Sayfa 834/880 İlkİlk ... 334734784824832833834835836844 ... SonSon
Arama sonucu : 7035 madde; 6,665 - 6,672 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. KAP: VESBE [ ] VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Kar veya Zarar ve Diğer Kapsamlı Gelir Tablosu

Orjinal Link:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/1075561
    Dosyalar:

https://www.kap.org.tr/ek-indir/4028...842dd268314206

https://www.kap.org.tr/ek-indir/4028...842dd2683d4207
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

2. Net kar marjı çok dusmus, açıkçası ben yüzde 7 kar marjiyla 600 milyon bekliyordum ilginç ne diyelim ters köşe yaptı beni.

SM-G990E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : coletta; 31-10-2022 saat: 19:45.

3. kur farkı ve nakliye giderlerinden gol yenmiş. Önümüzdeki dönemlerde muhtemelen Nakliye giderleri düşmez hatta daha da artar, ancak bu kur farkı gideri ve geliri arasındaki 375 milyonluk (ki bu son 3 aylığa ait) fark neden eksi yazıyor? Giderlerin önemli ölçüde Dolara ve gelirlerin önemli ölçüde Euroya bağlılığından dolayı mı? 9 aylıktaki fark yaklaşık 1 milyar ki bu gerçekten çok büyük bir rakam ve karı önemli ölçüde azaltıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by KADRAJ Yazıyı Oku
    Bilanço gelmeden kar tahminimi yazayım. Tarihe not düşsün

9 aylık toplam satışarı 15-16 milyar düzeyinde bekliyorum.
    9 aylık toplam kar ise 1.6 milyar civarı bekliyorum. yani 3. çeyrek 400 milyon beklentim.
    Bu beklentiyi normalde 600 milyondan aşağı tutmazdım. Fakat parite ve resesyon derken fiyat üzerinde ciddi baskı görüyoruz. O nedenle düşük tuttum tahminimi arkadaşlar.

Kötü de gelse şirketime güveniyorum ve portföyümün en önemli yüzdesini her zamanki gibi Vestel Beyaza bırakıyorum. Kara bulutlar dağıldığında her çeyrek 1 milyar kar elde edeceğimizi de düşünüyorum. Uzak değil. Birkaç çeyreklik lazım.
    Uzun yıllar sonra bekletimin altında bir çeyrekle geldi Vesbe. Canın sağ olsun. 400 milyon bekliyordum karı yaklaşık 170 milyon geldi. Olumsuz olan bu. Bunun dışında toplam satışların geldiği nokta inanılmaz. 21 milyar TL. Tek çeyrekte toplam 13 milyardan 21 milyara yükselmiş satışlar. 3. çeyrekte yaptığı satış neredeyse ilk 2 çeyreği forse etmiş. Herkes düşük karla ilgilenirken ben burada yükselen satışları orijinime alıyorum. Büyük bir üretim kabiliyeti söz konusu. Normal marjlara döndüğümüzde çeyrekte toplam 10 milyar satış ve 1 milyar kar beklentimdir. Düşerse toplarım sorun yok. Ciddi nakit ayırdım. Olumsuz görülebilir bu çeyrek ama bence öyle değil.

Benim dikkatimi çeken şeyler şunlar:

Kapasite kullanım oranı düşmüş %77'ye. Geçen yıl bu oran %88 idi. Satış adetlerinde yükselme var yalnız. Hem adetler yükselirken hem nasıl Kapasite kullanım oranı düşüyor? Asıl önemli nokta bu. Şirket yatırımlar neticesinde iyice yükseltti üretim kabiliyetini. Fabrika büyüyor. İlk 9 ay toplam yatırım 94 Milyon USD. Yani bize vadedilen 160 Milyon Euro yatırımın büyük bir kısmı tamamlamış. Geçen sene yanlış hatırmıyorsam 60 milyon USD harcamışlardı. Bu demek oluyor ki yatırım harcamaları ve kapasite %50 oranına büyüme tamamlanmak üzere. Yıl sonu kendilerine koymuş oldukları 16 milyon adetlik üretim kapasitesine de ulaşmak üzereler. 12 milyondan 16 milyona yükseldik 1 buçuk yılda. %50 artış olacaksa bu üretim kapasitesi adeti 18 milyona ulaşmalı. Neredeyse erişmek üzereyiz. Herşey normale döndüğünde Vesbe dev bir fabrika ile oyuna tekrar dahil olacaktır.

Herşeye rağmen satışların adetsel bazda eylülde %15 büyüdüğünü öngörüyor Türkbesd. Resesyonun bir halüsünasyon olduğunu düşünüyorum. Sabreden için muazzam noktalara gidiyoruz. Moral bozmak yok.

Üstadlar Vesbe geldi Vestel bilanço nasıl gelebilir acaba

6. Euro da biraz guclenirse, vesbenin karı guclenir insalah

7. Net kar a takilmamin sebebi vesbe nin yüksek karlilikla calismasiydi. Satışlarda artan bişey de bulunmuyor.

Şirket gecen sene ürettiğinin yüzde 1 fazlasını üretmiş sadece. Artış dediğiniz şu aslında. Geçen sene buzdolabı 4 bindi bu sene 10 bin. Satışlar benim beklentim dahilinde geldi 20 milyar civarı bekliyordum ki yüzde 7 karlilikla 600 milyon ediyor.

Kapasite kullanım oranının düşmesi de yok aslında. Kapasite 13.6 TAN 15 e çıkıp aynı miktarda uretirseniz oransal baktığınızda düşmüş olacaktır. Kapasite azaltirsaydi da tersine yükselirdi.

Doxa üstadın bilanco yorumuna bakacağız artık.

SM-G990E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : coletta; 31-10-2022 saat: 21:36.

8. VESBE - Vestel Beyaz Eşya

30.09 itibariyle çalışan sayısı 10.224,
    30.06 da 10.110, 31.03 de 9.841, 2021 yıl sonunda 9.416.
    Üretim kapasitesi yıl sonunda 13.6 milyon iken şu anda 15.1 milyon. Dolayısıyla en azından personel sayısı dikkate alındığında tabi ki kapasite kullanımında bir düşüş bulunmakta.
    Gerek adetsel üretim gerekse de satış fiyatı ve dolayisiyla net kar marjı resesyondan etkilenmiş duruyor.

Sayfa 834/880 İlkİlk ... 334734784824832833834835836844 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •