Sayfa 779/879 İlkİlk ... 279679729769777778779780781789829 ... SonSon
Arama sonucu : 7032 madde; 6,225 - 6,232 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1.  Alıntı Originally Posted by chill Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar yüklü ereğli taşıyorum. Uzun zamandır takibimdeydi portföy çeşitlendirmek için dün verdiği fırsatı kaçırmadım.
    Yakın takibe başlıyorum.

Neden burada çıt çıkmıyor? Çok güzel bir hisse, biz bugünü değil 2023'ü almıyor muyuz? Örneğin Ereğlide bilanço az çok kendini belli ediyor yanılma +/- % 10 oluyor. Vesbede çok iyi bilanço bekleyen de var, çok kötü de. Belirsizliğin nedeni nedir? Döviz kazanan firmanın açık döviz pozisyonu neden bu kadar rahatsız ediyor?

Görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
    Merhaba ben 1 yıldır hissedeyim, toplam 3-4 mesajım anca vardır burada. Genelde de yatırımcı kitlesi böyle gibi. Manisa aylık ihracat verilerini takip etmek yeterli oluyor. İşler iyi gitse de bu çeyrekte döviz açığı nedeniyle bilanço sürpriz gibi. Ancak 2022 yılı için kurumların verdiği raporlarda neredeyse 2x favök artışı bekleniyor. FK'sı 6.45 olan bir hisse için çok ciddi bir kar zıplaması bence. Bir de üstüne kapasite artışı söz konusu. Şuana kadar bir kısmı hayata geçirildi, bir kısmı da yıl içerisinde hayata geçecek. Toplamda %50 kapasite artışı olmuş olacak. İhracat oranı çok yüksek olduğu için de döviz geliri mevcut. Şahsen döviz açığı nedeniyle bir çeyrek karın törpülenecek olması beni rahatsız etmiyor. Ancak görünen o ki, piyasa pek de o fikirde değil. Yine de kurumların beklediği gibi bir 2022 yılı geçirilirse, FK seneye 5 bile olsa iyi bir getiri potansiyeli oluyor.

2. Vergi dairesine verilen bilanço
    1,470,123 tl

Mi A2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1004764

4.  Alıntı Originally Posted by sandokan Yazıyı Oku
    Vergi dairesine verilen bilanço
    1,470,123 tl

Geçmiş yıllarda vergi dairesine bildirilen kâr SPK kârına yakın geliyordu. 1,4 milyar kâr gelirse çok güzel olur

Alıntı Originally Posted by chill Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar yüklü ereğli taşıyorum. Uzun zamandır takibimdeydi portföy çeşitlendirmek için dün verdiği fırsatı kaçırmadım.
    Yakın takibe başlıyorum.

Neden burada çıt çıkmıyor? Çok güzel bir hisse, biz bugünü değil 2023'ü almıyor muyuz? Örneğin Ereğlide bilanço az çok kendini belli ediyor yanılma +/- % 10 oluyor. Vesbede çok iyi bilanço bekleyen de var, çok kötü de. Belirsizliğin nedeni nedir? Döviz kazanan firmanın açık döviz pozisyonu neden bu kadar rahatsız ediyor?

Görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
    Merhaba chill.
    Ben de uzun süredir ereğli taşıyordum ama döviz krizinde korkup çıktım. Bir daha da giremedim. Bol kazançlar.

Vesbe' ye birkaç hafta önce girdim. Yazdığın gibi pek hareket yok burada. Bakalım bilanço açıklanınca konumuzu takip eden ve vestel uzmanı dostlar gelir inşallah.

Manisa' daki ihracatını takip ve vestel' in %50 kapasite artışı artık ezberimizde. Onları takip edeceğiz.

