorlar diye düşünüyorum.

2. soruya gelirsek öncelikle şunu bilmek gerekir.

Şirketin kasasına giren para şirketin degerıne giren yani öz sermayesi anlamına gelir.

Bunu daha basit aktarayım.

Bakkal dükkanın var içerdeki püsküvit masa sandalye yazar kasa çitoslar dondurmalar vesaire yazar kasa içerisinde de 10,000 TL hazır para var bu parada dahil olmak üzere toplamda kaç para yapsın 50,000 TL yani bu bakkalın değeri 50,000 TL unutma içerde kasada duran hazır para şirketin degerine öz sermayesine yansır.

Sonra bu bakkal biraz mal satsın çitos dondurma falan satsın sonra o dondurmaları tekrar tedarik etsin. elde ettiği karıda kasaya koysun kaç para girsin 5,000 TL peki şirketin degerini tekrar hesaplayalım

masa sandalye dondurma vesair kasada kaç para var artık 15,000 TL var topla 55,000 TL lik bakkal dükkanı oldu.

Şimdi sen bu bakkal dükkanını %100 üne sahiptin değeri 50,000 TL idi. Şimdi hala %100 üne sahipsin ve değeri artık 55,000 TL. 5,000 TL temettü dağıttıgın da kasada ki 5,000 TL eksilir doğrumu.

bakkalı tekrar değerleyelim; masa sandalye çitos dondurma vesaire.. kasa da ??? 10,000 TL var artık 5,000 TL çıktı

Şirketin hala %100 üne sahipsin ancak bu bakkalın şu ankı degeri 50,000 TL İşte hisse fiyatı bu yüzden düşer 55,000 TLlik şirketin kasasından 5,000 TL cıktıgı için 50,000 TL degerine düşer haliyle hisse fiyatı aynı oranda düşürülmek zorunda kalır.

Temettü dağıtmayıp ortaklık oranını bir kısmını satarak örnekleyelım;

55,000 TL değerine cıktı bakkalın degeri pekala 5000 TL lik pay satışı yapalım erhana erhan artık bakkalın %9,09 Una sahip sana 5,000 TL para ödedi. sende şirketin %90,91 i kaldı.

Hesaplayalım 55,000 TL lik dükkan %90,91 = 50,000 TL 5,000 TL side erhanın.

Bak temettü dağıtmaya gerek kalmadan 5,000 TL senın oldu. bakkalın daha azına sahip olmana rağmen değeri hala 50,000 TL
    Teşekkürler artık bu son rutuşlarla objektif biri için soru işareti kalmaması lazım. Her şey örneklerle çok detaylı açıkladınız. Temettü temettü diye heyecanlananları bu başlığa yönlendiriyorum. Ümidi kesmeye de gerek yok sadece temettü yerine gelecekte oluşabilecek hbk, efk artışına roic oranına odaklanmalı yatırımcılar.

8. Temettü konusunda karaladık bir şeyler...

https://twitter.com/yatirimcibaba1/s...74740212547586

Sayfa 94/106 İlkİlk ... 44849293949596104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •