Bu söylediklerinize katılıyorum tamamen. Her serzenişe hak vermek mümkün değil. Topluluk genel itibari ile böyle malesef. Benim temelde savunduğum borsanın ortaya çıkış mantığına uygun olarak şirkete ortak olmak, ve bu ortaklığın karşılıklı olması. Tabi bunu sağlayacak mekanizma da bi o kadar kuvvetli olması (kanun mevzuat ceza vs.) Bu mekanizma düzgün işlemiş olsa ne pd/dd 0.2 olabilir ne de 5. Tabi her şey ideal olmadığı için böyle absürt durumlar olabiliyor. Bazı firmalar var, kasasındaki nakiti kadar piyasa değeri olmayan, bu mantık dışı mesela. Kar edip zarar açıklayan ya da doğru değerleme yaptırmayan ..
 Alıntı Originally Posted by sharpbug Yazıyı Oku
Tersten bakalim. Mesela pd dd orani 0,20 degil de soz gelimi 5 olan bir sirket dusunelim. Yani degerinin 5 katinda olan

Bu durumda sirketin patronu bizim ornegimize ters mantikla , eh degerinin 5 katinda zaten, istedigim kadar satarim mantik bunu gerektirir , 0,20 de iken sahip cik diyorlardi ciktik, simdi de yatirimci sattiklarimi alip bana sahip ciksin dese

Forumda bugun hisseye sahip cik 0,20 pd mi olur diyenler , o gun gelince "adam hakli , degerinin 5 katinda hisseyi bilerek aldik, ne yapsa yeridir" diyip metanetle karsilayacaklar mi mesela ?

Benim gordugum su . Para kazaniliyorsa dunya cennet ve hersey olmasi gerektigi gibi , ama kaybediliyorsa hep baskalari suclu

-Patron hisseye onem vermiyordur
-Spekulatorler kan emicidir (e baska hisseyi yukseltip para kazandirirlarken iyilerdi)
-robotlar insan bakis ve algisini asacak islem yaptiklari icin sucludur
-spk kucukleri korumayip patronlarin sirketlerin gudumundedir
-devlet kanuni duzenleme yapmamistir

Bir kere de sunu okuyayim mesela , "evet 100 bin lira ile girdik ama simdi 300 e cikti 2 ayda , boyle olmamali , spekulatorler , spk, patronlar bana calisti, ne sacma is bu , baskalarinin parasi bu ... olmaz !"

Hic okudunuz mu boyle bir sey ? Hayir. Cunku para kazanildi ise dogru yatirim yapilmistir , kahraman yatirimi yapandir

Ama kayip olursa suclu hep baskalaridir

Sent from my iPhone using hisse.net
SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.