Henüz hisseye ısınmadım, ısınınca benim "çok geniş zamanda" araştırıp takip edeceğim detay konular;

- Eur/Usd paritesinin yükselmesi bizim avantajımıza. Şu an konjonktür sıkıntılı. Abd faiz arttıracak ama AB arttırmayacak. Beyaz eşya sektörünün zaten çelik-plastik maliyet derdi var, bir de bu parite olayı canımızı sıkabilir.
    - Avrupa' da enflasyon krizi olduğu için, maaş artışlarının geride kalmasının "yüksek ihtimal" tüketicileri daha ekonomik ürünlere yönlendiriyor/yönlendirecek. Bize büyük avantaj, zira piyasa lideri Türk markaları.
    - Afrika çok büyük potansiyelli pazar. Zenginleşmeye çok açık. Parayı gören bir bireyin evine alacağı ilk şey çamaşır makinesi. Büyük açık var ve biz ülke olarak orada çok aktifiz. Vestel' in o bölgede faaliyetleri var mı olacak mı araştıracağım.
    - Plastik ve çelik fiyatları için öngörü
    - %70' den fazla avrupaya çalıştığımız için karbon vergilerinin en çok etkileyeceği sektör beyaz eşya olacaktır. Mesela karbon vergisini ödememek için sacı kömürle üreten bir demirçelik firmasını bırakıp hurda ile sac üretene geçerse maliyet nasıl olacak.

Şu an en çok merak ettiğim konulardan birini yukarıda bir arkadaş sormuş. Arçelik mi Vesbe mi?
    Şu an arçelik FK' sı 12,25 - Vesbe' nin ise 6,45. Yani iki katı.
    Arçelik zirve fiyatında. Vesbe ise zirvesinin %24 aşağısında.
    Arçelik' te Vesbe' de yatırıma çok para harcıyor.
    Arçelik temmuz ayından beri çılgınca hissesini topluyor. Ürkütücü. Acaba sürpriz bir "inorganik" yatırım mı açıklayacak?

Fikirleriniz nedir?

Vesbe 1.470 milyar kar sunmuş fakat Vestel 2.600 sunmuş bunu nasıl açıklıyorsunuz

7. Vesbenin bilançosu birkaç güne gelir muhtemelen, o zaman bilançolarını karşılaştıran birisi olursa iyi olur.

Benim Arçelik, Vestel ve Vesbe arasında Vesbeyi tercih etmemin birkaç sebebi var, en önemlisi temettü verimliliği ve kâr artış hızı.
    Vestel temettü vermiyor o yüzden ben portföyde önemli bir yer vermem (geçen yıl bundan sonra da temettü dağıtmayı düşünüyoruz dediler, düzenli dağıtırsa durum değişebilir), diğer 2 şirkete bakınca Arçelik kârın ortalama %50 civarını, Vesbe ise %80 civarını dağıtıyor. (vesbe avantajlı)

Arçelik Koç grubuna ait olduğu için piyasadaki güvenilirliği bariz şekilde daha yüksek, bu da daha yüksek fk ile fiyatlanmasını sağlıyor (güvenilirlik açısından Arçelik önde, ama Vesbenin düşük fk ile fiyatlanması temettü verimliliğini ekstra arttırıyor)

Vesbenin diğerlerine kıyasla daha basit ve anlaşılabilir bir iş planı var, beyaz eşya üretip satıyor, öngörülebilirliği yüksek.

Tek merkezde büyük ölçekte üretim sayesinde hem organizasyon yapısı basit, yönetimi kolay ve yüksek dinamizme sahip, hem de maliyet etkin, rekabetçi üretim ile yüksek verimliliğe ve kârlılığa ulaşıyor.

Yıllar içerisindeki satış büyümesi, esas faaliyet kârı artışı ve net kâr artışında Vesbe daha önde olmuş. Vergi dairesine gönderilen rakamlara göre de hem satışları hem esas faaliyet kârı 2021 e kıyasla %100 ün üzerinde artmış (vesbe önde). Vesbenin net borç/özsermaye oranı, net borç/favök oranı daha düşük, aktif kârlılığı daha yüksekti, bilançodan sonra bu ve benzeri oranların son durumunu görürüz.

Arçelik şu an daha çok şirket satın alımları ile büyüyor, kasasında nakit pozisyonu daha yüksek, dünyadaki sırasını yükseltmek istiyor, yeni alımlar da gelebilir, her yeni alım satışını, kârını, ileride verebileceği temettüyü artırır (Arçelik daha avantajlı), Vesbe ise kendi üretim ve satışını artırarak büyümeye devam ediyor (bu da son derece değerli).

Arçelikte hisse geri alımı var, Vesbede ise zaman zaman şirketin hisse satışı var (Arçelik avantajlı).

Vesbenin halka açıklık oranı düşük, hisselerin kontrolünü elinde tutanlar etkin ve fiyatın çok yükselmesi istenmiyor gibi bir izlenimim var (uzun vadede aylık alımlarla uygun fiyata hisse biriktirmek açısından olumlu)

8.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Merhaba chill.
    Ben de uzun süredir ereğli taşıyordum ama döviz krizinde korkup çıktım. Bir daha da giremedim. Bol kazançlar.

Vesbe' ye birkaç hafta önce girdim. Yazdığın gibi pek hareket yok burada. Bakalım bilanço açıklanınca konumuzu takip eden ve vestel uzmanı dostlar gelir inşallah.

Manisa' daki ihracatını takip ve vestel' in %50 kapasite artışı artık ezberimizde. Onları takip edeceğiz.

Henüz hisseye ısınmadım, ısınınca benim "çok geniş zamanda" araştırıp takip edeceğim detay konular;

- Eur/Usd paritesinin yükselmesi bizim avantajımıza. Şu an konjonktür sıkıntılı. Abd faiz arttıracak ama AB arttırmayacak. Beyaz eşya sektörünün zaten çelik-plastik maliyet derdi var, bir de bu parite olayı canımızı sıkabilir.
    - Avrupa' da enflasyon krizi olduğu için, maaş artışlarının geride kalmasının "yüksek ihtimal" tüketicileri daha ekonomik ürünlere yönlendiriyor/yönlendirecek. Bize büyük avantaj, zira piyasa lideri Türk markaları.
    - Afrika çok büyük potansiyelli pazar. Zenginleşmeye çok açık. Parayı gören bir bireyin evine alacağı ilk şey çamaşır makinesi. Büyük açık var ve biz ülke olarak orada çok aktifiz. Vestel' in o bölgede faaliyetleri var mı olacak mı araştıracağım.
    - Plastik ve çelik fiyatları için öngörü
    - %70' den fazla avrupaya çalıştığımız için karbon vergilerinin en çok etkileyeceği sektör beyaz eşya olacaktır. Mesela karbon vergisini ödememek için sacı kömürle üreten bir demirçelik firmasını bırakıp hurda ile sac üretene geçerse maliyet nasıl olacak.

Şu an en çok merak ettiğim konulardan birini yukarıda bir arkadaş sormuş. Arçelik mi Vesbe mi?
    Şu an arçelik FK' sı 12,25 - Vesbe' nin ise 6,45. Yani iki katı.
    Arçelik zirve fiyatında. Vesbe ise zirvesinin %24 aşağısında.
    Arçelik' te Vesbe' de yatırıma çok para harcıyor.
    Arçelik temmuz ayından beri çılgınca hissesini topluyor. Ürkütücü. Acaba sürpriz bir "inorganik" yatırım mı açıklayacak?

Fikirleriniz nedir?
    Sn. Kaan ereğli forumunda sizi takip ediyordum, özellikle ters yönde karamsar fikirleriniz bir çeşitlilik ve beyin tokatlama oluyordu, maalesef arkadaşlar değerinizi bilemediler. Hatta sizi savunabilen çok az kişiden biriydim, görüşlerinizi aşırı karamsar bulsam da detaylı ve zaman ayırılmış -özellikle uluslararası- içerikleriniz gerçekten iyiydi. Burada kalırsanız vesbe yatırımcısı çok faydalanır. Size bir kaç kez 26'lardan parçalı girin yazmıştım hatta girmediniz.

Neyse vesbeye gelirsek, kendi adıma 6'lı fiyatlar önemli fırsatlar. Ereğli forumunda uçuyoruz kaçıyoruz, benim maliyet seneye sıfırlanıyor mesela ama 6 senede olabildi bu. Vesbeyi incelediğimde 6'lı fiyatların 3 senede amortize edilme olasılığını çok yüksek görüyorum. Ve o yüzden forumdaki sessizliği yadırgadım. Vesbe şu anda ereğlinin 2019'da 90centlere düştüğü evrede Sn. Kaan. Ama dediğim gibi bunlar benim görüşlerim, herkesin kendi kararı.

Sayfa 779/879 İlkİlk ... 279679729769777778779780781789829 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •